Stawiamy na dialog i innowacje miejskie | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Stawiamy na dialog i innowacje miejskie

Miasto
Data publikacji: 02 lipca 2024
Na zdjęciu: dwóch mężczyzn ściska sobie dłonie

Koordynowanie dialogu i konsultacji społecznych Urzędu Miasta Torunia to najważniejsze zadania pełnomocnika ds. dialogu i innowacji miejskich. Prezydent Torunia Paweł Gulewski powierzył tę rolę dr. Patrykowi Wawrzyńskiemu.

- Pełnomocnik ds. dialogu i innowacji miejskich zajmuje się projektowaniem i nadzorowaniem procesu współdecydowania oraz strategicznych konsultacji społecznych, w tym tworzeniem nowych narzędzi partycypacji mieszkańców w zarządzanie Toruniemmówi Paweł Gulewski, prezydent Torunia. - Współpracując z Wydziałem Komunikacji Społecznej i Informacji UMT oraz Kancelarią Prezydenta, ma dbać, aby głos wszystkich środowisk miejskich współtworzył najważniejsze decyzje w naszym mieście – dodaje.

Decyzja o ustanowieniu pełnomocnika jest ważnym krokiem w stronę wzmocnienia współdecydowania w naszym mieście. Dobrze wpisuje się również w ideę Smart City 3.0, promowaną przez Prezydenta Miasta Torunia.

Pierwszymi działaniami Pełnomocnika było zaangażowanie w spotkania konsultacyjne prezydenta Gulewskiego z radami okręgów oraz położenie fundamentów pod powstające Radę Rozwoju i Toruńską Radę Dziedzictwa. W ramach swoich obowiązków dr Wawrzyński odpowiada również za wspieranie współpracy Prezydenta ze środowiskami akademickimi, naukowymi i badawczymi. Ponadto włączył się w proces cyfryzacji pracy Urzędu Miasta Torunia oraz wzmocnienie oferty wsparcia psychologicznego w mieście.

Aktualnie najważniejszymi zadaniami Pełnomocnika ds. Dialogu i Innowacji Miejskich są: organizacja zaplanowanego na 10-11 września 2024 r. Kongresu Dialogu oraz przygotowanie projektu Laboratorium Miejskiego w Toruniu. Wrześniowy Kongres będzie wydarzeniem, które ma łączyć i zachęcać do współpracy mieszkańców, społeczników, przedstawicieli organizacji pozarządowych, naukowców, przedsiębiorców, urzędników i samorządowców. Spotkanie będzie pierwszym krokiem w stronę nowoczesnego miasta współdecydowania, podczas którego uczestnicy wspólnie wypracują zasady przyszłego Konsorcjum Dialogu i partycypacji społecznej. Laboratorium Miejskie z kolei będzie centralnym punktem na toruńskiej mapie dialogu i współdecydowania – miejscem wspólnego projektowania, tworzenia i wprowadzania zmian, gdzie szczególnie będziemy wsłuchiwać się w opinię i potrzeby młodych mieszkańców.

Kongres Dialogu, Laboratorium Miejskie i planowane Konsorcjum Dialogu to trzy kluczowe inicjatywy, za które odpowiedzialność bierze Pełnomocnik ds. Dialogu i Innowacji Miejskich. Uzupełnia je otwarcie Torunia na perspektywę cyfrowej partycypacji i obywatelskiego Smart City 3.0 oraz wzmocnienie współpracy Prezydenta i Urzędu Miasta z naukowcami, organizacjami pozarządowymi i przedsiębiorcami. Ponadto dr Wawrzyński będzie koordynować pracę zespołu pełnomocników Prezydenta Miasta Torunia oraz działania przyszłych grup strategicznych przy Laboratorium Miejskim.


Doktor Patryk Wawrzyński - naukowiec badający skuteczność i wiarygodność komunikacji politycznej oraz znaczenie emocji w mobilizacji prospołecznej. W 2015 r. uzyskał stopień doktora nauk społecznych w zakresie nauk o polityce na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. Kierował zespołem badawczym w Interdyscyplinarnym Centrum Nowoczesnych Technologii UMK w latach 2017-2021, a od 2022 r. związany jest z Instytutem Nauk o Polityce i Bezpieczeństwie Uniwersytetu Szczecińskiego. Jest członkiem Rady Programowej Telewizji Polskiej SA Oddział w Bydgoszczy oraz członkiem Polskiego Towarzystwa Komunikacji Społecznej. Przez ostatnie pięć lat łączył pracę naukową z prowadzeniem własnej działalności gospodarczej. W czerwcu 2024 r. został powołany na stanowisko Pełnomocnika Prezydenta Miasta Torunia ds. Dialogu i Innowacji Miejskich.

