Legenda i Wydarzenie Stulecia – plebiscyt | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Legenda i Wydarzenie Stulecia – plebiscyt

Miasto
Data publikacji: 21 września 2020
Autor: Magdalena Winiarska
Na zdjęciu uczestnicy konferencji prasowej dotyczącej plabiscytów na Legendę i Wydarzenie Stulecia. Od lewej: prof. Krzysztof Mikulski z UMK, zastępca prezydenta miasta Zbigniew Fiderewicz i Ewa Banaszczuk-Kisiel - dyrektor Wydziału Promocji

W roku stulecia powrotu Torunia do wolnej Polski przygotowane zostały dla mieszkańców dwa plebiscyty – na „Toruńską Legendę Stulecia” i „Toruńskie Wydarzenie Stulecia”.

Głosowanie drogą smsową odbywa się od 21 września do 30 października 2020 r.

Obchody stulecia powrotu Torunia do wolnej Polski rozpoczęły się jeszcze w 2019 roku m.in. powieszeniem zegara na budynku Urzędu Miasta Torunia odliczającego czas do 100. Rocznicy wolnego Torunia oraz organizacją „studniówki” w dniu 10 października 2019 r. Główne obchody obejmują cały rok 2020. Szczególne wydarzenia związane były z dniem 18 stycznia, kiedy to mieszkańcy mogli zobaczyć rekonstrukcję powitania gen. Józefa Hallera przed dworcem Toruń Miasto, uczestniczyć w uroczystym przemarszu ulicami miasta, quizie wiedzy o Toruniu, pikniku „Halleriada”, uroczystości patriotycznej na Rynku Staromiejskim itd. Wówczas też, podczas Balu Stulecia w CKK Jordanki, ogłoszono wyniki plebiscytu „Współczesny torunianin 100-lecia”.

W dniu 21 września 2020 roku rozpoczynają się kolejne dwa plebiscyty, których wyniki poznamy w równie znaczącym dniu – 11 listopada 2020 r. Są to plebiscyty na „Toruńską Legendę Stulecia” i „Toruńskie Wydarzenie Stulecia”. O tym przedsięwzięciu, jak i o przebiegu całych obchodów w 2020 roku była mowa podczas konferencji prasowej z udziałem przedstawicieli Komitetu Organizacyjnego obchodów 100. rocznicy powrotu Torunia do wolnej Polski, jaka odbyła się w dniu 21 września 2020 r. w Ratuszu Staromiejskim.

- Te plebiscyty są swego rodzaju ciągiem dalszym plebiscytu na „Współczesnego torunianina 100-lecia”. Zasady wyłaniania kandydatów są podobne. Tym razem wybierać będziemy legendę, czyli osobę, która zapisała się w historii Torunia, i wydarzenie. Ten drugi konkurs był chyba najtrudniejszy, jeśli chodzi o wyłonienie propozycji, bo łatwiej jest znaleźć ludzi, a trudniej określić wydarzenia i uznać ich wagę. Komitet przyjął tu taką zasadę, że jego członkowie konsultowali bardzo szeroko zarówno propozycje osób, jak i wydarzeń, w swoich środowiskach, następnie na posiedzeniach Komitetu były one omawiane, a na koniec w wyniku tych konsultacji, posiedzeń i dyskusji wyłoniono 32 osoby i 34 wydarzenia, które będą brały udział w odpowiednich plebiscytach powiedział prof. Krzysztof Mikulski z UMK.

Głosowanie rozpoczyna się w dniu 21 września 2020 r. o godz. 16:00 i potrwa do 30 października 2020 r. do godz. 23:59. Jest to głosowanie smsowe - każdy mieszkaniec może oddać po jednym głosie w każdej kategorii, wysyłając wiadomość z kodami przyporządkowanymi do kandydatur pod numer 4321:

Koszt smsa jest zgodny z planem taryfowym głosującego i jest równy kosztowi wysyłki smsa wewnątrz sieci. Oddają głos najbliżej godziny 14:00 w terminach wskazanych w Regulaminie – przejdź do regulaminu plebiscytów, uczestnicy mają szansę na wygranie atrakcyjnych nagród.


Szczegółowe informacje na temat głosowania
znajdują się na stronie internetowej:

www.torun.pl/plebiscyt


Wybrani w drodze głosowania – legenda i wydarzenie – uhonorowani zostaną tablicami pamiątkowymi, które w dniu 18 stycznia 2021 roku zostaną wmurowane na ścianie Ratusza Staromiejskiego. Będzie to zwieńczenie obchodów 100-lecia.

