Popłyną z Torunia do Bydgoszczy | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Popłyną z Torunia do Bydgoszczy

Sport
Data publikacji: 14 maja 2021
Autor: Magdalena Kujawa
zdjęcie ósemki wioślarskiej

W sobotę, 15 maja 2021 r. odbędzie się Maraton Wioślarski z Torunia do Bydgoszczy. Weźmie w nim udział dwanaście ósemek.

Maraton Wioślarski Toruń - Bydgoszcz organizowany jest przez sekcję wioślarzy masters AZS-u UMK Toruń. Pierwszy maraton wioślarski odbył się 2018 roku i na jego starcie stanęły cztery osady. Rok później na trasie do Bydgoszczy rywalizowało sześć załóg. W tym roku odbędzie się czwarta edycja. Do rywalizacji przystąpi 12 załóg, w tym jedna mistrzów olimpijskich. W jej składzie zobaczymy:

1. Thomas Lange (Niemcy) - trzykrotny medalista olimpijski. W 1998 roku w Seulu w jedynce wywalczył pierwsze złoto. W Barcelonie (1992) obronił tytuł, a w Atlancie (1996) przypłynął na metę trzeci. W jedynkach trzy razy zostawał mistrzem świata (1987, 1989, 1991).

2. Thomas Greiner (Niemcy) - zawody w Seulu w 1988 roku były jego jedynymi igrzyskami olimpijskimi i zdobył złoto w czwórce bez sternika. Zostawał także mistrzem świata w 1987 i 1989, był trzeci w tej konkurencji w 1985 i 1990 i w dwójce ze sternikiem w 1986. Był również mistrzem świata w czwórce ze sternikiem w 1982 i w dwójce ze sternikiem w 1983.

3. Miłosz Bernatajtys - na igrzyskach olimpijskich w Pekinie (2008) zdobył wraz z Pawłem Rańdą, Bartłomiejem Pawełczakiem i Łukaszem Pawłowskim srebrny medal w konkurencji czwórek bez sternika wagi lekkiej.

4. Wojciech Gutorski - w konkurencji ósemek na letnich igrzyskach olimpijskich w Atenach (2004) zajął 8. miejsce, a na letnich igrzyskach olimpijskich w Pekinie (2008) - 5. miejsce. W konkurencji dwójki bez sternika na letnich igrzyskach olimpijskich w Londynie (2012) zajął 10. miejsce.

5. Marek Kolbowicz - pięciokrotnie uczestniczył w letnich igrzyskach olimpijskich (Atlanta 1996, Sydney 2000, Ateny 2004, Pekin 2008, Londyn 2012). W Pekinie wywalczył złoty medal w czwórkach podwójnych. Czterokrotnie zdobywał mistrzostwo świata w konkurencji czwórek podwójnych mężczyzn (2005, 2006, 2007, 2009). W 2010 wywalczył ponadto mistrzostwo Europy w czwórce podwójnej.

6. Paweł Rańda - na igrzyskach olimpijskich w Pekinie (2008) zdobył wraz z Miłoszem Bernatajtysem, Bartłomiejem Pawełczakiem i Łukaszem Pawłowskim srebrny medal
w konkurencji czwórek bez sternika wagi lekkiej.

7. Łukasz Pawłowski - na igrzyskach olimpijskich w Pekinie (2008) zdobył wraz z Miłoszem Bernatajtysem, Bartłomiejem Pawełczakiem i Pawłem Rańdą srebrny medal w konkurencji czwórek bez sternika wagi lekkiej.

8. Urlike Fuhrmann (Niemcy) – jedyna kobieta w osadzie. Nie jest wprawdzie medalistką olimpijską, ale bardzo aktywną masterką, która płynęła w maratonie w roku 2020

9. Daniel Trojanowski (sternik) - czterokrotny olimpijczyk (Ateny 2004, Pekin 2008, Londyn 2012, Rio de Janeiro 2016), mistrz świata w dwójce ze sternikiem (2007), mistrz świata juniorów w ósemce ze sternikiem (1999), brązowy medalista Mistrzostw Świata Seniorów
w ósemce ze sternikiem (2014),

LISTA OSAD: 1. Medalistów Olimpijskich, 2. Lotto Bydgostia Bydgoszcz, 3. Lotto Bydgostia/WRC Bydgoszcz/Warszawa, 4. AZS UMK I Toruń, 5. AZS UMK II Toruń, 6. Poznania/KW04 Poznań, 7. TWDW I Warszawa, 8. TWDW II Warszawa, 9. Zawisza Bydgoszcz, 10. AGH Kraków, 11. WTW Warszawa, 12. BTW Bydgoszcz

W sobotę o godzinie 11.15 rozpocznie się schodzenie na wodę pierwszych osad. W samo południe, na wysokości Przystani Toruń, odbędzie się honorowy start.