Zdjęcie: © UMT 2024, autor: Małgorzata Litwin, licencja: CC BY-NC 4.0

 

Najczęściej czytane aktualności

  • Na zdjęciu: Marcin Centkowski, rzecznik prasowy prezydenta miasta Torunia
    Miasto
    Marcin Centkowski z końcem czerwca 2024 r. objął stanowisko rzecznika prasowego Prezydenta Miasta Torunia.
  • Prezydent Miasta Torunia Paweł Gulewski spotkał się z przedstawicielami klubu Elana: prezesem Danielem Traczykowskim i trenerem Rafałem Więckowskim.
    Miasto, Sport
    Prezydent Miasta Torunia Paweł Gulewski spotkał się z przedstawicielami klubu Elana: prezesem Danielem Traczykowskim i trenerem Rafałem Więckowskim.
  • Spotkanie prezydenta Torunia z nowym Kolegium Rektorskim UMK
    Miasto
    Prezydent Torunia Paweł Gulewski spotkał się 1 lipca 2024 r. z rektorem UMK prof. dr hab. Andrzejem Tretynem i członkami nowego kolegium rektorskiego.
  • Pani Anna Głuszek nowa Dyrektor Wydział Rozwoju i Programowania Europejskiego
    Miasto
    Zmiany kadrowe w Urzędzie Miasta Torunia. 1 lipca 2024 r. stanowisko Dyrektora Wydziału Rozwoju i Programowania Europejskiego objęła Pani Anna Głuszek.
  • Na zdjęciu plakat w tle stoją ludzie
    Kultura, Miasto, Sport
    Dla około 29 tys. toruńskich dzieci i młodzieży rozpoczęły się w wakacje – ci, którzy będą w Toruniu nie mogą narzekać na nudę. Jak co roku miasto przygotowało szeroką ofertę zajęć sportowych i kulturalnych.
  • Prezydent Rafał Pietrucień z prowadzącymi Hostel Happy Street.
    Miasto
    Każdy nowy obiekt z miejscami noclegowymi dla gości, którzy odwiedzają Toruń cieszy. Dzisiaj (1.07.2024 r.) zastępca Prezydenta Miasta Torunia Rafał Pietrucień odwiedził jeden z najmłodszych hosteli, który mieści się przy ul. Podmurnej 31. Hostel Happy Street prowadzi Fundacja Kopernikańska. Pokoje mają od czterech do dziesięciu łóżek. W sumie...
  • Prezydent Torunia Paweł Gulewski spotkał się 1 lipca 2024 r. z rektorem UMK prof. dr hab. Andrzejem Tretynem i członkami nowego kolegium rektorskiego.
  • Od połowy czerwca br. na terenie Dworca Kolejowego Toruń Główny prowadzone są prace związane z uszczelnieniem wind. Utrudnienia w korzystaniu z dźwigów mają się zakończyć jeszcze w tym tygodniu.
  • Uczestnicy Historycznego Rajdu Rowerowego, który odbył się 29 czerwca 2024 r., poznawali dzieje Torunia z perspektywy rowerowego siodełka. Rowerzyści odwiedzili Rubinkowo, Fort IV, toruńską rakarnię i tzw. Wiesiołki.
  • Dziś (01.07.2024 r.) rozpoczęła się przebudowa pieszo-jezdni na ulicy Konstytucji 3 Maja 14-16.
  • To było słoneczne przedpołudnie w rytmie wakacyjnych hitów od Radia Gra. W sobotę 29 czerwca 2024 r. ruszył cykl letnich imprez na basenach „Toruń Summer Time”. Pierwsze wydarzenie odbyło się na Kempingu Tramp.
  • Rozpoczął się remont ulicy Zamenhofa. Prace są realizowane na odcinku 174 metrów, od ulicy Długosza do ulicy Wybickiego i potrwają do początku sierpnia.
  • W związku z prognozowanymi burzami i silnymi opadami deszczu 30 czerwca 2024 r. dla Torunia wydano ostrzeżenie hydrologiczne.
  • Jeszcze do 1 lipca 2024 r. można zgłaszać swoje pomysły na nazwę dla Toruńskiej Karty Miejskiej.