Pierwsze anioły odleciały | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Pierwsze anioły odleciały

Kultura, Miasto
Data publikacji: 25 czerwca 2024
Autor: Paula Gałązka
22. Międzynarodowy Festiwal Filmowy Tofifest. Kujawy i Pomorze został oficjalnie rozpoczęty.

22. Międzynarodowy Festiwal Filmowy Tofifest. Kujawy i Pomorze został oficjalnie rozpoczęty. Podczas uroczystej gali wręczono pierwsze nagrody – w tym Złotego Anioła, którego z rąk zastępcy Prezydenta Torunia Adama Szponki odebrała Ewa Wiśniewska.

- Jestem bardzo wzruszona Państwa oklaskami, to jest dowód, że jeszcze istnieję i żyję w tym zawodzie. I tak, jak Zosia Kocówna powiedziała kiedyś: słuchajcie, ja jestem. Jestem. Jestem. Bardzo dziękuję za ten dowód uznania, że jestem damą. Będę się tego trzymać – mówiła aktorka ze sceny, trzymając w dłoni Złotego Anioła dla Damy Polskiego Kina.

Ewa Wiśniewska urodziła się w 1942 roku w Warszawie. Jako uczennica Liceum im. Narcyzy Żmichowskiej została laureatką konkursu miesięcznika „Film”: Piękne dziewczęta – na ekrany!. Zgłoszenie w formie zdjęcia zostało wykonane przez znanego na całym świecie fotografa Edwarda Hartwiga. W 1963 roku ukończyła Państwową Wyższą Szkołę Teatralną im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie, gdzie występowała m.in. w „Operze za trzy grosze” w reż. Aleksandra Bardiniego.

W bogatej filmografii aktorki znajdują się charakterystyczne role; zagrała m.in. w: „Granicy” Jana Rybkowskiego (1977), „Co mi zrobisz jak mnie złapiesz” Stanisława Barei (1978), „Ucieczka z kina ‘Wolność’” Wojciecha Marczewskiego (1990), „Złocie dezerterów” Janusza Majewskiego (1998), „Starej baśni. Kiedy słońce było bogiem” Jerzego Hoffmana (2003) czy „Juliuszu” Aleksandra Pietrzaka (2018). Uhonorowana Złotym Gronem Lubuskiego Lata Filmowego za „Sceny dziecięce z życia prowincji” Tomasza Zygadły (1985). Kreacja Róży w „Cudzoziemce” Ryszarda Bera (1986) przyniosła jej liczne nagrody: za Pierwszoplanową Rolę Kobiecą na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdańsku, Złotą Kaczkę, nagrodę miesięcznika „Film”, Nagrodę Szefa Kinematografii. Nagrodzona jako Najlepsza Aktorka na Festiwalu Filmowym Golden Rooster and Hundred Flowers za występ w „Piątej porze roku” Jerzego Domaradzkiego (2012). Dwukrotna laureatka prestiżowej nagrody Orzeł za Drugoplanową Rolę Kobiecą w filmach „Ogniem i mieczem” Jerzego Hoffmana (1999) oraz „Zupa nic” Kingi Dębskiej (2021). Odznaczona Srebrnym Krzyżem Zasługi (1979), Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski (2017), a także Złotym Medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis (2024).

- Warto zwrócić uwagę na związek Pani Ewy z miastem Toruń, czyli na rolę w bardzo ważnym filmie, jakim jest „Prawo i pięść”, który był kręcony w Toruniu na Rynku Nowomiejskim oraz na ulicach toruńskiej starówki. Na pewno wszyscy Państwo znają balladę z tego filmu do muzyki Pana Krzysztofa Komedy „Nim wstanie dzień”. To jest utwór wykonywany tak często i tak różnie, że zakładam iż nie ma osoby, która by go nie znała. Przyznam szczerze, że osobiście uwielbiam wersję kołysankową. Pani Ewo, ogromne gratulacje i wielkie dzięki za całą Pani twórczość – mówił Adam Szponka, zastępca Prezydenta Miasta Torunia.

