Odwołane wydarzenia kulturalne | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Odwołane wydarzenia kulturalne

Koronawirus, Kultura
Data publikacji: 05 listopada 2020
Autor: Adrian Aleksandrowicz
Na zdjęciu: muzycy i dyrygent na scenie CKK Jordanki

Decyzją Premiera RP Mateusza Morawieckiego instytucji kultury na terenie całego kraju do końca listopada pozostają zamknięte. Wydarzenia kulturalne organizowane przez toruńskie instytucje kultury zostaną odwołane lub zrealizowane bez udziału publiczności. Trwają prace nad przygotowaniem programu imprez i warsztatów online.

Decyzja premiera ma związek ze wzrostem ilości osób zarażonych koronawirusem SARS-CoV-2. Prezydent Torunia podczas konferencji prasowej 5 listopada poinformował, które imprezy zostaną odwołane, a które odbędą się online.

- W tym miesiącu nie będziemy mogli brać udziału w koncertach i innych wydarzeniach. Instytucje przygotowują się do funkcjonowania onlinezapewnia prezydent Torunia Michał Zaleski.

Już wcześniej podjęto decyzję o odwołaniu jesiennej odsłony akcji Toruń za pół ceny, która miała się odbyć od 6 do 8 listopada 2020 roku.

7 i 8 listopada zaplanowano Dni Otwarte Muzeum Twierdzy Toruń – mieszkańcy mieli zwiedzać obiekt w małych grupach, przy zachowaniu reżimu sanitarnego. Jednak ze względu na obowiązujące od soboty obostrzenia wydarzenie to zostało odwołane.

Dwór Artusa zaplanowane na listopad imprezy przeniesie na inny termin lub, w miarę możliwości, zorganizuje je online. Wiadomo już, że koncert Krzemyk & Harry, który miał odbyć się 6 listopada, w ramach Artus Festival zostanie przeniesiony na inny termin. Dwór Artusa odwolał także spotkania w ramach festiwalu: z Adamem Bieleckim (8 listopada) i Marcinem Dorocińskim (18 listopada). Nie odbędzie się koncert Pawła Domagały. Artysta miał wystąpić w Auli UMK 23 listopada. Centrum Kultury zamierza zorganizować online 4 wydarzenia festiwalowe, które miały odbyć się stacjonarnie, koncerty: Pinky Loops (13 listopada), Zawadzki/Staszkiewicz (15 listopada), Kasia Lins (16 listopada) oraz spektakl Improv Baltic Show (23 listopada).

W formie zdalnej odbędzie się X Festiwal Muzyki Cichej – 8 listopada w Ratuszu Staromiejskim bez udziału publiczności nagrany zostanie koncert, a relację video z tego wydarzenia torunianie będą mogli obejrzeć w internecie 15 listopada.

W ramach 27. edycji Festiwalu Muzyki i Sztuki Krajów Bałtyckich PROBALTICA 5 listopada nagrane zostaną dwa koncerty w zabytkowej zajezdni MZK - w ramach Toruńskiego Tramwaju Niepodległości, który miał wyjechać na trasę z okazji Święta Niepodległości. Koncerty zostaną wyemitowane przez TV Toruń 11 listopada, będą też dostępne na stronach internetowych organizatorów. Ponadto w ramach festiwalu 9 listopada w Sali Mieszczańskiej Ratusza Staromiejskiego miał odbyć się koncert kwartetu kantele Ida Elina z Finlandii. Wydarzenie nie odbędzie się w tradycyjnej formule, koncert zostanie jednak zrealizowany online.

W ramach obchodów rocznicy odzyskania Niepodległości 11 listopada Toruńska Orkiestra Symfoniczna planowała koncert „Chopin na Święto Niepodległości” w auli UMK. Ze względu na wczorajszą decyzję premiera, zostanie on zrealizowany online w pomniejszonym składzie orkiestry. TOS zamierza zrealizować online także koncert w ramach projektu Viva Beethoven! Gdzie dwóch, trzech lub czterech się spotyka (7 listopada). Na chwilę obecną symfonicy zdecydowali się odwołać: Wieczór z Czajkowskim (20 listopada), cykl koncertów w ramach familijnego cyklu „Czas dla nas” (22 listopada) oraz koncert Steve Nash & Turntable Orchestra (29 listopada). Rozważana jest jednak organizacja tych wydarzeń online.

17 listopada miał odbyć się  Cykl Koncertów Towarzyskich – In memoriam Tadeusz Zieliński. Organizatorzy zdecydowali się odwołać to wydarzenie i rozważają jego realizację w formule zdalnej.

W tym roku nie odbędzie się Toruński Tydzień Tolerancji oraz organizowany przez Akademickie Centrum Kultury i Sztuki UMK Toruń Blues Meeting.

