Powstaną parki kieszonkowe | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Powstaną parki kieszonkowe

Eko, Miasto
Data publikacji: 16 lipca 2021
Autor: Magdalena Kujawa
koncepcja parku w stylu holenderskim

Biuro Ogrodnika Miejskiego jest w trakcie przygotowywania projektów budowlano-wykonawczych dla pierwszych trzech parków kieszonkowych w Toruniu, wskazanych przez mieszkańców miasta podczas przeprowadzonych od października 2020 r. do lutego 2021 r. konsultacji społecznych „Sadzimy parki kieszonkowe”.

Miasto zaproponowało 23 lokalizacje, które były konsultowane z mieszkańcami, a w wyniku rozmów pojawiło się aż 60 propozycji lokalizacji. Podczas spotkania w listopadzie 2020 r. mieszkańcy mogli się wypowiedzieć, jak chcieliby, by wyglądały parki, jakie funkcje mają spełnić, jakie elementy małej architektury i rodzaje zieleni powinny się tam pojawić.

- Wiele pomysłów mieszkańców udało się zaimplementować do ostatecznych wytycznych, które stanowiły podstawę do projektowania i koncepcji. W większości przypadków urzędnicy i mieszkańcy byli zgodni. Wszyscy zwracali uwagę, że należy premiować bioróżnorodność, a funkcją nadrzędną jest dostosowanie projektów do zmian klimatu – podkreślał podczas konferencji prasowej zastępca prezydenta Torunia Paweł Gulewski.

Pierwsze lokalizacje dotyczą terenów zieleni przy ulicach: Zagonowej/Narcyzowej; Rydygiera 4-6-8 oraz Szuwarów/Tataraków. Obecnie wykonane zostały przez projektantów wizualizacje dla wstępnych koncepcji zagospodarowania tych terenów zieleni. W najbliższych latach będą projektowane i realizowane sukcesywnie kolejne parki kieszonkowe usytuowane na terenach zieleni będących własnością Gminy Miasta Toruń, wskazane przez torunian i pozytywnie zaopiniowane przez różne jednostki miejskie.

Park kieszonkowy to park o niewielkiej powierzchni od 300 do 5000 m2, zyskujący coraz większe uznanie społeczne na całym świecie, jako sposób na tworzenie nowej jakości niewielkich terenów zieleni w przestrzeni miejskiej. Parki kieszonkowe w Toruniu, w dalszej perspektywie, mają stworzyć nietuzinkowy szlak tematyczny.

Zastępca prezydenta Paweł Gulewski i dyrektor BOM Jolanta Swinarska

Zastępca prezydenta Paweł Gulewski i dyrektor BOM Jolanta Swinarska podczas konferencji prasowej

- Każdy z parków ma nawiązywać do innego państwa i zawierać elementy charakterystyczne dla tych państw. Na początek będziemy mieli do czynienia z powiewem Grecji, klimatem Holandii i Szwajcarii – informuje zastępca prezydenta Paweł Gulewski.

- Chcemy, żeby każdy, kto skorzysta z jednego z parków, chciał odwiedzić wszystkie pozostałe i w ten sposób zwiedzić świat, jeżdżąc po Toruniu – dodaje dyrektor Biura Ogrodnika Miejskiego Jolanta Swinarska.

Z tego powodu, każdemu parkowi kieszonkowemu zostanie odpowiednio zaproponowana nazwa: Szwajcarski Zakątek, Greckie Klimaty czy Zacisze Holandii. Dopełnieniem mają być elementy małej architektury, jak również kolorystyka nawiązująca do barw flagi - kojarzące się z danym państwem.

Wśród propozycji znajdą się m.in.

  1. Park kieszonkowy Szwajcarski Zakątek – przy ul. Narcyzowej i Zagonowej: dywan kwiatowy w kształcie zegara, łąka z krokusami, ławki podwieszane imitujące alpejskie wyciągi narciarskie, mini-wodotrysk na wzór genewskiego Jet d’Eau czy alpinarium – nawiązujące do tematyki Szwajcarii.
  2. Park kieszonkowy Greckie Klimaty – przy ul. Rydygiera 4-6-8: wzór w nawierzchni z motywem greckim, ceramiczne donice w kolorze niebieskim, dominującym w przestrzeni Grecji, z przeznaczeniem na zieleń. Zieleń wzbogacą również: drzewa formowane w postaci „zielonego parasola”, kasztan jadalny, zawilec grecki czy rozmaryn lekarski – nawiązujące do tematyki Grecji. Integrację wśród mieszkańców wzbogacą: ławki solarne wyposażone w porty USB, zbiorniki wodne z wodotryskami, biblioteczka plenerowa – tj. miejsce mające służyć wymianie książek między mieszkańcami, szachy terenowe, wodotryski czy ławki parametryczne. W centralnej części parku planuje się zarezerwować przestrzeń o wymiarach 2x3m dla kompozycji przestrzennej, której formę i tematykę będzie można wyłonić w drodze konkursu. Zgodnie z życzeniem mieszkańców, projektowany park kieszonkowy podzielony zostanie umownie na dwie strefy „Relaksu” (ciszy) i „Integracji”.
  3. Park kieszonkowy „Zacisze Holandii” – przy ul. Szuwarów i Tataraków: drewniane chodaki holenderskie jako donice dla zieleni lub element małej architektury, ogród deszczowy z małym wiatrakiem na wzór holenderski, ławka interaktywna opowiadająca ciekawostki o Holandii – nawiązujące do tematyki Holandii; Integrację wśród mieszkańców wzbogacą gry podłogowe, tj. „kółko i krzyżyk” czy mini-labirynt.

