Kładka prawie gotowa | www.torun.pl

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Kładka prawie gotowa

Drogi, Inwestycje, Miasto, MZK
Data publikacji: 26 maja 2015
Autor: Sylwia Derengowska

Poprawa funkcjonowania transportu miejskiego, podwyższenie średniej prędkości tramwajów czy dostosowanie komunikacji tramwajowej do potrzeb osób niepełnosprawnych i starszych – dzięki projektowi BiT City w Toruniu pojawia się nowa jakość podróżowania komunikacją zbiorową.

Trwają prace przy przebudowie torowiska na linii średnicowej od Alei Solidarności do węzła przesiadkowego Toruń Miasto, budowie węzła przesiadkowego i zagospodarowaniu okolic dworca PKP Toruń Miasto. Przy skrzyżowaniu z ul. Prostą układana jest ostatnia warstwa asfaltu. Ulica jest już w pełni oświetlona przez nowe słupy oświetleniowo-trakcyjne ze stylowymi lampami.

Z kolei na ulicy Szumana, placu św. Katarzyny i ulicy Warszawskiej prowadzone są roboty torowe
i drogowe. Ułożony został już niemal cały odcinek obu torów tramwajowych. Do kompletu brakuje jedynie fragmentów, na których dotychczas zamontowane były tzw. przewiązki torowe, zapewniające wahadłowy ruch tramwajów na odcinku przebiegającym przez plac budowy oraz torowiska na skrzyżowaniu Bulwaru Filadelfijskiego, Traugutta i Warszawskiej. Wykonywana jest nowa nawierzchnia bitumiczna północnej jezdni i chodniki. Powstaje także drugi z przystanków wiedeńskich na placu św. Katarzyny, a na ulicach zaczynają pojawiać się nowe lampy. Roboty wzdłuż linii tramwajowej powinny zakończyć się w czerwcu br.

Tymczasem na ulicy Traugutta prawie gotowa jest już kładka dla pieszych. Konstrukcja stalowa ze schodami i szybami windowymi waży blisko 83 tys. kg. Obecnie na kładce odbywa się montaż barierek oraz zadaszeń, a także układanie nowej nawierzchni. Powierzchnia zadaszeń kładki i schodów wynosi aż 300 m2, a chodnika 144 m2. Podczas budowy wylano blisko 190 m3 betonu. Trwa montaż szybów windowych.

W pobliżu nowej kładki powstaną nowe perony tramwajowe mówi prezes MZK w Toruniu Sp. z o. o. Janusz Szymański.Obiekty zostaną wyposażone w obszerne wiaty, ławki oraz tablice informacji pasażerskiej. Pasażerowie będą mogli wygodnie i bezpiecznie przesiadać się, a co za tym idzie - swobodnie korzystać zarówno z transportu tramwajowego, jak i kolejowego.

Sporo dzieje się również na placu 18 Stycznia, przed budynkiem Dworca Toruń Miasto. Teren został pokryty nową nawierzchnią z kostki brukowej. Między placem przy dworcu a ulicą Traugutta powstaje odmieniony skwer, na którym ponownie, po dyslokacji, stanął Pomnik kolejarzy – ofiar faszyzmu. Tuż obok będzie zlokalizowana stylowa fontanna i zorganizowane miejsce do odpoczynku. Elementy te połączy nowa ścieżka spacerowa z ławkami. Całości dopełni odpowiednio dobrana zieleń. Nad rewitalizacją placu czuwa Miejski Konserwator Zabytków.

Ostatnim etapem będzie zaaranżowanie ulicy Skrzyńskiego łączącej plac 18 Stycznia
z placem Pokoju Toruńskiego. Powstaną nowe ciągi dla pieszych, ścieżka rowerowa, a także miejsca parkingowe dla kierowców, którzy będą chcieli przesiąść się na pociąg. Wybudowany zostanie również zadaszony parking dla rowerzystów. Plac 18 Stycznia oraz ulica Skrzyńskiego zostaną oświetlone przez stylowe latarnie uliczne oraz objęte monitoringiem miejskim.

