Nowa era na szynach | www.torun.pl

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Nowa era na szynach

Drogi, Inwestycje, Miasto, MZK
Data publikacji: 03 czerwca 2014
Autor: Sylwia Derengowska

Toruń wkracza w nową erę komunikacji. Przy wsparciu funduszy unijnych rozbudowuje sieć tramwajową, m.in. do kampusu UMK na Bielanach, modernizuje przystanki, unowocześnia tabor, wprowadza rozwiązania poprawiające komfort i bezpieczeństwo podróżnych.  

W Toruniu realizowane są obecnie dwa duże, powiązane ze sobą projekty transportowe: regionalny projekt BIT City, który zakłada powstanie do 2015 r. szybkiej kolei miejskiej między Toruniem a Bydgoszczą oraz miejski projekt „Rozwój sieci komunikacji tramwajowej w Toruniu w latach 2007-2013”. W ramach tego drugiego powstaje m.in. linia tramwajowa do miasteczka uniwersyteckiego na Bielanach.

Nowa trasa jest już prawie gotowa. Pętla na ul. Olimpijskiej została już przekazana do eksploatacji. Na Bielanach trwa jeszcze regulacja sieci trakcyjnej, budowane są chodniki, ścieżka rowerowa, perony, oświetlenie. Powstaje też mała architektura. Jednocześnie prowadzone są prace drogowe przy układaniu przejazdów torowych oraz zieleniarskie. W ubiegłym tygodniu odbyła się pierwsza jazda techniczna, która miała na celu wykrycie ewentualnych usterek. Przebiegła pomyślnie.

Na węźle przesiadkowym, który powstanie na alei Solidarności trwają prace drogowe i zieleniarskie, powstają chodniki, perony tramwajowe, sieć teletechniczna i mała architektura. 

Równocześnie realizowany jest inny podprojekt – budowa systemu zarządzania ruchem drogowym. W jego ramach prowadzona jest przebudowa przystanków (trwają prace na pętli przy ul. Olimpijskiej, do wykonania pozostały przystanki przy ul. Ślaskiego, Wyszyńskiego i al. 700-lecia). Pomiędzy OM Zieleniec a ul. Grudziądzką oraz od ul. Traugutta do pl. Artylerii powstaje system sterowania sygnalizacją świetlną i układany jest światłowód, a na pl. NOT budowane są sygnalizacje świetlne. Zakończenie prac planuje się w lipcu 2015 r.

Kolejny podprojekt to System informacji pasażerskiej w czasie rzeczywistym. Tu trwa montaż tablic informacyjnych na przystankach. Informują one o najbliższych kursach, pokazują godzinę, mogą ostrzegać o zagrożeniach i przekazywać ważne komunikaty. Docelowo będzie ich 65.

Jednocześnie realizowane są kolejne zadania w ramach regionalnego projektu BiT City. Zakłada on powstanie do 2015 r. szybkiej kolei miejskiej między Toruniem a Bydgoszczą oraz usprawnienie komunikacji miejskiej w obu miastach. Toruńska część tego ogromnego przedsięwzięcia, o wartości 272,7 mln zł (59 5 to środki unijne), to łącznie osiem podprojektów, których celem jest integracja systemu transportu miejskiego w Toruniu z koleją BiT City.

Jednym z nich jest przebudowa torowiska tramwajowego na linii średnicowej od węzła Toruń Miasto do al. Solidarności poprawiająca dostępność komunikacyjną Zespołu Staromiejskiego wpisanego na listę światowego dziedzictwa kulturowego UNESCO poprzez transport przyjazny środowisku (realizacja MZK). Drugie to budowa węzła przesiadkowego przy dworcu Toruń Miasto integrującego linię średnicową nr 1 oraz pozostały transport publiczny z Koleją Metropolitalna BiT-City (realizacja MZK)

Obecnie trwają końcowe prace projektowe. Pod koniec czerwca wykonawca zamierza złożyć wniosek o wydanie decyzji pozwolenia na budowę. Rozpoczęcie prac przygotowawczych planowane jest na połowę lipca. W pierwszym etapie zaplanowana jest przebudowa torowiska wraz z jezdnią i chodnikami w ul. Wały Gen. Sikorskiego od al. Solidarności do ul. Uniwersyteckiej. Na czas robót odcinek zostanie całkowicie wyłączony z ruchu pieszego, kołowego i transportu publicznego.

