Pożegnanie Sybiraczki | www.torun.pl

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Pożegnanie Sybiraczki

Miasto
Data publikacji: 22 lipca 2024
Autor: Magdalena Winiarska
Na zdjeciu: kovieta w średnim wieku, sukience w kwiaty i dużych okularach przeciwsłonecznych stoi z psem na tle fontanny

Zmarła Irena Kantorska-Schick – Sybiraczka, która starała się tę część polskiej historii ocalić od zapomnienia poprzez spotkania i rozmowy, szczególnie z młodzieżą.

Irenę Kantorską-Schick można było zawsze spotkać na toruńskich uroczystościach patriotycznych czy spotkaniach z kombatantami. Szczególnie ważne były dla niej wizyty w szkołach i rozmowy z młodzieżą, której przekazywała wspomnienia o zesłaniu jej rodziny na Sybir.


 

Irena Kantorska-Schick urodziła się 27 września 1932 r. (choć twierdziła, że tak naprawdę dwa lata później, a rok 1932 jest pomyłką w dokumentach) w Olejowej Korolówce na terenie dzisiejszej Ukrainy. Jej rodzicami byli Maria Kantorska – nauczycielka i Stefan Kantorski – oficer, podporucznik w 49. Pułku Piechoty w Kołomyi. Mieszkali we czwórkę, z młodszym bratem Ireny – Stasiem, w Horodence, zaś za miastem stacjonowała jednostka ojca. Wybuch wojny zmienił całkowicie spokojne i radosne życie rodziny. Ojciec musiał organizować przeprawy wojska. Zanim do domu wkroczyli Rosjanie, mała dziewczynka i jej brat byli świadkami brutalnego morderstwa ukochanego wujka przez ukraińskich nacjonalistów. To wspomnienie prześladowało ją do końca życia.

Wkrótce potem ojciec został aresztowany przez NKWD i skazany na dożywocie (kara następnie została złagodzona na 20 lat łagru). W lutym 1940 r. do domu matki z dwojgiem dzieci weszli sołdaci, kazali rodzinie spakować najpotrzebniejsze rzeczy i zabrali na dworzec, wywożąc ich daleko na Wschód. Droga do Kazachstanu trwała sześć tygodni. Kolejne 6 lat Irena wraz z mamą i bratem spędziła w baraku w Sempałatyńsku, w którym wcześniej hodowano barany. W nieludzkich warunkach mieszkali, pracowali i próbowali przetrwać. Wspomnienia z tamtego czasu Irena Kantorska-Schick opisała w wydanej w 2009 r. książce pod znamiennym tytułem „Głód”. W 1941 r. do Semipałatyńska przyjechał ojciec Stefan, uwolniony z łagru w wyniku amnestii. Już na początku 1942 r. brał jednak udział w mobilizacji do armii gen. Sikorskiego i wyjechał walczyć. Był bohaterem Armii Andersa, walczył pod Monte Cassino.

Irena wraz z mamą i bratem zdołali wrócić do kraju dopiero w maju 1946 r. Trafili do Wzdowa. Tam czekała na nich rodzina, w tym ukochana babcia. Toruń najpierw był celem wycieczek, a następnie rodzina przeprowadziła się do miasta. Irena Kantorska ukończyła tu IV Liceum Ogólnokształcące, a następnie podjęła studia na Wydziale Biologii UMK. Dyplom uzyskała w 1957 r. Przez lata pracowała Pomorskich Zakładach Wytwórczych Aparatury Niskiego Napięcia – późniejszym Apatorze, a następnie w Toruńskich Zakładach Materiałów Opatrunkowych. Dużo pracowała również na zlecenia. Zajmowała się przede wszystkim kwestiami ochrony środowiska. Nadzorowała pod tym kątem m.in. budowę toruńskiej oczyszczalni ścieków. Mówiła o sobie żartobliwie, że jest dyplomowanym hydraulikiem. Pracowała całe życie dużo i ciężko, ale dbała też o odpoczynek, który dawała jej muzyka klasyczna, sztuka, a nade wszystko podróże. Przez lata odwiedziła kilkadziesiąt krajów, w tym m.in. Indie, Meksyk, Tybet czy Birmę.

Irena Kantorska-Schick była wielokrotnie odznaczana, w tym Krzyżem Zesłańców Sybiru, Srebrną Odznaką Sybiraka, Srebrną Odznaką za Zasługi dla Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, odznaką Zasłużony Pracownik APATOR.