Fot. Faecebook Maraton Wioślarski Toruń-Bydgoszcz

Najczęściej czytane aktualności

  • Kultura, Miasto
    Medale Thorunium, Statuetki Herbu Torunia, Statuetki Toruńskiego Flisaka oraz Medale Pamiątkowe Roku Mikołaja Kopernika zostały wręczone osobom zasłużonym dla miasta. Uroczystość odbyła się 2 maja 2024 r. w Ratuszu Staromiejskim.
  • Spotkanie z rektorem-komendantem Akademii Marynarki Wojennej
    Miasto
    Prezydent Torunia Michał Zaleski oraz jego zastępca Zbigniew Fiderewicz spotkał się 6 maja 2024 r. z prof. dr hab. Tomaszem Szubrychtem, rektorem-komendantem Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni. Spotkanie było okazją do podsumowania dotychczasowej współpracy miasta z tą gdyńską akademią.
  • Kultura, Miasto
    W dniu Święta Konstytucji 3 Maja toruński Rynek Staromiejski po raz kolejny stał się miejscem szczególnych wydarzeń. - To najpiękniejsze i najradośniejsze polskie święto przeżywamy w samym sercu Torunia, na terenie Zespołu Staromiejskiego wpisanego na Listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO - podkreślił prezydent Torunia Michał Zaleski....
  • Kultura, Miasto
    Uroczystości z udziałem wojska i pełen licznych atrakcji piknik patriotyczny - w ten sposób Toruń obchodził w tym roku Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. - Biało-czerwonymi flagami zdobimy toruńskie domy, patrzymy na nie z dumą i z uznaniem dla dziedzictwa narodowego naszego miasta i kraju - mówił prezydent Torunia Michał Zaleski.
  • Volleyball Cup Toruń 2024 - plakat
    Miasto, Sport
    Przed nami wielki turniej finałowy 2. ligi piłki siatkowej mężczyzn. W dniach 10-12 maja 2024 roku odbędzie się Volleyball Toruń Cup 2024. Będzie to ostatni etap zmagań drugoligowców, którzy powalczą o awans do Tauron 1. ligi.
  • Kultura, Miasto
    Jednym z wydarzeń tegorocznej majówki był niezwykły koncert patriotyczny pt. "3 majowa Symfonia Wolności" zorganizowany przez Fundację Kraj Wspaniały na terenie przepięknego parku w Brąchnówku.
  • Toruński Apator pokonał (3.05.2024 r.) na Motoarenie drużynowego wicemistrza Polski Spartę Wrocław 52:38. Na Motoarenie zasiadło prawie 14 tysięcy widzów.
  • W dniu Święta Konstytucji 3 Maja toruński Rynek Staromiejski po raz kolejny stał się miejscem szczególnych wydarzeń. - To najpiękniejsze i najradośniejsze polskie święto przeżywamy w samym sercu Torunia, na terenie Zespołu Staromiejskiego wpisanego na Listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO - podkreślił prezydent Torunia Michał Zaleski....
  • W Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej 2 maja 2024 r. w Centrum Kulturalno-Kongresowym Jordanki w Toruniu odbył się Koncert Prezydenta Miasta Torunia z udziałem Litewskiej Orkiestry Kameralnej i Lukasa Geniusasa, jednego z najbardziej ekscytujących i charakterystycznych artystów swojego pokolenia.
  • Medale Thorunium, Statuetki Herbu Torunia, Statuetki Toruńskiego Flisaka oraz Medale Pamiątkowe Roku Mikołaja Kopernika zostały wręczone osobom zasłużonym dla miasta. Uroczystość odbyła się 2 maja 2024 r. w Ratuszu Staromiejskim.
  • Uroczystości z udziałem wojska i pełen licznych atrakcji piknik patriotyczny - w ten sposób Toruń obchodził w tym roku Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. - Biało-czerwonymi flagami zdobimy toruńskie domy, patrzymy na nie z dumą i z uznaniem dla dziedzictwa narodowego naszego miasta i kraju - mówił prezydent Torunia Michał Zaleski.
  • Na inaugurację tegorocznego festiwalu Probaltica na Rynku Staromiejskim w Toruniu wystąpiła jazzowa orkiestra Kaunas Bigbandas z naszego miasta partnerskiego - Kowna. Następnie, w rocznicę przystąpienia do UE muzycy z krajów bałtyckich spotkali się w Toruniu i wspólnie zagrali IX Symfonię L. van Beethovena wraz z Hymnem Unii Europejskiej.
  • 2 maja 2024 r. po raz 20. obchodzimy Święto Flagi Rzeczypospolitej Polskiej.
  • Na Rynku Staromiejskim odbyło się wydarzenie z okazji 20. rocznicy wstąpienia Polski do Unii Europejskiej, podczas którego licznie zgromadzeni torunianie i przybyli do Torunia goście wspólnie z Chórem Akademickim Uniwersytetu Mikołaja Kopernika odśpiewali hymn UE pt. „Oda do radości”.