Trwają także prace projektowe dla kolejnego zadania – modernizacji systemu sterowania na linii średnicowej dostosowanej do taboru niskopodłogowego (realizacja MZK). 8 kwietnia 2014 r. podpisano umowę z firmą Trakcja SA.

W ramach BiT City zostanie też zmodernizowana pętla tramwajowa Motoarena (realizacja MZK). 30 maja wykonawca złożył wniosek o wydanie decyzji pozwolenia na budowę. W lipcu planuje rozpocząć roboty budowlane.

Najczęściej czytane aktualności

  • 15. Bella Skyway Festival - program!
    Kultura, Miasto
    Piętnasta edycja toruńskiego festiwalu światła odbędzie się w dniach 20-24 sierpnia 2024 r. Znamy już pełen program tegorocznej edycji. Czego można się spodziewać?
  • Citroeny opanowały Bulwar Filadelfijski
    Miasto, Sport
    Ponad 100 pojazdów marki Citroen więzło udział w paradzie, która przejechała ulicami Torunia.
  • Kultura, Miasto
    W czasie podróży przez Polskę francuski inżynier André Gustave Citroën w 1919 r. nabył patent na sposób wytwarzania maszyny do obróbki kół zębatych daszkowych. Tak w 1919 r. ruszyła produkcja znanych na całym świecie samochodów, a zazębienie daszkowe znalazło się w logo marki Citroena. W trakcie bieżącego weekendu do Torunia zawitało 3000...
  • Za nami Alternatywna Scena Letnia!
    Kultura, Miasto
    Koncert Kathi zakończył tegoroczną edycję Alternatywnej Sceny Letniej na Bulwarze Filadelfijskim. W sumie od 19 lipca do 16 sierpnia 2024 r. odbyło się pięć koncertów.
  • Miasto
    Początek długiego weekendu warto było spędzić na toruńskim bulwarze. Na odwiedzających czekały atrakcje przygotowane w ramach Festiwalu Wisły.
  • Aquapark przy Hallera ponownie otwarty
    Miasto, Sport
    Od najbliższego poniedziałku (19.08.2024 r.) będzie można korzystać z krytego basenu w Mini Aquaparku przy ul. Hallera 79.
  • W czasie podróży przez Polskę francuski inżynier André Gustave Citroën w 1919 r. nabył patent na sposób wytwarzania maszyny do obróbki kół zębatych daszkowych. Tak w 1919 r. ruszyła produkcja znanych na całym świecie samochodów, a zazębienie daszkowe znalazło się w logo marki Citroena. W trakcie bieżącego weekendu do Torunia zawitało 3000...
  • Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Bydgoszczy apeluje do wszystkich o oddawanie krwi. Lato to czas, kiedy w bankach krwi brakuje każdej grupy.
  • Dołącz do SKŁAD-u! Zrealizuj performance muzyczny lub wystawę.
  • Piętnasta edycja toruńskiego festiwalu światła odbędzie się w dniach 20-24 sierpnia 2024 r. Znamy już pełen program tegorocznej edycji. Czego można się spodziewać?
  • Początek długiego weekendu warto było spędzić na toruńskim bulwarze. Na odwiedzających czekały atrakcje przygotowane w ramach Festiwalu Wisły.
  • Uroczystością patriotyczną, mszą św. w intencji Ojczyzny i piknikiem militarnym Toruń uczcił Święto Wojska Polskiego.
  • W toruńskim Moto-Parku przy ul. Łukasiewicza w Toruniu ruszył w środę 17. Międzynarodowy Zlot Klubów Miłośników Citroena.
  • Koncerty, parady statków, darmowe rejsy, stoiska edukacyjne oraz kulinarne – to wszystko w ramach Festiwalu Wisły, który w dniach 14-15 sierpnia 2024 r. odbywa się w Przystani Toruń.