Odpowiedź PMT dot. wypowiedzi Piotra Wielgusa | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Odpowiedź PMT dot. wypowiedzi Piotra Wielgusa

Miasto
Data publikacji: 02 kwietnia 2024

W odpowiedzi na wypowiedzi, które wygłosił Pan jako kandydat na Prezydenta Miasta Torunia podczas konferencji zorganizowanej dn. 25.03.2024 r. informuję Pana, że:

  1. Zgodnie z ustawą o samorządzie gminnym organami gminy są ­­­– stanowiącym rada gminy, a wykonawczym wójt (burmistrz, prezydent). W obu przypadkach, to mieszkańcy gminy w powszechnych wyborach podejmują decyzję o tym, komu powierzają zarówno funkcję prezydenta miasta, jak i radnego. Zgodnie z ww. ustawą działalność organów jest jawna, a zasady dostępu do dokumentów i korzystania z nich określa statut gminy.
  2. Zapewniam, że decyzje dotyczące funkcjonowania Gminy Miasta Toruń nie są podejmowane w zaciszu gabinetu. Praca nad poszczególnymi inwestycjami czy też programami to setki godzin spotkań roboczych, rozmów z ekspertami i konsultacji z różnymi grupami zainteresowanymi danym tematem. Żadne konsultacje społeczne przeprowadzane przez Gminę nie są fasadowe. Ich tematykę,  rozmiar i sposób prowadzenia ustala Rada Miasta Torunia po uprzednim uzyskaniu opinii Rady Społecznej ds. konsultacji społecznych. Organ ten jest powoływany na podstawie „Regulaminu konsultacji społecznych” (uchwała RMT nr 508/2013 z dn. 21.02.2013 r.).
  3. Wszystkie decyzje i rozstrzygnięcia samorządowe w Toruniu podejmuje rada miasta, a projekty tych dokumentów przygotowuje także prezydent miasta. Pozwolę sobie tutaj zacytować art. 14 Ustawy o samorządzie, dotyczący podejmowania uchwał:

1. Uchwały rady gminy zapadają zwykłą większością głosów w obecności co najmniej połowy ustawowego składu rady, w głosowaniu jawnym, chyba że ustawa stanowi inaczej.

2. Głosowania jawne na sesjach rady odbywają się za pomocą urządzeń umożliwiających sporządzenie i utrwalenie imiennego wykazu głosowań radnych.

4. Twierdzi Pan, że cyt. „Większość w Radzie Miasta w zasadzie prezydent sobie kupił stanowiskami”. W kolejnych kadencjach, w trakcie których mam zaszczyt odpowiadać za zadanie wykonawcze Torunia współpracowałem i współpracuję z radnymi zrzeszonymi w klubach radnych, w tym także poprzez zawieranie porozumień programowych. Najczęściej w ramach tych porozumień dochodzi do wskazywania przez kluby radnych kandydatów na stanowiska zastępców prezydenta, który po uzyskaniu mojej akceptacji podejmuje te zdania. Taki model współodpowiedzialności w Toruniu sprawdza się od lat i nie ma charakteru „kupczenia stanowiskami”. Porozumienia to dowód na to, że mimo różnic wspólnie z radnymi możemy mieć wizję tego, jak ma wyglądać Toruń. Liczne dyskusje i godziny spędzone na sali obrad to dowód, że w radzie miasta jest miejsce na debatę i ścieranie się wielu różnych spojrzeń na sprawy, nad którymi pracują zarówno prezydent miasta, jak i radni. Rada nigdy nie była  i nie będzie traktowana przeze mnie, jako cyt. „maszynka do głosowania”. To organ, z którego zdaniem, jako prezydent, się liczę, a przede wszystkim decydujący o sprawach konstytutywnych miasta (programy, plany, budżety).

5. Jest Pana celem cyt. „jak najbardziej efektywny urząd, a nie jak najtańszy”. Bardzo się cieszę, że myśli Pan o rozwoju i kompetencjach pracowników Urzędu Miasta Torunia (UMT). Zapewniam, że są to osoby, które wykonują swoją pracę w pełni rzetelnie i profesjonalnie. Dodam, że urzędnicy chętnie podnoszą swoje kwalifikacje w ramach rzeczowo-finansowego planu szkoleń. W 2023 r. w 96 szkoleniach płatnych i bezpłatnych wzięło udział 365 pracowników UMT (w 50 szkoleniach w formie on-line wzięło udział 61 pracowników natomiast w 46 szkoleniach stacjonarnych wzięło udział 304 pracowników).

