Wielki dzień w parafii św. Jakuba | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Wielki dzień w parafii św. Jakuba

Miasto
Data publikacji: 25 lipca 2021
Autor: Magdalena Winiarska
Na zdjęciu widać wnętrze kościoła św. Jakuba

Kościół pw. św. Jakuba został podniesiony do rangi sanktuarium – uroczystości z tej okazji odbyły się w dniu 25 lipca 2021 r.

Rok 2021 jest uznany Rokiem Świętym Jakubowym – ma to miejsce wówczas, gdy wspomnienie św. Jakuba, czyli dzień 25 lipca, przypada w niedzielę. Tego dnia w roku 2021 toruńska świątynia przy Rynku Nowomiejskim otrzymała akt erygowania sanktuarium św. Jakuba Apostoła przy drodze Camino Polaco. - Tym świątecznym wydarzeniem zostaje odnowiona cała wielowiekowa i szacowna tradycja jakubowa, w której Toruń odgrywał i wciąż odgrywa niebagatelną rolę miasta stacyjnego na jednym z najważniejszych szlaków pielgrzymkowych i turystycznych Europy, i zapewne również świata – mówił prezydent Michał Zaleski podczas uroczystości w kościele św. Jakuba. Prezydent podarował świątyni witraż nawiązujący do postaci św. Jakuba. W uroczystościach odpustowych wziął udział Ambasador Królestwa Hiszpanii w Polsce Francisco Javier Sanabria Valderrama.

Po mszy św., której przewodniczył biskup diecezji toruńskiej ks. Wiesław Śmigiel, wydarzenia odpustowe przeniosły się na Rynek Nowomiejski, gdzie odbył się jarmark Jakubowy. Tam też Ambasador Królestwa Hiszpanii otworzył wystawę poświęconą Camino de Santiago, przygotowaną przez Turespaña. To 28 zdjęć przedstawiających różne aspekty i sposoby pielgrzymowania oraz zabytki i charakterystyczne miejsca znajdujące się na szlaku jakubowym. Mieszkańcy i turyści mogli obejrzeć spektakl pt. „Como Postolo” w wykonaniu Teatru Maximilianusa & Myszoperii z Gdyni, a także pozować do wspólnego zdjęcia z „kompostelką”.

Kościół św. Jakuba jest jednym z trzech zachowanych, gotyckich kościołów Torunia. Kamień węgielny pod budowę świątyni położył biskup Herman w 1309 r. W tym samym roku rozpoczęto budowę prezbiterium. Bryła kościoła ukształtowała się do roku 1340. Położony na obrzeżach starówki rzadziej jest odwiedzany przez turystów, choć ma niezwykłe walory artystyczne i bardzo cenne wyposażenie. Najważniejszymi skarbami z epoki gotyku są: XIV-wieczny krucyfiks tzw. mistyczny, pochodzący z nieistniejącego kościoła św. Mikołaja, XIV-wieczne malowidła ścienne pod wieżą i w prezbiterium, figura Marii z Dzieciątkiem z końca XIV w. w nawie głównej oraz symultaniczny obraz pasyjny z lat około 1480-1490. Z czasów protestanckich pochodzi jeden z najstarszych w Polsce, bogato prospekt organowy z 1611 r., chrzcielnica i obraz Sąd Ostateczny z 1603 r. - dzieło warsztatu Antoniego Moellera z Gdańska. Większość ołtarzy (w tym kilka przeniesionych z rozebranego kościoła dominikanów św. Mikołaja) pochodzi z XVIII w., podobnie jak ozdobny łuk tęczowy u wejścia do prezbiterium, ambona i szereg obrazów w kaplicach bocznych.

Fot. Adam Zakrzewski

Najczęściej czytane aktualności

  • Kultura, Miasto
    Uroczystości z udziałem wojska i pełen licznych atrakcji piknik patriotyczny - w ten sposób Toruń obchodził w tym roku Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. - Biało-czerwonymi flagami zdobimy toruńskie domy, patrzymy na nie z dumą i z uznaniem dla dziedzictwa narodowego naszego miasta i kraju - mówił prezydent Torunia Michał Zaleski.
  • Święto Flagi i Konstytucji 3 Maja w Toruniu
    Kultura, Miasto
    Przed nami Święto Flagi i oraz 223. rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Warto sprawdzić, co będzie się działo w Toruniu w dniach 2-3 maja.
  • Organizacja ruchu w majówkowy weekend na Starówce
    Drogi, Miasto
    W weekend majowy w obrębie Starówki będą obowiązywać zmiany w organizacji ruchu i komunikacja miejskiej.
  • 2 maja - Święto Flagi
    Miasto
    2 maja 2024 r. po raz 20. obchodzimy Święto Flagi Rzeczypospolitej Polskiej.
  • Drogi, Miasto
    W poniedziałek 29 kwietnia 2024 r. o godzinie 17.00 Bulwar Filadelfijski zostanie udostępniony dla ruchu.
  • Kultura, Miasto
    Na inaugurację tegorocznego festiwalu Probaltica na Rynku Staromiejskim w Toruniu wystąpiła jazzowa orkiestra Kaunas Bigbandas z naszego miasta partnerskiego - Kowna. Następnie, w rocznicę przystąpienia do UE muzycy z krajów bałtyckich spotkali się w Toruniu i wspólnie zagrali IX Symfonię L. van Beethovena wraz z Hymnem Unii Europejskiej.
  • Nowe podłogi i balustrady - zakończył się remont tarasu widokowego przy ul. Majdany.
  • Zachęcamy turystów i mieszkańców gmin ościennych do skorzystania z wygodnych, bezpiecznych i monitorowanych parkingów typu P&R. W Toruniu tego typu rozwiązania są zlokalizowane w dwóch miejscach – przy ul. Olimpijskiej 42 oraz Dziewulskiego 38 w Toruniu. W sumie do dyspozycji kierowców jest prawie 440 miejsc parkingowych!
  • Fundacja Studio M6 rozpoczyna blok szkoleniowo-doradczy dedykowany dla organizacji pozarządowych z województwa kujawsko-pomorskiego.
  • Oddział Miejski Polskiego Towarzystwa Turystyczno – Krajoznawczego im. Mariana Sydowa w Toruniu zaprasza mieszkańców miasta i regionu do udziału w kolejnych wyprawach krajoznawczo – pieszych w dniach 4 i 8 maja 2024 r.
  • Centrum Wsparcia Biznesu jest partnerem Ogólnopolskiej Konferencji Naukowej - Copernican Digital Forum. Wydarzenie odbędzie się w dniach 7-8 maja 2024 r. na Wydziale Nauk Ekonomicznych i Zarzadzania UMK. Organizatorem konferencji jest Studenckie Koło Naukowe Forum e-biznesu.
  • Blisko 100 rowerzystów wzięło udział w pierwszej edycji historycznych rajdów rowerowych „Flisackim szlakiem”. Wydarzenie jest częścią roku upamiętniającego tradycje flisactwa w Toruniu. Kolejny rajd z tego cyklu zaplanowano 11 maja 2024.
  • Rozpoczynamy kolejny cykl biegów przełajowych pn. „Cross Barbarka 2024” i gorąco zapraszamy do udziału.
  • Przypominamy, że parkując na terenie Strefy Płatnego Parkowania w dniu 1 i 3 maja 2024 r. nie wnosimy opłat.