Nowa perspektywa tramwajowa | www.torun.pl

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Nowa perspektywa tramwajowa

Drogi, Inwestycje, Miasto, MZK
Data publikacji: 22 października 2015
Autor: Sylwia Derengowska

Około 9 kilometrów nowych torowisk, tyle samo zmodernizowanych tras i 25 nowych tramwajów – Toruń ma ambitne plany rozwoju komunikacji tramwajowej w nowej perspektywie programowej.

W Toruniu kolejny krok w stronę nowej jakości podróżowania komunikacja miejską. Po oddaniu linii tramwajowej na Bielany i węzłów w alei Solidarności i przy Dworcu Toruń Miasto, modernizacji dotychczasowych połączeń, zakupie niskopodłogowego taboru, miasto przymierza się do kolejnych inwestycji w nowej perspektywie programowej. Chce na nie przeznaczyć nawet miliard złotych.

Głównym założeniem Gminy Miasta Toruń na nową perspektywę związanym z transportem publicznym jest dalszy rozwój ekologicznego transportu tramwajowego w Toruniu. Zakłada on rozbudowę sieci tramwajowej w naszym mieście, modernizację istniejących odcinków poprawiającą parametry użytkowe infrastruktury oraz zakup nowoczesnego taboru tramwajowego.

W ramach planowanych inwestycji planuje się gruntowną modernizację torowisk tramwajowych i sieci trakcyjnej na czterech głównych odcinkach toruńskiej sieci tramwajowej o łącznej długości ok. 9 km:

  • Reja, Bydgoska, Chopina na Bydgoskim Przedmieściu (ok. 2,5 km)
  • fragmenty wymagające modernizacji na odcinku linii tramwajowej od ul. Waryńskiego do pętli "Olimpijska" (ok. 3 km)
  • fragmenty wymagające modernizacji na odcinku linii tramwajowej od pl. Niepodległości do pętli "Motoarena" (ok. 1,5 km)
  • Przy Kaszowniku, pl. bpa Chrapka, Warneńczyka, Kościuszki (ok. 2 km).

Planuje się powstanie co najmniej dwóch nowych tras tramwajowych. Jedna z nich pobiegnie na północ do powstającego osiedla mieszkaniowego JAR. Zgodnie ze wstępnie przyjętym wariantem trasa rozpocznie się od pl. NOT-u, pobiegnie ulicami: Szosa Chełmińska, Długa, Legionów, Polna, Ugory, Watzenrodego i zakończy się w okolicy ulicy Hubego. Długość tej linii szacowana jest na ok. 6 km. Dalsze plany przewidują przedłużenie linii w głąb osiedla wraz z jego zagospodarowywaniem.

Druga nowa linia ma połączyć Istniejące linie tramwajowe we wschodniej części miasta w obrębie Rubinkowa. W zależności od przyjętego do realizacji wariantu, może liczyć od ok. 1,5 (wariant od istniejacej pętli "Elana" do pl. Sybiraków ul. Wierzbową i Działowskiego) do ok. 3 km (wariant od pętli "Elana" do pętli "Olimpijska" wzdłuż ul. M. Skłodowskiej-Curie I Olimpijskiej). Koncepcje przebiegu tras linii będą poddane konsultacjom społecznym.

Zakres zakupu taboru zależeć będzie od wyników analiz, które określą realne zapotrzebowanie na tabor dla rozbudowanej sieci tramwajowej. Wstępne założenia mówią o zakupie od 10 (wariant podstawowy) do nawet 25 sztuk nowego taboru tramwajowego.

Oprócz taboru tramwajowego planuje się zakup nowoczesnego taboru technicznego do obsługi linii tramwajowych, w tym tzw. wozu wieżowego do obsługi sieci trakcyjnej, wozu służącego utrzymaniu systemów odwodnienia torowiska i wozu technicznego do obsługi infrastruktury torowej.

Planuje się również budowę zupełnie nowej zajezdni dla tramwajów. Plany przewidują lokalizację obiektu w jednym z czterech miejsc:

  • w pobliżu pętli "Elana" przy ul. M. Skłodowskiej-Curie
  • przy skrzyżowaniu ul. olimpijskiej i Olsztyńskiej
  • na południe od lotniska w okolicach stadionu żużlowego
  • i dalej w kierunku Portu Drzewnego.

