Na Szerokiej śledzie i sznur wisielca | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Na Szerokiej śledzie i sznur wisielca

Kultura
Data publikacji: 06 sierpnia 2009
Autor: admin_vobacom

Nawiązujące do średniowiecznej tradycji gry i zabawy ludyczne takie jak przeciąganie sznura wisielczego czy toczenie beczek ze śledziami towarzyszyły będą uroczystemu oddaniu do użytku ulicy Szerokiej.  Oficjalne otwarcie reprezentacyjnego pasażu Torunia - ciągu ul. Szerokiej i Królowej Jadwigi - odbędzie się 8 sierpnia 2009 r.

Przebudowa obu ulic rozpoczęła się w październiku 2008 r. Prace podzielono na trzy etapy. Pierwszy obejmował odcinek od Rynku Staromiejskiego do posesji przy ul. Szerokiej 16. Drugi - do skrzyżowania ze Strumykową i ul. Przedzamcze. Trzeci wiódł w kierunku Rynku Nowomiejskiego i ul. Wielkie Garbary. Wykonawca przebudował łącznie ok. 373 metry traktu.

- Już kilka lat temu ul. Szeroka znalazła się w rankingu „Polityki” w czołówce najpiękniejszych polskich ulic, a teraz będzie jeszcze wspanialsza - mówi Andrzej Szmak, dyrektor Biura Toruńskiego Centrum Miasta- Oprócz typowych robót drogowych na deptaku prowadzono też prace aranżacyjne i wprowadzono nowe elementy uatrakcyjniające przestrzeń, np. herby miast, nowe oświetlenie. Już niedługo zamontowane też zostaną nowe śmietniki.

W uroczystości weźmie udział prezydent Torunia Michał Zaleski, przedstawiciele miejskich wydziałów, radni i reprezentanci wykonawców prac remontowych.

Oficjalne oddanie deptaka do użytku rozpocznie się o godz. 16.00 u zbiegu Rynku Staromiejskiego i ul. Szerokiej. Tam w nawierzchnię wmurowana zostanie ostatnia tablica w pasażu herbowym. Znajdzie się na niej informacja - w języku polskim i angielskim - że są to herby miast, które w średniowieczu utrzymywały z Toruniem ożywione kontakty handlowe. Dla przypomnienia, ciąg herbowy - w konsultacji z historykami - odtworzono według rytmu, który widniał na frontonie dawnego Dworu Artusa.

Następnie  w nawierzchnię uroczyście wpasowana zostanie ostatnia kostka bruku. Znajdzie się na niej inskrypcja "Anno Domini 2009".

Potem wykonawca robót na deptaku - przedsiębiorstwo Bielczyny - przekaże miastu prezent. Jaki? To niespodzianka.

Po części oficjalnej przyjdzie czas na ludyczne gry i zabawy opracowane przez miłośników historii z Centrum Kultury Zamek Krzyżacki. Pierwszą konkurencją będzie toczenie beczek ze śledziami. Zawodnicy pokonać będą musieli ok. 250-metrowa trasę od Rynku Staromiejskiego do granicy Starego i Nowego Miasta, która znajduje się na wysokości Przedzamcza

Potem przyjdzie czas na przeciąganie sznura wisielca. Wystartują w nim drużyny Starego i Nowego Miasta oraz wszyscy chętni.

Po zmaganiach nastąpi wręczenie nagród. Będzie to ciemne, słodowe Piwo Przeora, ser oraz kiełbasa ufundowane przez sklep z produktami ojców benedyktynów.

Następnie czeladź Nowego Miasta stoczy potyczkę z kupcami ze Starego Miasta, a po walce wszyscy wrócą na Rynek staromiejski, gdzie czekać będą dalsze atrakcje.

Jeszcze przed rozpoczęciem zabawy, od godz. 13 do 16, na Rynku staromiejskim podziwiać będzie można występy kuglarzy.

Najczęściej czytane aktualności

  • Organizacja ruchu w majówkowy weekend na Starówce
    Drogi, Miasto
    W weekend majowy w obrębie Starówki będą obowiązywać zmiany w organizacji ruchu i komunikacja miejskiej.
  • Miasto
    Na Rynku Staromiejskim odbyło się wydarzenie z okazji 20. rocznicy wstąpienia Polski do Unii Europejskiej, podczas którego licznie zgromadzeni torunianie i przybyli do Torunia goście wspólnie z Chórem Akademickim Uniwersytetu Mikołaja Kopernika odśpiewali hymn UE pt. „Oda do radości”.
  • Miasto
    Tuż przed majówką miasto uruchomiło w Toruniu fontanny miejskie. Wracają także widowiskowe pokazy wieczorne na fontannie Cosmopolis przy Fosie Staromiejskiej.
  • Święto Flagi i Konstytucji 3 Maja w Toruniu
    Kultura, Miasto
    Przed nami Święto Flagi i oraz 223. rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Warto sprawdzić, co będzie się działo w Toruniu w dniach 2-3 maja.
  • Drogi, Miasto
    W poniedziałek 29 kwietnia 2024 r. o godzinie 17.00 Bulwar Filadelfijski zostanie udostępniony dla ruchu.
  • Eko, Miasto
    Nowe podłogi i balustrady - zakończył się remont tarasu widokowego przy ul. Majdany.
  • Oddział Miejski Polskiego Towarzystwa Turystyczno – Krajoznawczego im. Mariana Sydowa w Toruniu zaprasza mieszkańców miasta i regionu do udziału w kolejnych wyprawach krajoznawczo – pieszych w dniach 4 i 8 maja 2024 r.
  • Centrum Wsparcia Biznesu jest partnerem Ogólnopolskiej Konferencji Naukowej - Copernican Digital Forum. Wydarzenie odbędzie się w dniach 7-8 maja 2024 r. na Wydziale Nauk Ekonomicznych i Zarzadzania UMK. Organizatorem konferencji jest Studenckie Koło Naukowe Forum e-biznesu.
  • Blisko 100 rowerzystów wzięło udział w pierwszej edycji historycznych rajdów rowerowych „Flisackim szlakiem”. Wydarzenie jest częścią roku upamiętniającego tradycje flisactwa w Toruniu. Kolejny rajd z tego cyklu zaplanowano 11 maja 2024.
  • Rozpoczynamy kolejny cykl biegów przełajowych pn. „Cross Barbarka 2024” i gorąco zapraszamy do udziału.
  • Przypominamy, że parkując na terenie Strefy Płatnego Parkowania w dniu 1 i 3 maja 2024 r. nie wnosimy opłat.
  • Fitch Ratings potwierdził ratingi Miasta Torunia i zmienił perspektywę międzynarodowych długoterminowych ratingów dla zadłużenia w walucie zagranicznej i krajowej z negatywnej na stabilną.
  • W dniu pierwszej sesji Rady Miasta Torunia IX kadencji, 7 maja br. w Katedrze śś. Janów odbędzie się msza święta w intencji miasta i mieszkańców.
  • W poniedziałek 29 kwietnia 2024 r. o godzinie 17.00 Bulwar Filadelfijski zostanie udostępniony dla ruchu.