Oprócz plebiscytu w 2020 roku na mieszkańców Torunia czeka jeszcze wiele wydarzeń w ramach obchodów 100. rocznicy wolnego Torunia. Najbardziej spektakularnym będzie otwarcie Muzeum Twierdzy Toruń. – Będzie to ważne wydarzenie zarówno dla Torunia, jak i dla całego kraju. Tego typu muzeów nie otwiera się często, są to wyjątkowe wydarzenia. Chcielibyśmy, aby otwarcie odbyło się najbliżej daty 11 listopada – powiedział zastępca prezydenta Zbigniew Fiderewicz. Oprócz tego wydarzenia, jeszcze w 2020 roku odbędą się m.in. biegi wolności, nadanie Szkole Podstawowej nr 14 imienia Błękitnej Armii, wykonanie muralu Kobiet Toruńskiej Niepodległości na budynku przy ul. Jamontta 2 czy uroczysta sesja Rady Miasta Torunia.

Fot. Wojtek Szabelski

Najczęściej czytane aktualności

  • Adam Szponka podczas prezentacji w CKK Jordanki
    Miasto
    Ekonomista, samorządowiec doświadczony w dziedzinie opieki społecznej, procesów inwestycyjnych oraz informatyzacji administracji, będzie trzecim, obok Dagmary Zielińskiej i Rafała Pietrucienia, zastępcą Prezydenta Miasta Torunia Pawła Gulewskiego. Przedstawienie ostatniej osoby, która uzupełniła skład kierownictwa Urzędu Miasta Torunia w kadencji...
  • Kultura, Miasto
    Muzeum Okręgowe w Toruniu zaprasza na I Toruńską Noc Muzeów, która odbędzie się w sobotę 18 maja 2024 r. w godz. od 18:00 do 00.00.
  • Eko, Miasto
    Na terenie Kopernikańskiego Ośrodka Integracji przy ul. Olszewskiego 16 w Toruniu w środę 15 maja 2024 r. spotkał się zespół roboczy drugiej edycji projektu Green Lab.
  • Drogi, Inwestycje, Miasto
    W Toruniu rozpoczyna się kolejna ważna inwestycja drogowa. 15 maja 2024 r. drogowcy przekazali teren pod przebudowę drogi krajowej nr 91 w rejonie skrzyżowania z ul. Strobanda.
  • Bulwar Filadelfijski otwarty na całej długości
    Drogi, Miasto
    Dobre wieści z Bulwaru Filadelfijskiego. Dziś (14 maja) o godzinie 17.00 zostanie udostępniony do ruchu drugi, ostatni odcinek tej ulicy.
  • Prezydent Paweł Gulewski i komendant Sławomir Grudziński
    Miasto
    14 maja 2024 r. Prezydent Miasta Torunia Paweł Gulewski spotkał się z przedstawicielami toruńskich służb mundurowych.
  • W dniach 18-19 maja 2024 r. w hali sportowej ZSPS i VIII LO przy ul. Grunwaldzkiej 33/35 odbędzie się III Międzynarodowy Turniej Szermierczy „Złoty Piernik” w szpadzie dziewcząt i chłopców.
  • Na terenie Kopernikańskiego Ośrodka Integracji przy ul. Olszewskiego 16 w Toruniu w środę 15 maja 2024 r. spotkał się zespół roboczy drugiej edycji projektu Green Lab.
  • 15-17 maja 2024 r. w Toruniu przebywa z wizytą studyjną grupa przedstawicieli MSiT, POT oraz miast i miejsc w Polsce noszących miano Polskich Marek Turystycznych. Goście zwiedzają miasto i rozmawiają o najlepszych sposobach na zarzadzanie i promowanie destynacji turystycznych.
  • W kwietniu br. na Podgórzu odbyło się spotkanie ws. komunikacji miejskiej w tej części Torunia. Jeszcze w maju br. poznamy propozycje zmian, które Wydział Gospodarki Komunalnej Urzędu Miasta Torunia przygotował w oparciu o zgłoszenia mieszkańców. Wydział Gospodarki Komunalnej Urzędu Miasta Torunia informuje, że propozycje zmian w trasach przejazdu...
  • Już po raz 21. Przedszkole Miejskie nr 1 im. Wandy Szuman w Toruniu zorganizowało Przedszkole Święto Piernika.
  • Woda będzie tematem przewodnim programu atrakcji przygotowanych na sobotę 18 maja 2024 r. przez Muzeum Etnograficzne z okazji Europejskiej Nocy Muzeów.
  • Zakończyły się finały wojewódzkie turnieju piłkarskiego „Z podwórka na stadion o Puchar Tymbarku”, w którym udział wzięły reprezentacje toruńskich szkół podstawowych.
  • Trwa otwarty nabór wniosków na zadania służące ochronie zasobów wodnych, polegające na gromadzeniu i wykorzystaniu wód opadowych i roztopowych w miejscu ich powstania.