Jelczem pod prąd, elektrykiem z prądem [film] | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Jelczem pod prąd, elektrykiem z prądem [film]

Eko, MZK
Data publikacji: 11 czerwca 2022
Autor: Małgorzata Litwin
Autobus "ogórek" i nowoczesny solaris przed Dworcem Miasto

Imprezą "Jelczem pod prąd" Toruń żegnał w sobotę 11 czerwca 2022 r. epokę autobusów starszej generacji i witał erę nowoczesnych elektryków.

Pogoda w sobotę dopisała, więc mieszkańców i turystów chętnych do spotkania z kilkoma dekadami historii komunikacji miejskiej nie zabrakło. Imprezę rozpoczęła parada autobusów, która z placu 18 stycznia przejechała ulicami miasta na Błonia Nadwiślańskie. Na ten historyczny przejazd uczestnicy mogli dojechać z czterech stron Torunia specjalnymi autobusami MZK, które zabierały ich z przystanków na plac przy Dworcu Miasto. Kurs był bezpłatny, a pasażerowie otrzymywali okolicznościowy bilet. Z placu 18 stycznia wyruszyła kawalkada pojazdów ze słynnym „ogórkiem” na czele,  za nim podążały dwa Jelcze z toruńskiego taboru, hybrydowy MAN i nowiutki elektryczny Solaris.

Na Błoniach Nadwislańskich, na terenie MOSiR za przystanią AZS, pochód autobusów i uczestników został powitany przez orkiestrę dętą Vabank OSP Aleksandrów Kujawski. Tam po okolicznościowych przemówieniach wręczone zostały nagrody – Jelczom za całokształt dokonań, a elektrykom – za najlepszy debiut. Z rąk prezydenta Michała Zaleskiego prezes MZK Zbigniew Wyszogrodzki i jego zastępca Piotr Rama odebrali Złoty Trójkąt dla Jecza i Złotą Wtyczkę dla Solarisa.

- Na naszych oczach dokonuje się w Toruniu oczekiwana i potrzebna technologiczna zmiana w komunikacji miejskiejmówił prezydent Torunia Michał Zaleski.Dzisiaj symboliczne żegnamy autobusy starszej generacji, które spełniły swoją rolę, przez wiele lat wożąc codziennie torunianki i torunian do miejsc ich pracy i zamieszkania. Witamy zaś nowoczesne, wygodne i bardziej przyjazne dla środowiska autobusy elektryczne, których niedawno przyjechało sześć, ale wkrótce będzie w Toruniu jeszcze więcej.

Na pierwszym planie ludzi ogladajacy autobus Solaris, w głebi inne modele

Wszystkie generacje autobusów budziły duże zainteresowanie

Goście pikniku mogli obejrzeć stare i nowe autobusy oraz posłuchać ciekawostek na ich temat. Była też wystawa dawnego sprzętu i projekcje zdjęć Jelczy na ulicach Torunia, przygotowane przez członków Toruńskiego Klubu Miłośników Komunikacji Miejskiej, którzy wraz z Miejskim Zakładem Komunikacji w Toruniu współorganizowali imprezę na błoniach.

Na żądnych przygód czekał escape bus. Nie zabrakło również retro zabaw: gry w kapsle, skakania w gumę i przez skakankę czy rysowania kredą na asfalcie wielkiego, kolorowego autobusu. Chętni mogli wziąć udział w "ostatnim przeglądzie Jelcza" – czyli kursach Jelczem z błoni do zajezdni autobusowej, połączonych ze zwiedzaniem z autobusu niedostępnych na co dzień miejsc. Była też okazja do edukacji związanej z bezpieczeństwem na drodze – zadbali o to strażnicy miejscy oraz policjanci.

Muzyczny klimat dawnych lat stworzyli piosenkami w starym stylu Michał Hajduczenia, Magdalena Cysewska i Krzysztof Zaremba. Całość poprowadził Jacek Pietruski i członkowie Teatru Afisz.

Autobusy marki Jelcz woziły torunian od lat 60. XX w. Od 2008 r. nie są one już produkowane, a zasłużone, ale i wysłużone modele znikają z ulic polskich miast, zastępowane pojazdami nowej generacji. Tak dzieje się również w Toruniu. W miejskim taborze w 2022 r. zostało już ostatnich 8 Jelczy i one również powoli kończą służbę. Część z nich ma trafić jako dar do ogarniętej wojną Ukrainy, do naszego bliźniaczego miasta Łucka. Dwa zostaną w taborze na pamiątkę minionego czasu oraz by w razie potrzeby służyć jako wozy rezerwowe.

