FANGOR - wystawa w CSW | www.torun.pl

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

FANGOR - wystawa w CSW

Data wydarzenia
-
Plakat wystawy Fangor z jedną z prac artysty
Opis wydarzenia: 

Od 20 maja do początku września 2022 r. Centrum Sztuki Współczesnej zaprasza na wystawę twórczości Wojciecha Fangora (1922-2015), wybitnego polskiego malarza, rzeźbiarza i plakacisty.

Fangor urodził się w Warszawie w 1922 r. W czasie wojny studiował prywatnie u Tadeusza Pruszkowskiego i Felicjana Szczęsnego Kowarskiego. W 1946 ukończył Akademię Sztuk Pięknych w Warszawie, z którą współpracował w latach 1953–1961 jako docent. W 1961 opuścił socjalistyczną Polskę, by powrócić do kraju po 38 latach i brać czynny udział w życiu artystycznym ojczyzny. Mieszkał w Wiedniu, Francji, Berlinie Zachodnim, Anglii i Stanach Zjednoczonych. Zmarł w Warszawie w 2015 r.

Był jednym z najbardziej odkrywczych malarzy drugiej połowy XX wieku. Jego prace znajdują się w muzeach, galeriach i kolekcjach prywatnych na całym świecie. W latach 1949–2015 zrealizował przeszło pięćdziesiąt wystaw indywidualnych, głównie w USA i Europie. Jako jedyny Polak miał indywidualną wystawę w Solomon Guggenheim Museum w Nowym Jorku w 1970 r., prezentującą 37 płócien prekursorskich dla zachodnich op-artowskich poszukiwań – obrazy te stały się swoistymi symbolami tego nurtu.

Zadebiutował tuż po II wojnie światowej i przez cały okres swojej twórczości często zmieniał styl – malował zarówno figuratywnie, jak i abstrakcyjnie. W latach 50. namalował kanoniczne obrazy w konwencji realizmu socjalistycznego, jak Postaci z 1950 r., który do dziś jest jednym z najbardziej znanych obrazów w sztuce polskiej XX wieku czy Matka Koreanka – obraz antywojenny z 1951, który przyniósł mu popularność i pozycję w świecie sztuki. W 1954 r. powstało także największe powierzchniowo dzieło Fangora pt. Kucie kos, które dopiero w 2013 r. zaprezentowano publicznie po latach zapomnienia. Obrazy powstające od końca lat 50. cechował charakterystyczny efekt wibracji kolorystycznej, który artysta uzyskiwał poprzez płynne przejście pomiędzy barwami nanoszonymi w układzie koncentrycznym bądź falistym. Abstrakcyjne obrazy, dające wrażenie ruchu, były prekursorskie nie tylko w polskiej, ale i w światowej sztuce. Od tego czasu twórczość Fangora sytuuje się w międzynarodowym nurcie minimal artu i sztuki optycznej (op-art).

Od połowy lat 70. do połowy lat 80. Fangor powrócił do malarstwa figuratywnego Namalował wtedy serie obrazów „międzytwarzowych” i „telewizyjnych”. W tym okresie tworzył także kolaże, będące świadectwem jego fascynacji kulturą masową. 

Wojciech Fangor to także wybitny rzeźbiarz i plakacista. W swoim dorobku ma wiele prac rzeźbiarskich, przestrzennych i scenograficznych, powstałych w okresie od 1948 do 2015. W plakatach, które tworzył między 1950 a 1961, odnaleźć można niemal wszystkie wątki, próby, pytania i odkrycia uważane za esencję Polskiej Szkoły Plakatu. Mało kto wie, że Fangor jest autorem mozaik zdobiących dworzec Warszawa Śródmieście. Abstrakcyjne kompozycje z różnokolorowych, ceramicznych płytek od ponad 60 lat zdobią ściany i sufity podziemnej części dworca przy Alejach Jerozolimskich 50.

W hołdzie dla Mikołaja Kopernika namalował dwa portrety wybitnego astronoma – w 1948 i 1949. Na wystawie w CSW dzięki uprzejmości Muzeum Mikołaja Kopernika we Fromborku prezentowany bedzie wcześniejszy z nich.

Wystawa, na której zostanie zaprezentowanych m.in. 130 rysunków Fangora, zrealizowana została dzięki uprzejmości muzeów, instytucji, galerii i kolekcjonerów prywatnych. Towarzyszyć jej będzie przegląd filmów o artyście.

