Rozpoczęto pracę nad „Zieloną starówką” | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Rozpoczęto pracę nad „Zieloną starówką”

Eko, Miasto
Data publikacji: 21 września 2020
Autor: Adrian Aleksandrowicz
Na zdjęciu: młodzież na Rynku Staromiejskim

Zespół złożony z pracowników kilku działów Urzędu Miasta Torunia rozpoczyna działanie nad wkomponowaniem zieleni w obszar zespołu staromiejskiego.

Prace nad zielenią na starówce trwają od kilku lat, teraz zostaną one zintensyfikowane oraz zintegrowane w ramach jednego programu działań, włączonego do programu działań społeczno-gospodarczych zespołu staromiejskiego.

- Rozpoczęliśmy pracę nad programem „Zielona starówka”. Kilka dni temu spotkaliśmy się z częścią interdyscyplinarnego zespołu, który potocznie nazywamy zespołem ds. starówki, aby porozmawiać o systemowym wprowadzaniu wielu kategorii zieleni na terenie toruńskiej starówki. Zdajemy sobie sprawę, że zieleni powinniśmy wprowadzać w centrum jak najwięcej. Nasze plany związane są z wytycznymi, które zawiera „Plan adaptacji Miasta Torunia do zmian klimatu do roku 2030”, który w ubiegłym roku przyjęła rada miastawyjaśnia zastępca prezydenta Torunia Paweł Gulewski.

Od kilku lat coraz więcej zieleni pojawia się na terenie starówki.

- W tym roku zakończono realizację programu „Zielona brama gotyckiej starówki”, od kilku lat w centrum pojawia się więcej parkletów, wieży kwiatowych, kwietników jednorocznych i rabatów. Do dbania o jakość przestrzeni starówki zobowiązaliśmy także restauratorów - każdy restaurator, który chce otworzyć sezonowy ogródek gastronomiczny, musi w projekcie przewidzieć element zielenizapewnia Aleksandra Iżycka dyrektor Biura Toruńskiego Centrum MiastaZieleń była i jest priorytetem także w programie „Moje Podwórko” – namawialiśmy mieszkańców, aby w ramach programu tworzyli tereny zielone i rekreacyjne. W planach jest także postawienie tzw. przysiadaków z elementami zieleni na terenie starówki.

Program „Zielona starówka” pozwoli na wprowadzenie działań systemowych w kontekście zazieleniania tej najbardziej reprezentacyjnej części Torunia.

- Chcemy przygotować program funkcjonalny w zakresie wkomponowania zieleni przy drogach i ciągach komunikacyjnych na terenie starówki. Pierwszy etap to identyfikacja tych dróg. Ten etap polega na wytyczeniu, w oparciu o spójne kryteria, miejsc, które można zazielenić. Prace będą prowadzone w porozumieniu z Miejskim Konserwatorem Zabytków i Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków. W kolejnym etapie przygotujemy katalog zieleni, która będzie organizowana wzdłuż konkretnych ciągów. Na końcu powstaną wytyczne dotyczące pielęgnacji tej zieleni - dodaje Paweł Gulewski.

W skład zespołu wchodzą przedstawiciele Biura Ogrodnika Miejskiego, Biura Miejskiego Konserwatora Zabytków, Miejskiego Zarządu Dróg, Miejskiej Pracowni Urbanistycznej oraz Biura Toruńskiego Centrum Miasta.

Na zdjęciu: dyrektor BTCM Aleksandra Iżycka i wiceprezydent Paweł Gulewski

Zanim jednak zespół rozpocznie prace, wykonana zostanie inwentaryzacja miejsc i analiza archiwalnych zdjęć m.in. z XIX wieku i 20-lecia międzywojennego. Przeanalizowane zostaną także rozwiązania, jakie wprowadziły miasta polskie i te z Europy Zachodniej.

W ramach prac zespołu jego członkowie będą otwarci na głos społeczników, mieszkańców i ekspertów. Latem przeprowadzono konsultacje społeczne dotyczące zagospodarowanie południowej pierzei Rynku Nowomiejskiego. Konsultacje te pokazały, że oczekiwania mieszkańców na starówce dotyczą większej ilości zieleni. Program „Zielona starówka” ma być odpowiedzią na zapotrzebowania i pomysły mieszkańców.

