Budżet partycypacyjny 2015, zgłoś projekt! | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Budżet partycypacyjny 2015, zgłoś projekt!

Drogi, Inwestycje, Kultura, Miasto, MZK, Sport
Data publikacji: 28 lutego 2014
Autor: Paweł Piotrowicz

Od 1 do 31 marca 2014 można zgłaszać propozycje do budżetu partycypacyjnego Torunia na 2015 r. Pula do rozdysponowania na przyszły rok wynosi: 6.580.000 zł.

Budżet partycypacyjny. Co to jest?
Budżet partycypacyjny to szczególny sposób decydowania o części wydatków publicznych. Polega na tym, że władze lokalne oddają do dyspozycji mieszkańców część miejskiego budżetu. Dzięki temu każdy z nas może samodzielnie zgłaszać, a potem decydować w głosowaniu, na co te pieniądze zostaną wydane.

Podstawą budżetu partycypacyjnego jest bezpośrednie działanie mieszkańców. Samodzielnie wymyślają projekty, szukają dla nich poparcia, zgłaszają je, a następnie głosują i wybierają te najpopularniejsze.

Pieniądze
W 2015 r. na budżet partycypacyjny Toruń przeznaczy 6,58 mln zł. Pieniądze te zostaną podzielone na dwie pule:

  • ogólnomiejską (30% kwoty, to jest 1,974 mln zł)
  • lokalną (70% kwoty, to jest 4,606 mln zł)

Pula ogólnomiejska dotyczy pomysłów wykraczających swoim zasięgiem poza obszar jednej części miasta. Pula lokalna natomiast dotyczy tzw. okręgów, na które podzielone jest miasto. Okręgów tych jest trzynaście, a przeznaczona dla nich kwota będzie podzielona na części wg dość prostej reguły: połowa w równych częściach, 1/4 proporcjonalnie do ilości mieszkańców w okręgu i pozostała 1/4 proporcjonalnie do powierzchni okręgu.

>>> TU sprawdzisz ile pieniędzy przypada na poszczególne części miasta (okręgi).


Najważniejsze daty

  • od 1 do 31 marca 2014 można składać wnioski z projektami do budżetu partycypacyjnego na 2015 r.
  • w kwietniu i maju 2014 będzie prowadzona weryfikacja złożonych projektów
  • na początku czerwca 2014 poznamy listy projektów do głosowania
  • także w czerwcu 2014 odbędzie się głosowanie na projekty
  • do 25 lipca 2014 ogłoszone będą wyniki głosowania i poznamy projekty, które będą realizowane w 2015 roku.

Jakie projekty można zgłaszać?
Można zgłaszać dowolny projekt należący do katalogu zadań własnych gminy lub powiatu (Toruń jest miastem na prawach powiatu i realizuje także zadania powiatowe).

Trzeba pamiętać, że zgłaszane w ramach budżetu partycypacyjnego projekty muszą być zrealizowane w ciągu 2015 roku. W przypadku projektów inwestycyjnych lub remontowych realizacja może być wydłużona do połowy 2016 r.

Kto może zgłaszać projekty?
Projekty może zgłaszać każdy mieszkaniec Torunia, który w chwili złożenia wniosku ukończył 16 lat. Za mieszkańca uważa się osobę, dla której Toruń stanowi centrum interesów życiowych - przebywa tu ponad 183 dni w roku, łączy ją z Toruniem zatrudnienie, pobieranie nauki lub prowadzenie działalności. Dlatego też propozycje mogą składać również studenci.

Ile projektów możne zgłosić jedna osoba?
Jedna osoba może zgłosić maksymalnie trzy projekty: dwa do puli lokalnej (w okręgu, w którym mieszka) oraz jeden do puli ogólnomiejskiej. Tego samego projektu nie można zgłosić do dwóch pul. O wyborze puli decyduje zgłaszający.


JAK ZGŁASZAĆ PROJEKTY?

JEŻELI SKOŃCZYŁEŚ 16 LAT I MASZ POMYSŁ DLA TORUNIA:

  • Opisz swój projekt na specjalnym formularzu. Możesz to zrobić na dwa sposoby:
    - wypełnij formularz elektroniczny, który jest dostępny TUTAJ
    lub
    - pobierz formularz do wypełnienia i wydruku

  • Wydrukuj wypełniony formularz i podpisz go.

  • Znajdź 15 osób, które poprą Twój pomysł i zbierz ich podpisy. Osoby udzielające poparcia muszą mieć także ukończone 16 lat.

  • Jeżeli Twój pomysł wymaga zgody kogoś innego niż miasto (np. spółdzielni mieszkaniowej, na terenie której chcesz realizować swój projekt) - zdobądź od niego pisemne oświadczenie o gotowości do współpracy.

  • Przynieś kompletny wniosek wraz z listą poparcia i załącznikami (np. mapki, zdjęcia, oświadczenia, inne - jeżeli są) do Urzędu Miasta Torunia - najlepiej do Wydziału Komunikacji Społecznej i Informacji, ul. Wały gen. Sikorskiego 8, 87-100 Toruń, pok. nr 35, ale możesz też zostawić dokumenty w dowolnym Punkcie Informacyjnym UMT

MASZ CZAS DO 31 MARCA 2014 R.


Do pobrania:


WARTO WIEDZIEĆ!