Przebudowa torowiska na linii średnicowej od węzła Toruń Miasto do alei Solidarności oraz budowa węzła przesiadkowego przy dworcu PKP Toruń Miasto są częścią projektu „Integracja systemu transportu miejskiego wraz z zakupem taboru tramwajowego w Toruniu – BiT-City” współfinansowanego przez Unię Europejską ze środków Funduszu Spójności w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Inwestycja zakłada dodatkowo m.in. modernizację pętli tramwajowej Motoarena, modernizację systemu zasilania trakcji, zakup nowego taboru tramwajowego oraz rewitalizację dworca kolejowego Toruń Główny.

Przy przebudowie torowiska na linii średnicowej od Alei Solidarności do węzła przesiadkowego Toruń Miasto, budowie węzła przesiadkowego i zagospodarowaniu okolic dworca PKP Toruń Miasto zużyto dotąd:

– 4100 m2 kostki kamiennej,

– 5907 ton masy asfaltowej,

– 2625 m pojedynczego toru,

– 5304 m wbudowanych szyn (waga wbudowanych szyn to 318 240 kg)

– 2300 mbetonu,

– 76 słupów trakcyjno-oświetleniowych,

– 3000 m drutu jezdnego,

– 2700 m światłowodów.

 

 

 

Najczęściej czytane aktualności

  • 15. Bella Skyway Festival - program!
    Kultura, Miasto
    Piętnasta edycja toruńskiego festiwalu światła odbędzie się w dniach 20-24 sierpnia 2024 r. Znamy już pełen program tegorocznej edycji. Czego można się spodziewać?
  • Citroeny opanowały Bulwar Filadelfijski
    Miasto, Sport
    Ponad 100 pojazdów marki Citroen więzło udział w paradzie, która przejechała ulicami Torunia.
  • 100 dni Pawła Gulewskiego jako Prezydenta Torunia
    Miasto
    15 sierpnia minęło 100 dni od zaprzysiężenia Pawła Gulewskiego na stanowisko Prezydenta Miasta Torunia.
  • MZK i parkingi na 15. Bella Skyway Festival
    Kultura, Miasto, MZK
    W czasie trwania imprezy, od 20 do 24 sierpnia, by ułatwić widzom dotarcie na festiwal, wprowadzone zostaną dodatkowe kursy miejskich tramwajów i autobusów. Warto też wiedzieć, gdzie są parkingi buforowe.
  • Występ Darek Zaleśny Toruń Young Power Orchestra zakończył tegoroczną edycję Sceny Letniej, która po przerwie wróciła na Bulwar Filadelfijski.
    Kultura, Miasto
    Występ Darek Zaleśny Toruń Young Power Orchestra zakończył tegoroczną edycję Sceny Letniej, która po przerwie wróciła na Bulwar Filadelfijski. Na scenie nad Wisłą od 19 lipca do 17 sierpnia 2024 r. odbyło się blisko 30 wydarzeń.
  • Ostrzeżenie hydrologiczne dla Torunia
    Miasto
    W związku ze spodziewanymi burzami i intensywnymi opadami deszczu, 18 sierpnia 2023 r. dla Torunia wydano ostrzeżenie hydrologiczne.
  • Od najbliższego poniedziałku (19.08.2024 r.) będzie można korzystać z krytego basenu w Mini Aquaparku przy ul. Hallera 79.
  • W związku z pracami drogowymi na ulicy Osiedlowej w Szembekowie w dniach 19 – 30 sierpnia br. autobusy linii nr 123 kursować będą inaczej.
  • W związku z upałami przypominamy, że w Toruniu ochłody można szukać w kurtynach wodnych!
  • W czasie podróży przez Polskę francuski inżynier André Gustave Citroën w 1919 r. nabył patent na sposób wytwarzania maszyny do obróbki kół zębatych daszkowych. Tak w 1919 r. ruszyła produkcja znanych na całym świecie samochodów, a zazębienie daszkowe znalazło się w logo marki Citroena. W trakcie bieżącego weekendu do Torunia zawitało 3000...
  • Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Bydgoszczy apeluje do wszystkich o oddawanie krwi. Lato to czas, kiedy w bankach krwi brakuje każdej grupy.
  • Dołącz do SKŁAD-u! Zrealizuj performance muzyczny lub wystawę.
  • Piętnasta edycja toruńskiego festiwalu światła odbędzie się w dniach 20-24 sierpnia 2024 r. Znamy już pełen program tegorocznej edycji. Czego można się spodziewać?
  • Początek długiego weekendu warto było spędzić na toruńskim bulwarze. Na odwiedzających czekały atrakcje przygotowane w ramach Festiwalu Wisły.