Szymborska i toruński poeta | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Szymborska i toruński poeta

Kultura, Miasto
Data publikacji: 16 marca 2024
Autor: Magdalena Winiarska
Na zdjęciu: książka

Tomasz Dalasiński, poeta związany z Toruniem, znalazł się w gronie twórców literackich, których utwory zostały zakwalifikowane do Nagrody im. Wisławy Szymborskiej.

Tradycją literackiego przedwiośnia jest ogłoszenie listy książek poetyckich zakwalifikowanych do Nagrody im. Wisławy Szymborskiej. Podobnie jak w roku ubiegłym, jest na niej toruński akcent. W grupie 57 tytułów, wybranych spośród 242 zgłoszonych do odbywającej się już po raz XII rywalizacji, znalazły się poezje Tomasza Dalasińskiego. To już trzeci raz kiedy Fundacja im. Wisławy Szymborskiej doceniła jego twórczość na tym etapie. Urodzony w 1986. Dalasiński to autor tekstów poetyckich i prozatorskich, badacz literatury, który uzyskał tytuł doktora nauk humanistycznych w zakresie literaturoznawstwa na UMK w Toruniu. Jako redaktor antologii „Młody Toruń poetycki” oraz nieistniejącego już czasopisma „Inter-. Literatura-Krytyka-Kultura” animował środowisko literackie miasta. Stypendysta MKiDN, Miasta Torunia, Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego oraz ZAIKS. Mieszka w Brzozówce niedaleko Torunia. O tym, komu zostanie przyznana Nagroda w tegorocznej edycji dowiemy się podczas uroczystej Gali na początku lipca 2024 roku. Poniżej rozmowa Maliny Barcikowskiej z Tomaszem Dalasińskim.

Na liście utworów zakwalifikowanych do nagrody im. Wisławy Szymborskiej jest Twoja książka Wiersze dla żywych opublikowana przez wydawnictwo j, Jacek Bierut. Twoje nazwisko znajduje się na tej prestiżowej liście rok po roku.

Zdarzyło się tak, że rok po roku opublikowałem książki poetyckie (poprzednio była to Sztuka zbierania mgły, teraz właśnie Wiersze dla żywych) i te książki rok po roku znalazły się na węższej liście nagrody im. Szymborskiej. To, oczywiście, cieszy, bo świadczy o tym, że moje wiersze jakoś tam działają, a nie tylko – że są.

Adam Wiedemann nazwał ten tom elegijnym. Jakie doświadczenia próbowałeś w nim zamknąć?

Jednym z najważniejszych doświadczeń, wokół których orbituje moje pisanie (nie tylko w tym tomie), jest doświadczenie utraty. Na różnych zresztą poziomach – zarówno utraty kogoś lub czegoś, jak i utraty siebie w kimś albo w czymś. A utrata nieodzownie wiąże się z elegijnością, choć ta elegijność wcale nie jest u mnie punktem dojścia. Jest ona raczej drogą do tego, aby oswoić utratę, zadomowić się w braku.

Szczególnie wśród młodszych czytelników są osoby, które na wiersze Szymborskiej trafiły przez piosenki Sanah czy inne projekty muzyczne. Pamiętasz, jak Ty poznałeś tę poezję?

Pamiętam, że kiedy w 1996 roku Szymborska otrzymywała Nagrodę Nobla, nie była dla mnie anonimową poetką, choć miałem raptem niespełna 10 lat. Na pewno znałem "Nic dwa razy", bo miałem wtedy „fazę” na polskiego rocka i namiętnie słuchałem Maanamu, Perfectu i Lombardu z nielegalnych kaset kupowanych na bazarach. W tamtym czasie wiersze Szymborskiej, podobnie jak na przykład Miłosza, niespecjalnie do mnie przemawiały. Jednak im jestem starszy, tym więcej wiersze dawnych mistrzyń i mistrzów mówią do mnie i o mnie.

W związku z obchodzonym w 2023 Rokiem Wisławy Szymborskiej w środowisku literackim przetoczyła się dyskusja o znaczeniu noblistki dla młodych poetek i poetów. Czy według Ciebie Szymborska to dobro narodowe, którego miejsce jest na apelach i uroczystościach, czy ciągle oddziałująca poezja?

Problem z Szymborską, podobnie jak z Miłoszem i ostatnio Tokarczuk jest taki, że Nobel, jako najwyższe osiągnięcie w działce nagród nobilituje, ale i usztywnia. Aby odwrócić ten proces, twórczość danej autorki czy danego autora po otrzymaniu Nobla należy po prostu przeczytać od nowa. Trzeba dać jej możliwość ponownego stania się, jak pisał Krynicki, „żywym mięsem”. Czy poezja Szymborskiej ma na to szansę? Oczywiście. Kiedy na przykład otwiera się tom Wystarczy i czyta się wiersz Dłoń, nie da się nie poczuć jak człowiek rażony gromem, bo ten wiersz nadal żyje. A takich wierszy w dorobku Szymborskiej jest, na szczęście, mnóstwo.

