Toruń wspiera miejską policję | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Toruń wspiera miejską policję

Miasto
Data publikacji: 28 marca 2024
Autor: Paula Gałązka
Toruń wspiera miejską policję

Gmina Miasta Toruń podpisała kolejne porozumienie z Komendą Miejską Policji w Toruniu. Chodzi o wsparcie finansowe na dodatkowe patrole policji oraz zakup nowych samochodów i psów służbowych.

28 marca 2024 r. Gmina Miasta Toruń podpisała porozumienie z Komenda Miejską Policji w Toruniu dotyczące przekazania środków pieniężnych w wysokości 1 mln 75 tys. złotych. Z czego:

  • 695 000 złotych z przeznaczeniem na rekompensatę pieniężną dla funkcjonariuszy za czas służby przekraczający normę określoną art. 33 ust. 2 ustawy o Policji. (czyli tzw. dodatkowe patrole policyjne na ulicach Torunia w ramach tzw. bezpiecznej strefy turystycznej. Patrole będą realizowane do 31 grudnia 2024 r.).
  • 350 000 złotych z przeznaczeniem na dofinansowanie zakupu czterech nowych pojazdów służbowych.
  • 30 000 złotych z przeznaczeniem na zakup trzech psów służbowych.

- Od wielu lat Rada Miasta Torunia w decyzjach budżetowych przeznacza środki finansowe na to, aby poprawić bezpieczeństwo w naszym mieście. Poza funkcjonowaniem straży miejskiej, istotne jest także aby poprawić i wzmocnić funkcjonowanie policji. Możliwe jest to dzięki środkom finansowym, przeznaczonym na dodatkowe patrole wykonywane poza godzinami służby, zakup kolejnych pojazdów, aby policjanci mogli szybciej i sprawniej dotrzeć na miejsce zdarzenia czy też patrolować większą ilość ulic w naszym mieście – mówi Prezydent Torunia Michał Zaleski i dodaje, że w tegorocznym porozumieniu znalazł się nowy punkt. – Pieniądze zostaną też przeznaczone na zakup trzech psów. To ważne, bo psy tak jak funkcjonariuszki i funkcjonariusze, mają uprawnienia emerytalne służąc w policji, no i kilka z nich będzie korzystało z nich w tym roku, a więc trzeba pozyskać nowe.

Mamy przed sobą znaczące wyzwania w kwestii bezpieczeństwa, więc to wsparcie jest naprawdę ważne – podkreśla Komendant Miejskiej Policji w Toruniu podinsp. Mariusz Gaik:

- Dziękuję Panu Prezydentowi i radnym Rady Miasta Torunia za otwartość, wrażliwość, fajne wyczucie i kontynuowanie tej potrzeby zapewnienia bezpieczeństwa na terenie miasta. Środki te, tak naprawdę pozwolą nam na zintensyfikowanie naszych działań związanych chociażby z zadaniowaniem funkcjonariuszy w służbie zewnętrznej, a więc tej codziennej służbie patrolowej. Ze swojej strony deklaruję, że poziom realizacji zadań przez funkcjonariuszy nie będzie odbiegał od naszych codziennych działań. Skierujemy dużą liczbę patroli pieszych do centrum Torunia i liczę, że to zaangażowanie policjantów będzie gwarantem zapewnienie bezpieczeństwa dla wszystkich korzystających z uroków naszego miasta.

Gmina Miasta Toruń od 2015 roku, co roku podpisuje porozumienia z Komendą Miejską Policji w Toruniu. W latach 2015 - 2023 przekazano ponad 5 mln zł z przeznaczeniem na rekompensatę pieniężną dla funkcjonariuszy za czas służby przekraczający normę określoną w art. 33 ust. 2 ustawy o Policji (dodatkowe patrole). Dzięki temu dofinansowaniu na ulicach Torunia w każdym roku pojawia się średnio 3 tys. dodatkowych patroli (rekordowy pod tym względem był rok 2019, w którym udało się zrealizować 3,6 tys. dodatkowych patroli). Gmina udzielała dofinansowania także na inne zadania, m.in. sfinansowanie zakupu sprzętu komputerowego, wykonanie systemów monitoringu i stacji operatorskich, zakup drona (rok 2023) a także dofinansowanie kosztów wyżywienia policjantów odbywających adaptację zawodową, w czasie której pełnili służbę patrolową na terenie Torunia. W latach 2015 - 2023 ponad 1,6 mln zł przeznaczono też na dofinansowanie zakupu aut dla policji – dzięki temu wsparciu we współpracy z Komendą Główną Policji (która finansuje pozostałą część kosztów zadania) Komenda Miejska pozyskała 31 nowych aut.