- Najistotniejsze jest dla nas zachowanie istniejącej zieleni. Tworząc infrastrukturę drogową, wypoczynkową oraz nowe nasadzenia nie chcemy ingerować w systemy korzeniowe istniejących drzew. Wszystkie alejki wykonane zostaną z elementów przepuszczalnych. Nie będzie tam betonu ani asfaltu. W pobliżu drzew i ich korzeni zastosowane zostaną podwieszane alejki z desek – podkreśla dyrektor BOM.

Innowacyjności toruńskim parkom kieszonkowym mają dodać również takie elementy zagospodarowania i urządzenia zieleni, które nie tylko poszerzą możliwości rekreacji i wypoczynku – w postaci tematycznego terenu zieleni z funkcją przyrodniczą i edukacyjną, ale również będą sprzyjały adaptacji do zmian klimatycznych, czy wprowadzały rośliny zawierające substancje zwane „fitoncydami” - o charakterze bakteriobójczym, grzybobójczym i hamującym rozwój wirusów.

Realizacja projektów ma przyczynić się do wzmocnienia integracji społecznej, poprzez opracowanie funkcjonalnych przestrzeni publicznych i terenów zieleni. Zostaną one ponadto dostosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnościami i wykluczonych, uwzględniając m.in. likwidację barier architektonicznych dla zwiększenia poziomu bezpieczeństwa użytkowników tych terenów.

Ewentualne uwagi/dodatkowe propozycje do wypracowanych w toku konsultacji z mieszkańcami koncepcji zagospodarowania, Biuro Ogrodnika Miejskiego może przyjmować jeszcze do 23 lipca br. – na adres: bom@um.torun.pl, tak aby możliwa była jak najszybsza realizacja przedsięwzięć w najbliższym możliwym czasie.

Kliknij i zobacz mapę z planowanymi lokalizacjami parków

Kliknij poniżej i zobacz koncepcje parku kieszonkowego „Zacisze Holandii” - PDF

Koncepcja 1

Koncepcja 2

Najczęściej czytane aktualności

  • Kultura, Miasto
    W ramach niezwykłej majówki na Rynku Staromiejskim odbędą się plenerowe koncerty, kolejna edycja Święta Tańca, spektakle, warsztaty i uroczystości państwowe. To wszystko oraz wiele innych atrakcji czeka na mieszkańców i turystów podczas tegorocznej majówki w Toruniu, która odbędzie się od 30 kwietnia do 5 maja 2024 r., pod hasłem #zażywajkultury!...
  • Na zdjęciu: Magnolie na tle ceglanego budynku
    Kultura, Miasto, Sport
    W ostatni weekend kwietnia, oprócz pięknej pogody, spodziewamy się wielu fantastycznych wydarzeń kulturalnych, rekreacyjnych i sportowych. Taka rozgrzewka przed majówką. Zapraszamy!
  • Na zdjęciu: odznaczone pary małżeńskie
    Miasto
    W Ratuszu Staromiejskim w Toruniu 9 toruńskich par odebrało Medale za Długoletnie Pożycie Małżeńskie. Uroczystość odbyła się 26 kwietnia 2024 r.
  • Na zdjęciu: radni miasta Torunia na lata 2024-2029
    Miasto
    W czwartek 25 kwietnia 2024 r. w Sali Mieszczańskiej Ratusza Staromiejskiego odbyło się uroczyste wręczenie zaświadczeń o wyborze na Prezydenta Miasta Torunia i radnych Rady Miasta Torunia kadencji 2024-2029.
  • Na zdjęciu: ubrani na galowo uczniowie
    Miasto
    26 kwietnia 2024 r. uczniowie najstarszych klas szkół średnich uroczyście kończą zajęcia szkolne. Z tej okazji swoje słowa kieruje do nich prezydent Michał Zaleski.
  • Miasto, Sport
    Największa impreza biegowa w regionie RUN TORUŃ odbędzie się już po raz trzynasty, a od pierwszej edycji jej istnienia wydarzenie to współtworzy galeria handlowa Toruń PLAZA. To zdecydowanie dowód na zaangażowanie społeczne i korporacyjne toruńskiej galerii w promocję zdrowego stylu życia oraz aktywności fizycznej. Podczas tegorocznej edycji...
  • W ostatni weekend kwietnia, oprócz pięknej pogody, spodziewamy się wielu fantastycznych wydarzeń kulturalnych, rekreacyjnych i sportowych. Taka rozgrzewka przed majówką. Zapraszamy!
  • Przed nami Święto Flagi i oraz 223. rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Warto sprawdzić, co będzie się działo w Toruniu w dniach 2-3 maja.
  • W niedzielę 9 czerwca 2024 roku odbędą się wybory do Parlamentu Europejskiego. Lokale wyborcze w Toruniu będą czynne w godzinach 7:00-21:00. Publikujemy ważne informacje związane z wyborami.
  • Z okazji Święta Konstytucji 3 Maja w piątek 3 maja 2024 r. na tory wyruszy Muzyczny Tramwaj Probaltiki.
  • Od środy 1 maja 2024 r. wprowadzone zostaną korekty rozkładów jazdy linii nr 12, 14, 28 oraz 31.
  • W piątek, 3 maja 2024 r., w związku z zawodami żużlowymi na Motoarenie, uruchomione zostaną dodatkowe kursy tramwajów.
  • 26 kwietnia 2024 r. uczniowie najstarszych klas szkół średnich uroczyście kończą zajęcia szkolne. Z tej okazji swoje słowa kieruje do nich prezydent Michał Zaleski.
  • W czwartek 25 kwietnia 2024 r. w Sali Mieszczańskiej Ratusza Staromiejskiego odbyło się uroczyste wręczenie zaświadczeń o wyborze na Prezydenta Miasta Torunia i radnych Rady Miasta Torunia kadencji 2024-2029.