Toruń stawia na szyny | www.torun.pl

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Toruń stawia na szyny

Drogi, Inwestycje, Miasto, MZK
Data publikacji: 15 maja 2013
Autor: Małgorzata Litwin

W 2014 r. pojedziemy tramwajem ze starówki na Bielany. W Toruniu trwa budowa nowej linii tramwajowej, która docelowo połączy osiedla mieszkaniowe we wschodniej części miasta z campusem akademickim.

Objazdy, rozkopane i zamknięte dla ruchu ulice, odgłos koparek i młotów pneumatycznych - tak wygląda od kilku tygodni centrum Torunia. Trwa budowa nowej linii tramwajowej do miasteczka akademickiego na Bielanach. To jedno z zadań dużego unijnego projektu pn. "Rozwój sieci komunikacji tramwajowej w Toruniu w latach 2007-2013", współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2007-2013. Toruński samorząd zdecydował się inwestować w transport szynowy, ponieważ  jest on najmniej uciążliwy dla środowiska, a przez to szczególnie wspierany przez Unię Europejską. Koordynatorem projektów tramwajowych w Toruniu jest Miejski Zakład Komunikacji sp. z o.o.

W alei Solidarności powstaje nowoczesna platforma przesiadkowa z przystankami, biletomatami oraz elektronicznymi tablicami informującymi o godzinie przyjazdu tramwaju, w ulicach Sienkiewicza i Gagarina zostaną wybudowane nowe odcinki torów, powstanie też dyspozytornia i pętla tramwajowa przy ul. Okrężnej. Odcinek od alei Solidarności do miasteczka akademickiego na Bielanach ma być gotowy w czerwcu 2014 r. Generalnym Wykonawcą inwestycji, prowadzonej w systemie "projektuj i buduj", jest firma Budimex SA.

- Prace w alei Solidarności przebiegają zgodnie z harmonogramem - mówi Rafał Wiewiórski, Dyrektor Projektów Infrastrukturalnych w toruńskim MZK. - Po rozbiórce jezdni, chodników oraz demontażu oświetlenia ulicznego wykonawca prowadzi roboty związane z przebudową infrastruktury podziemnej i usuwaniem kolizji. Są one skoordynowane z przebudową wodociągu, prowadzoną przez Toruńskie Wodociągi oraz robotami na pobliskiej budowie sali koncertowej na Jordankach.

Postępują też prace w innych częściach Torunia: przebudowa infrastruktury podziemnej i usuwanie kolizji kablowych na zamkniętym dla ruchu odcinku ulicy Sienkiewicza (od Fałata do placu Frelichowskiego), wycinka drzew w ulicy Gagarina i budowa nowej pętli tramwajowej na Okrężnej.

 

Linia tramwajowa na Bielany pobiegnie przez ul. Sienkiewicza

Toruń przygotowuje się również do skomunikowania swojej sieci tramwajowej z szybką koleją miejską BIT-City, która ma powstać między Toruniem a Bydgoszczą. Ze wsparciem unijnym są budowane nowe i modernizowane istniejące platformy tramwajowe (do 2015 r. w sumie 76). MZK odnawia też tabor: zakupi 12 nowych składów tramwajowych i zmodernizuje 18 starych (do tej pory odnowiono już 14 tramwajów, mają one kolor żółto-niebieski). Część tych zadań jest finansowana z projektu BIT-City.

Z pewnością najbardziej spektakularną inwestycją będzie zaplanowana na rok 2014 przebudowa torowiska tramwajowego na linii średnicowej od węzła Toruń Miasto (pl. 18 Stycznia) do alei Solidarności i budowa węzła przesiadkowego przy dworcu PKP Toruń Miasto, komunikującego linię tramwajową z Koleją Metropolitalną BIT-City. Dzięki temu pasażer przyjeżdżający do Torunia pociągiem bez problemu przesiądzie się na tramwaj. W ramach projektu BIT-City planowane są także m.in.: remont dworca kolejowego Toruń Główny i modernizacja pętli tramwajowej przy Motoarenie. Całość zwieńczy montaż nowoczesnego systemu monitorowania bezpieczeństwa pasażerów w komunikacji publicznej.

