Bohaterowi toruńskiej niepodległości | www.torun.pl

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Bohaterowi toruńskiej niepodległości

Miasto
Data publikacji: 04 czerwca 2020
Autor: Małgorzata Litwin

4 czerwca 2020 roku, w 60. rocznicę śmierci gen. Józefa Hallera, przedstawiciele władz miasta złożyli kwiaty pod pomnikiem Honorowego Obywatela Torunia, dowódcy Frontu Pomorskiego, który w 1920 r. przyniósł miastu niepodległość.

Gen. Józef Haller zmarł 4 czerwca 1960 r. w Londynie. W 60. rocznicę jego śmierci delegacja toruńskiego samorządu – prezydent Michał Zaleski, jego zastępca Zbigniew Fiderewicz, przewodniczący Rady Miasta Torunia Marcin Czyżniewski i radna Krystyna Żejmo-Wysocka złożyli kwiaty u stóp monumentu poświęconego bohaterowi toruńskiej niepodległości. W tym roku świętujemy w Toruniu 100-lecie jej odzyskania.

To nie koniec wydarzeń upamiętniających rocznicę śmierci gen. Hallera. Przez cały dzień na starówce można było napotkać grupę rekonstruktorów historycznych, którzy w mundurach Błękitnej Armii prezentowali musztrę żołnierską i scenki z czasów odzyskania przez Toruń niepodległości w 1920 r. Na ochotników czekała komisja poborowa do wojsk gen. Hallera – tę atrakcję przygotowano z myślą o dzieciach i młodzieży. Punkt rekonstruktorów działał pod Krzywą Wieżą. W rolę hallerczyków wcielili się członkowie Drużyny Wojów Słowiańskich Dąb Pomorza.

Honorowy Obywatel Torunia gen. Józef Haller (1873-1960), urodził się w Jurczycach pod Krakowem, w ziemiańskiej rodzinie o głębokich tradycjach patriotycznych i religijnych. Podczas I wojny światowej służył najpierw w armii austriackiej, następnie został dowódcą II Brygady Legionów. W 1918 r. na czele Polskiego Korpusu Posiłkowego przy armii austriackiej przedostał się na stronę rosyjską. Po wyjeździe do Francji stworzył tam słynną "Błękitną Armię". Razem z nią powrócił do kraju w 1919 r. i walczył na froncie ukraińskim. Dowodził także wojskami Frontu Pomorskiego, którego oddziały wkroczyły do Torunia 18 stycznia 1920 r. W wojnie polsko-bolszewickiej został mianowany dowódcą Armii Ochotniczej. Pełnił funkcję Generalnego Inspektora Armii. W latach 1920-1927 był posłem na Sejm. Związany ze środowiskami prawicowymi, uznawany był za politycznego przeciwnika marszałka Piłsudskiego. Po przewrocie majowym został przeniesiony w stan spoczynku. Cieszył się dużą popularnością szczególnie w Wielkopolsce i na Pomorzu.
Tytuł Honorowego Obywatela Torunia odebrał 18 stycznia 1921 r., w rocznicę wkroczenia do miasta dowodzonych przez niego oddziałów. W czasie II wojny światowej przebywał na emigracji, pełniąc w latach 1940-1943 funkcję ministra oświaty w rządzie gen. Władysława Sikorskiego. Zmarł 4 czerwca 1960 r. w Londynie.

W Toruniu gen. Hallera upamiętnia tablica wmurowana w ścianę dziedzińca Ratusza Staromiejskiego w 1990 roku, w 70. rocznicę odzyskania niepodległości (proj. Eweliny Szczech-Siwickiej) oraz pomnik u zbiegu ulicy Piastowskiej i placu Św. Katarzyny, wzniesiony decyzją Rady Miasta Torunia i odsłonięty 13 sierpnia 2012 r. (proj. Andrzeja Borcza).

Fot. Wojtek Szabelski


Fot. Sławomir Kowalski



Najczęściej czytane aktualności

  • Miasto
    W toruńskim Moto-Parku przy ul. Łukasiewicza w Toruniu ruszył w środę 17. Międzynarodowy Zlot Klubów Miłośników Citroena.
  • Miasto
    Początek długiego weekendu warto było spędzić na toruńskim bulwarze. Na odwiedzających czekały atrakcje przygotowane w ramach Festiwalu Wisły.
  • MZK i parkingi na 15. Bella Skyway Festival
    Kultura, Miasto, MZK
    W czasie trwania imprezy, od 20 do 24 sierpnia, by ułatwić widzom dotarcie na festiwal, wprowadzone zostaną dodatkowe kursy miejskich tramwajów i autobusów. Warto też wiedzieć, gdzie są parkingi buforowe.
  • Miasto
    Uroczystością patriotyczną, mszą św. w intencji Ojczyzny i piknikiem militarnym Toruń uczcił Święto Wojska Polskiego.
  • Miasto
    Koncerty, parady statków, darmowe rejsy, stoiska edukacyjne oraz kulinarne – to wszystko w ramach Festiwalu Wisły, który w dniach 14-15 sierpnia 2024 r. odbywa się w Przystani Toruń.
  • Pani Klara w gronie stulatków
    Miasto
    Jak dożyć do setki w dobrym zdrowiu? Wie to torunianka pani Klara Maślonkowska, którą z okazji 100. urodzin odwiedził 14 sierpnia 2024 r. prezydent Torunia Paweł Gulewski. - Serdecznie gratuluję Pani osiągnięcia tak pięknego wieku 100 lat, z których większość, bo aż 90 lat przeżyła Pani swoim rodzinnym mieście Toruniu. W imieniu swoim i...
  • W czasie trwania imprezy, od 20 do 24 sierpnia, by ułatwić widzom dotarcie na festiwal, wprowadzone zostaną dodatkowe kursy miejskich tramwajów i autobusów. Warto też wiedzieć, gdzie są parkingi buforowe.
  • 18-20 października 2024 r. na Wydziale Sztuk Pięknych UMK w Toruniu odbędzie się konferencja pt. "Witraże wobec zagrożeń i wyzwań XXI wieku".
  • Toruńska Infrastruktura Sportowa ogłosiła konkurs na wybór sponsora tytularnego Areny Toruń.
  • 24 sierpnia z okazji Dnia Architektury Drewnianej 2024 zapraszamy do parków etnograficznych w Toruniu, Kaszczorku i Wielkiej Nieszawce!
  • MOSiR, Wydział Sportu i Rekreacji UMT i Stowarzyszenie Go Sport! zapraszają na amatorski turniej koszykówki Toruń 3x3 Streetball Challenge. Wydarzenie odbędzie się 31 sierpnia 2024 r. na boisku przy ul. Ugory/Zbożowa na Wrzosach.
  • TSŻ Toruń rozpoczyna decydującą fazę sezonu w CS Superlidze. Już w niedzielę (18 sierpnia) żółto-niebiesko-biali podejmą na własnym torze LKS Szawer Leszno. Stawką pojedynku jest awans do finału.
  • Zajęcia plastyczne i sportowe, zabawa w koło fortuny oraz drobny poczęstunek - takie wakacyjne atrakcje przygotowało dla dzieci z toruńskiego lewobrzeża Toruńskie Centrum Usług Społecznych.
  • Trwają intensywne prace na budowie biurowca Business Park Toruń u zbiegu Trasy Średnicowej i ul. Legionów.