Tekst i wywiad: Malina Barcikowska

Fot. z profilu FB Tomasza Dalasińskiego

Najczęściej czytane aktualności

  • Na zdjęciu: pomnik pamięci ofiar hitleryzmu, przed nim leżą wiązanki kwiatów, obok warta honorowa
    Miasto
    8 maja 2024 roku, w 79. rocznicę zakończenia II wojny światowej, w toruńskich miejscach pamięci złożono kwiaty i zapalono znicze.
  • Nabór do szkół ponadpodstawowych na rok szkolny 2024/2025
    Miasto
    13 maja 2024 r. rusza nabór do szkół ponadpodstawowych na rok szkolny 2024/2025.
  • Na zdjęciu: prezydent Paweł Gulewski
    Miasto
    7 maja 2024 r. w Sali Mieszczańskiej Ratusza Staromiejskiego miało miejsce zaprzysiężenie nowego prezydenta miasta, Pawła Gulewskiego, oraz ślubowanie radnych miejskich kadencji 2024-2029.
  • Zjedz śniadanie na trawie na Podgórzu
    Eko, Miasto
    Szukasz ciekawego i smacznego sposobu na spędzenie czasu? 18 maja odbędzie się Śniadanie na Trawie w Ogrodzie Społecznym Lewobrzeże.
  • Kultura, Miasto, Sport
    Już w najbliższą sobotę 11 maja 2024 r. Stowarzyszenie Gildia Superbohaterów zaprasza na grę miejską w klimatach popkultury.
  • Copernican Digital Forum
    Biznes, Miasto
    Rozwój gospodarki i finansów cyfrowych, nowoczesne usługi płatnicze i edukacyjne, e-commerce, dostępność i bezpieczeństwo cyfrowe. O tym rozmawiają w Toruniu uczestnicy Ogólnopolskiej Konferencji Naukowej COPERNICAN DIGITAL FORUM. Miasto Toruń i Centrum Wsparcia Biznesu są partnerami wydarzenia.
  • Trzynasta edycja toruńskiej „dyszki” i towarzyszącej „piątki” odbędzie się 12 maja 2024 r. Dzień wcześniej zaplanowana jest rywalizacja dla dzieci i młodzieży.
  • Ruszyły zapisy dzieci, które chcą wziąć udział w wyścigach rowerowych na Motoarenie. Wydarzenie odbędzie się 19 maja 2024 r.
  • 7 maja 2024 r. w Sali Mieszczańskiej Ratusza Staromiejskiego miało miejsce zaprzysiężenie nowego prezydenta miasta, Pawła Gulewskiego, oraz ślubowanie radnych miejskich kadencji 2024-2029.
  • 7 maja 2024 r. w budynku Urzędu Miasta Torunia odbędzie się robocza część sesji Rady Miasta Torunia kadencji 2024-2029. W programie wybór wiceprzewodniczących Rady Miasta Torunia, wystąpienie ustępującego Prezydenta Miasta Torunia Michała Zaleskiego, przyjęcie statutu Gminy Miasta Toruń oraz sprawy organizacyjne związane z konstytuowaniem się...
  • W związku z „Piernikaliami 2024” w nocy z 10 na 11 maja i z 11 na 12 maja 2024 r. uruchomiona zostanie linia nocna tramwajowa 8N na trasie Uniwersytet – aleja Solidarności.
  • Prezydent Torunia Michał Zaleski oraz jego zastępca Zbigniew Fiderewicz spotkał się 6 maja 2024 r. z prof. dr hab. Tomaszem Szubrychtem, rektorem-komendantem Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni. Spotkanie było okazją do podsumowania dotychczasowej współpracy miasta z tą gdyńską akademią.
  • Ponad 60 koszykarzy-amatorów wzięło udział w pierwszej edycji Toruń 3x3 Streetball Challenge. W zawodach rywalizowało 15 drużyn w dwóch kategoriach wiekowych U15 i open. Kolejne wydarzenia tego cyklu zaplanowano w Toruniu od czerwca do sierpnia.
  • Przed nami wielki turniej finałowy 2. ligi piłki siatkowej mężczyzn. W dniach 10-12 maja 2024 roku odbędzie się Volleyball Toruń Cup 2024. Będzie to ostatni etap zmagań drugoligowców, którzy powalczą o awans do Tauron 1. ligi.