Ulice: Żeglarska i Chełmińska | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Turystyka

Ulice: Żeglarska i Chełmińska

Kamienica - ul. Żeglarska 7

Kamienica - ul. Żeglarska 7

Późnogotycka kamienica przy ul. Żeglarskiej 7. Do 1601 r. mieścił się tu odwach straży miejskiej. Wewnątrz, na parterze, polichromowany strop barokowy oraz spiralna klatka schodowa. Szara kolorystyka elewacji odtworzona wiernie na podstawie zachowanych fragmentów. Zabytek pierwszej klasy.


Pałac Dąmbskich - ul. Żeglarska 8

Kamienica - ul. Żeglarska 7

Wybudowany w końcu XVII w. na miejscu dwóch gotyckich kamienic mieszczańskich. Wyróżnia się piękną barokową fasadą pokrytą dekoracją sztukatorską o motywach roślinno–kwiatowych oraz zrekonstruowanym imponującym portalem. Nazwę swą zawdzięcza fundatorowi i pierwszemu właścicielowi Stanisławowi Kazimierzowi Dąmbskiemu, politykowi i biskupowi chełmińskiemu. Do końca XVIII w. pałac stanowił własność rodziny Dąmbskich, następnie przez długie lata służył jako kasyno oficerskie (początkowo pruskie, a potem polskie). W latach 50. XX w. przystosowano gmach na potrzeby uniwersyteckie i umieszczono w nim Wydział Sztuk Pięknych UMK.


Dom przy ul. Żeglarskiej 13

Dom przy ul. Żeglarskiej 13

Należy do najstarszych toruńskich kamienic, stanowił własność bogatych patrycjuszy miejskich. W ostatnich latach przeprowadzono jego generalną przebudowę i regotyzację, nadając mu wspaniały wygląd przez dodanie nowego szczytu, w dużej części oszklonego. Frontowa część kamienicy ma charakter średniowieczny przeplatany późniejszymi obramowaniami okiennymi. Obecnie mieści się w niej siedziba PZU Życie.


Kamienice Roesnera - Chełmińska 28

Kamienice Roesnera - Chełmińska 28

Są to dwie niemal bliźniacze kamienice barokowe, swym rodowodem sięgające czasów średniowiecznych. W ciągu stuleci przeszły różnego rodzaju przebudowy, aż wreszcie nastąpiła generalna przebudowa w 1712 r., podczas której kamienice te otrzymały charakter barokowy. Fasadę frontową kamienic ozdobiono charakterystyczną dla tego okresu dekoracją sztukatorską o motywach roślinnych. Narożna, większa, służyła celom mieszkalnym, o czym świadczy ciekawy portal ozdobiony obfitością ornamentów stiukowych. Całość portalu wykonana jest z piaskowca. Wśród ozdób wyróżnić należy kwiat słonecznika oraz postacie aniołów z palmami w jednej ręce i z wieńcem w drugiej. Podczas generalnego remontu i konserwacji kamienicom tym przywrócono dawny układ wnętrza, a bocznym ścianom pozostawiono ich gotycki charakter. Obecnie w kamienicach tych znajduje się siedziba jednego z toruńskich banków.

Najczęściej czytane aktualności

  • Na zdjęciu: Marcin Centkowski, rzecznik prasowy prezydenta miasta Torunia
    Miasto
    Marcin Centkowski z końcem czerwca 2024 r. objął stanowisko rzecznika prasowego Prezydenta Miasta Torunia.
  • Prezydent Miasta Torunia Paweł Gulewski spotkał się z przedstawicielami klubu Elana: prezesem Danielem Traczykowskim i trenerem Rafałem Więckowskim.
    Miasto, Sport
    Prezydent Miasta Torunia Paweł Gulewski spotkał się z przedstawicielami klubu Elana: prezesem Danielem Traczykowskim i trenerem Rafałem Więckowskim.
  • Spotkanie prezydenta Torunia z nowym Kolegium Rektorskim UMK
    Miasto
    Prezydent Torunia Paweł Gulewski spotkał się 1 lipca 2024 r. z rektorem UMK prof. dr hab. Andrzejem Tretynem i członkami nowego kolegium rektorskiego.
  • Widok z lotu ptaka na remontowany odcinek ulicy Grudziądzkiej
    Drogi
    W najbliższy czwartek 4 lipca 2024 r. rusza remont ulicy Grudziądzkiej w Toruniu w rejonie targowiska miejskiego.
  • Na zdjęciu plakat w tle stoją ludzie
    Kultura, Miasto, Sport
    Dla około 29 tys. toruńskich dzieci i młodzieży rozpoczęły się w wakacje – ci, którzy będą w Toruniu nie mogą narzekać na nudę. Jak co roku miasto przygotowało szeroką ofertę zajęć sportowych i kulturalnych.
  • Pani Anna Głuszek nowa Dyrektor Wydział Rozwoju i Programowania Europejskiego
    Miasto
    Zmiany kadrowe w Urzędzie Miasta Torunia. 1 lipca 2024 r. stanowisko Dyrektora Wydziału Rozwoju i Programowania Europejskiego objęła Pani Anna Głuszek.
  • W najbliższy czwartek 4 lipca 2024 r. rusza remont ulicy Grudziądzkiej w Toruniu w rejonie targowiska miejskiego.
  • Inauguracja wakacji na basenie Aqua Toruń za nami. W piątek 28 czerwca 2024 r. odbyło się wydarzenie „Aqua & Music & Sport”. Organizatorzy przygotowali mnóstwo atrakcji w basenach i wokół obiektu. Wstęp dla dzieci i młodzieży na wydarzenie był bezpłatny.
  • W Urzędzie Marszałkowskim Województwa Kujawsko-Pomorskiego 20 czerwca 2024 r. odbyła się konferencja naukowa „Osoba z ASD w społeczeństwie – poznać, zrozumieć, wspierać”. W wydarzeniu wzięła udział zastępczyni Prezydenta Miasta Torunia Dagmara Zielińska.
  • Nowym Komendantem Miejskim Policji w Toruniu został insp. Witold Markiewicz. Uroczysta zbiórka z okazji przejęcia obowiązków odbyła się 1 lipca 2024 r.
  • Prezydent Miasta Torunia Paweł Gulewski spotkał się z przedstawicielami klubu Elana: prezesem Danielem Traczykowskim i trenerem Rafałem Więckowskim.
  • Marcin Centkowski z końcem czerwca 2024 r. objął stanowisko rzecznika prasowego Prezydenta Miasta Torunia.
  • Ponad 1000 prac plastycznych wpłynęło do Muzeum Okręgowego w ramach 45. Międzynarodowego Konkursu Plastycznego dla Dzieci i Młodzieży „Moja Przygoda w Muzeum”.
  • Każdy nowy obiekt z miejscami noclegowymi dla gości, którzy odwiedzają Toruń cieszy. Dzisiaj (1.07.2024 r.) zastępca Prezydenta Miasta Torunia Rafał Pietrucień odwiedził jeden z najmłodszych hosteli, który mieści się przy ul. Podmurnej 31. Hostel Happy Street prowadzi Fundacja Kopernikańska. Pokoje mają od czterech do dziesięciu łóżek. W sumie...