Zasady przyznawania | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Toruń

Zasady przyznawania

Zasady

  1. Miasta Toruń i Getynga ustanowiły nagrodę Samuela Bogusława Lindego i są jej jedynymi fundatorami. Nagroda nadawana jest corocznie.
  2. Oba miasta powołują jury nagrody, które składa się z po trzech stałych członków z każdej strony i po jednym reprezentancie miasta. Jury wybiera co roku dwóch laureatów: jednego polskiego i jednego niemieckiego.
  3. Nagroda jest nagrodą literacką. Nagrodą wyróżnieni zostają autorzy, których słowo tworzy ideały i wartości, łącząc ludzi, społeczeństwa i narody we wspólnej rozmowie. To sformułowanie zostanie przyjęte jako preambuła do dyplomów.
  4. Jury decyduje niezależnie i suwerennie. Jej orzeczenie jest ostateczne i nie do obalenia.
  5. Nagroda może być przyznana autorom, którzy mają wybitne osiągnięcia następujących dziedzinach: liryka, proza, dramat, eseistyka w ogólnym sensie, krytyka literacka, publicystyka, tłumaczenia i edycja.
  6. Wysokość nagrody określają oba miasta.
  7. Termin i miejsce wręczenia nagrody ustalane będą przez oba miasta.

Procedura wyboru

  1. Propozycje kandydatów zgłaszane przez mieszkanki i mieszkańców miasta Torunia i Getyngi mogą być uwzględnione przez jury.
  2. Jury musi mianować laureatów w ustalonym przez oba miasta terminie.
  3. Obrady jury są tajne. Decyzja jest podawana do wiadomości przez oba miasta.

Praca jury

  1. Członkowie jury są powoływani przez każde z miast na 4 lata. Ich ponowne mianowanie jest możliwe.
  2. Jury składa się z ośmiu osób i jej członkowie są, z wyjątkiem obu reprezentantów, miasta nieusuwalni. Jeżeli członek jury się wycofa, musi zostać powołany nowy członek.
  3. Jury obraduje z reguły dwa razy w roku. Jest ono zdolne do podejmowania decyzji, jeżeli jest obecnych co najmniej sześciu członków. Podejmuje ono swoje decyzje możliwie jednogłośnie, przynajmniej jednak pięcioma głosami.
  4. Członkowie jury wykonują swoją funkcję honorowo. Powstałe w związku z posiedzeniami jury koszty ponoszone są przez oba miasta.

Najczęściej czytane aktualności

  • Kultura, Miasto
    W ramach niezwykłej majówki na Rynku Staromiejskim odbędą się plenerowe koncerty, kolejna edycja Święta Tańca, spektakle, warsztaty i uroczystości państwowe. To wszystko oraz wiele innych atrakcji czeka na mieszkańców i turystów podczas tegorocznej majówki w Toruniu, która odbędzie się od 30 kwietnia do 5 maja 2024 r., pod hasłem #zażywajkultury!...
  • Na zdjęciu: radni miasta Torunia na lata 2024-2029
    Miasto
    W czwartek 25 kwietnia 2024 r. w Sali Mieszczańskiej Ratusza Staromiejskiego odbyło się uroczyste wręczenie zaświadczeń o wyborze na Prezydenta Miasta Torunia i radnych Rady Miasta Torunia kadencji 2024-2029.
  • Nowy Prezydent Torunia - Paweł Gulewski
    Miasto
    7 maja 2024 r. w Ratuszu Staromiejskim odbędzie się Uroczysta Sesja Rady Miasta Torunia, podczas której zaprzysiężony zostanie nowy Prezydent Miasta Torunia - Paweł Gulewski. Tego dnia swoje ślubowania złożą także radni Rady Miasta Torunia na lata 2024-2029.
  • Turystycznym tramwajem na majówkę
    Miasto, MZK
    Z okazji majówki Miejski Zakład Komunikacji w Toruniu przygotował niespodziankę dla miłośników klimatów retro – bezpłatne przejażdżki tramwajem turystycznym. 1, 2 i 3 maja 2024 r. nasz tramwaj kursował będzie na trasie al. Solidarności – pętla Heweliusza.
  • Na zdjęciiuL kobieta wrzuca złożoną kartę do głosowania do urny wyborczej
    Miasto
    W drugiej turze wyborów na prezydenta miasta Torunia wymaganą większość głosów zdobył Paweł Gulewski (KKW Koalicja Obywatelska).
  • 30 lat Oratorium im. bł. ks. Bronisława Markiewicza
    Miasto
    Utworzone w 1993 roku Oratorium im. bł. ks. Bronisława Markiewicza w Toruniu świętuje 30-lecie istnienia. Uroczystości rocznicowe odbyły się w Hotelu Filmar.
  • - W czwartek od godz. 12:00 do godz. 19:00 na terenie miasta Toruń i powiatu toruńskiego prognozowane są burze, którym miejscami będą towarzyszyć silne opady deszczu od 10 mm do 20 mm oraz porywy wiatru do 75 km/h. Możliwe opady gradu - poinformowało Toruńskie Centrum Zarządzania Kryzysowego.
  • Michał Zaleski podsumowuje lata 2002-2024, kiedy pełnił funkcję Prezydenta Miasta Torunia.
  • W czwartek 2 maja 2024 r. kasa biletowa Miejskiego Zakładu Komunikacji przy ul. Sienkiewicza 24/26 będzie czynna w godz. 6.00 – 13.30. Pozostałe kasy będą nieczynne.
  • 23 kwietnia 2024 roku Szkoła Podstawowa nr 35 w Toruniu nosząca imię Polskich Olimpijczyków, obchodziła swoje święto. Gościem honorowym uroczystości był Sławomir Kruszkowski – torunianin, olimpijczyk, a także Radny Miasta Torunia.
  • Ponad 300 liderów sieci dostaw i produkcji przyjechało do Torunia, by rozmawiać o przyszłości swoich branż. Od 24 do 25 kwietnia 2024 r. potrwa konferencja „Trendownia” - jedno z ważniejszych spotkań branży logistycznej w Polsce. Podczas wydarzenia prezentowana jest oferta inwestycyjna miasta, którą przygotowało Centrum Wsparcia Biznesu w Toruniu.
  • Anne Weber i Zbigniew Rokita to tegoroczni laureaci Nagrody Miast Partnerskich Torunia i Getyngi im. S. B. Lindego przyznawanej od 1996 r. przez władze miejskie dwóch zaprzyjaźnionych miast Torunia i Getyngi.
  • Zbliża się długi weekend majowy. Warto wiedzieć, jak w dniach 29 kwietnia - 4 maja 2024 r. będzie funkcjonować Urząd Miasta Torunia.
  • Bartosz Frankowski, sędzia piłkarski z Torunia, znalazł się wśród pięciu Polaków, którzy będą prowadzić mecze na Mistrzostwach Europy. Torunianin będzie odpowiedzialny za system VAR.