Swoją nagrodę, Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego Piotra Całbeckiego im. Poli Negri, odebrała aktorka Magdalena Różczka. W latach 2012-2014 występowała w serialu Lekarze, do którego zdjęcia kręcono m.in. w Toruniu.

- Bardzo się cieszę z tej nagrody. Z kilku powodów. Po pierwsze, dostaję ją właśnie tutaj w Toruniu. Dzisiaj wjeżdżając do tego miasta miałam łzy w oczach i myślałam sobie, że czuję jakbym przeżyła tutaj jedno życie pewnej lekarki Alicji – mówiła z uśmiechem aktorka. - Drugi powód jest taki, że jest to nagroda aktorska, a od jakiegoś czasu traktuję mój zawód jako trampolinę do tego, żebym mogła głośno mówić o rzeczach ważnych. Dlatego pozwolę sobie tutaj z tej sceny powiedzieć wam, że od 16 lat jestem mamą i od 16 lat zajmuję się rodziną zastępczą. Od prawie roku działa moja Fundacja Ukochani. I zachęcam was, żebyście zainteresowali się tym, czym jest rodzinna piecza zastępcza. Tym, że nie każde dziecko może od razu trafić do adopcji, jeżeli z jakichś przyczyn nie może być wychowywane przez swoich biologicznych rodziców. I o tym, że każda taka rodzina, każda jedna dorosła osoba, która mogłaby się tym zająć, jest w tej chwili na wagę złota.

Na zakończenie odbył się koncert Olgi Szomańskiej w muzycznym projekcie „Film Soul” z gościnnym udziałem Tomasza Torresa, Tomasza Tomsona Lacha i Pawła Mielewczyka pod kierownictwem artystycznym Jacka Subociałło.

Poza zastępcą Prezydenta Miasta Torunia w gali wzięli udział Edyta Macieja-Morzuch Wiceprzewodnicząca Rady Miasta Torunia oraz radni miejscy.


22. Międzynarodowy Festiwal Filmowy Tofifest. Kujawy i Pomorze odbywa się w dniach 25–30 czerwca 2024 r. w Toruniu. Projekcje odbędą się w Centrum Festiwalowym w CKK Jordanki, Cinema City oraz kinie plenerowym. Motywem przewodnim wydarzenia jest wieczna miłość i „Dracula” Francisa Forda Coppoli z Garym Oldmanem.

- Dzieło Coppoli jest dowodem na to, że o miłości można opowiadać na rozmaite sposoby, nie tylko komediowe i obyczajowe, ale także baśniowe i dramatyczne. Twórcy kina wykorzystują ku temu cały wachlarz gatunkowych możliwości. Dlatego tegoroczny MFF Tofifest. Kujawy i Pomorze opowie o Everlasting Love — miłości wiecznej i ponadczasowej — w sposób przewrotny. Przez filmowe okulary Gary’ego Oldmana widzowie będą mogli podziwiać świat pełen mitycznych stworzeń i gorących uczuć. Mam nadzieję, że taka kinowa wariacja spodoba się naszej publiczności. Dzieło Coppoli pokażemy oczywiście na dużym ekranie podczas festiwalu - mówi Katarzyna Jaworska, dyrektorka MFF Tofifest.

Pełny harmonogram festiwalu jest dostępny tutaj.

Mecenasem MFF TOFIFEST Kujawy i Pomorze jest Gmina Miasta Toruń, Partnerem Głównym Województwo Kujawsko-Pomorskie, Fundusze Europejskie dla Kujaw i Pomorza. Dofinansowano ze środków Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej. Sponsorem Głównym jest TZMO SA i Marka Bella, Sponsorami ONDE SA, PGE Toruń S.A., Apator S.A., Studio Podłóg Ablux, Apro Investment, Urbitor Sp. z o. o., Konsulat Finlandii w Toruniu oraz marka Freixenet. Partner oficjalny - Cinema City Poland. Oficjalny hotel – Hotel Bulwar.

