Stypendia i nagrody dla uczniow - nowa uchwała | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Stypendia i nagrody dla uczniow - nowa uchwała

Miasto
Data publikacji: 15 kwietnia 2021
Autor: Adrian Aleksandrowicz
Na zdjęciu: uczniowie na szkolnym boisku

15 kwietnia 2021 roku podczas sesji Rady Miasta radni przyjęli uchwałę w sprawie szczególnych warunków udzielania świadczeń pomocy materialnej o charakterze motywacyjnym uczniom z toruńskich szkół. Przyjęta uchwała, wraz z autopoprawką zgłoszoną przez radnych, określa także formy i zakres tych świadczeń oraz trybu postępowania w tych sprawach.

Szczegółowe warunki udzielania wsparcia motywacyjnego uczniom określa uchwała nr 107 z 11 kwietnia 2019 roku, którą przyjęła Rada Miasta Torunia.

- Już po przyjęciu uchwały dotarły do nas późniejsze orzecznictwa sądów z Olsztyna, Rzeszowa i Poznania. Niektóre zapisy uchwały RMT były niezgodne z treścią orzeczoną przez sądy, stąd potrzeba wprowadzenia zmian w zasadach udzielania pomocy materialnej uczniomwyjaśnił zastępca Prezydenta Miasta Torunia Zbigniew Fiderewicz.

Tak jak w latach poprzednich w Toruniu uczniowie mogą otrzymać stypendiów motywacyjne (Toruński Fachowiec, Toruński Maestro, Toruński Omnibus) oraz nagrodę prezydenta.
„Omnibusem” może zostać uczeń szkoły podstawowej i ponadpodstawowej, który odniósł znaczący sukces edukacyjny z zakresu kształcenia ogólnego i osiągnął średnią ocen co najmniej 5,0 (w szkole podstawowej) lub 4,5 (w szkole ponadpodstawowej).

"Toruński Maestro" to stypendium przygotowane dla młodzieży uzdolnionej artystycznie. Kandydatami muszą być uczniowie szkół artystycznych działających na terenie Torunia, którzy w poprzednim roku szkolnym osiągnęli znaczący edukacyjny sukces w zakresie przedmiotów artystycznych oraz uzyskali średnią ocen 4,0 z zakresu kształcenia ogólnego i 4,5 z zakresu kształcenia artystycznego.

"Fachowiec" to stypendium przeznaczone dla młodzieży uczęszczającej do szkół prowadzących kształcenia zawodowe, którzy mogą pochwalić się znaczącym sukcesem w zakresie kształcenia zawodowego oraz w poprzednim roku szkolnym uzyskali średnią ocen 4,0 z zakresu kształcenia ogólnego i 4,5 z przedmiotów kształcenia zawodowego.

Najzdolniejsi uczniowie mogą otrzymać także Nagrodę Prezydenta Miasta Torunia. Jest ona przyznawana za rok szkolny uczniowi uczęszczającemu w tym roku szkolnym do klasy programowo najwyższej w szkole ponadpodstawowej na terenie miasta Torunia, który odniósł znaczący sukces edukacyjny (w zakresie kształcenia ogólnego, zawodowego lub artystycznego) oraz uzyskał średnią ocen nie mniejsza niż 4,0 ze wszystkich obowiązkowych zajęć edukacyjnych.

Uchwała, którą 15 kwietnia przyjęli radni, precyzuje co znaczy „znaczący sukces edukacyjny”. Wprowadza ona także jedną znaczącą zmianę – ocena z zachowania nie jest już kryterium, które trzeba spełnić aby otrzymać stypendium lub nagrodę.

Wysokość stypendium to 300 lub 200 zł miesięcznie, wypłacane od września do czerwca. 300 złotych otrzymują stypendyści w ramach "Toruńskiego Fachowca" i "Toruńskiwego Maestro" oraz "Toruńskiego Omnibusa" w szkołach ponadpodstawowych, "omnibusom" ze szkół podstawowych przysługuje wsparcie w wysokości 200 złotych miesięcznie. Nagroda Prezydenta to 2000 złotych wypłacane jako jednorazowe świadczenie.

Uchwala wprowadza jednak do znanego systemu motywacyjnego kilka zmian. Decyzja o przyznaniu lub odmowie przyznania stypendium będzie podejmowana w trybie decyzji administracyjnej, z całą formalną drogą odwoławczą. Druga bardzo istotna zmiana dotyczy starania się o wsparcie motywacyjne. Wniosek o wsparcie motywacyjne mogą składać uczniowie – w swoim imieniu, jeśli mają ukończone 18 lat, lub za pośrednictwem swoich rodziców, jeśli nie są pełnoletni.

