Strefa zamieszkania | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Toruń

Strefa zamieszkania

Nowa organizacja ruchu na strówce

Od 13 lipca 2017 roku na toruńskiej starówce zostaje wprowadzona strefa zamieszkania.

Oznacza to, że piesi mają bezwzględne pierwszeństwo, a pojazdy będą mogły się poruszać z prędkością 20 km/h. Zmiany obejmą także dostawców i kierowców parkujących na starówce. 

Strefa zamieszkania będzie wyznaczona ulicami: Bulwar Filadelfijski, al. Św. Jana Pawła II, Wały gen. Sikorskiego, Szumana, Warszawska. Z ruchu zostaną wyłączone całkowicie drogi wewnętrzne Różana, Rynek Staromiejski, Szeroka, Królowej Jadwigi.

Z myślą o dostawach i przedsiębiorcach nowa organizacja ruchu zakłada utworzenie miejsc postojowych dla zaopatrzenia, kurierów i dostawców, meleksów, riksz i posiadaczy abonamentów.

Na skrzyżowaniu ulic Fosa Staromiejska i Chełmińska pojawi się miejsce parkingowe Kiss & Ride, które pozwala na parkowanie do 3 min.

O zmianach w organizacji ruchu informują znaki, które są jeszcze malowane i ustawiane.

- W sumie musieliśmy zamontować 344 nowych znaków, do namalowania było 3 tys. m2 oznakowania poziomego. Przygotowania ruszyły w czerwcu. Pogoda nam nie sprzyjała, dlatego  prace starliśmy się realizować wykorzystując każdą chwilę dobrej pogody. Ekipy pracowały także w nocy - mówi dyrektor Miejskiego Zarządu Dróg w Toruniu Rafał Wiewiórski.

- Dzięki nowej organizacji zostanie uporządkowane parkowanie pojazdów na terenie Zespołu Staromiejskiegopowiedział dyrektor Wydziału Gospodarki Komunalnej Urzędu Miasta Torunia Marcin Kowallek.

W strefie zamieszkania można parkować wyłącznie w miejscach wyznaczonych znakami pionowymi i poziomymi.

Ze starówki znikną natomiast zakazy zatrzymywania się, czyli znaki B-36, które w związku z obowiązującymi zasadami parkowania nie są juz potrzebne.


Do pobrania:

Dodatkowych i bieżących informacji na ten temat możesz też szukać na stronie Miejskiego Zarządu dróg w Toruniu: www.mzd.torun.pl.



Warto wiedzieć:

  • Wyznaczenie 790 miejsc postojowych
  • Wykonanie 344 nowych znaków
  • Demontaż 355 znaków istniejących
  • Namalowanie ok. 3 000 m kw. oznakowania poziomego
  • Zamontowanie 58 ozdobnych słupków z herbem Torunia, ograniczających wjazd

Najczęściej czytane aktualności

  • Na zdjęciu: radni miasta Torunia na lata 2024-2029
    Miasto
    W czwartek 25 kwietnia 2024 r. w Sali Mieszczańskiej Ratusza Staromiejskiego odbyło się uroczyste wręczenie zaświadczeń o wyborze na Prezydenta Miasta Torunia i radnych Rady Miasta Torunia kadencji 2024-2029.
  • Kultura, Miasto
    W ramach niezwykłej majówki na Rynku Staromiejskim odbędą się plenerowe koncerty, kolejna edycja Święta Tańca, spektakle, warsztaty i uroczystości państwowe. To wszystko oraz wiele innych atrakcji czeka na mieszkańców i turystów podczas tegorocznej majówki w Toruniu, która odbędzie się od 30 kwietnia do 5 maja 2024 r., pod hasłem #zażywajkultury!...
  • Nowy Prezydent Torunia - Paweł Gulewski
    Miasto
    7 maja 2024 r. w Ratuszu Staromiejskim odbędzie się Uroczysta Sesja Rady Miasta Torunia, podczas której zaprzysiężony zostanie nowy Prezydent Miasta Torunia - Paweł Gulewski. Tego dnia swoje ślubowania złożą także radni Rady Miasta Torunia na lata 2024-2029.
  • Na zdjęciu: ubrany w garnitur prezydent Michał Zaleski, trzyma w ręce teczkę i idzie chodnikiem wzdłuż zieleni
    Miasto
    Michał Zaleski podsumowuje lata 2002-2024, kiedy pełnił funkcję Prezydenta Miasta Torunia.
  • Dołącz do GreenLab Toruń!
    Eko, Miasto
    Chcesz mieć wpływ na zarządzanie zielenią i ochroną środowiska w Toruniu? Dołącz do zespołu drugiej edycji GreenLab Toruń!
  • Komunikacja miejska w długi weekend
    Miasto, MZK
    W wydłużony majowy weekend w Toruniu inaczej będzie funkcjonowała komunikacja miejska. Poniżej publikujemy zmiany.
  • - W czwartek od godz. 12:00 do godz. 19:00 na terenie miasta Toruń i powiatu toruńskiego prognozowane są burze, którym miejscami będą towarzyszyć silne opady deszczu od 10 mm do 20 mm oraz porywy wiatru do 75 km/h. Możliwe opady gradu - poinformowało Toruńskie Centrum Zarządzania Kryzysowego.
  • Michał Zaleski podsumowuje lata 2002-2024, kiedy pełnił funkcję Prezydenta Miasta Torunia.
  • W czwartek 2 maja 2024 r. kasa biletowa Miejskiego Zakładu Komunikacji przy ul. Sienkiewicza 24/26 będzie czynna w godz. 6.00 – 13.30. Pozostałe kasy będą nieczynne.
  • 23 kwietnia 2024 roku Szkoła Podstawowa nr 35 w Toruniu nosząca imię Polskich Olimpijczyków, obchodziła swoje święto. Gościem honorowym uroczystości był Sławomir Kruszkowski – torunianin, olimpijczyk, a także Radny Miasta Torunia.
  • Ponad 300 liderów sieci dostaw i produkcji przyjechało do Torunia, by rozmawiać o przyszłości swoich branż. Od 24 do 25 kwietnia 2024 r. potrwa konferencja „Trendownia” - jedno z ważniejszych spotkań branży logistycznej w Polsce. Podczas wydarzenia prezentowana jest oferta inwestycyjna miasta, którą przygotowało Centrum Wsparcia Biznesu w Toruniu.
  • Anne Weber i Zbigniew Rokita to tegoroczni laureaci Nagrody Miast Partnerskich Torunia i Getyngi im. S. B. Lindego przyznawanej od 1996 r. przez władze miejskie dwóch zaprzyjaźnionych miast Torunia i Getyngi.
  • Zbliża się długi weekend majowy. Warto wiedzieć, jak w dniach 29 kwietnia - 4 maja 2024 r. będzie funkcjonować Urząd Miasta Torunia.
  • Bartosz Frankowski, sędzia piłkarski z Torunia, znalazł się wśród pięciu Polaków, którzy będą prowadzić mecze na Mistrzostwach Europy. Torunianin będzie odpowiedzialny za system VAR.