XXV Międzynarodowy Festiwal Teatrów Lalek Spotkania | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

XXV Międzynarodowy Festiwal Teatrów Lalek Spotkania

Tytuł projektu:
XXV Międzynarodowy Festiwal Teatrów Lalek Spotkania

Program Operacyjny:
Regionalny Program Operacyjny Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2014-2020
Oś Priorytetowa 4 „Region przyjazny środowisku”
Działanie 4.4 „Ochrona i rozwój zasobów kultury”
Schemat: Imprezy kulturalne - edycja 2018

Dane finansowe:
Koszt całkowity: 451 729,71 zł
Kwota dofinansowania: 50 000 zł
Wkład własny: 401 729,71 zł
Źródło finansowania: Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego

Realizator:
Teatr Baj Pomorski

Termin realizacji:
12-20.10.2018 r.

Opis projektu:
Przedsięwzięcie stanowi zadanie w ramach projektu partnerskiego Samorządu Województwa pn. „Kujawsko-Pomorskie - rozwój poprzez kulturę 2018”. W dniu 19.12.2018 r. Zarząd Województwa Kujawsko-Pomorskiego podjął uchwałę nr 5/210/18 w sprawie przyznania dofinansowania na realizację projektu własnego pn. „Kujawsko-Pomorskie - rozwój poprzez kulturę 2018”.

XXV Międzynarodowy Festiwal Teatrów Lalek SPOTKANIA odbył się w dniach 12-20 października 2018 roku. Patronat honorowy nad wydarzeniem sprawowali: Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Piotr Gliński, Marszałek Województwa Kujawsko-Pomorskiego Piotr Całbecki i Prezydent Miasta Torunia Michał Zaleski.

Przez dziewięć dni na scenie Baja i gościnnie na deskach Akademickiego Klubu „Od Nowa”, a także w Zespole Szkół Gastronomicznych nr IX w Toruniu zaprezentowano 19 spektakli, w tym 15 konkursowych, w wykonaniu następujących teatrów: Theater des Lachens z Frankfurtu, Angeles de trapo z Hiszpanii, Teatr Lalki i Aktora z Łomży, Grodzieńskiego Teatru Lalek, Białostockiego Teatru Lalek, Theatre Karlsson Haus z Petersburga, Latvia Puppet Theatre z Łotwy, Duda Paiva Company z Holandii, Opolskiego Teatru Lalki i Aktora, Teatru Animacji z Poznania, Państwowego Teatru Lalki ,,Tęcza” ze Słupska, Teatru Lalek Banialuka z Bielska-Białej, Teatru Groteska z Krakowa, Teatru Lalki i Aktora „Kubuś” z Kielc. Pozostałe stanowiły: 2 pokazy szkół teatralnych: spektakl ,,Baja Pomorskiego” oraz Teatru Układ Formalny.

Festiwalowi towarzyszyła promocja dramatu współczesnego (Centrum Sztuki Dziecka), pokaz animacji filmowej (Akcja-Animacja), warsztaty przybliżające dzieciom i młodzieży kierunki w sztuce współczesnej (Instytut Teatralny) oraz trzy wystawy. Ponadto zorganizowano wystawę animacji poklatkowej, spotkanie z twórcą filmu „Twój Vincent” oraz warsztat i spotkanie dedykowane dubbingowi w filmach animowanych dla dzieci z udziałem Jarosława Boberka.

Podczas Festiwalu odbył się także przegląd twórczości osób niepełnosprawnych „Innym okiem”, który okazał się doskonałym narzędziem terapeutyczno-edukacyjnym dla samych uczestników, ale również rozszerzył wrażliwość w zakresie tolerancji, ciekawości drugiej osoby i dialogu wśród biorącej w nim udział publiczności. Ze względu na jubileuszowy charakter festiwalu przygotowano także wydawnictwo specjalne, okolicznościowe, które podsumowało 25 lat organizacji Festiwalu.

Organizacja Festiwalu pozwoliła publiczności, szczególnie tej dziecięcej, zetknąć się z różnorodnością kultur, ale również bieżącymi kierunkami rozwoju kultury i sztuki lalkarskiej pod względem formy i estetyki. W wyniku realizacji imprezy przyczyniono się do osiągnięcia następujących rezultatów:
- poprawa dostępności do kultury,
- zachowanie dziedzictwa kulturowego dla przyszłych pokoleń,
- umożliwienie nowych form uczestnictwa w kulturze,
- podniesienie atrakcyjności turystycznej regionu.

Projekt zakończony pod względem rzeczowym i finansowym.