Projekt uchwały można znaleźć w Biuletynie Informacji Publicznej – kliknij tutaj, aby przejść do strony w BIP-ie.

Najczęściej czytane aktualności

  • Kultura, Miasto
    W dniu Święta Konstytucji 3 Maja toruński Rynek Staromiejski po raz kolejny stał się miejscem szczególnych wydarzeń. - To najpiękniejsze i najradośniejsze polskie święto przeżywamy w samym sercu Torunia, na terenie Zespołu Staromiejskiego wpisanego na Listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO - podkreślił prezydent Torunia Michał Zaleski....
  • Kultura, Miasto
    Medale Thorunium, Statuetki Herbu Torunia, Statuetki Toruńskiego Flisaka oraz Medale Pamiątkowe Roku Mikołaja Kopernika zostały wręczone osobom zasłużonym dla miasta. Uroczystość odbyła się 2 maja 2024 r. w Ratuszu Staromiejskim.
  • Kultura, Miasto
    Jednym z wydarzeń tegorocznej majówki był niezwykły koncert patriotyczny pt. "3 majowa Symfonia Wolności" zorganizowany przez Fundację Kraj Wspaniały na terenie przepięknego parku w Brąchnówku.
  • Kultura, Miasto
    Koncert „Zaucha Serca Bicie” wieczorową porą zakończył toruńskie obchody Święta Konstytucji 3 Maja (3.05.2024 r.). Na scenie wystąpili wybitni artyści: Ania Karwan, Ewa Abart, Mateusz Wiśniewski, Dodo Jaszczyńska oraz Paweł Wolsztyński.
  • Miasto, Sport
    Toruński Apator pokonał (3.05.2024 r.) na Motoarenie drużynowego wicemistrza Polski Spartę Wrocław 52:38. Na Motoarenie zasiadło prawie 14 tysięcy widzów.
  • Kultura, Miasto
    Uroczystości z udziałem wojska i pełen licznych atrakcji piknik patriotyczny - w ten sposób Toruń obchodził w tym roku Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. - Biało-czerwonymi flagami zdobimy toruńskie domy, patrzymy na nie z dumą i z uznaniem dla dziedzictwa narodowego naszego miasta i kraju - mówił prezydent Torunia Michał Zaleski.
  • Medale Thorunium, Statuetki Herbu Torunia, Statuetki Toruńskiego Flisaka oraz Medale Pamiątkowe Roku Mikołaja Kopernika zostały wręczone osobom zasłużonym dla miasta. Uroczystość odbyła się 2 maja 2024 r. w Ratuszu Staromiejskim.
  • Uroczystości z udziałem wojska i pełen licznych atrakcji piknik patriotyczny - w ten sposób Toruń obchodził w tym roku Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. - Biało-czerwonymi flagami zdobimy toruńskie domy, patrzymy na nie z dumą i z uznaniem dla dziedzictwa narodowego naszego miasta i kraju - mówił prezydent Torunia Michał Zaleski.
  • Na inaugurację tegorocznego festiwalu Probaltica na Rynku Staromiejskim w Toruniu wystąpiła jazzowa orkiestra Kaunas Bigbandas z naszego miasta partnerskiego - Kowna. Następnie, w rocznicę przystąpienia do UE muzycy z krajów bałtyckich spotkali się w Toruniu i wspólnie zagrali IX Symfonię L. van Beethovena wraz z Hymnem Unii Europejskiej.
  • 2 maja 2024 r. po raz 20. obchodzimy Święto Flagi Rzeczypospolitej Polskiej.
  • Na Rynku Staromiejskim odbyło się wydarzenie z okazji 20. rocznicy wstąpienia Polski do Unii Europejskiej, podczas którego licznie zgromadzeni torunianie i przybyli do Torunia goście wspólnie z Chórem Akademickim Uniwersytetu Mikołaja Kopernika odśpiewali hymn UE pt. „Oda do radości”.
  • Tuż przed majówką miasto uruchomiło w Toruniu fontanny miejskie. Wracają także widowiskowe pokazy wieczorne na fontannie Cosmopolis przy Fosie Staromiejskiej.
  • We wtorek 30 kwietnia 2024 r. w Komendzie Miejskiej PSP w Toruniu odbył się uroczysty apel z okazji przyjęcia obowiązków Komendanta Miejskiego PSP w Toruniu przez bryg. Sławomira Grudzińskiego.
  • Nowe podłogi i balustrady - zakończył się remont tarasu widokowego przy ul. Majdany.