Graficzne pole | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Graficzne pole

Data wydarzenia
-
Dominik Żyża, serigrafia
Opis wydarzenia: 

Pomysł na zorganizowanie wystawy prezentującej działalność pracowni grafiki warsztatowej Zespołu Szkół Plastycznych w Bydgoszczy w Galerii i Ośrodku Plastycznej Twórczości Dzieci i Młodzieży w Toruniu zrodził się spontanicznie, kilka lat temu, podczas jednego z wernisaży cyklicznego konkursu graficznego organizowanego przez toruńską placówkę. Wystawa, której nadaliśmy tytuł „GRAFICZNE POLE”, doskonale wpisuje się w cykl wydarzeń towarzyszących obchodom 75-lecia powstania ZSP w Bydgoszczy, przypadających na rok 2020.

Od wielu lat bydgoski plastyk jest stałym uczestnikiem organizowanych przez toruńską galerię międzynarodowych konkursów graficznych, tak, więc obecna prezentacja daje nam sposobność do jeszcze szerszego pokazania prac naszych uczniów z okresu ostatniego dwudziestolecia. Tradycje Liceum Plastycznego w Bydgoszczy sięgają 1911 roku i działalności Królewskiej Szkoły Rzemiosł i Przemysłu Artystycznego, z Wydziałem Grafiki i Plakatu. W okresie międzywojennym utworzono Państwową Szkołę Przemysłu Artystycznego, w której dział graficzny prowadził wybitny twórca Karol Mondral, uczeń Wojciecha Gersona.

Po wyzwoleniu w 1945 roku powołano w Bydgoszczy Państwowe Liceum Technik Plastycznych. Jednym z założycieli szkoły był artysta grafik Stanisław Brzęczkowski, ekspert w dziedzinie poligrafii na Pomorzu. W latach następnych nauka podstaw grafiki warsztatowej stanowiła ważny czynnik w ramowym procesie kształcenia. Powstały specjalistyczne pracownie, reprezentowane są przez prawie wszystkie klasyczne techniki graficzne. W gronie nauczycieli byli min. Marian Kokoszyński, Bogdan Kowalski, Stanisław Matuszczak, Jolanta Czerwińska, Jan Smagieł i Jerzy Wankiewicz. Obecnie pracownie graficzne prowadzą Ewa Gordon, Jarosław Nowak i Agata Ciesielska. Nie są to tylko ćwiczenia szkolne ukierunkowane na naukę zawodu, lecz wyraźnie stawiany jest cel artystyczny; cenione są postawy poszukujące, określające świadomość młodego pokolenia.

Nagrody i wyróżnienia uzyskane w międzynarodowych, regionalnych i środowiskowych konkursach plastycznych, to najlepsze świadectwo wysokiego poziomu uczniowskich prac. Wiele grafik wystawianych jest na ekspozycjach stałych i zmiennych w licznych obiektach publicznych miasta i regionu; często też biorą udział w akcjach charytatywnych. W szkole uczniowie mają do dyspozycji cztery pracownie grafiki warsztatowej: wypukłodruku, wklęsłodruku, litografii i serigrafii, które działają nieprzerwanie od początku istnienia szkoły i są sukcesywnie modernizowane. Rezultatem konsekwentnych działań nauczycieli włożonych w pielęgnowanie i rozwijanie zainteresowań młodzieży szlachetnymi technikami grafiki jest powołanie w roku 2019 specjalizacji Techniki Druku Artystycznego. Oprócz zadań programowych z grafiki artystycznej i użytkowej uczniowie biorą udział w plenerach i warsztatach graficznych; realizują prace dyplomowe w oparciu o tradycyjny warsztat a najlepsze dokonania w tym zakresie prezentowane są na Ogólnopolskim Biennale Najlepszych Dyplomów Liceum Plastycznych w Galerii Miejskiej bwa.

Działalność pracowni graficznych nie ogranicza się jedynie do pracy z uczniami szkoły. W oparciu o profesjonalne wyposażenie organizowane są także zajęcia otwarte dla zainteresowanych w ramach współpracy z Urzędem Miasta i Muzeum Okręgowym w Bydgoszczy, a także z Kujawsko-Pomorskim Centrum Edukacji Nauczycieli.

Popularność wśród naszych uczniów tradycyjnych technik grafiki warsztatowej zrodziły potrzebę zorganizowania, przez nauczycieli prowadzących pracownie, Międzynarodowego Triennale Grafiki. W 2019 roku mieliśmy już czwartą edycję tego konkursu, który został wpisany na listę Imprez Rekomendowanych Szkolnictwa Artystycznego Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Wybierając grafiki uczniowskie do przygotowywanej toruńskiej ekspozycji, mieliśmy możliwość ponownego przeanalizowania prac w szerszym kontekście czasowym i kulturowym, zaobserwowania zmieniających się postaw twórczych i języka plastycznego, a jednocześnie dało nam to możliwość do wspomnień i refleksji.

