Terapia (P)SZOK-owa | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Terapia (P)SZOK-owa

Eko, Miasto
Data publikacji: 07 czerwca 2024
Autor: Paula Gałązka
Terapia (P)SZOK-owa

W Toruniu funkcjonują dwa punkty selektywnego zbierania odpadów komunalnych (PSZOK-i). Odpowiadając na lokalne potrzeby, stworzyliśmy mieszkańcom możliwość oddawania w nich różnego rodzaju odpadów problemowych i niebezpiecznych, pochodzących z gospodarstw domowych. Dzięki temu PSZOK-i stanowią integralny element systemu gospodarki odpadami i jeden z kluczy do osiągnięcia wymaganych prawem poziomów recyklingu i przygotowania do ponownego użycia.

Wiele rodzajów odpadów nie powinno trafiać do podstawionych przy posesjach pojemników. PSZOK jest więc miejscem, w którym mieszkańcy mogą je oddać w sposób zgodny z przepisami, nieodpłatnie, bez oczekiwania na akcję „wystawka” czy zbiórkę w formule mobilnej. – Zapewne torunianie kojarzą pojawiające się w lokalnej telewizji spoty dotyczące PSZOK-ów. W ten sposób chcemy ich zachęcać do korzystania z tej formy pozbywania się odpadówmówi Rafał Pietrucień – Zastępca Prezydenta Torunia - Liczymy, że obecnie toruńskie PSZOK-i nie są dla mieszkańców zaskoczeniem, a raczej wkomponowały się w nasz krajobraz i stały się naturalnym elementem systemu gospodarki odpadami w Toruniu.

Czym właściwie jest PSZOK? Jest to miejsce, w którym mieszkańcy, w ramach ponoszonej opłaty za odpady, mogą bezpłatnie oddać większość wytwarzanych w gospodarstwie domowym odpadów – w dogodnym dla siebie czasie. Do PSZOK-u można dostarczyć tylko posegregowane odpady. Oprócz surowców wtórnych, takich jak metale i tworzywa sztuczne, makulatura oraz szkło, mieszkańcy mogą przynieść tu również odpady niebezpieczne i problemowe. Do pierwszej grupy zaliczyć można m.in. opakowania po farbach, przeterminowane leki, tusze do drukarek, detergenty, świetlówki, zużyte baterie i akumulatory czy popsuty elektrosprzęt. Natomiast wśród odpadów problemowych znajdują się m.in. opakowania z drewna, stare meble, dywany i wykładziny, tekstylia, zużyte opony samochodowe oraz odpady poremontowe. Do PSZOK-u mieszkańcy dostarczają także odpady biodegradowalne, tzw. zielone, czyli skoszoną trawę, zgrabione liście czy drobne gałęzie (więcej informacji dot. PSZOK-u znaleźć można na stronie https://odpady.torun.pl/strona/punkty-pszok-0).

- Prowadzenie jednego z toruńskich PSZOK-ów uwzględnia dodatkowo działania wpisujące się w realizację idei zapobiegania powstawaniu odpadów. Funkcjonuje tam bowiem Odzyskownia, do której można przynosić niepotrzebne, ale sprawne przedmioty. Zależy nam, by lokalna społeczność miała poczucie postępowania zgodnego z ochroną środowiska, w myśl gospodarki o obiegu zamkniętym, ale również w myśl idei: „tobie niepotrzebne, komuś przydatne” – dodaje Rafał Pietrucień.

Najczęściej czytane aktualności

  • Kultura, Miasto
    Koncert inaugurujący 39. Świętojański Festiwal Organowy odbył się 19 lipca 2024 r. w Kościele Wniebowzięcia NMP w Toruniu.
  • Kultura, Miasto
    W piątek, 19 lipca 2024 r. rozpoczął się cykl koncertów w ramach „Alternatywnej Sceny Letniej”. Wakacyjne wieczory umilą fantastyczni artyści: Faustyna, Ampacity, VHS, Jakub Jan Bryndal + EL AXO oraz Kathia, których będzie można posłuchać na plenerowej scenie na Bulwarze Filadelfijskim.
  • Na zdjęciu: ruda panda mała
    Eko, Miasto
    Pandy małe z toruńskiego Ogrodu Zoobotanicznego, Rani i Ogonek, zostały po raz pierwszy rodzicami.
  • Miasto
    - Od godz. 12:00 w niedzielę 21 lipca do godz. 23:00 w poniedziałek 22 lipca 2024 r. prognozowane są upały. Temperatura maksymalna w niedzielę wyniesie od 30°C do 32°C, w poniedziałek od 31°C do 33 °C - informuje Toruńskie Centrum Zarządzania Kryzysowego.
  • Miasto
    10–11 września 2024 roku w CKK Jordanki odbędzie się Toruński Kongres Dialogu.
  • DroneTech 2024 - plakat
    Biznes, Miasto
    O możliwościach współpracy podczas edycji 2024 wydarzenia Dronetech World Meeting przedstawiciele Centrum Wsparcia Biznesu rozmawiali z organizatorami z Instytutu Wspierania Nowych Technologii. Najważniejsze spotkanie przedstawicieli branży lotniczej i pojazdów bezzałogowych odbędzie się w dniach 24-26 października 2024 na terenie Centrum...
  • Kolejne tablice informujące o tym, aby nie wchodzić na łachy wiślane, pojawiły się na lewym brzegu Wisły.
  • Kolejna odsłona projektu Park Kultury - w amfiteatrze parku na Bydgoskim Przedmieściu zaplanowano koncert i pokaz filmowy w ramach kina letniego.
  • W piątek, 19 lipca 2024 r. rozpoczął się cykl koncertów w ramach „Alternatywnej Sceny Letniej”. Wakacyjne wieczory umilą fantastyczni artyści: Faustyna, Ampacity, VHS, Jakub Jan Bryndal + EL AXO oraz Kathia, których będzie można posłuchać na plenerowej scenie na Bulwarze Filadelfijskim.
  • Toruńskie Stowarzyszenie Rodzin „Powrót z U” w ramach dofinansowania otrzymanego od Gminy Miasta Toruń realizuje dwa programy, których celem jest przede wszystkim zapewnienie kompleksowego wsparcia rodzicom oraz opiekunom dzieci i osób uzależnionych od alkoholu i narkotyków.
  • Trwają konsultacje Programu współpracy Gminy Miasta Toruń z organizacjami pozarządowymi w 2025 r. Za nami spotkanie z NGOsami.
  • Pandy małe z toruńskiego Ogrodu Zoobotanicznego, Rani i Ogonek, zostały po raz pierwszy rodzicami.
  • Już w sobotę 20 lipca 2024 r. na Zamku Krzyżackim w Toruniu odbędą się kolejne zajęcia z cyklu comiesięcznych, bezpłatnych wykładów o nazwie „Zamek pełen historii”.
  • Od czerwca 2023 r. w Toruniu można wypożyczać rowery typu cargo. W pierwszym roku z takiej możliwości skorzystano 57 razy. Najwięcej wypożyczeń, aż 17, było w październiku 2023 r.