Zdjęcia: © UMT 2024, autor: Wojtek Szabelski, licencja: CC BY-NC 4.0

Najczęściej czytane aktualności

  • Inwestycje, Miasto
    Prezydent Paweł Gulewski wręczył klucze rodzinom uprawnionym do wynajęcia lokalu mieszkalnego w budynku przy ul. Rolniczej 5-5A/7-7A w Toruniu. W budynku mieszczą się łącznie 72 mieszkania.
  • Na zdjęciu: widok na ulicę, pośrodku której biegnie linia tramwajowa, w tle duży biały budynek urzędu marszałkowskiefo
    Drogi, Miasto
    W poniedziałek 15 lipca 2024 r. wprowadzona została czasowa zmiana w organizacji ruchu w centrum miasta.
  • Watis inwestuje w Toruniu
    Biznes, Miasto
    Spółka otworzyła swój punkt przy ul. Lelewela 9A. Firma z Wielkopolski, w przetargu organizowanym przez Miasto Toruń, zapłaciła za nieruchomość 2 700 000 zł.
  • Miejski Zarząd Dróg poinformował, że dzisiaj (16.07.2024 r.) przeprowadzone zostaną prace związane z udrożnieniem i oczyszczeniem sieci kanalizacji deszczowej przy ul. Szosa Chełmińska.
    Drogi, Miasto
    Miejski Zarząd Dróg poinformował, że dzisiaj (16.07.2024 r.) przeprowadzone zostaną prace związane z udrożnieniem i oczyszczeniem sieci kanalizacji deszczowej przy ul. Szosa Chełmińska.
  • Na zdjęciu: kolarki jadą na rowerach w wyścigu, obok mury gotyckie Torunia
    Drogi, Miasto, Sport
    25 lipca 2024 roku (czwartek) odbędzie się V Międzynarodowy Wyścig Kolarski Kobiet Śladami Królewny Anny Wazówny. Zmiany w organizacji ruchu zostaną wprowadzone w dniu wydarzenia od godziny 0:00 do 20:00.
  • Może być burzowo
    Miasto
    Wtorek, 16 lipca 2024 r., zapowiada się burzowo. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał dla Torunia ostrzeżenie 2. stopnia.
  • - We wtorek 16 lipca od godz. 12:00 do godz. 19:00 prognozuje się upał. Temperatura maksymalna w dzień wyniesie od 31°C do 33°C - informuje Toruńskie Centrum Zarządzania Kryzysowego.
  • Prezydent Paweł Gulewski wręczył klucze rodzinom uprawnionym do wynajęcia lokalu mieszkalnego w budynku przy ul. Rolniczej 5-5A/7-7A w Toruniu. W budynku mieszczą się łącznie 72 mieszkania.
  • W poniedziałek 15 lipca 2024 r. wprowadzona została czasowa zmiana w organizacji ruchu w centrum miasta.
  • Posiadacze ogrodów i działek doskonale zdają sobie sprawę, że ich pielęgnacja wiąże się z powstawaniem tzw. odpadów zielonych. Nie można się ich pozbywać w dowolny sposób. Czym właściwie są odpady zielone i w jaki sposób je zagospodarować?
  • Doktor Wiktor Cajsel został nowym prezesem Klubu Sportowego Toruń Hokejowa SA. Jak zapowiedział, pierwszym działaniem, jakie podejmie, będzie przeprowadzenie audytu w spółce.
  • Za nami On The Move Music Festival. W ramach wydarzenia w Fosie Zamkowej zobaczyliśmy i usłyszeliśmy takich artystów jak Smolasty, Daria ze Śląska, Małpa, Rosalie i Vito Bambino.
  • Niedziela (14.07.2024 r.) w Toruniu zapowiada się burzowo. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenie I stopnia.
  • Łukasz „Małpa” Małkiewicz otrzymał Medal Thorunium. Było to pierwsze tego typu wyróżnienie przyznane przez Prezydenta Miasta Torunia Pawła Gulewskiego.