Powietrze | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Środowisko

Powietrze

Aktualne informacje o jakości powietrza atmosferycznego w Toruniu możemy sprawdzić na specjalnej tablicy przy Wałach gen. Sikorskiego 23. Dane są też dostępne w Internecie.

Wyniki prezentowane na tablicy pochodzą z automatycznej stacji pomiarowej należącej do Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska zlokalizowanej przy ul. Przy Kaszowniku w Toruniu.

Na tablicach prezentowane są następujące informacje:

  • aktualna data i godzina
  • dane meteorologiczne – aktualna temperatura powietrza, ciśnienie atmosferyczne, prędkość wiatru i suma opadów atmosferycznych pochodzące z ostatniej godziny
  • wyniki pomiarów następujących zanieczyszczeń powietrza: dwutlenku siarki, dwutlenku azotu, tlenku węgla, pyłu zawieszonego PM10 (frakcja o wielkości ziaren poniżej 10 µm) i benzenu. Prezentowane stężenia są stężeniami 1-godzinnymi, prezentowanymi w postaci liczb (po prawej stronie tablicy) oraz w postaci pomarańczowego paska na tle zielonego paska obrazującego normę. Za normę przyjęto jednolite 1 godzinne wartości odniesienia (dla PM10, benzenu, tlenku węgla) lub poziomy dopuszczalne (dla dwutlenku azotu i siarki) przyjęte w stosownych przepisach
  • aktualna ocena jakości powietrza; jest to ocena określona na podstawie aktualnych stężeń 1-godzinnych czterech zanieczyszczeń: dwutlenku azotu, dwutlenku siarki, pyłu zawieszonego PM10 oraz benzenu. Dla każdej substancji ocena ta nadawana jest na podstawie przedziału stężeń. Następnie po przyznaniu oceny wszystkim substancjom wybierana jest najmniej korzystna ocena w danej godzinie (ocena łączna).

Opis klas ocen:

  • Bardzo dobra i dobra: informują, że można korzystać bez ograniczeń z wszelkich form aktywności na powietrzu
  • Zadowalająca: informuje, że osoby wrażliwe (dzieci, osoby starsze) powinny ograniczyć aktywność ruchową w pobliżu głównych szlaków komunikacyjnych
  • Dostateczna: radzi, że należy wybierać na spacer tereny odległe od ulic o dużym natężeniu ruchu i dzielnic mieszkaniowych opalanych węglem
  • Zła: ostrzega, że aktywność ruchowa na wolnym powietrzu wskazana jest tylko dla osób zdrowych, a samochód najlepiej pozostawić pod domem, aby ograniczyć emisję zanieczyszczeń do powietrza
  • Bardzo zła: alarmuje, że osoby mające kłopoty ze zdrowiem powinny pozostać w domu i nie wietrzyć pomieszczeń. Użytkownicy prywatnych samochodów powinni skorzystać z transportu publicznego, aby ograniczyć emisję zanieczyszczeń komunikacyjnych.

Tablice informacyjne są jednym z elementów projektu "Rozwój infrastruktury Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Bydgoszczy w zakresie ochrony powietrza w wyniku termomodernizacji oraz tworzenia systemów pomiaru zanieczyszczeń w miastach i informowania mieszkańców o poziomie zanieczyszczeń", współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Projekt zrealizowany został w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2007-2013.


