W hołdzie Piłsudskiemu | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

W hołdzie Piłsudskiemu

Kultura
Data publikacji: 11 maja 2010
Autor: admin_vobacom

12 maja 2010 r. przypada 75. rocznica śmierci marszałka Józefa Piłsudskiego. Z tej okazji uczniowie Gimnazjum nr 31 w Toruniu, noszącego imię marszałka, uczczą jego pamięć podczas uroczystości na placu Rapackiego.

Uroczystość rozpocznie się o godz. 10.00. Weźmie w niej udział cała społeczność Zespołu Szkół nr 31, marszałek województwa Piotr Całbecki, a także zastępca prezydenta Torunia Rafał Pietrucień oraz sekretarz miasta Alicja Kolańska. Po wciągnięciu flagi państwowej na maszt, odśpiewaniu hymnu oraz okolicznościowych przemówieniach pod pomnikiem marszałka Piłsudskiego zostaną złożone wiązanki kwiatów. W części artystycznej uczniowie Zespołu Szkół nr 31 przedstawią krótki program złożony z kilku wierszy i pieśni patriotycznych.

Marszałek Józef Piłsudski (1867-1935)
Pierwszy marszałek Polski. Uznawany za twórcę niepodległości Polski. Od młodości związany z działalnością konspiracyjną. W 1888 zesłany na Syberię. Wstępuje do PPS i od 1893 r. jest redaktorem naczelnym "Robotnika". Ponownie aresztowany w 1900 r. ucieka z więzienia w Petersburgu. Udaje się w 1904 do Japonii, gdzie stara się o poparcie dla sprawy polskiej.

Po rozłamie w PPS w 1906 r. obejmuje przywództwo PPS Frakcja Rewolucyjna i organizuje grupy bojowe PPS. Przewidując wybuch międzynarodowego konfliktu, tworzy w Galicji paramilitarny Związek Strzelecki. Po wybuchu I wojny światowej na czele dowodzonej przez siebie I Brygady Legionów wkracza do zaboru rosyjskiego. W 1916 r. podaje się do dymisji. Po powrocie z internowania w Magdeburgu obejmuje władzę jako Naczelnik Państwa i Naczelny Wódz. Twórca zwycięstwa nad Armią Czerwoną w wojnie 1920 r. W 1923 wycofuje się z życia publicznego i osiada w Sulejówku. W maju 1926 r. przeprowadza zamach stanu, ale nie przyjmuje ofiarowanej mu godności prezydenta, zatrzymując funkcje ministra spraw wojskowych i generalnego inspektora sił zbrojnych. Umiera 12 maja 1935 r. Pochowany na Wawelu.

W Toruniu przebywał oficjalnie w czerwcu 1921 r. Dwukrotnie był tu prywatnie. Tytuł Honorowego Obywatela Miasta przyznano mu dwa dni po śmierci - 14 maja 1935 r.

Najczęściej czytane aktualności

  • Na zdjęciu: ludzie idą ulicą Szeroką
    Kultura, Miasto, Sport
    Ostatni weekend czerwca pod znakiem X Muzy - w Toruniu trwa Międzynarodowy Festiwal Filmowy Tofifest. Mamy też wyjątkowe wydarzenie w CSW, gdzie nastąpi otwarcie wystawy prezentującej kolekcję sztuki współczesnej należącą do Wojciecha Fibaka. A dla sprawgnionych ochłody w te gorące dni - pełne atrakcji imprezy na basenach letnich oraz w Aqua Toruń.
  • Strażak w masce podczas wykonywania zadania z gaszeniem ogniem
    Miasto, Sport
    Na toruńskiej starówce rozpoczęły się w czwartek 27 czerwca 2024 r. zmagania strażaków w Mistrzostwach Polski i Mistrzostwach Europy o tytuł Najtwardszego Strażaka.
  • Prezydent Torunia z sygnatariuszami umowy z firm Solaris i MZK
    Miasto, MZK
    Cztery kolejne, nieskoemisyjne autobusy przybędą w taborze toruńskiej komunikacji miejskiej. 27 czerwca 2024 r. Miejski Zakład Komunikacji podpisał umowę na dostawę pojazdów z firmą Solaris.
  • Nowe władze Stowarzyszenia MOFT
    Miasto
    27 czerwca 2024 r. odbyło się Walne Zebranie Członków Stowarzyszenia Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego Torunia (MOFT) podczas, którego wybrano nowe władze. Wziął w nim udział Prezydent Torunia Paweł Gulewski. Stowarzyszenie Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego Torunia stanowi wspólną reprezentację jednostek samorządu terytorialnego z terenu MOFT,...
  • Na zdjęciu: strażak biegnie z wężem strażackim
    Miasto
    Od 27 do 29 czerwca 2024 r. toruńska starówka będzie miejscem zmagań strażaków z Polski i Europy.
  • Na zdjęciu: Andrzej Seweryn z Pawłem Gulewskim
    Kultura, Miasto
    W ramach Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Tofifest do Torunia przyjeżdżają uznani aktorzy, reżyserzy, krytycy filmowi. 26 czerwca 2024 r. gościem wydarzenia był Andrzej Seweryn.
  • Ostatni weekend czerwca pod znakiem X Muzy - w Toruniu trwa Międzynarodowy Festiwal Filmowy Tofifest. Mamy też wyjątkowe wydarzenie w CSW, gdzie nastąpi otwarcie wystawy prezentującej kolekcję sztuki współczesnej należącą do Wojciecha Fibaka. A dla sprawgnionych ochłody w te gorące dni - pełne atrakcji imprezy na basenach letnich oraz w Aqua Toruń.
  • Z okazji 110. rocznicy odsłonięcia pomnika Flisaka w piątek 28 czerwca 2024 r. o godz. 18:00 na Rynku Staromiejskim odbędzie się specjalny koncert. Wydarzenie odbywa się w ramach obchodów Roku Flisactwa.
  • Ruszają wakacyjne imprezy na basenach letnich w Toruniu. Na lewobrzeżu odbędzie się rekreacyjna impreza Toruń Summer Time. Na wydarzenie zapraszamy w sobotę 29 czerwca 2024 r. na Kempingu Tramp przy ul. Kujawskiej.
  • 26 czerwca 2024 r. Prezydent Torunia Paweł Gulewski spotkał się z przedstawicielami Izby Przemysłowo-Handlowej.
  • Od 27 do 29 czerwca 2024 r. toruńska starówka będzie miejscem zmagań strażaków z Polski i Europy.
  • W czterech lokalizacjach w centrum Torunia od 26 czerwca 2024 r. działają kurtyny wodne.
  • 26 czerwca 2024 r. w Centrum Dialogu odbyła się narada z dyrektorami jednostek oświatowych, podczas której podsumowano zakończony już rok szkolny 2023/2024.
  • Znamy pełen skład głównej sceny Festiwalu NADA.