Za nami 28. edycja EnergaCamerimage! | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Za nami 28. edycja EnergaCamerimage!

Kultura, Miasto
Data publikacji: 22 listopada 2020
Autor: Natalia Przytarska
Na zdjęciu Johnny Depp ze statuetką Złotej Żaby

W tym roku ze względu na pandemię uroczystość zakończenia festiwalu EnergaCamerimage odbyła się w nowej, wirtualnej formie. 21 listopada 2020 r. przed ekranami komputerów poznaliśmy zwycięzców statuetek Złotej, Srebrnej i Brązowej Żaby.

Pierwsze miejsce w Konkursie Głównym uzyskał Joshua James Richards za zdjęcia do filmu „Nomadland”. To nie pierwsza statuetka, którą otrzymał amerykański operator od jury Camerimage - w 2015 r. wygrał także Konkurs Debiutów Reżyserskich. Podczas wirtualnej przemowy podkreślił, że nagroda ta wiele dla niego znaczy, a wyróżnienie, które otrzymał pięć lat temu, pozwoliło mu „nabrać wiatru w żagle” i dało mu odwagę, aby kontynuować pracę jako operator. Srebrną Żabę za zdjęcia do „Helene” otrzymał Rauno Ronkainen, który zaznaczył, że nagroda ta jest ważnym punktem w życiu każdego operatora, nawet tego najbardziej doświadczonego. Trzecie miejsce na podium zajął Nicolaj Brüel za zdjęcia do „Pinokio”. Po wirtualnym wręczeniu statuetki Brązowej Żaby podziękował reżyserowi Matteo Garrone za zaufanie, jakim go obdarzył - wiedział, że historia Pinokia była dla niego bardzo ważna i osobista.

Jury miało niemały problem z wyborem najlepszego obrazu w Konkursie Filmów Polskich. Z tego powodu przyznano dodatkowe dwa specjalne wyróżnienia dla filmu „Supernova” (zdj. Michał Dymek, reż. Bartosz Kruhlik) oraz „25 lat niewinności” (zdj. Bartłomiej Kaczmarek, reż. Jan Holoubek). Zwycięzcą okazał się jednak „Zieja” (zdj. Witold Płóciennik, reż. Robert Gliński), który przekonał jury do siebie przede wszystkim dobrze zarysowaną postacią księdza. Podkreślono, że głowny bohater nawet w najtrudniejszych chwilach nie zatracił siebie i swojego człowieczeństwa. Na końcu uzasadnienia przyznania nagrody „Zieję” określono jako „truly moral cinema”.

Akcenty polskie znaleźć można było również w innych kategoriach. Statuetka za najlepszy wideoklip powędrowała do Krzysztofa Grajpera za „Feeling Exactly” do utworu Bass Astrala x Igo. Brązową Kijankę, czyli wyróżnienie w kategorii Etuid Studenckich, otrzymał za zdjęcia do „Sukienki” Konrad Bloch. Wcześniej znany jako operator filmowy, Jan Holoubek, wygrał w tym roku nagrodę w kategorii Debiutów Reżyserskich za „25 lat niewinności”. Jury podkreśliło, że mimo słodko-gorzkiego zakończenia filmu Holoubka, widz po wyjściu z kina nie pozostaje z poczuciem zrezygnowania. Trudne warunki panujące na planie zdjęciowym „Wieloryba z Lorino” docenione zostały w konkursie Długometrażowych Filmów Dokumentalnych. Nagrodę w tej kategorii zgarnął Piotr Bernaś.

Co roku na Camerimage pod koniec uroczystości przyznana zostaje nagroda za Szczególną Wrażliwość Wizualną. W tym roku otrzymał ją aktor, który znany jest nie tylko z filmów o piratach, Johnny Depp. 

- Relacja pomiędzy aktorem i autorem zdjęć jest kluczowa, można nawet powiedzieć najważniejsza, zważywszy na to, że kino jest przede wszystkim medium wizualnym. Wraz z Benoît [Delhomme przy filmie „Minamata”] uprawialiśmy coś na zasadzie tańca w parze. Przychodzenie do pracy było dla mnie każdego ranka przyjemnością, ponieważ nigdy nie wiedzieliśmy, co się tego dnia wydarzy. Nasz reżyser Andrew Levitas zachęcał nas do sprawdzania na wiele sposobów, jak sceny, które kręcimy tego dnia, mogą ostatecznie wyglądać. Zawsze byłem kimś, kto wolał nie wiedzieć, co się wydarzy. Pomagało mi to uchwycić te nieprzećwiczone chwile, chwile pięknych omyłek, te same magiczne chwile, które nadają sens życiu jak i kino. Jeszcze raz bardzo serdecznie dziękuję za nagrodę. Jestem zaszczyconyczytamy w liście Johnnego Deppa.

Przejdź do strony Camerimage, aby poznać pełną listę laureatów 28. edycji festiwalu.

