Park Tysiąclecia latem | www.torun.pl

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Park Tysiąclecia latem

Eko, Miasto
Data publikacji: 14 lipca 2023
Autor: Magdalena Winiarska
Na zdjeciu aleja parkowa, wokół bujne drzewa

Położony na lewobrzeżu Park Tysiąclecia to jedno z ulubionych miejsc rekreacji mieszkańców Torunia.

Rozciągający się na powierzchni ponad 19 ha park przyciąga bujną roślinnością, miejscami rekreacji i odpoczynku, licznymi ścieżkami spacerowymi. Nie będą się tam nudzić najmłodsi, na których czeka plac zabaw.

Park Tysiąclecia przeszedł metamorfozę w roku 2020, kiedy zakończyły się prace związane z projektem pn. „Rewitalizacja Parku Tysiąclecia wraz z odbudową układu wodnego fosy, przy ul. Podgórskiej w Toruniu". Przedsięwzięcie zrealizowane zostało kosztem ponad 11,7 mln zł przy udziale 9,8 mln zł środków Funduszu Spójności UE, w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020: Ochrona środowiska, w tym adaptacja do zmian klimatu, 2.5 Poprawa jakości środowiska miejskiego.

Projekt ten został doceniony przez Ministra Klimatu i Środowiska, za jego realizację bowiem miasto Toruń otrzymało w 2022 r. pierwszą nagrodę w konkursie „Miasto z Klimatem - najlepszy zrealizowany projekt” w kategorii miast powyżej 70 tys. mieszkańców.

W ramach zagospodarowania Parku Tysiąclecia - największego parku miejskiego na toruńskim lewobrzeżu, wymieniono znaczną ilość asfaltowych nawierzchni parkowych tj. prawie 10 tys. m kw. na ekologiczną, wodnoprzepuszczalną nawierzchnię mineralną, zastosowaną na wszystkich alejkach parkowych, ciągach pieszo-rowerowych i placach. Dzięki nasadzeniu kilku tysięcy krzewów, obsadzeniu zielenią skarpy, założeniu nowych kwietników i trawników dywanowych powierzchnia biologicznie czynna w parku sięgnęła osiągnęła 91,7%.

Park zachwyca bioróżnorodnością biologiczną w wielopiętrowych i wielogatunkowych realizacjach zieleni, złożonych głównie z gatunków rodzimych, tj. berberys, bez czarny, leszczyna pospolita czy trzmielina. Krzewy te stwarzają atrakcyjne warunki dla rodzimych ptaków, owadów i drobnych ssaków. Uzupełnieniem jest zieleń okrywowa, która znosi lepiej zacienienia, a dzięki systemowi korzeniowemu hamuje degradację gleb poprzez ułatwienie napowietrzania i zwiększanie retencji wodnej, posiada działanie fitosanitarne oraz jest siedliskiem dla mikrofauny. W ramach projektu nasadzono 273 drzewa gatunków liściastych rodzimych, w tym głównie: klon pospolity, dąb szypułkowy, czy lipa drobnolistna. Gatunki liściaste lepiej pochłaniają dwutlenek węgla, a tym samym sprzyjają poprawie jakości powietrza.

Różnorodne trawy ozdobne i miniogrody ziołowe, zaprojektowane w dużej mierze w strefach skupisk odwiedzających ten teren, sprzyjają integracji społecznej, w takich funkcjonalnie wydzielonych strefach jak: naturalne place zabaw wykonane w przeważającej mierze z materiałów ekologicznych, strefy relaksu z hamakami, siedziskami wieloosobowymi czy leżakami. Ponadto zagospodarowanie zbiornika wodnego fosy otaczającej zabytkowe i estetycznie wyeksponowane fortyfikacje, budowa pomostu rekreacyjnego na stawie Felek, siłowni plenerowej, licznych ścieżek rowerowych czy stworzenie ścieżki edukacyjno-przyrodniczej, z ukrytymi pomiędzy roślinnością domkami dla jeży i hotelami dla owadów doprowadziły do stworzenia atrakcyjnej strefy relaksu i zarazem aktywnego wypoczynku.

Aspekt społeczny projektu dopełniają zastosowane w postaci ramp i szerokich alejek parkowych udogodnienia dla osób z niepełnosprawnościami oraz rodzin z wózkami czy ławki dla matek karmiących. W efekcie w przestrzeni miejskiej wykreowany został nowy jakościowo teren zieleni, w którym na co dzień spędza się czas w zgodzie z ideą zrównoważonego rozwoju, ale przede wszystkim w maksymalnie możliwym stopniu wykorzystała sieć przyrodniczych powiązań, wpływając pozytywnie na warunki życia mieszkańców Torunia i osób odwiedzających ten teren.

