Warto być ostrożnym | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Warto być ostrożnym

Miasto
Data publikacji: 09 lipca 2020
Autor: Małgorzata Litwin

O tym, jak bezpiecznie przetrwać pandemię, rozmawiamy z mgr Ewą Nowak - Wąsicką, Państwowym Powiatowym Inspektorem Sanitarnym.

- W Polsce, także w Toruniu, od miesięcy trwa dyskusja na temat sensu noszenia maseczek. Mimo iż nadal mamy obowiązek ich zakładania w określonych sytuacjach, słychać też głosy, że tego typu osłony, najczęściej nieprofesjonalne, nie działają, a wręcz mogą zaszkodzić naszemu zdrowiu. Zatem nosić czy nie nosić maseczki?

- Rzeczywiście, w Polsce i na świecie były i są na ten temat różne opinie - naukowców, lekarzy, polityków. Jednak obecnie, po kilku miesiącach trwania pandemii, mamy już wyraźne dowody na to, że maseczka jest jedną z dobrych metod zapobiegania zakażeniom koronawirusem, a także innymi wirusami, bakteriami. Oczywiście najlepsze są maseczki chirurgiczne i z odpowiednim filtrem, ale i te zwykłe, materiałowe, potrafią skutecznie blokować rozprzestrzenianie się wirusów drogą kropelkową. Z pewnością lepsze nawet takie zwykłe niż ich zupełny brak. Przykrywanie nosa i ust ogranicza choćby przestrzeń, w jakiej roznoszą się wirusy, a to już bardzo dużo. Dlatego nośmy maseczki! Oczywiście osoby chore, np. z astmą, są z tego obowiązku zwolnione, ale w pomieszczeniach zamkniętych, np. sklepach czy urzędach, także im zalecałabym przysłonięcie dróg oddechowych choćby chustą czy szalem.

- "Pandemia to "ściema", wymyślona z powodów ekonomicznych i politycznych. Nie znam nikogo chorego, nikt z moich znajomych nie zmarł z tego powodu!" – tak pisze wiele młodych osób na portalach społecznościowych.  Nawet od niektórych znanych postaci życia publicznego płyną głosy, że nie ma się czego bać. Czy rzeczywiście koronawirus istnieje i czy jest groźny?

- Jestem w tym temacie na co dzień i wiem, że istnieje! Jest to wirus nowy, dopiero się go uczymy, a w przypadku każdego wirusa poznawanie i badanie go trwa z reguły co najmniej 3-5 lat. Chociażby wirus HIV, pojawił się w latach 80., i choć już znacznie więcej o nim wiadomo, nadal nie ma na niego szczepionki. W przypadku wirusa SARS-CoV-2 widzimy już, że sprawia niespodzianki. Może akurat ktoś nie zna osoby chorej, ale ja znam! Codziennie z moimi współpracownikami odbieramy telefony, czasami bardzo dramatyczne, od osób, które same lub ich najbliżsi borykają się ze skutkami tej choroby. I nie są to tylko osoby 60+ ze schorzeniami współistniejącymi. Są to także osoby młodsze, które były zdrowe i w dobrej kondycji, a czasami nieoczekiwanie źle znoszą Covid-19. Dlatego radzę tego wirusa nie lekceważyć.  

- Co zatem robić, jak się właściwie zabezpieczać, aby zminimalizować ryzyko zarażenia?

- Po pierwsze maseczka. Po drugie - jak w przypadku każdej choroby zakaźnej: higiena, higiena i jeszcze raz higiena! Ze szczególnym uwzględnieniem rąk, bo to poprzez brudne ręce, którymi dotykamy twarzy, rozprzestrzenia się znakomita większość chorób zakaźnych. Każde miejsce ciała, niepokryte skórą właściwą, którego dotykamy palcami - wargi, błona śluzowa oka czy nosa – to wrota dla drobnoustrojów.  Dbajmy zatem o higienę, często myjmy ręce ciepłą wodą z mydłem, a w miejscach publicznych korzystajmy z płynów dezynfekcyjnych. W torebce czy w samochodzie warto mieć małą buteleczkę z takim płynem i przetrzeć ręce, gdy wsiadamy do auta np. po zakupach.  Zaś po trzecie – pilnowanie dystansu społecznego – unikanie tłumu, zachowanie odległości co najmniej 2 metrów od osoby, z którą nie przebywamy na co dzień.

- Gdzie w tej chwili najłatwiej się zarazić?