Zgodnie z planem, 14 listopada rozpocznie się tegoroczna edycja Festiwalu Energa Camerimage – jednego z największych wydarzeń kulturalnych organizowanych w Toruniu. Tegoroczna odsłona popularnego festiwalu przeniesie się do internetu – wszystkie atrakcje będą odbywać się online. Szczegóły na stronie internetowej festiwalu – aby przejść do strony kliknij tutaj.

Decyzją premiera instytucje kultury nie mogą działać stacjonarnie do końca listopada. Prezes Rady Ministrów zaznaczył jednak, że jeśli nie uda się ograniczyć przyrostu zarażeń to obostrzenia mogą obowiązywać dłużej.

fot. Wojtek Szabelski
     

Najczęściej czytane aktualności

  • Na zdjęciiuL kobieta wrzuca złożoną kartę do głosowania do urny wyborczej
    Miasto
    W drugiej turze wyborów na prezydenta miasta Torunia wymaganą większość głosów zdobył Paweł Gulewski (KKW Koalicja Obywatelska).
  • Docenieni za bohaterską postawę
    Miasto
    St. asp. Łukasz Grabowski i Rafał Koziołek zachowali zimną krew i wyciągnęli z Wisły 16-letnią dziewczynę. Ich bohaterską postawę docenił Prezydent Torunia Michał Zaleski.
  • Zazieleniamy Bulwar Filadelfijski
    Eko, Miasto
    Na Bulwarze Filadelfijskim robi się coraz bardziej zielono. To za sprawą nowych nasadzeń oraz trawy, która właśnie jest układana nad Wisłą.
  • Kultura, Miasto
    Zapraszamy serdecznie do udziału w Majówce w Muzeum Okręgowym w Toruniu w dniach 28 kwietnia – 5 maja 2024 r. Czekać będzie na Państwa moc atrakcji i sporo niespodzianek. Dodatkowo informujemy, że nasze oddziały muzealne będą dla Państwa otwarte od godz. 10.00 – 18.00.
  • Na zdjęciu: biegacze na bieżni
    Miasto, Sport
    Rozstrzygnięto otwarty konkurs ofert na organizację w Toruniu międzynarodowych i ogólnopolskich wydarzeń sportowych, memoriałów oraz turniejów cyklicznych kreujących sportowy wizerunek miasta Torunia. Imprezy mają odbyć się od 1 lipca do końca 2024 roku.
  • Program unieszkodliwiania azbestu - plakat
    Eko, Miasto
    Do 13 maja 2024 r. można składać wnioski o dofinansowanie na demontaż i unieszkodliwienie odpadów zawierających azbest z nieruchomości zlokalizowanych na terenie województwa kujawsko-pomorskiego.
  • Pod hasłem "Otwartość" rozpoczęła się 22. edycja toruńskiego Festiwalu Nauki i Sztuki. Dla uczestników przygotowano 130 imprez w 5 strefach i 18 blokach tematycznych.
  • Stowarzyszenie „Kierunek Zdrowie” obchodzi 20-lecie działalności charytatywnej.
  • Utworzone w 1993 roku Oratorium im. bł. ks. Bronisława Markiewicza w Toruniu świętuje 30-lecie istnienia. Uroczystości rocznicowe odbyły się w Hotelu Filmar.
  • W 2. kolejce PGE Ekstraligi KS APATOR Toruń pewnie pokonał FOGO UNIĘ Leszno 59:31. Liderem gospodarzy był Emil Sajfutdinow, który zdobył 14 punktów. Było to pierwsze w tym sezonie spotkanie rozegrane na Motoarenie.
  • Uczniowie drugiej klasy w Miejskiej Szkole Podstawowej nr 15 im. Powstańców Śląskich w Piekarach Śląskich wybrali kilka miejsc w Toruniu i okolicach, do których przygotują specjalne kartki.
  • Z roku na rok na świecie wytwarza się coraz więcej plastiku. Dlatego tegoroczny Międzynarodowy Dzień Ziemi zwraca uwagę na ten aspekt, zachęcając wszystkich do refleksji nad hasłem tych obchodów: „Planeta vs. Plastik”. Choć oficjalne święto przypada na 22 kwietnia, już teraz zachęcamy mieszkańców Torunia do podejmowania działań na rzecz ochrony...
  • Na Bulwarze Filadelfijskim robi się coraz bardziej zielono. To za sprawą nowych nasadzeń oraz trawy, która właśnie jest układana nad Wisłą.
  • Wydział Sportu i Rekreacji Urzędu Miasta Torunia zaprasza do składania projektów w otwartych konkursach ofert na realizację działań z zakresu profilaktyki uzależnień.