Uroczystości pogrzebowe Ireny Kantorskiej-Schick rozpoczną się w poniedziałek 22 lipca 2024 r. o godz. 12:00 mszą św. w Kościele Wniebowzięcia NMP i bł. ks Stefana W. Frelichowskiego, następnie pogrzeb odbędzie się na Cmentarzu św. Jerzego.

Fot. archiwum

Najczęściej czytane aktualności

  • Na zdjęciu: pary małżeńskie z medalami
    Miasto
    W Ratuszu Staromiejskim w Toruniu 11 toruńskich par odebrało Medale za Długoletnie Pożycie Małżeńskie. Uroczystość odbyła się 23 sierpnia 2024 r.
  • Szkoła Podstawowa nr 12 w Toruniu
    Miasto
    Oświadczenie Rzecznika prasowego Prezydenta Miasta Torunia ws. naboru do Szkoły Podstawowej nr 12.
  • Miasto
    W sierpniu 2024 r. odnotowano w Polsce wyraźny wzrost zachorowań na COVID-19. W dniu 23 sierpnia br. w Polsce odnotowano 1.089 nowych zakażeń, a 3 osoby zmarły z powodu COVID-19.
  • Na zdjęciu: podświetlona instalacja w kształcie ptaków
    Kultura, Miasto
    Zaskakujące i urzekające instalacje świetlne jeszcze w piątek i sobotę goszczą na terenie zespołu staromiejskiego w ramach 15. edycji Bella Skyway Festival. To trzeba zobaczyć! A na koniec weekendu czekają nas sportowe emocje – ruszają żużlowe play offy!
  • Na zdjęciu: dwóch mężczynz trzyma wspólnie rycinę
    Eko, Miasto
    Dzień Działkowca połączony z 40-leciem istnienia Rodzinnego Ogrodu Działkowego „Zagroda” – to wydarzenie zgromadziło na lewobrzeżu miłośników zieleni i upraw.
  • Rocznicowy konkurs fotograficzny
    Miasto, MZK
    Rok temu, 25 sierpnia 2023 r., otwierając nową linię tramwajową na północ Torunia, chcieliśmy naładować Torunian dobrą energią. Tłumy na pierwszych przejazdach i na pikniku świadczyły o tym, że to się udało. Dlatego w rocznicę  tego wydarzenia Miejski Zakład Komunikacji w Toruniu zaprasza do udziału w zabawie fotograficznej „Naładowani dobrą...
  • Zaskakujące i urzekające instalacje świetlne jeszcze w piątek i sobotę goszczą na terenie zespołu staromiejskiego w ramach 15. edycji Bella Skyway Festival. To trzeba zobaczyć! A na koniec weekendu czekają nas sportowe emocje – ruszają żużlowe play offy!
  • Przyjdź na pożegnanie lata w Młynie Wiedzy. Wyjątkowe atrakcje i bardzo dobra zabawa na finał wakacji 2024 gwarantowane.
  • Oświadczenie Rzecznika prasowego Prezydenta Miasta Torunia ws. naboru do Szkoły Podstawowej nr 12.
  • Prezydent Torunia Paweł Gulewski spotkał się dziś (22 sierpnia 2024 r.) ze starostą powiatu toruńskiego Mirosławem Graczykiem, aby porozmawiać o współpracy obu jednostek samorządu terytorialnego.
  • Dotychczasowa dyrektor Muzeum Okręgowego w Toruniu Aleksandra Mierzejewska będzie kontynuować swoją prace. 22 sierpnia 2024 r. prezydent Paweł Gulewski wręczył jej powołanie na kolejną, 4-letnią kadencję.
  • Blask srebrnego medalu olimpijskiego można było zobaczyć podczas spotkania z Wilfredo Leonem, znakomitym siatkarzem związanym z Toruniem.
  • Od 15 do 17 sierpnia 2024 r. na wodach Zatoki Puckiej rozegrano 19. Mistrzostwa Polski w Kitesurfingu oraz Wingfoilu, które od tego roku odbywają się pod nową nazwą – Kite Wing Cup.
  • Prezydent Torunia Paweł Gulewski odebrał w czwartek 22 sierpnia 2024 r. w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Kujawsko-Pomorskiego potwierdzenie zawarcia umowy dla projektu pn. "Rozbudowa ul. Sobieskiego poprzez budowę drogi rowerowej na odcinku od pl. Pokoju Toruńskiego do ul. Żółkiewskiego w Toruniu".