Każdy mieszkaniec, który skończył 16 lat może zgłosić maksymalnie trzy projekty:
- dwa do puli lokalnej
- jeden do puli ogólnomiejskiej

Nie masz jeszcze 16 lat, ale masz ciekawy pomysł dla Twojego miasta? Namów rodziców, dziadków lub starszego brata czy siostrę by złożyli projekt za Ciebie!

WAŻNE!
Projekty zgłaszane do puli lokalnej muszą dotyczyć Twojego osiedla, np. mieszkaniec Skarpy może zgłosić dwa projekty dotyczące Skarpy i jeden dotyczący całego miasta.

Jeżeli chodzi o osoby popierające Twój projekt - bez względu na to, czy pomysł jest lokalny czy ogólnomiejski - możesz ich szukać w całym mieście. Jedyny warunek - osoby popierające muszą mieć skończone 16 lat


Jeżeli masz pytania:

Najczęściej czytane aktualności

  • Na zdjęciu: pilotażowy projekt Toruńskiej Karty Miejskiej z 2019 roku.
    Miasto, MZK
    Jeszcze do 1 lipca 2024 r. można zgłaszać swoje pomysły na nazwę dla Toruńskiej Karty Miejskiej.
  • Za nami 22. Międzynarodowy Festiwal Filmowy TOFIFEST Kujawy i Pomorze. Poznaliśmy zwycięzców w konkursie On Air i From Poland!
    Kultura, Miasto
    Za nami 22. Międzynarodowy Festiwal Filmowy TOFIFEST Kujawy i Pomorze. Poznaliśmy zwycięzców w konkursie On Air i From Poland!
  • Na zdjęciu: ludzie idą ulicą Szeroką
    Kultura, Miasto, Sport
    Ostatni weekend czerwca pod znakiem X Muzy - w Toruniu trwa Międzynarodowy Festiwal Filmowy Tofifest. Mamy też wyjątkowe wydarzenie w CSW, gdzie nastąpi otwarcie wystawy prezentującej kolekcję sztuki współczesnej należącą do Wojciecha Fibaka. A dla sprawgnionych ochłody w te gorące dni - pełne atrakcji imprezy na basenach letnich oraz w Aqua Toruń.
  • Dla Torunia obowiązuje ostrzeżenie hydrologiczne I stopnia. Mogą wystąpić gwałtowne wzrosty stanów wód.
    Miasto
    W związku z prognozowanymi burzami i silnymi opadami deszczu 30 czerwca 2024 r. dla Torunia wydano ostrzeżenie hydrologiczne.
  • Najlepsi okazali się strażacy z narodowej drużyny Litwy. Mistrzynią Europy została May Tommrevold z Norwegii, a Mistrzem Rafał Bereza z KM PSP Chełm.
    Miasto
    29 czerwca 2024 r. w Toruniu zakończyły się tegoroczne Mistrzostwa Europy - FireFit European Championships. Najlepsi okazali się strażacy z narodowej drużyny Litwy. Mistrzynią Europy została May Tommrevold z Norwegii, a Mistrzem Rafał Bereza z KM PSP Chełm. W imieniu Prezydenta Miasta Torunia Pawła Gulewskiego nagrody i medale wręczał dyrektor...
  • Nowe pokolenie, klasycy i Wojciech Fibak w CSW
    Kultura, Miasto
    "Nowe pokolenie i klasycy z Kolekcji Wojciecha Fibaka" to nazwa wystawy obrazów, i nie tylko, która 28 czerwca 2024 r. została otwarta w Centrum Sztuki Współczesnej. Już mówi się, że ekspozycja ma szansę stać się jednym z najważniejszych wydarzeń wystawienniczych sezonu letniego 2024 w kraju. Jest to pierwsza odsłona nowego oblicza jednej z...
  • 29 czerwca 2024 r. obowiązuje dla Torunia ostrzeżenie I stopnia o upałach.
  • Strażacy z całej Polski rywalizowali w Mistrzostwach Polski o tytuł „Najtwardszego strażaka” - The FireFit Champoinships. KM PSP w Toruniu zajęła 3. miejsce w w rywalizacji drużynowej.
  • Toruń był jednym z przystanków akcji „Wspólnie dla Wisły” organizowanej przez Fundację Biznes dla Klimatu.
  • Od 1 lipca br. wprowadzone zostaną korekty rozkładu jazdy linii nr 12.
  • Ma już ponad tydzień, pomieści dwanaście rowerów i cieszy się zainteresowaniem. Mowa o nowej stacji roweru miejskiego Torvelo, która znajduje się nad Wisłą..
  • "Nowe pokolenie i klasycy z Kolekcji Wojciecha Fibaka" to nazwa wystawy obrazów, i nie tylko, która 28 czerwca 2024 r. została otwarta w Centrum Sztuki Współczesnej. Już mówi się, że ekspozycja ma szansę stać się jednym z najważniejszych wydarzeń wystawienniczych sezonu letniego 2024 w kraju. Jest to pierwsza odsłona nowego oblicza jednej z...
  • Dobiega końca remont ulicy Przy Skarpie. Obecnie trwają roboty wykończeniowe i porządkowe, a ruch odbywa się w tym rejonie bez przeszkód.
  • Tak wygląda w czerwcu 2024 roku, ponad rok od powstania, park kieszonkowy "Litewska Ojczyzna" w Toruniu.