Prezydent Miasta Torunia

Michał Zaleski

Najczęściej czytane aktualności

  • Kultura, Miasto
    W dniu Święta Konstytucji 3 Maja toruński Rynek Staromiejski po raz kolejny stał się miejscem szczególnych wydarzeń. - To najpiękniejsze i najradośniejsze polskie święto przeżywamy w samym sercu Torunia, na terenie Zespołu Staromiejskiego wpisanego na Listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO - podkreślił prezydent Torunia Michał Zaleski....
  • Kultura, Miasto
    Medale Thorunium, Statuetki Herbu Torunia, Statuetki Toruńskiego Flisaka oraz Medale Pamiątkowe Roku Mikołaja Kopernika zostały wręczone osobom zasłużonym dla miasta. Uroczystość odbyła się 2 maja 2024 r. w Ratuszu Staromiejskim.
  • Kultura, Miasto
    Koncert „Zaucha Serca Bicie” wieczorową porą zakończył toruńskie obchody Święta Konstytucji 3 Maja (3.05.2024 r.). Na scenie wystąpili wybitni artyści: Ania Karwan, Ewa Abart, Mateusz Wiśniewski, Dodo Jaszczyńska oraz Paweł Wolsztyński.
  • Miasto, Sport
    Toruński Apator pokonał (3.05.2024 r.) na Motoarenie drużynowego wicemistrza Polski Spartę Wrocław 52:38. Na Motoarenie zasiadło prawie 14 tysięcy widzów.
  • Kultura, Miasto
    W Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej 2 maja 2024 r. w Centrum Kulturalno-Kongresowym Jordanki w Toruniu odbył się Koncert Prezydenta Miasta Torunia z udziałem Litewskiej Orkiestry Kameralnej i Lukasa Geniusasa, jednego z najbardziej ekscytujących i charakterystycznych artystów swojego pokolenia.
  • Kultura, Miasto
    Uroczystości z udziałem wojska i pełen licznych atrakcji piknik patriotyczny - w ten sposób Toruń obchodził w tym roku Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. - Biało-czerwonymi flagami zdobimy toruńskie domy, patrzymy na nie z dumą i z uznaniem dla dziedzictwa narodowego naszego miasta i kraju - mówił prezydent Torunia Michał Zaleski.
  • Na inaugurację tegorocznego festiwalu Probaltica na Rynku Staromiejskim w Toruniu wystąpiła jazzowa orkiestra Kaunas Bigbandas z naszego miasta partnerskiego - Kowna. Następnie, w rocznicę przystąpienia do UE muzycy z krajów bałtyckich spotkali się w Toruniu i wspólnie zagrali IX Symfonię L. van Beethovena wraz z Hymnem Unii Europejskiej.
  • 2 maja 2024 r. po raz 20. obchodzimy Święto Flagi Rzeczypospolitej Polskiej.
  • Na Rynku Staromiejskim odbyło się wydarzenie z okazji 20. rocznicy wstąpienia Polski do Unii Europejskiej, podczas którego licznie zgromadzeni torunianie i przybyli do Torunia goście wspólnie z Chórem Akademickim Uniwersytetu Mikołaja Kopernika odśpiewali hymn UE pt. „Oda do radości”.
  • Tuż przed majówką miasto uruchomiło w Toruniu fontanny miejskie. Wracają także widowiskowe pokazy wieczorne na fontannie Cosmopolis przy Fosie Staromiejskiej.
  • We wtorek 30 kwietnia 2024 r. w Komendzie Miejskiej PSP w Toruniu odbył się uroczysty apel z okazji przyjęcia obowiązków Komendanta Miejskiego PSP w Toruniu przez bryg. Sławomira Grudzińskiego.
  • Nowe podłogi i balustrady - zakończył się remont tarasu widokowego przy ul. Majdany.
  • Zachęcamy turystów i mieszkańców gmin ościennych do skorzystania z wygodnych, bezpiecznych i monitorowanych parkingów typu P&R. W Toruniu tego typu rozwiązania są zlokalizowane w dwóch miejscach – przy ul. Olimpijskiej 42 oraz Dziewulskiego 38 w Toruniu. W sumie do dyspozycji kierowców jest prawie 440 miejsc parkingowych!
  • Fundacja Studio M6 rozpoczyna blok szkoleniowo-doradczy dedykowany dla organizacji pozarządowych z województwa kujawsko-pomorskiego.