Realizacja: TV Toruń

fot. Małgorzata Litwin

Najczęściej czytane aktualności

  • Kultura, Miasto
    W dniu Święta Konstytucji 3 Maja toruński Rynek Staromiejski po raz kolejny stał się miejscem szczególnych wydarzeń. - To najpiękniejsze i najradośniejsze polskie święto przeżywamy w samym sercu Torunia, na terenie Zespołu Staromiejskiego wpisanego na Listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO - podkreślił prezydent Torunia Michał Zaleski....
  • Kultura, Miasto
    Medale Thorunium, Statuetki Herbu Torunia, Statuetki Toruńskiego Flisaka oraz Medale Pamiątkowe Roku Mikołaja Kopernika zostały wręczone osobom zasłużonym dla miasta. Uroczystość odbyła się 2 maja 2024 r. w Ratuszu Staromiejskim.
  • Kultura, Miasto
    Koncert „Zaucha Serca Bicie” wieczorową porą zakończył toruńskie obchody Święta Konstytucji 3 Maja (3.05.2024 r.). Na scenie wystąpili wybitni artyści: Ania Karwan, Ewa Abart, Mateusz Wiśniewski, Dodo Jaszczyńska oraz Paweł Wolsztyński.
  • Miasto, Sport
    Toruński Apator pokonał (3.05.2024 r.) na Motoarenie drużynowego wicemistrza Polski Spartę Wrocław 52:38. Na Motoarenie zasiadło prawie 14 tysięcy widzów.
  • Kultura, Miasto
    Uroczystości z udziałem wojska i pełen licznych atrakcji piknik patriotyczny - w ten sposób Toruń obchodził w tym roku Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. - Biało-czerwonymi flagami zdobimy toruńskie domy, patrzymy na nie z dumą i z uznaniem dla dziedzictwa narodowego naszego miasta i kraju - mówił prezydent Torunia Michał Zaleski.
  • Kultura, Miasto
    W Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej 2 maja 2024 r. w Centrum Kulturalno-Kongresowym Jordanki w Toruniu odbył się Koncert Prezydenta Miasta Torunia z udziałem Litewskiej Orkiestry Kameralnej i Lukasa Geniusasa, jednego z najbardziej ekscytujących i charakterystycznych artystów swojego pokolenia.
  • Na inaugurację tegorocznego festiwalu Probaltica na Rynku Staromiejskim w Toruniu wystąpiła jazzowa orkiestra Kaunas Bigbandas z naszego miasta partnerskiego - Kowna. Następnie, w rocznicę przystąpienia do UE muzycy z krajów bałtyckich spotkali się w Toruniu i wspólnie zagrali IX Symfonię L. van Beethovena wraz z Hymnem Unii Europejskiej.
  • 2 maja 2024 r. po raz 20. obchodzimy Święto Flagi Rzeczypospolitej Polskiej.
  • Na Rynku Staromiejskim odbyło się wydarzenie z okazji 20. rocznicy wstąpienia Polski do Unii Europejskiej, podczas którego licznie zgromadzeni torunianie i przybyli do Torunia goście wspólnie z Chórem Akademickim Uniwersytetu Mikołaja Kopernika odśpiewali hymn UE pt. „Oda do radości”.
  • Tuż przed majówką miasto uruchomiło w Toruniu fontanny miejskie. Wracają także widowiskowe pokazy wieczorne na fontannie Cosmopolis przy Fosie Staromiejskiej.
  • We wtorek 30 kwietnia 2024 r. w Komendzie Miejskiej PSP w Toruniu odbył się uroczysty apel z okazji przyjęcia obowiązków Komendanta Miejskiego PSP w Toruniu przez bryg. Sławomira Grudzińskiego.
  • Nowe podłogi i balustrady - zakończył się remont tarasu widokowego przy ul. Majdany.
  • Zachęcamy turystów i mieszkańców gmin ościennych do skorzystania z wygodnych, bezpiecznych i monitorowanych parkingów typu P&R. W Toruniu tego typu rozwiązania są zlokalizowane w dwóch miejscach – przy ul. Olimpijskiej 42 oraz Dziewulskiego 38 w Toruniu. W sumie do dyspozycji kierowców jest prawie 440 miejsc parkingowych!
  • Fundacja Studio M6 rozpoczyna blok szkoleniowo-doradczy dedykowany dla organizacji pozarządowych z województwa kujawsko-pomorskiego.