Park Tysiąclecia | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Środowisko

Park Tysiąclecia

Ławki w parku tysiąclecia, fot. Sławomir Kowalski

Park Tysiąclecia jest zlokalizowany w lewobrzeżnej części Torunia. Ma powierzchnię ok. 19 hektarów. Pełni przede wszystkim funkcję rekreacyjną, ma też walory kompozycyjne i historyczne.

Jego lokalizacja jest ściśle związana z istniejącymi na tym obszarze obiektami fortecznymi. Park jest bowiem położony na obszarze zabytkowego fortu „Przyczółek Mostowy”, w jego starszej części, która powstała w latach 1824-1832. Park rozciąga się na stoku bojowym fortu. Północną granicę parku stanowi grobla uformowana po linii fosy i dalej ul. Podgórska. Południową i zachodnią granicę wyznacza linia drzew - w tej części przepływa też potok Wielanda, na którym zlokalizowany jest staw.

Układ kompozycyjny parku jest ściśle związany z ukształtowaniem terenu oraz umocnieniami fortecznymi. Decyduje to o jego niepowtarzalnym charakterze. Szata roślinna jest odmienna gatunkowo w różnych częściach parku, w zależności od rzeźby terenu. W okolicy stawu i strumienia dominują wierzby białe, klony pospolite, topole białe, a w miejscach najbardziej podmokłych wiązy i olchy, których wiek sięga 100 lat. Roślinność w pobliżu grobli była nasadzana w okresie budowy fortu - dominują tu dęby i topole czarne, a także wiązy, których wiek dochodzi do 190 lat.

Układ dróg i ścieżek parkowych także wynika z ukształtowania terenu i jego historycznej funkcji. Mamy więc drogę biegnącą po grobli i drogę wzdłuż fosy oraz łączące się z nimi alejki spacerowe, wyznaczone łagodnymi trawersami. Ponieważ głownymi elementami parku są drzewa, uzupełnione grupami różnorodnych krzewów, park sprawia wrażenie otwartego przestrzennie i przyjaznego.

Wykorzystano teksty z ulotki "Parki miejskie i dworskie Torunia"
wydanej przez Oddział Miejski PTTK w Toruniu.

Park Tysiąclecia po rewitalizacji

Najczęściej czytane aktualności

  • Święto Flagi i Konstytucji 3 Maja w Toruniu
    Kultura, Miasto
    Przed nami Święto Flagi i oraz 223. rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Warto sprawdzić, co będzie się działo w Toruniu w dniach 2-3 maja.
  • Organizacja ruchu w majówkowy weekend na Starówce
    Drogi, Miasto
    W weekend majowy w obrębie Starówki będą obowiązywać zmiany w organizacji ruchu i komunikacja miejskiej.
  • Drogi, Miasto
    W poniedziałek 29 kwietnia 2024 r. o godzinie 17.00 Bulwar Filadelfijski zostanie udostępniony dla ruchu.
  • Miasto
    Na Rynku Staromiejskim odbyło się wydarzenie z okazji 20. rocznicy wstąpienia Polski do Unii Europejskiej, podczas którego licznie zgromadzeni torunianie i przybyli do Torunia goście wspólnie z Chórem Akademickim Uniwersytetu Mikołaja Kopernika odśpiewali hymn UE pt. „Oda do radości”.
  • Miasto
    Tuż przed majówką miasto uruchomiło w Toruniu fontanny miejskie. Wracają także widowiskowe pokazy wieczorne na fontannie Cosmopolis przy Fosie Staromiejskiej.
  • Miasto
    We wtorek 30 kwietnia 2024 r. w Komendzie Miejskiej PSP w Toruniu odbył się uroczysty apel z okazji przyjęcia obowiązków Komendanta Miejskiego PSP w Toruniu przez bryg. Sławomira Grudzińskiego.
  • Oddział Miejski Polskiego Towarzystwa Turystyczno – Krajoznawczego im. Mariana Sydowa w Toruniu zaprasza mieszkańców miasta i regionu do udziału w kolejnych wyprawach krajoznawczo – pieszych w dniach 4 i 8 maja 2024 r.
  • Centrum Wsparcia Biznesu jest partnerem Ogólnopolskiej Konferencji Naukowej - Copernican Digital Forum. Wydarzenie odbędzie się w dniach 7-8 maja 2024 r. na Wydziale Nauk Ekonomicznych i Zarzadzania UMK. Organizatorem konferencji jest Studenckie Koło Naukowe Forum e-biznesu.
  • Blisko 100 rowerzystów wzięło udział w pierwszej edycji historycznych rajdów rowerowych „Flisackim szlakiem”. Wydarzenie jest częścią roku upamiętniającego tradycje flisactwa w Toruniu. Kolejny rajd z tego cyklu zaplanowano 11 maja 2024.
  • Rozpoczynamy kolejny cykl biegów przełajowych pn. „Cross Barbarka 2024” i gorąco zapraszamy do udziału.
  • Przypominamy, że parkując na terenie Strefy Płatnego Parkowania w dniu 1 i 3 maja 2024 r. nie wnosimy opłat.
  • Fitch Ratings potwierdził ratingi Miasta Torunia i zmienił perspektywę międzynarodowych długoterminowych ratingów dla zadłużenia w walucie zagranicznej i krajowej z negatywnej na stabilną.
  • W dniu pierwszej sesji Rady Miasta Torunia IX kadencji, 7 maja br. w Katedrze śś. Janów odbędzie się msza święta w intencji miasta i mieszkańców.
  • W poniedziałek 29 kwietnia 2024 r. o godzinie 17.00 Bulwar Filadelfijski zostanie udostępniony dla ruchu.