Składanie wniosków | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Toruń

Składanie wniosków

Składanie wniosków

UWAGA!!!
Termin składania wniosków do budżetu partycypacyjnego w Toruniu na rok 2016 upłynął 31 marca 2015. Do końca maja prowadzona będzie weryfikacja złożonych projektów.


Jeżeli skończyłeś 16 lat i masz pomysł dla Torunia złóż wniosek w ramach budżetu partycypacyjnego na rok 2016.

Jak to zrobić?
To proste. Wystarczy opisać swój projekt na specjalnym formularzu, zebrać podpisy poparcia i ew. dodatkowe materiały wskazane w formularzu, a następnie dostarczyć komplet dokumentów do urzędu miasta.

Postaraj się dobrze przygotować opis swojego projektu. Wymyśl dla niego ciekawy tytuł, zastanów się nad argumentami, które przekonają innych mieszkańców Torunia, że warto głosować na Twoją propozycję.

Wypełnij wniosek starannie, a szczególnie dobrze przemyśl tekst, który wpiszesz w rubrykę "Opis projektu na stronę internetową" - ten opis zostanie zamieszczony przy Twoim projekcie na miejskiej stronie internetowej (pamiętaj, że masz tam do dyspozycji 1200 znaków ze spacjami, co oznacza, że dłuższe opisy będą ucinane po osiągnięciu limitu znaków).


Składanie wniosków - krok po kroku

KROK 1
Opisz swój projekt na specjalnym formularzu służącym do zgłaszania projektów do budżetu partycypacyjnego Torunia. Możesz to zrobić na dwa sposoby:

      • z wykorzystaniem formularza elektronicznego, który jest dostępny TUTAJ (od 9 marca 2015)
        lub
      • z wykorzystaniem formularza do wydruku, który jest dostępny TUTAJ

KROK 2
Wydrukuj wypełniony formularz, a następnie go podpisz.

KROK 3
Znajdź 15 osób, które poprą Twój pomysł i zbierz ich podpisy na liście poparcia. Osoby udzielające poparcia dla Twojego wniosku muszą mieć także ukończone 16 lat. Pamiętaj, że sam nie możesz poprzeć swojego pomysłu na liście poparcia.

KROK 4
Jeżeli Twój pomysł wymaga zgody na realizację od kogoś innego niż miasto (np. spółdzielni mieszkaniowej czy wspólnoty, na terenie której chcesz realizować swój projekt) - zdobądź od niego pisemne oświadczenie o gotowości do współpracy.

KROK 5
Przynieś kompletny wniosek wraz z listą poparcia i załącznikami (np. mapki, zdjęcia, oświadczenia, inne - jeżeli są) do Urzędu Miasta Torunia - najlepiej do Wydziału Komunikacji Społecznej i Informacji, ul. Wały gen. Sikorskiego 8, 87-100 Toruń, pok. nr 35 (możesz też zostawić dokumenty w dowolnym Punkcie Informacyjnym UMT). Pamiętaj, że musisz dostarczyć do urzędu papierową wersję wszystkich dokumentów.


   

MASZ CZAS DO 31 MARCA 2015 R.   

     

Uwaga!
Elektroniczne składanie (przygotowywanie) wniosków dostępne od 9 marca 2015. 


WAŻNE!

Jakie projekty można zgłaszać?
Można zgłaszać dowolny projekt należący do katalogu zadań własnych gminy lub powiatu (Toruń jest miastem na prawach powiatu i realizuje także zadania powiatowe).

Trzeba pamiętać, że zgłaszane w ramach budżetu partycypacyjnego projekty muszą być zrealizowane w ciągu 2015 roku. W przypadku projektów inwestycyjnych lub remontowych realizacja może być wydłużona do połowy 2016 r.

Kto może zgłaszać projekty?
Projekty może zgłaszać każdy mieszkaniec Torunia, który w chwili złożenia wniosku ukończył 16 lat. Za mieszkańca uważa się osobę, dla której Toruń stanowi centrum interesów życiowych - przebywa tu ponad 183 dni w roku, łączy ją z Toruniem zatrudnienie, pobieranie nauki lub prowadzenie działalności. Dlatego też propozycje mogą składać również studenci.

Ile projektów możne zgłosić jedna osoba?
Jedna osoba może zgłosić maksymalnie trzy projekty: dwa do puli lokalnej (w okręgu, w którym mieszka) oraz jeden do puli ogólnomiejskiej. Tego samego projektu nie można zgłosić do dwóch pul. O wyborze puli decyduje zgłaszający. Projekty zgłaszane do puli lokalnej muszą dotyczyć Twojego osiedla, np. mieszkaniec Skarpy może zgłosić dwa projekty dotyczące Skarpy i jeden dotyczący całego miasta.

