Nowi mieszkańcy ogrodu | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Nowi mieszkańcy ogrodu

Eko, Miasto
Data publikacji: 11 września 2020
Autor: Magdalena Kujawa
taraj z toruńskiego ogrodu zoobotanicznego, fot. Sylwia Szerszeń

Do toruńskiego Ogrodu Zoobotanicznego trafiły właśnie dwa taraje. Tych zagrożonych wyginięciem zwierząt nie zobaczymy w Polsce nigdzie indziej.

Taraje, zwane też kotkami cętkowanymi pochodzą z Azji Południowo-Wschodniej. Ich charakterystyczną cechą jest zamiłowanie do polowania na ryby, które mogą stanowić ponad połowę ich diety. Lubią przebywać w sąsiedztwie zbiorników wodnych i potrafią doskonale nurkować oraz pływać. Niestety, ekspansywna działalność człowieka oraz kłusownictwo powodują, że taraje zagrożone są wyginięciem.

W ogrodach zoologicznych gatunek ten objęty jest programem hodowlanym EEP, co oznacza, że jego hodowla jest ściśle nadzorowana, a każdy transfer wcześniej planowany. Toruński ogród starania o pozyskanie tarajów prowadził od kilku miesięcy. Wreszcie udało się sprowadzić do nas dwóch samców.

- To 10-miesięczni bracia Tim i Tommy. Obawialiśmy się, że będziemy mieli problem z ich odróżnieniem, ale jeden z nich ma nieco krótszy ogon i być może z tego powodu jest znacznie bardziej nieśmiały niż jego brat – opowiada dyrektor Ogrodu Zoobotanicznego Beata Gęsińska.

Ostatni taraj w Polsce zamieszkiwał poznańskie zoo i odszedł 16 lat temu. Od tego czasu w naszym kraju nie było przedstawicieli tego gatunku. W Toruniu tarajom przygotowano specjalną wolierę wypełnioną różnymi roślinami i elementami do zabawy. Jest i oczko wodne z kaskadą. Wpuszczane są tam drobne rybki, by koty mogły na nie polować i w ten sposób podtrzymywać naturalne instynkty. Oprócz tego taraje żywią się także drobiem, wołowiną i gryzoniami.

Nowi mieszkańcy ogrodu okazali się dość ufni i towarzyscy, zatem odwiedzający mogą liczyć, że zwierzęta nie będą się chować przed ludzkim wzrokiem. Jednak ich pojawienie się w ogrodzie nie ma na celu wyłącznie zapewnienia atrakcji gościom. Najważniejsze jest prowadzenie hodowli zachowawczej, która ma zapobiec wyginięciu gatunku. Dlatego z czasem zostaną podjęte próby sprowadzenia samicy i doprowadzenia do rozmnożenia zwierząt, co w wypadku tego gatunku nie jest łatwe. Ostatecznym celem hodowli zachowawcze jest przywracanie przedstawicieli zagrożonych gatunków ich naturalnemu środowisku.

Warto przypomnieć, że w toruński ogród jako jedyny w Polsce posiada także tukana tęczodziobego. Prowadzone są tu także hodowle zachowawcze lemura waru biało-czarnego, pandy i pancernika bolita (te ostatnie udało się rozmnożyć).

Fot. Sylwia Szerszeń

Najczęściej czytane aktualności

  • Kultura, Miasto
    Uroczystości z udziałem wojska i pełen licznych atrakcji piknik patriotyczny - w ten sposób Toruń obchodził w tym roku Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. - Biało-czerwonymi flagami zdobimy toruńskie domy, patrzymy na nie z dumą i z uznaniem dla dziedzictwa narodowego naszego miasta i kraju - mówił prezydent Torunia Michał Zaleski.
  • Święto Flagi i Konstytucji 3 Maja w Toruniu
    Kultura, Miasto
    Przed nami Święto Flagi i oraz 223. rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Warto sprawdzić, co będzie się działo w Toruniu w dniach 2-3 maja.
  • Organizacja ruchu w majówkowy weekend na Starówce
    Drogi, Miasto
    W weekend majowy w obrębie Starówki będą obowiązywać zmiany w organizacji ruchu i komunikacja miejskiej.
  • 2 maja - Święto Flagi
    Miasto
    2 maja 2024 r. po raz 20. obchodzimy Święto Flagi Rzeczypospolitej Polskiej.
  • Kultura, Miasto
    Na inaugurację tegorocznego festiwalu Probaltica na Rynku Staromiejskim w Toruniu wystąpiła jazzowa orkiestra Kaunas Bigbandas z naszego miasta partnerskiego - Kowna. Następnie, w rocznicę przystąpienia do UE muzycy z krajów bałtyckich spotkali się w Toruniu i wspólnie zagrali IX Symfonię L. van Beethovena wraz z Hymnem Unii Europejskiej.
  • Drogi, Miasto
    W poniedziałek 29 kwietnia 2024 r. o godzinie 17.00 Bulwar Filadelfijski zostanie udostępniony dla ruchu.
  • Nowe podłogi i balustrady - zakończył się remont tarasu widokowego przy ul. Majdany.
  • Zachęcamy turystów i mieszkańców gmin ościennych do skorzystania z wygodnych, bezpiecznych i monitorowanych parkingów typu P&R. W Toruniu tego typu rozwiązania są zlokalizowane w dwóch miejscach – przy ul. Olimpijskiej 42 oraz Dziewulskiego 38 w Toruniu. W sumie do dyspozycji kierowców jest prawie 440 miejsc parkingowych!
  • Fundacja Studio M6 rozpoczyna blok szkoleniowo-doradczy dedykowany dla organizacji pozarządowych z województwa kujawsko-pomorskiego.
  • Oddział Miejski Polskiego Towarzystwa Turystyczno – Krajoznawczego im. Mariana Sydowa w Toruniu zaprasza mieszkańców miasta i regionu do udziału w kolejnych wyprawach krajoznawczo – pieszych w dniach 4 i 8 maja 2024 r.
  • Centrum Wsparcia Biznesu jest partnerem Ogólnopolskiej Konferencji Naukowej - Copernican Digital Forum. Wydarzenie odbędzie się w dniach 7-8 maja 2024 r. na Wydziale Nauk Ekonomicznych i Zarzadzania UMK. Organizatorem konferencji jest Studenckie Koło Naukowe Forum e-biznesu.
  • Blisko 100 rowerzystów wzięło udział w pierwszej edycji historycznych rajdów rowerowych „Flisackim szlakiem”. Wydarzenie jest częścią roku upamiętniającego tradycje flisactwa w Toruniu. Kolejny rajd z tego cyklu zaplanowano 11 maja 2024.
  • Rozpoczynamy kolejny cykl biegów przełajowych pn. „Cross Barbarka 2024” i gorąco zapraszamy do udziału.
  • Przypominamy, że parkując na terenie Strefy Płatnego Parkowania w dniu 1 i 3 maja 2024 r. nie wnosimy opłat.