Węzeł przesiadkowy przy dworcu Toruń Wschodni | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Węzeł przesiadkowy przy dworcu Toruń Wschodni

Miasto
Data publikacji: 14 stycznia 2021
Autor: Joanna Cywińska-Raczkowska
Mapa z zaznaczoną lokalizacją węzła przesiadkowego przy dworcu Toruń Wschodni

Zapraszamy do udziału w konsultacjach społecznych dotyczących budowy węzła przesiadkowego przed dworcem Toruń Wschodni wraz ze zmianą układu drogowego - w rejonie pl. Skarbka.

W ramach konsultacji społecznych zostaną pokazane możliwe dwa warianty budowy węzła przesiadkowego przed dworcem Toruń Wschodni (rejon pl. Skarbka) wraz ze zmianą układu drogowego, obejmującego: 

  • fragment ulicy Skłodowskiej-Curie,
  • fragment ul. Kościuszki,
  • fragment ul. Żółkiewskiego,
  • fragment ul. Sobieskiego,
  • plac Skarbka

Jeśli chcesz wziąć udział w konsultacjach?

1) Zapoznaj się z wariantami budowy węzła przesiadkowego przed dworcem Toruń Wschodni wraz ze zmianą układu drogowego:

Do pobrania:

  • Wariant 1 - część 1 budowy węzła przesiadkowego przed dworcem Toruń Wschodni wraz ze zmianą układu drogowego
  • Wariant 1 - część 2 budowy węzła przesiadkowego przed dworcem Toruń Wschodni wraz ze zmianą układu drogowego

Wariant 1 przewiduje rozbudowę istniejącego skrzyżowania w rejonie pl. Skarbka, m.in. umożliwia pojazdom poruszanie się z ul. Żółkiewskiego w kierunku ul. Sobieskiego. Wiadukt drogowo-tramwajowy w ul. Kościuszki zostałby poszerzony o jeden pas ruchu po południowej stronie i ciąg pieszo-rowerowy w postaci niezależnej równoległej kładki. Ulice Kościuszki i Żółkiewskiego zaprojektowano jako dwujezdniowe trzypasowe o szer. pasów ruchu 3,5 m, a ul. Sobieskiego i Skłodowskiej-Curie jednojezdniowe o szer. pasów ruchu 3,0 m. Na węźle przesiadkowym obowiązywałby ruch jednokierunkowy (jeden wjazd i wyjazd) z wyjątkiem odcinka dojazdu do nieruchomości. Połączono pętlę autobusową z parkingami przydworcowymi. Na węźle zaprojektowano przystanek autobusowy przed budynkiem dworca,  strefę  „Kiss&Ride”, strefę  Taxi, 3 miejsca parkingowe dla autobusów, w  tym 2 dla elektrycznych i 94 miejsca dla samochodów osobowych, w tym 6 elektrycznych. Tereny przyległe zostały skomunikowane chodnikami i ciągami pieszo-rowerowymi: utrzymano przejścia na poziomie jezdni w ciągu ul. Sobieskiego, przesunięto  przejście i przejazd rowerowy w ul. Żółkiewskiego - bliżej tarczy skrzyżowania, dodano przejście na wysokości ul. Studziennej, utrzymano  przejście podziemne pod ul. Skłodowskiej-Curie. Zaprojektowano przystanek przelotowy bezpośrednio przy ul. Skłodowskiej-Curie oraz utrzymano linię tramwajową w stanie istniejącym.

  • Wariant 2 budowy węzła przesiadkowego przed dworcem Toruń Wschodni wraz ze zmianą układu drogowego:

Wariant 2 przewiduje przebudowę istniejącego skrzyżowania w rejonie pl. Skarbka do formy węzła drogowego z 4 łącznicami. Łącznice od strony ul. Kościuszki i Żółkiewskiego byłyby zakończone skrzyżowaniami tylko na prawych skrętach, a od strony ul. Skłodowskiej-Curie i Sobieskiego - rondami o średnicy 35 m. Ulice Kościuszki i Żółkiewskiego zaprojektowano jako dwujezdniowe, dwu- i trzypasowe o szer. pasa ruchu 3,5 m, przy czym utrzymano istniejącą szerokość jezdni, natomiast zmieniono układ pasów i prowadzenie kierunków. Na jednojezdniowych ul. Sobieskiego i Skłodowskiej-Curie utrzymano szerokości pasów ruchu oraz łącznic węzła o szer. jezdni 6,0 m. Pod wiaduktem Kościuszki zaprojektowano połączenie bypassem dwóch rond nową jednojezdniową ulicą o szerokości pasów ruchu 3,25 m. Wjazd i wyjazd  na teren węzła przesiadkowego odbywałby się za pośrednictwem jednego z rond oraz dodatkowo przez skrzyżowanie - tylko na prawe skręty od strony ul. Skłodowskiej-Curie. Na węźle zaplanowano przystanek autobusowy przed budynkiem dworca, strefę „Kiss&Ride”, strefę Taxi, 3 miejsca parkowania dla autobusów, w tym 2 dla elektrycznych, 169 miejsc parkingowych dla samochodów osobowych, w tym 6 dla elektrycznych (100 miejsc pod wiaduktem Kościuszki, 69 miejsc przed dworcem; obecnie 70 miejsc parkingowych). W ramach skomunikowania chodnikami i ciągami pieszo-rowerowymi terenów przyległych zaprojektowano dwa dodatkowe przejścia podziemne pod ulicami Żółkiewskiego i Sobieskiego, a istniejące przejście pod ul. Skłodowskiej-Curie wydłużono. Przewidziano też przystanek przelotowy przed  rondem w ciągu ul. Skłodowskiej-Curie oraz utrzymano linię tramwajową w stanie istniejącym.