Wejdź też na:

Najczęściej czytane aktualności

  • Kultura, Miasto
    W dniu Święta Konstytucji 3 Maja toruński Rynek Staromiejski po raz kolejny stał się miejscem szczególnych wydarzeń. - To najpiękniejsze i najradośniejsze polskie święto przeżywamy w samym sercu Torunia, na terenie Zespołu Staromiejskiego wpisanego na Listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO - podkreślił prezydent Torunia Michał Zaleski....
  • Kultura, Miasto
    Koncert „Zaucha Serca Bicie” wieczorową porą zakończył toruńskie obchody Święta Konstytucji 3 Maja (3.05.2024 r.). Na scenie wystąpili wybitni artyści: Ania Karwan, Ewa Abart, Mateusz Wiśniewski, Dodo Jaszczyńska oraz Paweł Wolsztyński.
  • Nowy Prezydent Torunia - Paweł Gulewski
    Miasto
    7 maja 2024 r. w Ratuszu Staromiejskim odbędzie się Uroczysta Sesja Rady Miasta Torunia, podczas której zaprzysiężony zostanie nowy Prezydent Miasta Torunia - Paweł Gulewski. Tego dnia swoje ślubowania złożą także radni Rady Miasta Torunia na lata 2024-2029.
  • Kultura, Miasto
    Medale Thorunium, Statuetki Herbu Torunia, Statuetki Toruńskiego Flisaka oraz Medale Pamiątkowe Roku Mikołaja Kopernika zostały wręczone osobom zasłużonym dla miasta. Uroczystość odbyła się 2 maja 2024 r. w Ratuszu Staromiejskim.
  • Miasto, Sport
    Toruński Apator pokonał (3.05.2024 r.) na Motoarenie drużynowego wicemistrza Polski Spartę Wrocław 52:38. Na Motoarenie zasiadło prawie 14 tysięcy widzów.
  • Kultura, Miasto
    Uroczystości z udziałem wojska i pełen licznych atrakcji piknik patriotyczny - w ten sposób Toruń obchodził w tym roku Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. - Biało-czerwonymi flagami zdobimy toruńskie domy, patrzymy na nie z dumą i z uznaniem dla dziedzictwa narodowego naszego miasta i kraju - mówił prezydent Torunia Michał Zaleski.
  • Na inaugurację tegorocznego festiwalu Probaltica na Rynku Staromiejskim w Toruniu wystąpiła jazzowa orkiestra Kaunas Bigbandas z naszego miasta partnerskiego - Kowna. Następnie, w rocznicę przystąpienia do UE muzycy z krajów bałtyckich spotkali się w Toruniu i wspólnie zagrali IX Symfonię L. van Beethovena wraz z Hymnem Unii Europejskiej.
  • 2 maja 2024 r. po raz 20. obchodzimy Święto Flagi Rzeczypospolitej Polskiej.
  • Na Rynku Staromiejskim odbyło się wydarzenie z okazji 20. rocznicy wstąpienia Polski do Unii Europejskiej, podczas którego licznie zgromadzeni torunianie i przybyli do Torunia goście wspólnie z Chórem Akademickim Uniwersytetu Mikołaja Kopernika odśpiewali hymn UE pt. „Oda do radości”.
  • Tuż przed majówką miasto uruchomiło w Toruniu fontanny miejskie. Wracają także widowiskowe pokazy wieczorne na fontannie Cosmopolis przy Fosie Staromiejskiej.
  • We wtorek 30 kwietnia 2024 r. w Komendzie Miejskiej PSP w Toruniu odbył się uroczysty apel z okazji przyjęcia obowiązków Komendanta Miejskiego PSP w Toruniu przez bryg. Sławomira Grudzińskiego.
  • Nowe podłogi i balustrady - zakończył się remont tarasu widokowego przy ul. Majdany.
  • Zachęcamy turystów i mieszkańców gmin ościennych do skorzystania z wygodnych, bezpiecznych i monitorowanych parkingów typu P&R. W Toruniu tego typu rozwiązania są zlokalizowane w dwóch miejscach – przy ul. Olimpijskiej 42 oraz Dziewulskiego 38 w Toruniu. W sumie do dyspozycji kierowców jest prawie 440 miejsc parkingowych!
  • Fundacja Studio M6 rozpoczyna blok szkoleniowo-doradczy dedykowany dla organizacji pozarządowych z województwa kujawsko-pomorskiego.