31 grudnia 2012 r. Gmina Miasta Toruń złożyła wniosek o dofinansowanie do Centrum Unijnych Projektów Transportowych dla projektu pn. "Integracja systemu transportu miejskiego wraz z zakupem taboru tramwajowego niskopodłogowego w Toruniu w ramach BiT-City". Jego całkowita wartość wynosi 272 mln zł, a kwota unijnego wsparcia, o jaką ubiega się miasto, to 132 mln zł (59 proc.). Projekt znajduje się na liście projektów indywidualnych Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko Priorytet VII "Transport przyjazny środowisku” Działanie 7.3 "Transport miejski w obszarach metropolitalnych".

Obydwa projekty tramwajowe: "Rozwój sieci komunikacji tramwajowej w Toruniu w latach 2007-2013" i "Integracja systemu transportu miejskiego wraz z zakupem taboru tramwajowego niskopodłogowego w Toruniu w ramach BiT-City" mają się zakończyć w 2015 r.


Najczęściej czytane aktualności

  • Objazd inwestycji drogowych, sierpień 2024
    Drogi, Miasto
    Dzieje się na toruńskich drogach. Zaglądamy na place budowy wciąż trwających lub świeżo zakończonych prac drogowych.
  • Miasto
    Dzięki pozyskaniu nowoczesnego sprzętu Szpital Miejski w Toruniu będzie w stanie rozszerzyć zakres swojej działalności w leczeniu operacyjnym chorób nowotworowych - zarówno układu moczowego, jak i przewodu pokarmowego.
  • Miasto
    15 sierpnia, jak co roku, obchodzimy Święto Wojska Polskiego. Toruńskie uroczystości tradycyjnie rozpoczną się od mszy świętej w Kościele Garnizonowym na Placu św. Katarzyny.
  • Wiceprezydent Rafał Pietrucień wręcza akt powołania dyrektor Andżelice Dzięgiel-Pośladzie
    Miasto
    Andżelika Dzięgiel-Poślada została nową dyrektor Wydziału Sportu i Rekreacji Urzędu Miasta Torunia. W gronie kadry urzędniczej powitał ją 5 sierpnia 2024 r. zastępca prezydenta Rafał Pietrucień.
  • Kultura, Miasto
    Podczas konferencji prasowej (31 lipca 2024 r.) zapowiadającej 8. edycję Festiwalu Wisły, zastępca prezydenta Torunia Adam Szponka i Marcin Karasiński z Nadwiślańskiej Organizacji Turystycznej zaprezentowali najważniejsze punkty programu tego niezwykle ciekawego wydarzenia.
  • Błękitne niebo nad ratuszem i Kopernikiem, fot. Sławomir Kowalski
    Eko, Miasto
    8 sierpnia zapraszamy wszystkich chętnych na Dzień Otwarty z Programem Czyste Powietrze. Można będzie poznać zasady ubiegania się o dotacje na termomodernizacje domów lub wymianę ogrzewania.
  • Kolejne pasy drogowe w Toruniu zostaną obsadzone ozdobnymi krzewami. Róże, irgi, tawuły i berberysy pojawią się m.in. na osiedlach: Chełmińskie, Mokre i Bydgoskie.
  • Specjalistyczny Szpital Miejski im. Mikołaja Kopernika w Toruniu znalazł się na liście podmiotów leczniczych zakwalifikowanych do Krajowej Sieci Onkologicznej. Placówka będzie pełniła rolę Specjalistycznego Ośrodka Leczenia Onkologicznego SOLO II.
  • 9 sierpnia 2024 r. na parkingu przy Urzędzie Miasta Torunia stanie krwiobus, w którym można będzie oddać krew.
  • Już w tę sobotę (10 sierpnia 2024 r.) odbędą się jubileuszowe XXV Otwarte Indywidualne Mistrzostwa Torunia w speedrowerze.
  • Gminny Punkt Konsultacyjno-Informacyjny działający w Wydziale Środowiska i Ekologii Urzędu Miasta Torunia zaprasza na Dzień Otwarty z Programem Czyste Powietrze.
  • Poniedziałek, 5 sierpnia 2024 r., zapowiada się deszczowo i burzowo. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał dla Torunia ostrzeżenie I stopnia.
  • W związku ze spodziewanymi opadami deszczu dla Torunia wydano ostrzeżenie hydrologiczne.
  • W niedzielny poranek 4 sierpnia 2024 r. z Torunia wyruszyła 46. Piesza Pielgrzymka Diecezji Toruńskiej na Jasną Górę.