Na ratunek bukszpanom | www.torun.pl

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Na ratunek bukszpanom

Eko, Miasto
Data publikacji: 13 maja 2020
Autor: Natalia Przytarska

Zauważono pierwsze przypadki obgryzania gryszpanów przez ćmy bukszpanowe w Toruniu. Jak chronić rośliny przed ich szkodliwym działaniem?

Ćma bukszpanowa to szkodnik, który pochodzi ze wschodnich krańców Azji. W naszym kraju pojawił się zaledwie kilka lat temu i od razu przyniósł znaczne szkody. Do ubiegłego roku szkodnika tego nie zaobserwowano w Toruniu - niestety, jak w wielu przypadkach masowej gradacji, w tym roku odnotowano już pierwszy przypadek. Największe zagrożenie dla bukszpanów stanowią zielone gąsienice, które początkowo wygryzają tylko miękisz liści, a z czasem obgryzają je całkowicie. Szkodnikom towarzyszy charakterystyczna przędza przypominająca pajęczynę oraz liczne grudki odchodów. Niechronione rośliny z czasem całkowicie zasychają i zamierają.

Wielu miłośników bukszpanów obawia się ataku ćmy bukszpanowej. Zwalczanie jej jest trudne, ponieważ w Polsce pojawiła się całkiem niedawno, stąd ograniczona jest liczba preparatów i oprysków. Dobra wiadomość jest jednak taka, że skala problemu zmusiła naukowców do rozpoczęcia badań nad opracowaniem skutecznej, a zarazem bezpiecznej (dla rodzimych i pożytecznych owadów) metody walki ze szkodnikiem.

Jeśli zastanawiasz się, co atakuje bukszpan, który z każdym dniem wygląda coraz gorzej i traci swój piękny zielony kolor, koniecznie sprawdź, czy nie zalęgła się w nim ćma bukszpanowa. Jak rozpoznasz, że to właśnie ona zaatakowała krzew? Istnieje kilka charakterystycznych objawów:

  • Lepka przędza pomiędzy liśćmi – charakterystyczną pozostałością po żerowaniu ćmy bukszpanowej jest tzw. przędza, czyli gęsta i lepka pajęczyna na liściach rośliny.
  • Obgryzione brzegi liści – gąsienice ćmy bukszpanowej masowo podgryzają brzegi liści. Jeśli nie zostaną powstrzymane, bez większych problemów zjedzą niemal całą roślinę.
  • Usychające pędy – w wyniku żerowania ćmy bukszpanowej krzew zaczyna usychać, dlatego niektóre pędy brązowieją i obumierają.

Dorosłe osobniki ćmy bukszpanowej, czyli motyle, mają białe lub brązowe zabarwienie, osiągają zwykle około 4 cm długości i są zupełnie nieszkodliwe. Problemem są jednak larwy, które wylęgają się z jaj złożonych na spodniej części liści, bo to właśnie one doprowadzają do niemal całkowitego wyniszczenia krzewu. Jeśli więc zauważysz na swoim bukszpanie gąsienice o jasnozielonym zabarwieniu konieczna jest natychmiastowa reakcja oraz odpowiednia profilaktyka, czyli częste oglądanie i kontrolowanie rośliny.

Po ręcznym, czyli mechanicznym usunięciu larw ćmy bukszpanowej można zastosować pułapki feromonowe, które umieszcza się kilka metrów od bukszpanów. Ich zapach wabi i odławia samce, dzięki czemu nie dochodzi do zapłodnienia i złożenia jaj przez samice owada. Działają one podobnie jak lep na muchy, więc można na bieżąco sprawdzać ich skuteczność.

Fot. Małgorzata Litwin

Najczęściej czytane aktualności

  • Na zdjęciu: pary małżeńskie z medalami
    Miasto
    W Ratuszu Staromiejskim w Toruniu 11 toruńskich par odebrało Medale za Długoletnie Pożycie Małżeńskie. Uroczystość odbyła się 23 sierpnia 2024 r.
  • Na zdjęciu: dwóch mężczynz trzyma wspólnie rycinę
    Eko, Miasto
    Dzień Działkowca połączony z 40-leciem istnienia Rodzinnego Ogrodu Działkowego „Zagroda” – to wydarzenie zgromadziło na lewobrzeżu miłośników zieleni i upraw.
  • Na zdjęciu: podświetlona instalacja w kształcie ptaków
    Kultura, Miasto
    Zaskakujące i urzekające instalacje świetlne jeszcze w piątek i sobotę goszczą na terenie zespołu staromiejskiego w ramach 15. edycji Bella Skyway Festival. To trzeba zobaczyć! A na koniec weekendu czekają nas sportowe emocje – ruszają żużlowe play offy!
  • Szkoła Podstawowa nr 12 w Toruniu
    Miasto
    Oświadczenie Rzecznika prasowego Prezydenta Miasta Torunia ws. naboru do Szkoły Podstawowej nr 12.
  • Miasto
    W sierpniu 2024 r. odnotowano w Polsce wyraźny wzrost zachorowań na COVID-19. W dniu 23 sierpnia br. w Polsce odnotowano 1.089 nowych zakażeń, a 3 osoby zmarły z powodu COVID-19.
  • Na zdjęciu: mecz na boisku położonym między gotyckimi murami
    Miasto, Sport
    Staw Komtura stał się miejscem rywalizacji w ramach Mistrzostw Polski Osób Bezdomnych i Środowisk Trzeźwościowych w Piłkę Uliczną. Zawody rozgrywane są od 24 do 25 sierpnia 2024 r.
  • Zaskakujące i urzekające instalacje świetlne jeszcze w piątek i sobotę goszczą na terenie zespołu staromiejskiego w ramach 15. edycji Bella Skyway Festival. To trzeba zobaczyć! A na koniec weekendu czekają nas sportowe emocje – ruszają żużlowe play offy!
  • Przyjdź na pożegnanie lata w Młynie Wiedzy. Wyjątkowe atrakcje i bardzo dobra zabawa na finał wakacji 2024 gwarantowane.
  • Oświadczenie Rzecznika prasowego Prezydenta Miasta Torunia ws. naboru do Szkoły Podstawowej nr 12.
  • Prezydent Torunia Paweł Gulewski spotkał się dziś (22 sierpnia 2024 r.) ze starostą powiatu toruńskiego Mirosławem Graczykiem, aby porozmawiać o współpracy obu jednostek samorządu terytorialnego.
  • Dotychczasowa dyrektor Muzeum Okręgowego w Toruniu Aleksandra Mierzejewska będzie kontynuować swoją prace. 22 sierpnia 2024 r. prezydent Paweł Gulewski wręczył jej powołanie na kolejną, 4-letnią kadencję.
  • Blask srebrnego medalu olimpijskiego można było zobaczyć podczas spotkania z Wilfredo Leonem, znakomitym siatkarzem związanym z Toruniem.
  • Od 15 do 17 sierpnia 2024 r. na wodach Zatoki Puckiej rozegrano 19. Mistrzostwa Polski w Kitesurfingu oraz Wingfoilu, które od tego roku odbywają się pod nową nazwą – Kite Wing Cup.
  • Prezydent Torunia Paweł Gulewski odebrał w czwartek 22 sierpnia 2024 r. w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Kujawsko-Pomorskiego potwierdzenie zawarcia umowy dla projektu pn. "Rozbudowa ul. Sobieskiego poprzez budowę drogi rowerowej na odcinku od pl. Pokoju Toruńskiego do ul. Żółkiewskiego w Toruniu".