Otwarcie wystawy: 20 maja 2022, godz. 18.00
Kuratorzy: Krzysztof Stanisławski, Renata Sargalska
Produkcja wystawy: Wojciech Ruminski

Data: 
20.05.2022 18:00 — 04.09.2022 08:00
Miejsce: 
Centrum Sztuki Współczesnej
Kategoria wydarzenia: 
Wystawa
Położenie: 

Najbliższe wydarzenia

Pokaż więcej

Najczęściej czytane aktualności

  • 15. Bella Skyway Festival - program!
    Kultura, Miasto
    Piętnasta edycja toruńskiego festiwalu światła odbędzie się w dniach 20-24 sierpnia 2024 r. Znamy już pełen program tegorocznej edycji. Czego można się spodziewać?
  • Nowa dyrektor Wydziału Edukacji Iwona Muszyńska i Prezydent Torunia Paweł Gulewski
    Miasto
    Iwona Muszyńska, dotychczasowa dyrektor Szkoły Podstawowej nr 23 im. Kawalerów Orderu Uśmiechu, została nową dyrektor Wydziału Edukacji Urzędu Miasta Torunia. Stanowisko obejmie 2 września 2024 roku. Do konkursu na stanowisko dyrektora Wydziału Edukacji UMT zgłosiło się 7 osób. Pod koniec lipca br. komisja konkursowa pod przewodnictwem Dagmary...
  • Kultura, Miasto
    Ruszyła 15. edycja najstarszego świetlnego festiwalu światła w Polsce. Do 24 sierpnia zapraszamy do Torunia na wielkie święto światła - Bella Skyway Festival! 5 dni wypełnionych magią świetlnych pokazów, artyści z 9 krajów, 18 instalacji w trzech strefach: Na toruńskiej starówce, w Dolinie Marzen i Błoniach Nadwiślańskich. Tak zapowiada się...
  • W Urzędzie Miasta Torunia odbyło się kolejne spotkanie w sprawie nowej koncepcji przebiegu Trasy Staromostowej.
    Drogi, Miasto
    W Urzędzie Miasta Torunia odbyło się kolejne spotkanie w sprawie nowej koncepcji przebiegu Trasy Staromostowej. Uczestniczyli w nim kupcy z Targowiska Miejskiego przy Szosie Chełmińskiej.
  • Nowe miejsca do parkowania
    Drogi, Miasto
    Dobra wiadomość. W ostatnim czasie przy ulicy Słowackiego 106 powstały nowe, ogólnodostępne miejsca do parkowania. W sumie wybudowano ich 7, z czego jedno przeznaczone jest dla osoby niepełnosprawnej. Miejsca zostały wykonane z kostki. Dodatkowo na każdym z nich został zamontowany gumowy ogranicznik, który uniemożliwia najazd kół samochodu poza...
  • Na zdjęciu: żółty budynek sszkoły podstawowe, przed nich idą uczniowie
    Miasto
    Od 3 do 17 września 2024 r. przyjmowane będą wnioski o stypendia: Toruński Omnibus, Toruński Fachowiec i Toruński Maestro.
  • Rozpoczęła się budowa biurowca w rejonie ul. Olsztyńskiej w Toruniu. Lipowa Office Park to inwestycja Grupy Folga. Oddanie do użytku pierwszego budynku planowane jest na czerwiec 2025 roku. Trwa już komercjalizacja obiektu. Inwestor współpracujący z Centrum Wsparcia Biznesu, planuje wybudować na Bukowej Kępie w Toruniu zespół dwóch obiektów...
  • W Urzędzie Miasta Torunia odbyło się kolejne spotkanie w sprawie nowej koncepcji przebiegu Trasy Staromostowej. Uczestniczyli w nim kupcy z Targowiska Miejskiego przy Szosie Chełmińskiej.
  • Przez lata uczyła się technik malarskich, odtwarzała mistrzów i tworzyła kopie najróżniejszych dzieł
  • Miejski Zakład Komunikacji informuje, że 20 i 21 sierpnia 2024 r. (wtorek i środa) nieczynna będzie kasa biletowa przy al. św. Jana Pawła II.
  • Przy ul. Łódzkiej 52 otwarto mieszkanie terapeutyczne. Znajduje się ono w miejscu, gdzie działa w nowej siedzibie RC Fundacja Konsultingu i Rehabilitacji.
  • 139 projektów znalazło się na wstępnych listach projektów do głosowania w budżecie obywatelskim mieszkańców Torunia na rok 2025.
  • Szukasz miejsca dla swojej firmy w Toruniu? Zakład Gospodarki Mieszkaniowej ma ciekawą ofertę lokali na działalność gospodarczą. Do 26 sierpnia 2024 r. można składać oferty na wynajem lokali użytkowych, obiektów fortecznych.
  • LOTTO Anielska Plaża to wydarzenie towarzyszące 15. edycji Bella Skyway Festival, które odbędzie w dniach 20-24 sierpnia 2024 r.