Świętojańska muzyka | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Świętojańska muzyka

Kultura
Data publikacji: 13 maja 2010
Autor: admin_vobacom

Niedzielne wieczory maja i czerwca w Toruniu związane są od ponad ćwierćwiecza z muzyką organową. Już po raz dwudziesty szósty odbędzie się Świętojański Festiwal Organowy, w ramach którego zaplanowano dziewięć koncertów. Pierwszy z nich 16 maja 2010 r.

Pierwsze edycje festiwalu odbywały się w katedrze śś. Janów, stąd nazwa koncertów. Początkowo utwory wykonywano wyłącznie na organach barokowych, należących do nielicznych czynnych tego typu instrumentów w Polsce. Dlatego w repertuarach koncertów przeważała muzyka dawna. Po remoncie głównego, romantycznego instrumentu repertuar można było poszerzyć. Przez ćwierćwiecze liczba znakomitych instrumentów w Toruniu rosła. Do współczesnych świątyń zakupiono wysokiej klasy organy. Dlatego od 2003 r. Świętojański Festiwal odbywa się w różnych miejscach Torunia, a nawet wykroczył poza granice miasta. Choć muzyka dawna nadal jest na nim obecna, często usłyszeć można kompozycje późniejszych epok, aż po utwory współczesne.

Tegoroczne koncerty rozpoczną się w Toruniu 16 maja i odbywać się będą w każdą niedzielę, aż do końca czerwca. Wystąpią w nich uznani organiści z różnych stron Polski. Nie zabraknie też gości z zagranicy. Na inaugurację, w katedrze śś. Janów wystąpi  dr Jarosław Wróblewski z Warszawy, laureat wielu prestiżowych konkursów. Koncertował on w Polsce, Austrii, Niemczech i Szwajcarii, brał udział w prawykonaniach utworów kompozytorów współczesnych, przygotowywał również liczne produkcje muzyczne. Także ze stolicy przyjedzie tydzień później Józef Serafin, profesor Akademii Muzycznej w Warszawie, który również zagra w katedrze. Od wielu lat jest on kierownikiem artystycznym Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej w Kamieniu Pomorskim oraz Leżajsku. 30 maja najpierw w Nowym Mieście Lubawskim, a później w kościele Matki Boskiej Zwycięskiej wystąpi Marta Wierzgoń z Czech. Artystka wykładała na uniwersytecie w Ostrawie, otworzyła i prowadzi klasę organową w Podstawowej Szkole Muzycznej w Karwinie. W swoim rodzinnym mieście zorganizowała też festiwal organowy.

Organizatorzy festiwalu zadbali w tym roku o parytet, bowiem liczba pań – organistek jest zdecydowanie większa niż w latach poprzednich. 13 czerwca w kościele Miłosierdzia Bożego i św. Faustyny wystąpi Ewa Bąk z Bielska-Białej, zaś na zakończenie festiwalu, 27 czerwca, usłyszymy w katedrze Katarzynę Olszewską z Kartuz. Ponadto czerwcowe wieczory wypełni muzyka w wykonaniu Karola Hilli z Gdyni (6 czerwca w kościele Matki Bożej Królowej Polski) i Michała Markuszewskiego z Warszawy (20 czerwca w kościele Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny). Z kolei 19 czerwca w Grudziądzu wystąpi toruński organista Wojciech Sarba wraz z Agnieszką Morisson (sporan) i Łukaszem Rynkowskim (bas).

Najczęściej czytane aktualności

  • Na zdjęciu: ludzie idą ulicą Szeroką
    Kultura, Miasto, Sport
    Ostatni weekend czerwca pod znakiem X Muzy - w Toruniu trwa Międzynarodowy Festiwal Filmowy Tofifest. Mamy też wyjątkowe wydarzenie w CSW, gdzie nastąpi otwarcie wystawy prezentującej kolekcję sztuki współczesnej należącą do Wojciecha Fibaka. A dla sprawgnionych ochłody w te gorące dni - pełne atrakcji imprezy na basenach letnich oraz w Aqua Toruń.
  • Na zdjęciu: strażak biegnie z wężem strażackim
    Miasto
    Od 27 do 29 czerwca 2024 r. toruńska starówka będzie miejscem zmagań strażaków z Polski i Europy.
  • Miasto, Sport
    Od piątku 21 czerwca 2024 r. otwarte zostały baseny letnie prowadzone przez Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Toruniu.
  • Strażak w masce podczas wykonywania zadania z gaszeniem ogniem
    Miasto, Sport
    Na toruńskiej starówce rozpoczęły się w czwartek 27 czerwca 2024 r. zmagania strażaków w Mistrzostwach Polski i Mistrzostwach Europy o tytuł Najtwardszego Strażaka.
  • Plakat informujący o koncercie flisaków
    Kultura, Miasto
    Z okazji 110. rocznicy odsłonięcia pomnika Flisaka w piątek 28 czerwca 2024 r. o godz. 18:00 na Rynku Staromiejskim odbędzie się specjalny koncert. Wydarzenie odbywa się w ramach obchodów Roku Flisactwa.
  • Prezydent Torunia z sygnatariuszami umowy z firm Solaris i MZK
    Miasto, MZK
    Cztery kolejne, nieskoemisyjne autobusy przybędą w taborze toruńskiej komunikacji miejskiej. 27 czerwca 2024 r. Miejski Zakład Komunikacji podpisał umowę na dostawę pojazdów z firmą Solaris.
  • Ostatni weekend czerwca pod znakiem X Muzy - w Toruniu trwa Międzynarodowy Festiwal Filmowy Tofifest. Mamy też wyjątkowe wydarzenie w CSW, gdzie nastąpi otwarcie wystawy prezentującej kolekcję sztuki współczesnej należącą do Wojciecha Fibaka. A dla sprawgnionych ochłody w te gorące dni - pełne atrakcji imprezy na basenach letnich oraz w Aqua Toruń.
  • Z okazji 110. rocznicy odsłonięcia pomnika Flisaka w piątek 28 czerwca 2024 r. o godz. 18:00 na Rynku Staromiejskim odbędzie się specjalny koncert. Wydarzenie odbywa się w ramach obchodów Roku Flisactwa.
  • Ruszają wakacyjne imprezy na basenach letnich w Toruniu. Na lewobrzeżu odbędzie się rekreacyjna impreza Toruń Summer Time. Na wydarzenie zapraszamy w sobotę 29 czerwca 2024 r. na Kempingu Tramp przy ul. Kujawskiej.
  • 26 czerwca 2024 r. Prezydent Torunia Paweł Gulewski spotkał się z przedstawicielami Izby Przemysłowo-Handlowej.
  • Od 27 do 29 czerwca 2024 r. toruńska starówka będzie miejscem zmagań strażaków z Polski i Europy.
  • W czterech lokalizacjach w centrum Torunia od 26 czerwca 2024 r. działają kurtyny wodne.
  • 26 czerwca 2024 r. w Centrum Dialogu odbyła się narada z dyrektorami jednostek oświatowych, podczas której podsumowano zakończony już rok szkolny 2023/2024.
  • Znamy pełen skład głównej sceny Festiwalu NADA.