Obecnie w Toruniu Jelcze zastępowane są m.in. przez nowoczesne hybrydy (jest ich już w naszym taborze 15), zaś pod koniec maja przyjechało do nas pierwszych sześć pojazdów elektrycznych marki Solaris (kolejne 4 zostaną dostarczone w 2023 r.). I choć pasażerom z pewnością wygodniej podróżuje się autobusami niskopodłogowymi, z klimatyzacją, WiFi, emitującymi znacznie mniej spalin, to wielu ma ogromny sentyment do Jelczy, gdyż kojarzą się z latami ich młodości, a kultowy "ogórek" do dziś zachwyca swoim oryginalnym kształtem.

Fot. Slawomir Kowalski

Najczęściej czytane aktualności

  • Na zdjęciu: dwóch mężczyzn w garniturach i dwóch lekarzy przecina wstęgę do nowego oddizału w szpitalu
    Miasto
    Specjalistyczny Szpital Miejski poszerza swoją ofertę medyczną – właśnie została otwarta Pracownia Elektrofizjologii i Radiologii Zabiegowej.
  • Na zdjeciu: kovieta w średnim wieku, sukience w kwiaty i dużych okularach przeciwsłonecznych stoi z psem na tle fontanny
    Miasto
    Zmarła Irena Kantorska-Schick – Sybiraczka, która starała się tę część polskiej historii ocalić od zapomnienia poprzez spotkania i rozmowy, szczególnie z młodzieżą.
  • Rondo
    Drogi, Miasto
    Na skrzyżowaniu ulic Rydygiera i Wschodniej powstało nowe rondo pinezkowe, które zwiększa bezpieczeństwo poprzez wymuszenie zmniejszenia prędkości.
  • Ulica Szczecińska - plakat
    Miasto
    Nowoczesne centrum osiedlowe, miejsce spotkań i aktywności dla seniorów, a może świetlica integracyjna dla dzieci i młodzieży? W najbliższą środę, 24 lipca 2024 r., będzie okazja, aby porozmawiać o przyszłości budynków po PCK przy ul. Szczecińskiej w Toruniu.
  • Na zdjęciu: prezydent Paweł Gulewski i wiceminister Jacek Karnowski podają sobie ręce
    Miasto
    Rozwój Torunia i pozyskiwanie środków na najważniejsze zadania miasta były tematem spotkania prezydenta Pawła Gulewskiego z wiceministrem Jackiem Karnowskim.
  • Na zdjęciu: lampy na moście
    Drogi, Miasto
    Wymiana opraw na moście drogowym im. marsz. Józefa Piłsudskiego. Prace odbywają się na koszt producenta opraw, w ramach obowiązującej gwarancji.
  • - Od godz. 12:00 w niedzielę 21 lipca do godz. 23:00 w poniedziałek 22 lipca 2024 r. prognozowane są upały. Temperatura maksymalna w niedzielę wyniesie od 30°C do 32°C, w poniedziałek od 31°C do 33 °C - informuje Toruńskie Centrum Zarządzania Kryzysowego.
  • Koncert inaugurujący 39. Świętojański Festiwal Organowy odbył się 19 lipca 2024 r. w Kościele Wniebowzięcia NMP w Toruniu.
  • Z konieczności wymiany wody w obiegu zamkniętym, w poniedziałek 22 lipca 2024 r. w godzinach 7:00-15:00 Fontanna Cosmopolis będzie nieczynna. Po godzinie 15:00 zostanie ponownie uruchomiona.
  • O możliwościach współpracy podczas edycji 2024 wydarzenia Dronetech World Meeting przedstawiciele Centrum Wsparcia Biznesu rozmawiali z organizatorami z Instytutu Wspierania Nowych Technologii. Najważniejsze spotkanie przedstawicieli branży lotniczej i pojazdów bezzałogowych odbędzie się w dniach 24-26 października 2024 na terenie Centrum...
  • W związku z zakończeniem zasadniczych prac drogowych na ulicy Leśnej w Rozgartach od poniedziałku, 22 lipca 2024 r., autobusy linii nr 131 wracają na stałą trasę. Przypomnijmy, że od 15 lipca br. autobusy linii nr 131 kursowały z pominięciem przystanków: „Kwiatowa”, „Stara Szkoła”, „Leśna”, „Wróblowa”, „Błotka” i „Szkoła”. Prace w Rozgartach już...
  • Przypominamy, że w każdy wakacyjny weekend Bulwar Filadelfijski, na odcinku od Ślimaka Getyńskiego do Woli Zamkowej, jest wyłączony z ruchu samochodowego.
  • Kolejne tablice informujące o tym, aby nie wchodzić na łachy wiślane, pojawiły się na lewym brzegu Wisły.
  • Kolejna odsłona projektu Park Kultury - w amfiteatrze parku na Bydgoskim Przedmieściu zaplanowano koncert i pokaz filmowy w ramach kina letniego.