Metryczka projektu
Okres programowania: 
Okres programowania 2014-2020
Fundusz: 
Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego
Program: 
Regionalny Program Operacyjny Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2014-2020
Typ projektu: 
Projekt konkursowy
Tematyka projektu: 
Kultura
Realizator: 
Teatr Baj Pomorski

  

Najczęściej czytane aktualności

  • Drogi, Miasto
    Gmina Miasta Toruń w porozumieniu z wykonawcą prac, firmą Balzola Polska Sp. z o.o., podjęła decyzję o przeanalizowaniu możliwości wprowadzenia do projektu korekt uwzględniających postulaty zgłaszane przez mieszkańców i kupców.
  • Biurowiec przy ul. Olsztyńskiej - wizualizacja
    Biznes, Miasto
    Jest już prawomocne pozwolenie na budowę pierwszego z dwóch biurowców w rejonie ul. Olsztyńskiej. Dokument wydał Wydział Architektury i Budownictwa UMT, co oznacza, że inwestor współpracujący z Centrum Wsparcia Biznesu może rozpoczynać prace budowlane.
  • Miasto
    Statuetką "Za zasługi w zawodzie" wyróżniono 23 pielęgniarki i położne. – Sprawy pielęgniarek i położnych są nam bardzo bliskie. Jako samorząd Torunia zawsze będziemy stali u boku Okręgowej Izby Pielęgniarek i Położnych i służyli pomocą - zapewnił prezydent Torunia Paweł Gulewski.
  • Na zdjęciu: alejki w parku, wokół wysokie drzewa
    Eko, Miasto
    Jak co roku w wielu lokalizacjach w Toruniu – łącznie na powierzchni ok. 80 ha - wykonywane będą opryski przeciwko meszkom.
  • Toruńskie firmy na Liście 500 "Rzeczpospolitej"
    Biznes, Miasto
    "Rzeczpospolita" opublikowała 26. listę 500 największych polskich przedsiębiorstw. Wśród wyróżnionych znalazło się 7 firm z Torunia.
  • Szkolenie NGO - plakat
    Miasto
    Fundacja Studio M6 oraz Instytut Nowych Technologii zapraszają do udziału w trzecim spotkaniu integrującym organizacje pozarządowe w województwie kujawsko-pomorskim.
  • 31 maja obchodzimy Światowy Dzień Bez Tytoniu. Z tej okazji Towarzystwo Profilaktyki i Przeciwdziałania Uzależnieniom zaprasza 23 maja 2024 r. na Rynek Nowomiejski, gdzie w godz. 11:00-16:00 odbędzie się Akcja Profilaktyczna "Zdrowie na Tak".
  • Gmina Miasta Toruń w porozumieniu z wykonawcą prac, firmą Balzola Polska Sp. z o.o., podjęła decyzję o przeanalizowaniu możliwości wprowadzenia do projektu korekt uwzględniających postulaty zgłaszane przez mieszkańców i kupców.
  • Rada Okręgu nr 10 zaprasza na spotkanie, podczas którego poruszony zostanie temat wniosków, które warto złożyć do planu ogólnego dla całego miasta i poszczególnych dzielnic. Spotkanie odbędzie się we wtorek 21 maja 2024 o godzinie 18:00 w Szkole Podstawowej nr 9 przy ul. Rzepakowej 7/9.
  • Laskarze HK Pomorzanin Toruń wracają z rozgrywanego w Chorwacji Euro Hockey Club Trophy II z brązowym medalem.
  • Jest już prawomocne pozwolenie na budowę pierwszego z dwóch biurowców w rejonie ul. Olsztyńskiej. Dokument wydał Wydział Architektury i Budownictwa UMT, co oznacza, że inwestor współpracujący z Centrum Wsparcia Biznesu może rozpoczynać prace budowlane.
  • Rusza 7. edycja projektu pn. „Cyfrowe fotowakacje – warsztaty komputerowo-fotograficzne”, skierowanego do osób z niepełnosprawnościami w wieku 50+, interesujących się fotografią.
  • Toruńskie Centrum Zarządzania Kryzysowego informuje o gwałtownych wzrostach stanów wody na małych ciekach wodnych i strumieniach na terenie Torunia i powiatu toruńskiego.
  • - W poniedziałek 20 maja 2024 r. od godz. 12:00 do północy na terenie miasta Toruń i powiatu toruńskiego prognozowane są miejscami burze, którym będą towarzyszyć silne opady deszczu od 35 mm do 50 mm oraz porywy wiatru do 70 km/h - informuje Toruńskie Centrum Zarządzania Kryzysowego.