Aktualizacja Strategii | www.torun.pl

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Rozwój

Aktualizacja Strategii

W 2017 r. rozpoczęto prace nad aktualizacją Strategii rozwoju miasta Torunia do roku 2020 z uwzględnieniem perspektywy rozwoju do 2028 r. Polegała ona na dokonaniu zmian w konstrukcji i treści Strategii, odpowiadających na uwarunkowania, które są związane z dynamiką procesów społecznych i gospodarczych w Toruniu. Ważnym aspektem aktualizacji Strategii było dostosowanie dokumentu do programów operacyjnych perspektywy finansowej lat 2014-2020, a także do Strategii Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych Bydgosko-Toruńskiego Obszaru Funkcjonalnego.

W ramach niniejszego procesu została opracowana diagnoza strategiczna, a także przeprowadzono badanie opinii mieszkańców oraz badanie społeczne dotyczące potrzeb i oceny jakości życia mieszkańców Torunia. Pozwoliło to uzyskać informacje na temat oczekiwań mieszkańców, co do najpilniejszych i najistotniejszych kierunków rozwoju miasta oraz zadań o charakterze społecznym i inwestycyjnym, które należałoby wykonać w Toruniu w okresie objętym zaktualizowaną Strategią. Badania te umożliwiły również poznanie atutów miasta oraz obszarów problemowych.

Strategia jest zbiorem wytycznych do kształtowania planów inwestycyjnych i podejmowania kluczowych decyzji dla rozwoju Torunia do 2028 roku. Z punktu widzenia założonych celów strategicznych jest to perspektywa, która urealnia możliwości ich wdrożenia. Ponadto w samej strukturze tego opracowania ujęto wszystkie dziedziny życia publicznego Torunia, w tym także gospodarkę, oświatę, kulturę, turystykę czy społeczeństwo.

Aktualizacja Strategii była realizowana metodą mieszaną: ekspercką i uspołecznioną (partycypacyjną). Rezultaty zostały wypracowane przez Zespół Roboczy ds. Strategii z podziałem na trzy podzespoły tematyczne, przy zachowaniu komunikacji z głównymi interesariuszami.

Podzespoły tematyczne w ramach Zespołu Roboczego ds. Strategii:

  • do spraw społecznych: warunki życia, ochrona zdrowia i życia, opieka i pomoc, kultura, sport, rekreacja, wypoczynek, kapitał ludzki, kapitał społeczny;
  • do spraw zasobów, infrastruktury i środowiska: przedsiębiorczość i innowacyjność przedsiębiorstw, instytucje otoczenia biznesu, rynek pracy i bezrobocie, konkurencyjna współpraca, promocja i atrakcyjność inwestycyjna miasta;
  • do spraw gospodarki i promocji miasta: zasoby techniczne, transport, potencjał i ład przestrzenny, potencjał ekologiczny, potencjał ludzki, potencjał kulturowy, potencjał turystyczny;

w których partycypowali przedstawiciele szerokiej reprezentacji różnych podmiotów i grup społeczności miasta.

Diagnoza do aktualizacji Strategii rozwoju miasta Torunia do roku 2020 z uwzględnieniem prespektywy rozwoju do 2028 r.

Potrzeby i ocena jakości życia mieszkańców miasta Torunia

 

Radni Miasta Torunia w dniu 17 maja 2018 r. podjęli uchwałę nr 861/18 w sprawie przyjęcia aktualizacji Strategii rozwoju miasta Torunia do roku 2020 z uwzględnieniem perspektywy rozwoju do 2028 r. Uchwała nr 861/18 wraz z załącznikiem została opublikowana w BIP.


Najczęściej czytane aktualności

  • Na zdjęciu: pary małżeńskie z medalami
    Miasto
    W Ratuszu Staromiejskim w Toruniu 11 toruńskich par odebrało Medale za Długoletnie Pożycie Małżeńskie. Uroczystość odbyła się 23 sierpnia 2024 r.
  • Na zdjęciu: podświetlona instalacja w kształcie ptaków
    Kultura, Miasto
    Zaskakujące i urzekające instalacje świetlne jeszcze w piątek i sobotę goszczą na terenie zespołu staromiejskiego w ramach 15. edycji Bella Skyway Festival. To trzeba zobaczyć! A na koniec weekendu czekają nas sportowe emocje – ruszają żużlowe play offy!
  • Szkoła Podstawowa nr 12 w Toruniu
    Miasto
    Oświadczenie Rzecznika prasowego Prezydenta Miasta Torunia ws. naboru do Szkoły Podstawowej nr 12.
  • Kultura, Miasto
    Ruszyła 15. edycja najstarszego świetlnego festiwalu światła w Polsce. Do 24 sierpnia zapraszamy do Torunia na wielkie święto światła - Bella Skyway Festival! 5 dni wypełnionych magią świetlnych pokazów, artyści z 9 krajów, 18 instalacji w trzech strefach: Na toruńskiej starówce, w Dolinie Marzen i Błoniach Nadwiślańskich. Tak zapowiada się...
  • Miasto
    W sierpniu 2024 r. odnotowano w Polsce wyraźny wzrost zachorowań na COVID-19. W dniu 23 sierpnia br. w Polsce odnotowano 1.089 nowych zakażeń, a 3 osoby zmarły z powodu COVID-19.
  • Na zdjęciu: prezydent Paweł Gulewski ściska dłoń Wilfredo Leona
    Miasto, Sport
    Blask srebrnego medalu olimpijskiego można było zobaczyć podczas spotkania z Wilfredo Leonem, znakomitym siatkarzem związanym z Toruniem.
  • Oświadczenie Rzecznika prasowego Prezydenta Miasta Torunia ws. naboru do Szkoły Podstawowej nr 12.
  • Prezydent Torunia Paweł Gulewski spotkał się dziś (22 sierpnia 2024 r.) ze starostą powiatu toruńskiego Mirosławem Graczykiem, aby porozmawiać o współpracy obu jednostek samorządu terytorialnego.
  • Dotychczasowa dyrektor Muzeum Okręgowego w Toruniu Aleksandra Mierzejewska będzie kontynuować swoją prace. 22 sierpnia 2024 r. prezydent Paweł Gulewski wręczył jej powołanie na kolejną, 4-letnią kadencję.
  • Blask srebrnego medalu olimpijskiego można było zobaczyć podczas spotkania z Wilfredo Leonem, znakomitym siatkarzem związanym z Toruniem.
  • Od 15 do 17 sierpnia 2024 r. na wodach Zatoki Puckiej rozegrano 19. Mistrzostwa Polski w Kitesurfingu oraz Wingfoilu, które od tego roku odbywają się pod nową nazwą – Kite Wing Cup.
  • Prezydent Torunia Paweł Gulewski odebrał w czwartek 22 sierpnia 2024 r. w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Kujawsko-Pomorskiego potwierdzenie zawarcia umowy dla projektu pn. "Rozbudowa ul. Sobieskiego poprzez budowę drogi rowerowej na odcinku od pl. Pokoju Toruńskiego do ul. Żółkiewskiego w Toruniu".
  • Jak co roku do Torunia przyjechała grupa mieszkańców z holenderskiej Lejdy, która jest naszym miastem partnerskim.
  • W niedzielę, 25 sierpnia 2024 r., w związku z zawodami żużlowymi na Motoarenie uruchomione zostaną dodatkowe kursy tramwajów.