- Znalezienie tzw. "miejsca zerowego" to obecnie najtrudniejsze zadanie dla służb sanitarno-epidemiologicznych. Było to stosunkowo łatwe na samym początku pandemii, gdy mieliśmy pacjenta "zero". Teraz, przy obecnej liczbie przypadków, praktycznie nie jesteśmy w stanie tego stwierdzić. Do zakażenia może dojść wszędzie: w sklepie, w pociągu, w komunikacji miejskiej, na imprezie rodzinnej. Dlatego warto być ostrożnym.

Rozmawiała: Małgorzata Litwin

Zdjęcie ilustracyjne, fot. Sławomir Kowalski

Najczęściej czytane aktualności

  • Kultura, Miasto
    Uroczystości z udziałem wojska i pełen licznych atrakcji piknik patriotyczny - w ten sposób Toruń obchodził w tym roku Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. - Biało-czerwonymi flagami zdobimy toruńskie domy, patrzymy na nie z dumą i z uznaniem dla dziedzictwa narodowego naszego miasta i kraju - mówił prezydent Torunia Michał Zaleski.
  • Drogi, Miasto
    Przypominamy, że parkując na terenie Strefy Płatnego Parkowania w dniu 1 i 3 maja 2024 r. nie wnosimy opłat.
  • Drogi, Miasto
    W poniedziałek 29 kwietnia 2024 r. o godzinie 17.00 Bulwar Filadelfijski zostanie udostępniony dla ruchu.
  • Miasto
    Na Rynku Staromiejskim odbyło się wydarzenie z okazji 20. rocznicy wstąpienia Polski do Unii Europejskiej, podczas którego licznie zgromadzeni torunianie i przybyli do Torunia goście wspólnie z Chórem Akademickim Uniwersytetu Mikołaja Kopernika odśpiewali hymn UE pt. „Oda do radości”.
  • Kultura, Miasto
    Na inaugurację tegorocznego festiwalu Probaltica na Rynku Staromiejskim w Toruniu wystąpiła jazzowa orkiestra Kaunas Bigbandas z naszego miasta partnerskiego - Kowna. Następnie, w rocznicę przystąpienia do UE muzycy z krajów bałtyckich spotkali się w Toruniu i wspólnie zagrali IX Symfonię L. van Beethovena wraz z Hymnem Unii Europejskiej.
  • 2 maja - Święto Flagi
    Miasto
    2 maja 2024 r. po raz 20. obchodzimy Święto Flagi Rzeczypospolitej Polskiej.
  • Nowe podłogi i balustrady - zakończył się remont tarasu widokowego przy ul. Majdany.
  • Zachęcamy turystów i mieszkańców gmin ościennych do skorzystania z wygodnych, bezpiecznych i monitorowanych parkingów typu P&R. W Toruniu tego typu rozwiązania są zlokalizowane w dwóch miejscach – przy ul. Olimpijskiej 42 oraz Dziewulskiego 38 w Toruniu. W sumie do dyspozycji kierowców jest prawie 440 miejsc parkingowych!
  • Fundacja Studio M6 rozpoczyna blok szkoleniowo-doradczy dedykowany dla organizacji pozarządowych z województwa kujawsko-pomorskiego.
  • Oddział Miejski Polskiego Towarzystwa Turystyczno – Krajoznawczego im. Mariana Sydowa w Toruniu zaprasza mieszkańców miasta i regionu do udziału w kolejnych wyprawach krajoznawczo – pieszych w dniach 4 i 8 maja 2024 r.
  • Centrum Wsparcia Biznesu jest partnerem Ogólnopolskiej Konferencji Naukowej - Copernican Digital Forum. Wydarzenie odbędzie się w dniach 7-8 maja 2024 r. na Wydziale Nauk Ekonomicznych i Zarzadzania UMK. Organizatorem konferencji jest Studenckie Koło Naukowe Forum e-biznesu.
  • Blisko 100 rowerzystów wzięło udział w pierwszej edycji historycznych rajdów rowerowych „Flisackim szlakiem”. Wydarzenie jest częścią roku upamiętniającego tradycje flisactwa w Toruniu. Kolejny rajd z tego cyklu zaplanowano 11 maja 2024.
  • Rozpoczynamy kolejny cykl biegów przełajowych pn. „Cross Barbarka 2024” i gorąco zapraszamy do udziału.
  • Przypominamy, że parkując na terenie Strefy Płatnego Parkowania w dniu 1 i 3 maja 2024 r. nie wnosimy opłat.