95 lat miejskich autobusów | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

95 lat miejskich autobusów

Miasto, MZK
Data publikacji: 16 listopada 2019

16 listopada to wyjątkowy dzień w historii Miejskiego Zakładu Komunikacji w Toruniu. Dokładnie 95 lat temu, w 1924 roku, odbyły się pierwsze kursy autobusów. Jubileusz ten fani miejskiej komunikacji i zabytkowych wozów uczcili przejażdżką legendarnym „ogórkiem”.

Historia miejskich autobusów w Toruniu zaczęła się od czterech Fordów, które kursowały na dwóch trasach. W nocy jeździły między Rynkiem Staromiejskim a Dworcem Głównym, natomiast w dzień, między Dworcem Głównym a Dworcem Miasto. Wisłę pokonywały dzisiejszym mostem im. Ernesta Malinowskiego, który wówczas przeznaczony był zarówno dla ruchu kolejowego, pieszego, jak i kołowego. Była to wówczas jedyna przeprawa w Toruniu, choć jeszcze w 1924 radni podjęli decyzję o budowie nowego mostu.

Dzienne kursy pierwszych autobusów odbywały się co pół godziny, natomiast nocne mniej więcej co godzinę. Dojazd na Dworzec Główny zajmował dwadzieścia minut. W 1925 roku miejski przewoźnik wzbogacił ofertę o trasy na Podgórz i Jakubskie Przedmieście, jednak to wciąż tramwaje, taksówki, a nawet dorożki cieszyły się większym zainteresowaniem podróżnych. Komunikacja autobusowa przestała być rentowna i już po kilkunastu miesiącach od uruchomienia została zawieszona.

Miejskie autobusy na toruńskie drogi powróciły w czasie II wojny światowej z inicjatywy niemieckiego okupanta, jednak dopiero lata 1945-1960 przyniosły wiele kluczowych inwestycji, w tym kultowe ”Ogórki”, tworząc podwaliny pod dzisiejszą, bogato rozbudowaną sieć MZK.

- Od tego czasu linie autobusowe w naszym mieście były i są systematycznie i efektywnie rozwijane. W taborze MZK pojawiały się Jelcze, Autosany, później Many, Solarisy, a teraz Ursusy. Taką najbardziej wyraźną zmianę widzieliśmy w ubiegłym roku. Toruń wzbogacił się o 35 nowych autobusów, w tym 14 pojazdów hybrydowych, które są bardzo przyjazne środowisku. W sumie tabor MZK liczy dziś 152 autobusy obsługujące 37 linii o łącznej długości 518 km. Co ciekawe, dziennie miejskie autobusy w Toruniu pokonują łącznie ponad 32 tys. km - wylicza prezydent Torunia Michał Zaleski.

Z okazji 95-lecia debiutu toruńskich autobusów miejskich w sobotę 16 listopada 2019 roku Miejski Zakład Komunikacji wypożyczył legendarnego Jelcza, który najpierw wykonał kurs z Dworca Miasta do Dworca Głównego, a później z Centrum Handlowego Plaza do Centrum Handlowego Bielawy, czyli na trasie dzisiejszej linii nr 40.

fot. Sławomir Kowalski


Najczęściej czytane aktualności

  • Inwestycje, Miasto
    Prezydent Paweł Gulewski wręczył klucze rodzinom uprawnionym do wynajęcia lokalu mieszkalnego w budynku przy ul. Rolniczej 5-5A/7-7A w Toruniu. W budynku mieszczą się łącznie 72 mieszkania.
  • Na zdjęciu: widok na ulicę, pośrodku której biegnie linia tramwajowa, w tle duży biały budynek urzędu marszałkowskiefo
    Drogi, Miasto
    W poniedziałek 15 lipca 2024 r. wprowadzona została czasowa zmiana w organizacji ruchu w centrum miasta.
  • Watis inwestuje w Toruniu
    Biznes, Miasto
    Spółka otworzyła swój punkt przy ul. Lelewela 9A. Firma z Wielkopolski, w przetargu organizowanym przez Miasto Toruń, zapłaciła za nieruchomość 2 700 000 zł.
  • Miejski Zarząd Dróg poinformował, że dzisiaj (16.07.2024 r.) przeprowadzone zostaną prace związane z udrożnieniem i oczyszczeniem sieci kanalizacji deszczowej przy ul. Szosa Chełmińska.
    Drogi, Miasto
    Miejski Zarząd Dróg poinformował, że dzisiaj (16.07.2024 r.) przeprowadzone zostaną prace związane z udrożnieniem i oczyszczeniem sieci kanalizacji deszczowej przy ul. Szosa Chełmińska.
  • Na zdjęciu: kolarki jadą na rowerach w wyścigu, obok mury gotyckie Torunia
    Drogi, Miasto, Sport
    25 lipca 2024 roku (czwartek) odbędzie się V Międzynarodowy Wyścig Kolarski Kobiet Śladami Królewny Anny Wazówny. Zmiany w organizacji ruchu zostaną wprowadzone w dniu wydarzenia od godziny 0:00 do 20:00.
  • Szukamy najpiękniejszego ogródka
    Eko, Miasto
    Trwa konkurs „Wzorcowy zielony ogródek starówki”, w którym wyróżnione zostaną najciekawsze, najbardziej zielone i ukwiecone ogródki gastronomiczne znajdujące się na terenie zespołu staromiejskiego.
  • - We wtorek 16 lipca od godz. 12:00 do godz. 19:00 prognozuje się upał. Temperatura maksymalna w dzień wyniesie od 31°C do 33°C - informuje Toruńskie Centrum Zarządzania Kryzysowego.
  • Prezydent Paweł Gulewski wręczył klucze rodzinom uprawnionym do wynajęcia lokalu mieszkalnego w budynku przy ul. Rolniczej 5-5A/7-7A w Toruniu. W budynku mieszczą się łącznie 72 mieszkania.
  • W poniedziałek 15 lipca 2024 r. wprowadzona została czasowa zmiana w organizacji ruchu w centrum miasta.
  • Posiadacze ogrodów i działek doskonale zdają sobie sprawę, że ich pielęgnacja wiąże się z powstawaniem tzw. odpadów zielonych. Nie można się ich pozbywać w dowolny sposób. Czym właściwie są odpady zielone i w jaki sposób je zagospodarować?
  • Doktor Wiktor Cajsel został nowym prezesem Klubu Sportowego Toruń Hokejowa SA. Jak zapowiedział, pierwszym działaniem, jakie podejmie, będzie przeprowadzenie audytu w spółce.
  • Za nami On The Move Music Festival. W ramach wydarzenia w Fosie Zamkowej zobaczyliśmy i usłyszeliśmy takich artystów jak Smolasty, Daria ze Śląska, Małpa, Rosalie i Vito Bambino.
  • Niedziela (14.07.2024 r.) w Toruniu zapowiada się burzowo. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenie I stopnia.
  • Łukasz „Małpa” Małkiewicz otrzymał Medal Thorunium. Było to pierwsze tego typu wyróżnienie przyznane przez Prezydenta Miasta Torunia Pawła Gulewskiego.