2008 - Olga Tokarczuk i Ingo Schulze | www.torun.pl

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

2008 - Olga Tokarczuk i Ingo Schulze

 

Olga Tokarczuk -
polska powieściopisarka, eseistka i nowelistka, urodziła się 29 stycznia 1962 roku w Sulechowie k. Zielonej Góry.

W 1985 ukończyła psychologię na Uniwersytecie Warszawskim. W 1986 roku zamieszkała w Wałbrzychu, gdzie przez dwa lata pracowała jako psychoterapeutka.

Debiutowała w 1987 roku zbiorkiem wierszy "Miasto w lustrach". Następnie opublikowała m.in. powieści: "Podróż ludzi księgi" (1993), "E.E." (1995), "Prawiek i inne czasy" (1996), "Dom dzienny, dom nocny" (1998) i "Bieguni" (2007), zbiory opowiadań "Szafa" (1997), "Gra na wielu bębenkach" (2001) i "Ostatnie historie" (2004) oraz rozległy esej "Lalka i perła" (2001), w którym autorka zaproponowała nowe odczytanie słynnej powieści Bolesława Prusa.

Na podstawie jej utworów powstały inscenizacje teatralne i adaptacje filmowe. Mieszka w Krajanowie k. Nowej Rudy, gdzie prowadzi wydawnictwo "Ruta", a od 2008 roku także wykłada na Uniwersytecie Opolskim.

Jest jedną z najwyżej cenionych przez krytykę i najbardziej popularnych wśród czytelników pisarek polskich, laureatką licznych krajowych i zagranicznych nagród literackich.

W roku 2008 została wyróżniona Nagrodą Miast Partnerskich Torunia i Getyngi im. Samuela Bogumiła Lindego. Jej utwory przełożono na wiele języków obcych m.in. niemiecki, angielski, francuski, włoski, hiszpański, węgierski, estoński, litewski, duński, szwedzki i serbski.

Ingo SchultzeIngo Schulze -
niemiecki prozaik i publicysta, urodził się 15 grudnia 1962 roku w Dreźnie.

Po uzyskaniu matury w 1981 przez półtora roku odbywał obowiązkową służbę wojskową w armii NRD. Następnie, w latach 1983-1988, studiował filologię klasyczną i germanistykę na uniwersytecie w Jenie.

Po ukończeniu studiów od 1988 do 1990 roku był kierownikiem literackim teatru w Altenburgu, a przez kolejne dwa lata pracował jako dziennikarz w czasopismach "Altenburger Wochenblatt" i "Anzeiger". W 1993 roku wyjechał do Sankt Petersburga. Efektem sześciomiesięcznego pobytu był jego debiut literacki, jedyna jak dotąd książka przełożona na język polski (2003), "33 mgnienia szczęścia. Pamiętnik znaleziony w drodze do Petersburga" (1995).

Od połowy lat 90. mieszka w Berlinie. Jest autorem ośmiu książek prozatorskich i jednym z najbardziej cenionych pisarzy niemieckich średniego pokolenia, laureatem wielu prestiżowych nagród literackich [m.in. im. Alfreda Döblina (1995), im. Ernsta Willnera (1995), im. Johannesa Bobrowskiego (1998), im. Josepha Breitbacha (2001), im. Petera Weissa (2006), nagrody literackiej Landu Turyngii (2007), nagrody literackiej Lipskich Targów książki (2007).

W roku 2008 został uhonorowany Nagrodą Miast partnerskich Torunia i Getyngi im. Samuela Bogumiła Lindego. Jego utwory zostały przełożone na ponad dwadzieścia języków.

Najczęściej czytane aktualności

  • Na zdjęciu: pary małżeńskie z medalami
    Miasto
    W Ratuszu Staromiejskim w Toruniu 11 toruńskich par odebrało Medale za Długoletnie Pożycie Małżeńskie. Uroczystość odbyła się 23 sierpnia 2024 r.
  • Na zdjęciu: podświetlona instalacja w kształcie ptaków
    Kultura, Miasto
    Zaskakujące i urzekające instalacje świetlne jeszcze w piątek i sobotę goszczą na terenie zespołu staromiejskiego w ramach 15. edycji Bella Skyway Festival. To trzeba zobaczyć! A na koniec weekendu czekają nas sportowe emocje – ruszają żużlowe play offy!
  • Szkoła Podstawowa nr 12 w Toruniu
    Miasto
    Oświadczenie Rzecznika prasowego Prezydenta Miasta Torunia ws. naboru do Szkoły Podstawowej nr 12.
  • Kultura, Miasto
    Ruszyła 15. edycja najstarszego świetlnego festiwalu światła w Polsce. Do 24 sierpnia zapraszamy do Torunia na wielkie święto światła - Bella Skyway Festival! 5 dni wypełnionych magią świetlnych pokazów, artyści z 9 krajów, 18 instalacji w trzech strefach: Na toruńskiej starówce, w Dolinie Marzen i Błoniach Nadwiślańskich. Tak zapowiada się...
  • Miasto
    W sierpniu 2024 r. odnotowano w Polsce wyraźny wzrost zachorowań na COVID-19. W dniu 23 sierpnia br. w Polsce odnotowano 1.089 nowych zakażeń, a 3 osoby zmarły z powodu COVID-19.
  • Na zdjęciu: prezydent Paweł Gulewski ściska dłoń Wilfredo Leona
    Miasto, Sport
    Blask srebrnego medalu olimpijskiego można było zobaczyć podczas spotkania z Wilfredo Leonem, znakomitym siatkarzem związanym z Toruniem.
  • Oświadczenie Rzecznika prasowego Prezydenta Miasta Torunia ws. naboru do Szkoły Podstawowej nr 12.
  • Prezydent Torunia Paweł Gulewski spotkał się dziś (22 sierpnia 2024 r.) ze starostą powiatu toruńskiego Mirosławem Graczykiem, aby porozmawiać o współpracy obu jednostek samorządu terytorialnego.
  • Dotychczasowa dyrektor Muzeum Okręgowego w Toruniu Aleksandra Mierzejewska będzie kontynuować swoją prace. 22 sierpnia 2024 r. prezydent Paweł Gulewski wręczył jej powołanie na kolejną, 4-letnią kadencję.
  • Blask srebrnego medalu olimpijskiego można było zobaczyć podczas spotkania z Wilfredo Leonem, znakomitym siatkarzem związanym z Toruniem.
  • Od 15 do 17 sierpnia 2024 r. na wodach Zatoki Puckiej rozegrano 19. Mistrzostwa Polski w Kitesurfingu oraz Wingfoilu, które od tego roku odbywają się pod nową nazwą – Kite Wing Cup.
  • Prezydent Torunia Paweł Gulewski odebrał w czwartek 22 sierpnia 2024 r. w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Kujawsko-Pomorskiego potwierdzenie zawarcia umowy dla projektu pn. "Rozbudowa ul. Sobieskiego poprzez budowę drogi rowerowej na odcinku od pl. Pokoju Toruńskiego do ul. Żółkiewskiego w Toruniu".
  • Jak co roku do Torunia przyjechała grupa mieszkańców z holenderskiej Lejdy, która jest naszym miastem partnerskim.
  • W niedzielę, 25 sierpnia 2024 r., w związku z zawodami żużlowymi na Motoarenie uruchomione zostaną dodatkowe kursy tramwajów.