fot. Wojtek Szabelski

Kategoria: 

Najczęściej czytane aktualności

  • Kultura, Miasto
    Koncert inaugurujący 39. Świętojański Festiwal Organowy odbył się 19 lipca 2024 r. w Kościele Wniebowzięcia NMP w Toruniu.
  • Kultura, Miasto
    W piątek, 19 lipca 2024 r. rozpoczął się cykl koncertów w ramach „Alternatywnej Sceny Letniej”. Wakacyjne wieczory umilą fantastyczni artyści: Faustyna, Ampacity, VHS, Jakub Jan Bryndal + EL AXO oraz Kathia, których będzie można posłuchać na plenerowej scenie na Bulwarze Filadelfijskim.
  • Na zdjęciu: ruda panda mała
    Eko, Miasto
    Pandy małe z toruńskiego Ogrodu Zoobotanicznego, Rani i Ogonek, zostały po raz pierwszy rodzicami.
  • Miasto
    10–11 września 2024 roku w CKK Jordanki odbędzie się Toruński Kongres Dialogu.
  • Kolejne tablice informujące o tym, aby nie wchodzić na łachy wiślane, pojawiły się na lewym brzegu Wisły.
    Miasto
    Kolejne tablice informujące o tym, aby nie wchodzić na łachy wiślane, pojawiły się na lewym brzegu Wisły.
  • Miasto
    - Od godz. 12:00 w niedzielę 21 lipca do godz. 23:00 w poniedziałek 22 lipca 2024 r. prognozowane są upały. Temperatura maksymalna w niedzielę wyniesie od 30°C do 32°C, w poniedziałek od 31°C do 33 °C - informuje Toruńskie Centrum Zarządzania Kryzysowego.
  • Kolejne tablice informujące o tym, aby nie wchodzić na łachy wiślane, pojawiły się na lewym brzegu Wisły.
  • Kolejna odsłona projektu Park Kultury - w amfiteatrze parku na Bydgoskim Przedmieściu zaplanowano koncert i pokaz filmowy w ramach kina letniego.
  • W piątek, 19 lipca 2024 r. rozpoczął się cykl koncertów w ramach „Alternatywnej Sceny Letniej”. Wakacyjne wieczory umilą fantastyczni artyści: Faustyna, Ampacity, VHS, Jakub Jan Bryndal + EL AXO oraz Kathia, których będzie można posłuchać na plenerowej scenie na Bulwarze Filadelfijskim.
  • Toruńskie Stowarzyszenie Rodzin „Powrót z U” w ramach dofinansowania otrzymanego od Gminy Miasta Toruń realizuje dwa programy, których celem jest przede wszystkim zapewnienie kompleksowego wsparcia rodzicom oraz opiekunom dzieci i osób uzależnionych od alkoholu i narkotyków.
  • Trwają konsultacje Programu współpracy Gminy Miasta Toruń z organizacjami pozarządowymi w 2025 r. Za nami spotkanie z NGOsami.
  • Pandy małe z toruńskiego Ogrodu Zoobotanicznego, Rani i Ogonek, zostały po raz pierwszy rodzicami.
  • Już w sobotę 20 lipca 2024 r. na Zamku Krzyżackim w Toruniu odbędą się kolejne zajęcia z cyklu comiesięcznych, bezpłatnych wykładów o nazwie „Zamek pełen historii”.
  • Od czerwca 2023 r. w Toruniu można wypożyczać rowery typu cargo. W pierwszym roku z takiej możliwości skorzystano 57 razy. Najwięcej wypożyczeń, aż 17, było w październiku 2023 r.