Co z tą maturą z geografii? | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Co z tą maturą z geografii?

Data wydarzenia
-
Na zdjęciu prelegent Emilia Majewska
Opis wydarzenia: 

Matura z geografii od kilku lat osiąga niskie wyniki. Prawdziwą katastrofą okazał się rok 2020, w którym średni wynik w kraju wyniósł 21%. Nie ma innego przedmiotu, który wypadałby na maturze tak źle. Można usłyszeć obiegowe opinie o tym, że uczniowie geografii się nie uczą, że zdają ją wybierając jako rzekomo łatwy przedmiot. Tylko czy nie powinien nas dziwić fakt, że nie ma w kraju wcale uczniów, którzy zdają maturę z geografii na ponad 90%? Nawet uczeń, który otarł się o finał Olimpiady Geograficznej takiego wyniku na maturze nie uzyska. Natomiast uczeń, który otrzymuje słaby wynik maturalny, otrzymuje niejako komunikat – jesteś słaby z geografii. Zatem być może ze studiów w tej dziedzinie zrezygnuje, zdawanie egzaminu odradzi młodszym kolegom i pożegna się z geografią na zawsze. Z tego powodu problemy matury z geografii dotyczą wszystkich geografów, tych z zamiłowania, pracowników uczelni, nauczycieli, rodziców i oczywiście uczniów.

Polskie Towarzystwo Geograficzne Oddział w Toruniu zaprasza na prezentację fragmentów raportu „RAPORT – MATURA Z GEOGRAFII W LATACH 2015 -2020. Ocena ogólna, uwagi szczegółowe, propozycje zmian w arkuszach maturalnych” wykonanego przez pracowników naukowych i nauczycieli, jako forma mówienia o tym, co na maturze z geografii powinno się zmienić. Spróbujemy doszukać się przyczyn tak niskich wyników matury z geografii. Wykład przeprowadzi pani Emilia Majewska, absolwentka kierunku geografia UMK, nauczyciel IX LO, doradca metodyczny w Toruńskim Ośrodku Doradztwa Metodycznego i Doskonalenia Nauczycieli, twórca kanału YouTube „Lekcje geografii”.

Wstęp: wolny

Prelekcja odbędzie się w formie hybrydowej, tj. stacjonarnie: na Wydziale Nauk o Ziemi i Gospodarki Przestrzennej UMK, ul. Lwowska 1, 87-100 Toruń, sala 104, z jednoczesną transmisją online z wykorzystaniem platformy Microsoft Teams.

Wydarzenie na FB - kliknij tutaj, aby przejść do strony wydarzenia.

MS Teams - kilknij tutaj, aby przejść do spotkania na platformie MS Teams.

Data: 
15.12.2021 18:00
Miejsce: 
Wydziale Nauk o Ziemi i Gospodarki Przestrzennej UMK, ul. Lwowska 1, sala 104
Kategoria wydarzenia: 
Spotkanie
Położenie: 

Najbliższe wydarzenia

Pokaż więcej

Najczęściej czytane aktualności

  • Kultura, Miasto
    W dniu Święta Konstytucji 3 Maja toruński Rynek Staromiejski po raz kolejny stał się miejscem szczególnych wydarzeń. - To najpiękniejsze i najradośniejsze polskie święto przeżywamy w samym sercu Torunia, na terenie Zespołu Staromiejskiego wpisanego na Listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO - podkreślił prezydent Torunia Michał Zaleski....
  • Kultura, Miasto
    Medale Thorunium, Statuetki Herbu Torunia, Statuetki Toruńskiego Flisaka oraz Medale Pamiątkowe Roku Mikołaja Kopernika zostały wręczone osobom zasłużonym dla miasta. Uroczystość odbyła się 2 maja 2024 r. w Ratuszu Staromiejskim.
  • Kultura, Miasto
    Koncert „Zaucha Serca Bicie” wieczorową porą zakończył toruńskie obchody Święta Konstytucji 3 Maja (3.05.2024 r.). Na scenie wystąpili wybitni artyści: Ania Karwan, Ewa Abart, Mateusz Wiśniewski, Dodo Jaszczyńska oraz Paweł Wolsztyński.
  • Miasto, Sport
    Toruński Apator pokonał (3.05.2024 r.) na Motoarenie drużynowego wicemistrza Polski Spartę Wrocław 52:38. Na Motoarenie zasiadło prawie 14 tysięcy widzów.
  • Kultura, Miasto
    W Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej 2 maja 2024 r. w Centrum Kulturalno-Kongresowym Jordanki w Toruniu odbył się Koncert Prezydenta Miasta Torunia z udziałem Litewskiej Orkiestry Kameralnej i Lukasa Geniusasa, jednego z najbardziej ekscytujących i charakterystycznych artystów swojego pokolenia.
  • Kultura, Miasto
    Uroczystości z udziałem wojska i pełen licznych atrakcji piknik patriotyczny - w ten sposób Toruń obchodził w tym roku Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. - Biało-czerwonymi flagami zdobimy toruńskie domy, patrzymy na nie z dumą i z uznaniem dla dziedzictwa narodowego naszego miasta i kraju - mówił prezydent Torunia Michał Zaleski.
  • Na inaugurację tegorocznego festiwalu Probaltica na Rynku Staromiejskim w Toruniu wystąpiła jazzowa orkiestra Kaunas Bigbandas z naszego miasta partnerskiego - Kowna. Następnie, w rocznicę przystąpienia do UE muzycy z krajów bałtyckich spotkali się w Toruniu i wspólnie zagrali IX Symfonię L. van Beethovena wraz z Hymnem Unii Europejskiej.
  • 2 maja 2024 r. po raz 20. obchodzimy Święto Flagi Rzeczypospolitej Polskiej.
  • Na Rynku Staromiejskim odbyło się wydarzenie z okazji 20. rocznicy wstąpienia Polski do Unii Europejskiej, podczas którego licznie zgromadzeni torunianie i przybyli do Torunia goście wspólnie z Chórem Akademickim Uniwersytetu Mikołaja Kopernika odśpiewali hymn UE pt. „Oda do radości”.
  • Tuż przed majówką miasto uruchomiło w Toruniu fontanny miejskie. Wracają także widowiskowe pokazy wieczorne na fontannie Cosmopolis przy Fosie Staromiejskiej.
  • We wtorek 30 kwietnia 2024 r. w Komendzie Miejskiej PSP w Toruniu odbył się uroczysty apel z okazji przyjęcia obowiązków Komendanta Miejskiego PSP w Toruniu przez bryg. Sławomira Grudzińskiego.
  • Nowe podłogi i balustrady - zakończył się remont tarasu widokowego przy ul. Majdany.
  • Zachęcamy turystów i mieszkańców gmin ościennych do skorzystania z wygodnych, bezpiecznych i monitorowanych parkingów typu P&R. W Toruniu tego typu rozwiązania są zlokalizowane w dwóch miejscach – przy ul. Olimpijskiej 42 oraz Dziewulskiego 38 w Toruniu. W sumie do dyspozycji kierowców jest prawie 440 miejsc parkingowych!
  • Fundacja Studio M6 rozpoczyna blok szkoleniowo-doradczy dedykowany dla organizacji pozarządowych z województwa kujawsko-pomorskiego.