28. Międzynarodowy Festiwal Sztuki Autorów Zdjęć Filmowych Camerimage oficjalnie zakończył prezydent Torunia Michał Zaleski.

Po oficjalnym zakończeniu o przyszłości festiwalu opowiedział dyrektor EnergaCAMERIMAGE Marek Żydowicz.

- Chciałbym zapowiedzieć, że w 2021 r. spotkamy się ponownie w Toruniu, mam nadzieję w normalnym życiu. Co to znaczy normalne życie? Odpowiedź na to pytanie udzielają bohaterowie „Dżumy” Alberta Camus. Jeden z nich pytał: co to tak naprawdę oznacza normalne życie? Drugi z nich odpowiedział: to ludzie w kinach.    

Najczęściej czytane aktualności

  • Kultura, Miasto
    W dniu Święta Konstytucji 3 Maja toruński Rynek Staromiejski po raz kolejny stał się miejscem szczególnych wydarzeń. - To najpiękniejsze i najradośniejsze polskie święto przeżywamy w samym sercu Torunia, na terenie Zespołu Staromiejskiego wpisanego na Listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO - podkreślił prezydent Torunia Michał Zaleski....
  • Kultura, Miasto
    Medale Thorunium, Statuetki Herbu Torunia, Statuetki Toruńskiego Flisaka oraz Medale Pamiątkowe Roku Mikołaja Kopernika zostały wręczone osobom zasłużonym dla miasta. Uroczystość odbyła się 2 maja 2024 r. w Ratuszu Staromiejskim.
  • Kultura, Miasto
    Koncert „Zaucha Serca Bicie” wieczorową porą zakończył toruńskie obchody Święta Konstytucji 3 Maja (3.05.2024 r.). Na scenie wystąpili wybitni artyści: Ania Karwan, Ewa Abart, Mateusz Wiśniewski, Dodo Jaszczyńska oraz Paweł Wolsztyński.
  • Kultura, Miasto
    Jednym z wydarzeń tegorocznej majówki był niezwykły koncert patriotyczny pt. "3 majowa Symfonia Wolności" zorganizowany przez Fundację Kraj Wspaniały na terenie przepięknego parku w Brąchnówku.
  • Kultura, Miasto
    Jednym z wydarzeń tegorocznej majówki był niezwykły koncert patriotyczny pt. "3 majowa Symfonia Wolności" zorganizowany przez Fundację Kraj Wspaniały na terenie przepięknego parku w Brąchnówku.
  • Eko, Miasto
    Nowe podłogi i balustrady - zakończył się remont tarasu widokowego przy ul. Majdany.
  • Medale Thorunium, Statuetki Herbu Torunia, Statuetki Toruńskiego Flisaka oraz Medale Pamiątkowe Roku Mikołaja Kopernika zostały wręczone osobom zasłużonym dla miasta. Uroczystość odbyła się 2 maja 2024 r. w Ratuszu Staromiejskim.
  • Uroczystości z udziałem wojska i pełen licznych atrakcji piknik patriotyczny - w ten sposób Toruń obchodził w tym roku Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. - Biało-czerwonymi flagami zdobimy toruńskie domy, patrzymy na nie z dumą i z uznaniem dla dziedzictwa narodowego naszego miasta i kraju - mówił prezydent Torunia Michał Zaleski.
  • Na inaugurację tegorocznego festiwalu Probaltica na Rynku Staromiejskim w Toruniu wystąpiła jazzowa orkiestra Kaunas Bigbandas z naszego miasta partnerskiego - Kowna. Następnie, w rocznicę przystąpienia do UE muzycy z krajów bałtyckich spotkali się w Toruniu i wspólnie zagrali IX Symfonię L. van Beethovena wraz z Hymnem Unii Europejskiej.
  • 2 maja 2024 r. po raz 20. obchodzimy Święto Flagi Rzeczypospolitej Polskiej.
  • Na Rynku Staromiejskim odbyło się wydarzenie z okazji 20. rocznicy wstąpienia Polski do Unii Europejskiej, podczas którego licznie zgromadzeni torunianie i przybyli do Torunia goście wspólnie z Chórem Akademickim Uniwersytetu Mikołaja Kopernika odśpiewali hymn UE pt. „Oda do radości”.
  • Tuż przed majówką miasto uruchomiło w Toruniu fontanny miejskie. Wracają także widowiskowe pokazy wieczorne na fontannie Cosmopolis przy Fosie Staromiejskiej.
  • We wtorek 30 kwietnia 2024 r. w Komendzie Miejskiej PSP w Toruniu odbył się uroczysty apel z okazji przyjęcia obowiązków Komendanta Miejskiego PSP w Toruniu przez bryg. Sławomira Grudzińskiego.
  • Nowe podłogi i balustrady - zakończył się remont tarasu widokowego przy ul. Majdany.