Gotyk na dotyk | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Gotyk na dotyk

Kultura
Data publikacji: 09 marca 2010
Autor: admin_vobacom

Plac Dominikański to najczęściej wskazywana lokalizacja dla ustawienia dotykowej makiety starówki, która ma pomóc poznać atrakcje Torunia osobom niewidomym i niedowidzącym. Przestrzenna makieta zostanie odlana z metalu zebranego podczas akcji "Klucz do mojego miasta".

 

Zakończył się plebiscyt dotyczący lokalizacji dotykowej makiety toruńskiej starówki, powstającej w ramach projektu "Klucz do mojego miasta". Organizujące akcję Lokalna Organizacja Turystyczna i Starostwo Powiatowe, po konsultacjach z biurem Toruńskiego Centrum Miasta, Miejskim Konserwatorem Zabytków i toruńskim Oddziałem Polskiego Związku Niewidomych   wskazały trzy potencjalne miejsca ustawienia makiety: Bulwar Filadelfijski obok Bramy Klasztornej, plac przy Łuku Cezara i plac Dominikański. Przez 2 tygodnie na stronie www.lottorun.pl/klucz  internauci mogli wziąć udział w ankiecie i oddać głos na jedną z wybranych lokalizacji.

W plebiscycie wzięło udział około 100 osób. Większość uznała, że najlepszym miejscem dla makiety będzie plac u zbiegu ulic Dominikańskiej i Zaułek Prosowy (54,2 proc. głosów). Pozostałe propozycje uzyskały odpowiednio: Bulwar 19,8 proc., a Łuk Cezara 26 proc.

Klasztor oo. dominikanów i kościół św. Mikołaja przetrwały 600 lat i - na polecenie władz pruskich - zostały rozebrane w 1834 r. Prace archeologiczno-odkrywkowe, przeprowadzone pod koniec ubiegłego wieku, odsłoniły relikty zespołu klasztornego, których zarys pozwala ocenić wielkość nieistniejącej już budowli.

Plac podominikański to miejsce raczej mało znane, nawet samym torunianom, dlatego ustawienie makiety właśnie w tym miejscu pomoże powtórnie je ożywić. Makieta może być zaczątkiem rewitalizacji i zagospodarowania ruin dla celów turystycznych. Do plusów na pewno można zaliczyć fakt, że jest to miejsce spokojne, gdzie zarówno niewidomi, jak i pozostałe grupy zwiedzających nie będą narażone na niedogodności związane z dużym ruchem pieszych i sami będą mogli swobodnie poruszać się między poszczególnymi częściami makiety. Dzięki nowej aranżacji teren ten stanie się nowym, atrakcyjnym punktem na turystycznej mapie starówki, a jednocześnie miejscem wypoczynku, z którego będą chętnie korzystać nie tylko niewidomi, lecz również mieszkańcy i wszyscy odwiedzający miasto.

Obecnie trwają rozmowy z projektantami dotyczące kosztorysu i warunków, jakie musi spełniać projekt makiety. Organizatorzy chcą, by makieta staneła na starówce jeszcze w tym roku.

Najczęściej czytane aktualności

  • Na zdjęciu: młoda dziewczyna śpiewa do mikrofony, gra na niebieskiej gitarze elektrycznej, w tle ceglany mur
    Kultura, Miasto
    Już w czwartek 20 czerwca 2024 r. rozpoczyna się coroczne toruńskie świętowanie – do 24 czerwca czeka nas masa atrakcji.
  • Kultura, Miasto, Sport
    W ten weekend Toruń świętuje! Szereg atrakcji z okazji Święta Miasta czeka na mieszkańców i gości w przestrzeni miejskiej. Do tego w sobotę drzwi do muzeów są otwarte w ramach II Toruńskiej Nocy Muzealnej. W Toruniu nikt się nie nudzi!
  • Kultura, Miasto
    Od 20 do 24 czerwca trwają Dni Torunia 2024. W programie plenerowe koncerty, warsztaty, Jarmark Zamkowy, Piernikowa Aleja Gwiazd, Intronizacja Króla Kurkowego i msza za miasto.
  • Miasto, Sport
    Od piątku 21 czerwca 2024 r. otwarte zostały baseny letnie prowadzone przez Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Toruniu.
  • Miasto
    Najwyższą średnią ocen spośród wszystkich klas IV-VIII szkół podstawowych Gminy Miasta Toruń osiągnęła kl. IV B Szkoły Podstawowej nr 5 im. Romualda Traugutta w Toruniu.
  • Miasto
    W siódmej edycji Ekokonkursu udział wzięło 47 placówek (21 przedszkoli, 19 szkół podstawowych i 7 szkół ponadpodstawowych, z czego 7 to placówki niepubliczne), a w zbiórce uczestniczyło łącznie 15 355 uczniów. We wszystkich placówkach oświatowych w trakcie trwania konkursu zebrano 822,803 ton papieru, tektury i puszek (w tym 821,780 ton makulatury...
  • Rzeźby Augusta Zamoyskiego, najwybitniejszego – obok Xawerego Dunikowskiego – polskiego rzeźbiarza pierwszej połowy XX wieku, można od piątku 21 czerwca 2024 r. oglądać w toruńskim Centrum Sztuki Współczesnej.
  • Od 20 do 24 czerwca trwają Dni Torunia 2024. W programie plenerowe koncerty, warsztaty, Jarmark Zamkowy, Piernikowa Aleja Gwiazd, Intronizacja Króla Kurkowego i msza za miasto.
  • W siódmej edycji Ekokonkursu udział wzięło 47 placówek (21 przedszkoli, 19 szkół podstawowych i 7 szkół ponadpodstawowych, z czego 7 to placówki niepubliczne), a w zbiórce uczestniczyło łącznie 15 355 uczniów. We wszystkich placówkach oświatowych w trakcie trwania konkursu zebrano 822,803 ton papieru, tektury i puszek (w tym 821,780 ton makulatury...
  • Prowadzisz firmę w Toruniu? Oferujesz produkty lub usługi najwyższej jakości? Dodaj swoją firmę do Mapy Toruńskiego Biznesu
  • Koncertem z cyklu "Z gitarą na leżakach" w czwartkowy wieczór 20 czerwca rozpoczęliśmy obchody Dni Torunia 2024, przypadające wokół dnia patrona miasta Św. Jana.
  • Najwyższą średnią ocen spośród wszystkich klas IV-VIII szkół podstawowych Gminy Miasta Toruń osiągnęła kl. IV B Szkoły Podstawowej nr 5 im. Romualda Traugutta w Toruniu.
  • 21 czerwca 2024 r. w VII Liceum Ogólnokształcącym im. Wandy Szuman w Toruniu odbyło się uroczyste zakończenie roku szkolnego 2023/2024.
  • - W nocy z 21 na 22 czerwca 2024 r. w obszarach występowania prognozowanych opadów burzowych, na mniejszych rzekach oraz w zlewniach zurbanizowanych na terenie miasta Toruń i powiatu toruńskiego mogą wystąpić gwałtowne wzrosty stanów wody i lokalne podtopienia - informuje Toruńskie Centrum Zarządzania Kryzysowego.