Nowi mieszkańcy ogrodu | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Nowi mieszkańcy ogrodu

Eko, Miasto
Data publikacji: 11 września 2020
Autor: Magdalena Kujawa
taraj z toruńskiego ogrodu zoobotanicznego, fot. Sylwia Szerszeń

Do toruńskiego Ogrodu Zoobotanicznego trafiły właśnie dwa taraje. Tych zagrożonych wyginięciem zwierząt nie zobaczymy w Polsce nigdzie indziej.

Taraje, zwane też kotkami cętkowanymi pochodzą z Azji Południowo-Wschodniej. Ich charakterystyczną cechą jest zamiłowanie do polowania na ryby, które mogą stanowić ponad połowę ich diety. Lubią przebywać w sąsiedztwie zbiorników wodnych i potrafią doskonale nurkować oraz pływać. Niestety, ekspansywna działalność człowieka oraz kłusownictwo powodują, że taraje zagrożone są wyginięciem.

W ogrodach zoologicznych gatunek ten objęty jest programem hodowlanym EEP, co oznacza, że jego hodowla jest ściśle nadzorowana, a każdy transfer wcześniej planowany. Toruński ogród starania o pozyskanie tarajów prowadził od kilku miesięcy. Wreszcie udało się sprowadzić do nas dwóch samców.

- To 10-miesięczni bracia Tim i Tommy. Obawialiśmy się, że będziemy mieli problem z ich odróżnieniem, ale jeden z nich ma nieco krótszy ogon i być może z tego powodu jest znacznie bardziej nieśmiały niż jego brat – opowiada dyrektor Ogrodu Zoobotanicznego Beata Gęsińska.

Ostatni taraj w Polsce zamieszkiwał poznańskie zoo i odszedł 16 lat temu. Od tego czasu w naszym kraju nie było przedstawicieli tego gatunku. W Toruniu tarajom przygotowano specjalną wolierę wypełnioną różnymi roślinami i elementami do zabawy. Jest i oczko wodne z kaskadą. Wpuszczane są tam drobne rybki, by koty mogły na nie polować i w ten sposób podtrzymywać naturalne instynkty. Oprócz tego taraje żywią się także drobiem, wołowiną i gryzoniami.

Nowi mieszkańcy ogrodu okazali się dość ufni i towarzyscy, zatem odwiedzający mogą liczyć, że zwierzęta nie będą się chować przed ludzkim wzrokiem. Jednak ich pojawienie się w ogrodzie nie ma na celu wyłącznie zapewnienia atrakcji gościom. Najważniejsze jest prowadzenie hodowli zachowawczej, która ma zapobiec wyginięciu gatunku. Dlatego z czasem zostaną podjęte próby sprowadzenia samicy i doprowadzenia do rozmnożenia zwierząt, co w wypadku tego gatunku nie jest łatwe. Ostatecznym celem hodowli zachowawcze jest przywracanie przedstawicieli zagrożonych gatunków ich naturalnemu środowisku.

Warto przypomnieć, że w toruński ogród jako jedyny w Polsce posiada także tukana tęczodziobego. Prowadzone są tu także hodowle zachowawcze lemura waru biało-czarnego, pandy i pancernika bolita (te ostatnie udało się rozmnożyć).

Fot. Sylwia Szerszeń

Najczęściej czytane aktualności

  • Na zdjęciu: dwóch mężczyzn w garniturach i dwóch lekarzy przecina wstęgę do nowego oddizału w szpitalu
    Miasto
    Specjalistyczny Szpital Miejski poszerza swoją ofertę medyczną – właśnie została otwarta Pracownia Elektrofizjologii i Radiologii Zabiegowej.
  • Na zdjeciu: kovieta w średnim wieku, sukience w kwiaty i dużych okularach przeciwsłonecznych stoi z psem na tle fontanny
    Miasto
    Zmarła Irena Kantorska-Schick – Sybiraczka, która starała się tę część polskiej historii ocalić od zapomnienia poprzez spotkania i rozmowy, szczególnie z młodzieżą.
  • Rondo
    Drogi, Miasto
    Na skrzyżowaniu ulic Rydygiera i Wschodniej powstało nowe rondo pinezkowe, które zwiększa bezpieczeństwo poprzez wymuszenie zmniejszenia prędkości.
  • Ulica Szczecińska - plakat
    Miasto
    Nowoczesne centrum osiedlowe, miejsce spotkań i aktywności dla seniorów, a może świetlica integracyjna dla dzieci i młodzieży? W najbliższą środę, 24 lipca 2024 r., będzie okazja, aby porozmawiać o przyszłości budynków po PCK przy ul. Szczecińskiej w Toruniu.
  • Na zdjęciu: prezydent Paweł Gulewski i wiceminister Jacek Karnowski podają sobie ręce
    Miasto
    Rozwój Torunia i pozyskiwanie środków na najważniejsze zadania miasta były tematem spotkania prezydenta Pawła Gulewskiego z wiceministrem Jackiem Karnowskim.
  • Na zdjęciu: lampy na moście
    Drogi, Miasto
    Wymiana opraw na moście drogowym im. marsz. Józefa Piłsudskiego. Prace odbywają się na koszt producenta opraw, w ramach obowiązującej gwarancji.
  • - Od godz. 12:00 w niedzielę 21 lipca do godz. 23:00 w poniedziałek 22 lipca 2024 r. prognozowane są upały. Temperatura maksymalna w niedzielę wyniesie od 30°C do 32°C, w poniedziałek od 31°C do 33 °C - informuje Toruńskie Centrum Zarządzania Kryzysowego.
  • Koncert inaugurujący 39. Świętojański Festiwal Organowy odbył się 19 lipca 2024 r. w Kościele Wniebowzięcia NMP w Toruniu.
  • Z konieczności wymiany wody w obiegu zamkniętym, w poniedziałek 22 lipca 2024 r. w godzinach 7:00-15:00 Fontanna Cosmopolis będzie nieczynna. Po godzinie 15:00 zostanie ponownie uruchomiona.
  • O możliwościach współpracy podczas edycji 2024 wydarzenia Dronetech World Meeting przedstawiciele Centrum Wsparcia Biznesu rozmawiali z organizatorami z Instytutu Wspierania Nowych Technologii. Najważniejsze spotkanie przedstawicieli branży lotniczej i pojazdów bezzałogowych odbędzie się w dniach 24-26 października 2024 na terenie Centrum...
  • W związku z zakończeniem zasadniczych prac drogowych na ulicy Leśnej w Rozgartach od poniedziałku, 22 lipca 2024 r., autobusy linii nr 131 wracają na stałą trasę. Przypomnijmy, że od 15 lipca br. autobusy linii nr 131 kursowały z pominięciem przystanków: „Kwiatowa”, „Stara Szkoła”, „Leśna”, „Wróblowa”, „Błotka” i „Szkoła”. Prace w Rozgartach już...
  • Przypominamy, że w każdy wakacyjny weekend Bulwar Filadelfijski, na odcinku od Ślimaka Getyńskiego do Woli Zamkowej, jest wyłączony z ruchu samochodowego.
  • Kolejne tablice informujące o tym, aby nie wchodzić na łachy wiślane, pojawiły się na lewym brzegu Wisły.
  • Kolejna odsłona projektu Park Kultury - w amfiteatrze parku na Bydgoskim Przedmieściu zaplanowano koncert i pokaz filmowy w ramach kina letniego.