Aby dowiedzieć się więcej, przejdź na Facebook lub stronę internetową Galerii i Ośrodka Plastycznej Twórczości Dziecka

Data: 
12.02.2021 (Całodzienne) — 14.03.2021 (Całodzienne)
Miejsce: 
Galeria i Ośrodek Plastycznej Twórczości Dziecka, Rynek Nowomiejski 17
Kategoria wydarzenia: 
Wystawa
Położenie: 

Najbliższe wydarzenia

Pokaż więcej

Najczęściej czytane aktualności

  • Drogi, Miasto
    Przypominamy, że parkując na terenie Strefy Płatnego Parkowania w dniu 1 i 3 maja 2024 r. nie wnosimy opłat.
  • Kultura, Miasto
    Uroczystości z udziałem wojska i pełen licznych atrakcji piknik patriotyczny - w ten sposób Toruń obchodził w tym roku Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. - Biało-czerwonymi flagami zdobimy toruńskie domy, patrzymy na nie z dumą i z uznaniem dla dziedzictwa narodowego naszego miasta i kraju - mówił prezydent Torunia Michał Zaleski.
  • Miasto
    Na Rynku Staromiejskim odbyło się wydarzenie z okazji 20. rocznicy wstąpienia Polski do Unii Europejskiej, podczas którego licznie zgromadzeni torunianie i przybyli do Torunia goście wspólnie z Chórem Akademickim Uniwersytetu Mikołaja Kopernika odśpiewali hymn UE pt. „Oda do radości”.
  • Drogi, Miasto
    W poniedziałek 29 kwietnia 2024 r. o godzinie 17.00 Bulwar Filadelfijski zostanie udostępniony dla ruchu.
  • Kultura, Miasto
    Na inaugurację tegorocznego festiwalu Probaltica na Rynku Staromiejskim w Toruniu wystąpiła jazzowa orkiestra Kaunas Bigbandas z naszego miasta partnerskiego - Kowna. Następnie, w rocznicę przystąpienia do UE muzycy z krajów bałtyckich spotkali się w Toruniu i wspólnie zagrali IX Symfonię L. van Beethovena wraz z Hymnem Unii Europejskiej.
  • Miasto
    We wtorek 30 kwietnia 2024 r. w Komendzie Miejskiej PSP w Toruniu odbył się uroczysty apel z okazji przyjęcia obowiązków Komendanta Miejskiego PSP w Toruniu przez bryg. Sławomira Grudzińskiego.
  • Nowe podłogi i balustrady - zakończył się remont tarasu widokowego przy ul. Majdany.
  • Zachęcamy turystów i mieszkańców gmin ościennych do skorzystania z wygodnych, bezpiecznych i monitorowanych parkingów typu P&R. W Toruniu tego typu rozwiązania są zlokalizowane w dwóch miejscach – przy ul. Olimpijskiej 42 oraz Dziewulskiego 38 w Toruniu. W sumie do dyspozycji kierowców jest prawie 440 miejsc parkingowych!
  • Fundacja Studio M6 rozpoczyna blok szkoleniowo-doradczy dedykowany dla organizacji pozarządowych z województwa kujawsko-pomorskiego.
  • Oddział Miejski Polskiego Towarzystwa Turystyczno – Krajoznawczego im. Mariana Sydowa w Toruniu zaprasza mieszkańców miasta i regionu do udziału w kolejnych wyprawach krajoznawczo – pieszych w dniach 4 i 8 maja 2024 r.
  • Centrum Wsparcia Biznesu jest partnerem Ogólnopolskiej Konferencji Naukowej - Copernican Digital Forum. Wydarzenie odbędzie się w dniach 7-8 maja 2024 r. na Wydziale Nauk Ekonomicznych i Zarzadzania UMK. Organizatorem konferencji jest Studenckie Koło Naukowe Forum e-biznesu.
  • Blisko 100 rowerzystów wzięło udział w pierwszej edycji historycznych rajdów rowerowych „Flisackim szlakiem”. Wydarzenie jest częścią roku upamiętniającego tradycje flisactwa w Toruniu. Kolejny rajd z tego cyklu zaplanowano 11 maja 2024.
  • Rozpoczynamy kolejny cykl biegów przełajowych pn. „Cross Barbarka 2024” i gorąco zapraszamy do udziału.
  • Przypominamy, że parkując na terenie Strefy Płatnego Parkowania w dniu 1 i 3 maja 2024 r. nie wnosimy opłat.