2) Zapisz się i weź udział w dyżurze konsultacyjnym on-line z udziałem projektantów.

Zapraszamy do udziału w dwugodzinnym dyżurze konsultacyjnym, który odbędzie się 22 stycznia 2021 r., w godzinach 9.00-18.00:

Możliwe jest zorganizowanie nawet czterech grup, w zależności od liczby zgłoszeń oraz preferencji czasowych uczestników:

  • 1 grupa w godzinach 09:00 - 11:00
  • 2 grupa w godzinach 11:00 - 13:00
  • 3 grupa w godzinach 14:00 - 16:00
  • 4 grupa w godzinach 16:00 - 18:00

WAŻNE!

Jeżeli chcesz wziąć udział w dyżurze i przekazać swoje uwagi:

1)  zgłoś chęć udziału pocztą elektroniczną, na adres: konsultacje@um.torun.pl

w zgłoszeniu należy podać:

  • imię i nazwisko,
  • adres e-mail,
  • preferowaną godzinę spotkania, w ramach jednej z czterech grup - patrz wyżej

Zgłoszenia przyjmujemy do 20 stycznia 2021 r., do godz. 15.00

3) Napisz do nas:

Jeżeli nie możesz wziąć udziału w dyżurze,  prześlij swoją opinię na adres: konsultacje@um.torun.pl. Na uwagi czekamy do 29 stycznia 2021 r.

Konsultacje społeczne prowadzi Wydział Komunikacji Społecznej i Informacji we współpracy z Wydziałem Gospodarki Komunalnej Urzędu Miasta Torunia oraz Miejskim Zarządem Dróg.

Przejdź do projektu na stronie www.konsultacje.torun.pl 

Najczęściej czytane aktualności

  • Drogi, Miasto
    W poniedziałek 29 kwietnia 2024 r. o godzinie 17.00 Bulwar Filadelfijski zostanie udostępniony dla ruchu.
  • Organizacja ruchu w majówkowy weekend na Starówce
    Drogi, Miasto
    W weekend majowy w obrębie Starówki będą obowiązywać zmiany w organizacji ruchu i komunikacja miejskiej.
  • Na zdjęciu: odznaczone pary małżeńskie
    Miasto
    W Ratuszu Staromiejskim w Toruniu 9 toruńskich par odebrało Medale za Długoletnie Pożycie Małżeńskie. Uroczystość odbyła się 26 kwietnia 2024 r.
  • Święto Flagi i Konstytucji 3 Maja w Toruniu
    Kultura, Miasto
    Przed nami Święto Flagi i oraz 223. rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Warto sprawdzić, co będzie się działo w Toruniu w dniach 2-3 maja.
  • Drogi, Miasto
    Przypominamy, że parkując na terenie Strefy Płatnego Parkowania w dniu 1 i 3 maja 2024 r. nie wnosimy opłat.
  • Na zdjęciu: toruńska starówka z lotu ptaka
    Miasto
    Fitch Ratings potwierdził ratingi Miasta Torunia i zmienił perspektywę międzynarodowych długoterminowych ratingów dla zadłużenia w walucie zagranicznej i krajowej z negatywnej na stabilną.
  • Drużyna Arriva Twarde Pierniki zakończyła sezon 2023/2024. Podsumowanie nastąpiło podczas uroczystego spotkania, jakie odbyło się w hotelu Filmar 28 kwietnia 2024 r.
  • 7 maja 2024 r. w Ratuszu Staromiejskim odbędzie się Uroczysta Sesja Rady Miasta Torunia, podczas której zaprzysiężony zostanie nowy Prezydent Miasta Torunia - Paweł Gulewski. Tego dnia swoje ślubowania złożą także radni Rady Miasta Torunia na lata 2024-2029.
  • W Ratuszu Staromiejskim w Toruniu 9 toruńskich par odebrało Medale za Długoletnie Pożycie Małżeńskie. Uroczystość odbyła się 26 kwietnia 2024 r.
  • Do 12 maja toruńscy drogowcy czekają na opinie dotyczące funkcjonowania w naszym mieście roweru miejskiego. Aby zabrać głos w tej sprawie, wystarczy wypełnić ankietę, która jest dostępna na stronach miejskich i Miejskiego Zarządu Dróg w Toruniu.
  • Największa impreza biegowa w regionie RUN TORUŃ odbędzie się już po raz trzynasty, a od pierwszej edycji jej istnienia wydarzenie to współtworzy galeria handlowa Toruń PLAZA. To zdecydowanie dowód na zaangażowanie społeczne i korporacyjne toruńskiej galerii w promocję zdrowego stylu życia oraz aktywności fizycznej. Podczas tegorocznej edycji...
  • 27 kwietnia 2024 r. odbędzie się druga edycja akcji, podczas której mieszkańcy Torunia będą mieli możliwość bezpłatnie założyć chip swoim pupilom. Akcja jest finansowana przez Gminę Miasta Toruń.
  • W weekend majowy w obrębie Starówki będą obowiązywać zmiany w organizacji ruchu i komunikacja miejskiej.
  • Zapraszamy na koncerty w ramach 31. edycji Festiwalu Muzyki Krajów Bałtyckich PROBALTICA, realizowanego dzięki wsparciu Gminy Miasta Toruń i praktycznie od 1994 roku, czyli „od zawsze” pod Patronatem Prezydenta Miasta Torunia. Tegoroczna edycja odbywa się w dwudziestą rocznicę włączenia Polski, Litwy, Łotwy i Estonii do Unii Europejskiej.