Fot. Sławomir Kowalski

Najczęściej czytane aktualności

  • Na zdjęciu: pary małżeńskie z medalami
    Miasto
    W Ratuszu Staromiejskim w Toruniu 11 toruńskich par odebrało Medale za Długoletnie Pożycie Małżeńskie. Uroczystość odbyła się 23 sierpnia 2024 r.
  • Na zdjęciu: dwóch mężczynz trzyma wspólnie rycinę
    Eko, Miasto
    Dzień Działkowca połączony z 40-leciem istnienia Rodzinnego Ogrodu Działkowego „Zagroda” – to wydarzenie zgromadziło na lewobrzeżu miłośników zieleni i upraw.
  • Miasto
    W sierpniu 2024 r. odnotowano w Polsce wyraźny wzrost zachorowań na COVID-19. W dniu 23 sierpnia br. w Polsce odnotowano 1.089 nowych zakażeń, a 3 osoby zmarły z powodu COVID-19.
  • Szkoła Podstawowa nr 12 w Toruniu
    Miasto
    Oświadczenie Rzecznika prasowego Prezydenta Miasta Torunia ws. naboru do Szkoły Podstawowej nr 12.
  • Na zdjęciu: podświetlona instalacja w kształcie ptaków
    Kultura, Miasto
    Zaskakujące i urzekające instalacje świetlne jeszcze w piątek i sobotę goszczą na terenie zespołu staromiejskiego w ramach 15. edycji Bella Skyway Festival. To trzeba zobaczyć! A na koniec weekendu czekają nas sportowe emocje – ruszają żużlowe play offy!
  • Rocznicowy konkurs fotograficzny
    Miasto, MZK
    Rok temu, 25 sierpnia 2023 r., otwierając nową linię tramwajową na północ Torunia, chcieliśmy naładować Torunian dobrą energią. Tłumy na pierwszych przejazdach i na pikniku świadczyły o tym, że to się udało. Dlatego w rocznicę  tego wydarzenia Miejski Zakład Komunikacji w Toruniu zaprasza do udziału w zabawie fotograficznej „Naładowani dobrą...
  • Zaskakujące i urzekające instalacje świetlne jeszcze w piątek i sobotę goszczą na terenie zespołu staromiejskiego w ramach 15. edycji Bella Skyway Festival. To trzeba zobaczyć! A na koniec weekendu czekają nas sportowe emocje – ruszają żużlowe play offy!
  • Przyjdź na pożegnanie lata w Młynie Wiedzy. Wyjątkowe atrakcje i bardzo dobra zabawa na finał wakacji 2024 gwarantowane.
  • Oświadczenie Rzecznika prasowego Prezydenta Miasta Torunia ws. naboru do Szkoły Podstawowej nr 12.
  • Prezydent Torunia Paweł Gulewski spotkał się dziś (22 sierpnia 2024 r.) ze starostą powiatu toruńskiego Mirosławem Graczykiem, aby porozmawiać o współpracy obu jednostek samorządu terytorialnego.
  • Dotychczasowa dyrektor Muzeum Okręgowego w Toruniu Aleksandra Mierzejewska będzie kontynuować swoją prace. 22 sierpnia 2024 r. prezydent Paweł Gulewski wręczył jej powołanie na kolejną, 4-letnią kadencję.
  • Blask srebrnego medalu olimpijskiego można było zobaczyć podczas spotkania z Wilfredo Leonem, znakomitym siatkarzem związanym z Toruniem.
  • Od 15 do 17 sierpnia 2024 r. na wodach Zatoki Puckiej rozegrano 19. Mistrzostwa Polski w Kitesurfingu oraz Wingfoilu, które od tego roku odbywają się pod nową nazwą – Kite Wing Cup.
  • Prezydent Torunia Paweł Gulewski odebrał w czwartek 22 sierpnia 2024 r. w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Kujawsko-Pomorskiego potwierdzenie zawarcia umowy dla projektu pn. "Rozbudowa ul. Sobieskiego poprzez budowę drogi rowerowej na odcinku od pl. Pokoju Toruńskiego do ul. Żółkiewskiego w Toruniu".