Nie wiesz, w jakiej części miasta mieszkasz?
>>> Zobacz na mapce

Kto może poprzec mój projekt?
Jeżeli chodzi o osoby popierające Twój projekt - bez względu na to, czy pomysł jest lokalny czy ogólnomiejski - możesz ich szukać w całym mieście. Jedyny warunek - osoby popierające muszą mieć skończone 16 lat. Można poprzeć dowolną ilość wniosków.

Nie masz jeszcze 16 lat, ale masz ciekawy pomysł dla Twojego miasta?
Namów rodziców, dziadków lub starszego brata czy siostrę by złożyli projekt za Ciebie!


Zobacz film opisujący zasady budżetu partycypacyjnego w Toruniu na 2016 r.

Najczęściej czytane aktualności

  • Kultura, Miasto
    W ramach niezwykłej majówki na Rynku Staromiejskim odbędą się plenerowe koncerty, kolejna edycja Święta Tańca, spektakle, warsztaty i uroczystości państwowe. To wszystko oraz wiele innych atrakcji czeka na mieszkańców i turystów podczas tegorocznej majówki w Toruniu, która odbędzie się od 30 kwietnia do 5 maja 2024 r., pod hasłem #zażywajkultury!...
  • Na zdjęciu: ubrany w garnitur prezydent Michał Zaleski, trzyma w ręce teczkę i idzie chodnikiem wzdłuż zieleni
    Miasto
    Michał Zaleski podsumowuje lata 2002-2024, kiedy pełnił funkcję Prezydenta Miasta Torunia.
  • Kultura, Miasto
    Anne Weber i Zbigniew Rokita to tegoroczni laureaci Nagrody Miast Partnerskich Torunia i Getyngi im. S. B. Lindego przyznawanej od 1996 r. przez władze miejskie dwóch zaprzyjaźnionych miast Torunia i Getyngi.
  • Nowy Prezydent Torunia - Paweł Gulewski
    Miasto
    7 maja 2024 r. w Ratuszu Staromiejskim odbędzie się Uroczysta Sesja Rady Miasta Torunia, podczas której zaprzysiężony zostanie nowy Prezydent Miasta Torunia - Paweł Gulewski. Tego dnia swoje ślubowania złożą także radni Rady Miasta Torunia na lata 2024-2029.
  • Herb Miasta Torunia
    Miasto
    Do 7 maja 2024 r. funkcję Prezydenta Miasta Torunia pełni pan Michał Zaleski – zgodnie z art. 29 ust. 1 ustawy z dn. 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym.
  • Na zdjęciu: widok z lotu ptaka na tereny inwestycyjne
    Biznes, Miasto
    Firma CTP - największy w Europie giełdowy deweloper, właściciel i zarządca nieruchomości przemysłowych i logistycznych zainwestuje w Toruniu. Inwestycja powstanie we wschodniej części miasta, przy ulicy Marii Skłodowskiej-Curie.
  • Bartosz Frankowski, sędzia piłkarski z Torunia, znalazł się wśród pięciu Polaków, którzy będą prowadzić mecze na Mistrzostwach Europy. Torunianin będzie odpowiedzialny za system VAR.
  • Kolejny toruński sportowiec jedzie na Igrzyska Olimpijskie do Paryża – to florecista Jan Jurkiewicz, zawodnik Toruńskiej Akademii Floretu.
  • Do 7 maja 2024 r. funkcję Prezydenta Miasta Torunia pełni pan Michał Zaleski – zgodnie z art. 29 ust. 1 ustawy z dn. 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym.
  • Pełnia wiosny uwidacznia się w kwiatach, które rozkwitły w wielu miejscach w mieście. Wśród nich są pasy rozdziału w toruńskich ulicach, gdzie nasadzenia wykonane zostały w ramach zadań z budżetu obywatelskiego i zadań własnych Gminy Miasta Toruń.
  • 7 maja 2024 r. w Ratuszu Staromiejskim odbędzie się Uroczysta Sesja Rady Miasta Torunia, podczas której zaprzysiężony zostanie nowy Prezydent Miasta Torunia - Paweł Gulewski. Tego dnia swoje ślubowania złożą także radni Rady Miasta Torunia na lata 2024-2029.
  • Trwa oficjalny trening miast przed rywalizacją o Puchar Rowerowej Stolicy Polski. Do udziału zgłosiło się 31 miast prezydenckich i 41 gmin.
  • Firma CTP - największy w Europie giełdowy deweloper, właściciel i zarządca nieruchomości przemysłowych i logistycznych zainwestuje w Toruniu. Inwestycja powstanie we wschodniej części miasta, przy ulicy Marii Skłodowskiej-Curie.
  • - W nocy od godz. 21:00 dnia 23 kwietnia do godz. 08:00 dnia 24 kwietnia 2024 r. na terenie Miasta Torunia i powiatu toruńskiego prognozowany jest spadek temperatury powietrza do około -2°C, przy gruncie do -4°C - informuje Toruńskie Cenrum Zarządzania Kryzysowego.