Nie zapłacą za postój | www.torun.pl

Nie zapłacą za postój

Biznes, Koronawirus, Miasto
Data publikacji: 20 listopada 2020
Autor: Magdalena Winiarska
Na zdjęciu parking samochodowy ze znakiem informacyjnym pionowym Parkomat Podstrefa B

Pojazdy, które dowożą posiłki przygotowywane przez toruńskich gastronomów, zostaną zwolnione z każdorazowej opłaty za parkowanie w Strefie Płatnego Parkowania, wykupując w zamian abonament.

Zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 9 października 2020 r. wprowadzono ograniczenie dla restauratorów, w wyniku którego ich działalność polega na przygotowywaniu posiłków i napojów jedynie na wynos. Ograniczenie to ma ścisły związek ze stanem pandemii, który obowiązuje na terenie całej Polski.

Aby przedsiębiorcy przygotowujący posiłki i następnie dowożący je do osób zamawiających nie musieli uiszczać opłat za postój w Strefie Płatnego Parkowania na czas dostarczenia zamówienia, Rada Miasta Torunia w dniu 19 listopada 2020 r. przyjęła uchwałę wprowadzającą miesięczny abonament (gastronomiczny COVID-19), obowiązujący w podstrefie A i B. Wysokość abonamentu, bez względu na podstrefę, wynosi 30 zł. To rozwiązanie będzie obowiązywać do dnia 30 kwietnia 2021 r.

Konieczność uiszczania przez przedsiębiorców przygotowujących posiłki wraz z dowozem opłat za parkowanie na terenie SPP, pobieranych za parkowanie pojazdu w celu odebrania posiłku z lokalu znajdującego się na terenie SPP oraz po zaparkowaniu w celu dostarczenia posiłku do miejsca przeznaczenia znajdującego się na terenie SPP, zawyżałoby ceny takich usług i zniechęcało mieszkańców do korzystania z ułatwień w tym zakresie.

Zajęcie miejsca parkingowego w ramach działalności związanej z dowozem gotowych posiłków będzie krótkotrwałe, związane z tylko z odbiorem posiłku od przedsiębiorcy oraz wydaniem odbiorcy, dlatego nie wpłynie na liczbę miejsc parkingowych przeznaczonych dla mieszkańców.

Fot. Małgorzata Litwin

Najczęściej czytane aktualności

 • Tabliczki informacyjne na budynku Powiatowego Urzędu Pracy
  Miasto
  Od 1 stycznia 2021 roku odbywa się rekrutacja uczestników projektu „Aktywizacja osób młodych pozostających bez pracy w Toruniu”, którego realizatorem jest Powiatowy Urząd Pracy dla Miasta Torunia.
 • Na zdjęciu: alejka w zrewitalizowanym Parku Glazja
  Eko
  W poniedziałek 25 stycznia 2021 roku o godz. 19:45 na antenie TVP Bydgoszcz zaplanowano emisję filmu edukacyjnego pt. „Czyste Energia – czyste środowisko”.
 • Grafika informująca o programie Rodzina 500 Plus
  Miasto
  Od 1 lutego 2021 r. rozpoczyna się nabór wniosków o wypłatę świadczenia 500+ przez kolejny rok, od czerwca 2021 do maja 2022 r.
 • Na zdjęciu: Kafka Jaworska
  Koronawirus
  Dyrektorka Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Tofifest jest kolejną osobą, która wyjaśnia, dlaczego zaszczepi się przeciwko COVID-19, kiedy tylko będzie taka możliwość.
 • Na zdjęciu: grafika z danymi epidemicznymi
  Koronawirus
  W ciągu ostatniej doby w Toruniu przybyło 25 osób zakażonych koronawirusem SARS-CoV-2. 48 osób wróciło do zdrowia.
 • Na zdjęciu samochody stoją przed skrzyżowaniem, pada deszcz
  Drogi, Miasto
  Wieczorem w niedzielę 24 stycznia i rano w poniedziałek 25 stycznia w Toruniu może wystąpić oblodzenie – przestrzega kierowców i pieszych Toruńskie Centrum Zarządzania Kryzysowego. Prognozuje się zamarzanie nawierzchni dróg i chodników po opadach deszczu, deszczu ze śniegiem oraz miejscami mokrego śniegu. Oblodzenie wystąpić ma dzisiaj (24.01.2021...
 • W niedzielę 24 stycznia 2021 roku w Toruniu potwierdzono 39 nowych przypadków zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2.
 • Więcej grup zawodowych, które mogą skorzystać z pobytu w hotelu, dookreślenie, kto może zaszczepić się w I etapie, zmiany w zakazie zgromadzeń – 23 stycznia 2021 r. weszło w życie nowe rozporządzenie dot. ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z epidemią.
 • Toruńskie Centrum Zarządzania Kryzysowego ostrzega o możliwym oblodzeniu nawierzchni dróg i chodników w najbliższych godzinach.
 • Podczas 26. sesji Rady Miasta Torunia prezydent Michał Zaleski przekazał radnym szereg informacji dotyczących aktualnej sytuacji epidemicznej i funkcjonowania miasta.
 • W sobotę 23 stycznia 2021 roku w Toruniu potwierdzono 95 nowych przypadków zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2. Jeden mieszkaniec miasta zmarł przez COVID-19.
 • W 2021 roku Powiatowy Urząd Pracy dla Miasta Torunia planuje realizację wielu usług i instrumentów rynku pracy. Zainteresowanych zachęcamy do sprawdzania oferty urzędu.
 • Osiem zestawów przedmiotów na aukcje przekazał toruńskiemu sztabowi Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy prezydent Torunia Michał Zaleski. Dodatkowo dwa zestawy trafiły również od miasta na orkiestrowe aukcje UMK.
 • Miasto od wielu lat wspiera prowadzony przez Stowarzyszenie „Mateusz” Ośrodek Readaptacyjny w Toruniu. Informacji o udzielonej pomocy zabrakło jednak w medialnych wypowiedziach prezesa Waldemara Dąbrowskiego.