W przypadku trzech ostatnich wariantów lokalizacji do połączenia nowej zajezdni tramwajowej z istniejącą siecią konieczne będzie wybudowanie nowych odcinków torowiska.

W ramach nowej perspektywy unijnej planuje się dodatkowo zakup autobusów o ekologicznym źródle zasilania. Może to być nawet do 70 tego typu pojazdów. Ponadto w ramach budowy nowych linii tramwajowych planuje się dalszą rozbudowę systemu informacji pasażerskiej i monitoringu wizyjnego na nowych przystankach tramwajowych.

Szacunkowe wyliczenia wskazują, że wszystkie te inwestycje mogą pochłonąć ponad 1 miliard złotych. Ostateczny zakres działań będzie zależeć od wysokości pozyskanych środków zewnętrznych.

 

 

Najczęściej czytane aktualności

  • 15. Bella Skyway Festival - program!
    Kultura, Miasto
    Piętnasta edycja toruńskiego festiwalu światła odbędzie się w dniach 20-24 sierpnia 2024 r. Znamy już pełen program tegorocznej edycji. Czego można się spodziewać?
  • Citroeny opanowały Bulwar Filadelfijski
    Miasto, Sport
    Ponad 100 pojazdów marki Citroen wzięło udział w paradzie, która przejechała ulicami Torunia.
  • 100 dni Pawła Gulewskiego jako Prezydenta Torunia
    Miasto
    15 sierpnia minęło 100 dni od zaprzysiężenia Pawła Gulewskiego na stanowisko Prezydenta Miasta Torunia.
  • MZK i parkingi na 15. Bella Skyway Festival
    Kultura, Miasto, MZK
    W czasie trwania imprezy, od 20 do 24 sierpnia, by ułatwić widzom dotarcie na festiwal, wprowadzone zostaną dodatkowe kursy miejskich tramwajów i autobusów. Warto też wiedzieć, gdzie są parkingi buforowe.
  • Występ Darek Zaleśny Toruń Young Power Orchestra zakończył tegoroczną edycję Sceny Letniej, która po przerwie wróciła na Bulwar Filadelfijski.
    Kultura, Miasto
    Występ Darek Zaleśny Toruń Young Power Orchestra zakończył tegoroczną edycję Sceny Letniej, która po przerwie wróciła na Bulwar Filadelfijski. Na scenie nad Wisłą od 19 lipca do 17 sierpnia 2024 r. odbyło się blisko 30 wydarzeń.
  • Ostrzeżenie hydrologiczne dla Torunia
    Miasto
    W związku ze spodziewanymi burzami i intensywnymi opadami deszczu, 18 sierpnia 2023 r. dla Torunia wydano ostrzeżenie hydrologiczne.
  • Od najbliższego poniedziałku (19.08.2024 r.) będzie można korzystać z krytego basenu w Mini Aquaparku przy ul. Hallera 79.
  • W związku z pracami drogowymi na ulicy Osiedlowej w Szembekowie w dniach 19 – 30 sierpnia br. autobusy linii nr 123 kursować będą inaczej.
  • W związku z upałami przypominamy, że w Toruniu ochłody można szukać w kurtynach wodnych!
  • W czasie podróży przez Polskę francuski inżynier André Gustave Citroën w 1919 r. nabył patent na sposób wytwarzania maszyny do obróbki kół zębatych daszkowych. Tak w 1919 r. ruszyła produkcja znanych na całym świecie samochodów, a zazębienie daszkowe znalazło się w logo marki Citroena. W trakcie bieżącego weekendu do Torunia zawitało 3000...
  • Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Bydgoszczy apeluje do wszystkich o oddawanie krwi. Lato to czas, kiedy w bankach krwi brakuje każdej grupy.
  • Dołącz do SKŁAD-u! Zrealizuj performance muzyczny lub wystawę.
  • Piętnasta edycja toruńskiego festiwalu światła odbędzie się w dniach 20-24 sierpnia 2024 r. Znamy już pełen program tegorocznej edycji. Czego można się spodziewać?
  • Początek długiego weekendu warto było spędzić na toruńskim bulwarze. Na odwiedzających czekały atrakcje przygotowane w ramach Festiwalu Wisły.