Pętla Motoarena gotowa | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Pętla Motoarena gotowa

Drogi, Inwestycje, Miasto, MZK
Data publikacji: 23 lutego 2015
Autor: Sylwia Derengowska

Jeden z kluczowych punktów na tramwajowej mapie Torunia przeszedł prawdziwą metamorfozę. Pętla Motoarena została oddana do eksploatacji z końcem stycznia 2015 r.

Modernizacja popularnej Motoareny składała się z wielu elementów, a końcowy efekt robi duże wrażenie. Koszt całej inwestycji wyniósł 9 827 700 złotych brutto. Inwestycja przyniosła wiele korzyści zarówno osobom korzystającym z transportu tramwajowego, jak i motorniczym. Przyczyni się także do zmniejszenia kosztów eksploatacyjnych MZK.

Przystanki znajdujące się na terenie pętli zostały dostosowane do potrzeb osób o ograniczonej możliwości poruszania się. Pętla została wyposażona w cztery platformy przystankowe. Podniesienie rzędnych platform do poziomu podłogi nowych tramwajów ułatwi korzystanie z nowego taboru m.in. osobom starszym czy niepełnosprawnym, poruszającym się na wózkach inwalidzkich. Dodatkowo z myślą o osobach niedowidzących i słabowidzących platformy zostały wyposażone w pasy bezpieczeństwa z wypustkami, wykonane z płyt w kolorze odróżniającym się od pozostałej nawierzchni platformy. Ponadto na przystanku dla wsiadających pasażerowie mogą ochronić się przed opadami deszczu bądź śniegu dzięki zamontowanym dwóm wiatom. To dobra informacja przed rozpoczęciem sezonu dla amatorów sportu żużlowego.

W trosce o bezpieczeństwo pasażerów na terenie całej pętli pojawiły się wygrodzenia zabezpieczające przed wtargnięciem pieszego pod tramwaj oraz chroniące pieszych przed samochodami. Wybudowane zostały specjalne systemy chodników bezpośrednio kierujących pasażerów do poszczególnych platform. Nie zapomniano także o miłośnikach rowerów: wyremontowano ścieżkę rowerową, a także przygotowano plac pod przyszłe miejsca parkingowe dla rowerów.

W lepszych warunkach będą także pracować motorniczowie, ponieważ modernizacji został poddany budynek socjalny. Zlikwidowano bezodpływowy zbiornik na ścieki i podłączono budynek do kanalizacji sanitarnej. Dodatkowo motorniczowie korzystają ze specjalnych kart, które umożliwiają wejście do budynku i otwieranie szlabanu zainstalowanego na wjeździe na wyremontowany parking dla pracowników.


Na pętli przebudowano cały układ torowy oraz dobudowano dodatkowe tory odstawcze, które zostały odgrodzone, co zapewni ochronę parkowanym tam tramwajom. W sumie wybudowano osiem rozjazdów, cztery z nich są sterowane automatycznie z tramwaju, a pozostałe mechanicznie. Wszystkie zwrotnice w obrębie pętli zostały wyposażone w grzałki ogrzewające rozjazdy, dzięki czemu przy niskich temperaturach nie będą zamarzać. Ponadto wymieniono słupy trakcyjne, oświetlenie drogowe, a także zainstalowano oświetlenie wewnętrze pętli, między innymi torów odstawczych oraz platform przystankowych. Wszystkie prace budowlane wykonane zostały w przeciągu sześciu miesięcy.

W ramach kolejnych działań na platformie przystankowej dla wsiadających zostanie dodatkowo zamontowana także tablica systemu informacji pasażerskiej z godzinami odjazdu tramwajów, która będzie wyposażona w informację głosową, pomocną dla osób niedowidzących i słabowidzących.

Modernizacja pętli tramwajowej Motoarena to jeden z elementów projektu pod nazwą „Integracja systemu transportu miejskiego wraz z zakupem taboru tramwajowego w Toruniu – BiT-City” współfinansowanego przez Unię Europejską ze środków Funduszu Spójności w ramach programu Infrastruktura i Środowisko, którego celem jest poprawa sprawności funkcjonowania transportu tramwajowego w naszym mieście.

Najczęściej czytane aktualności

  • Na zdjęciu: liczne grono osób stoi w sali sesyjnej
    Miasto
    Herb województwa kujawsko-pomorskiego został odsłonięty w sali Rady Miasta Torunia. Jego miejsce jest obok herbu miasta.
  • 5. sesja Rady Miasta Torunia
    Miasto
    18 lipca 2024 r. o godz. 10.00 rozpocznie się 5. sesja Rady Miasta Torunia.
  • Autobusem MZK do Kamionek
    Miasto
    Z Torunia prosto nad jezioro w Kamionkach. 20 lipca 2024 r. uruchomiona zostanie linia autobusowa nr 141.
  • Na zdjęiu: wieża ratusza na tle pochmurnego nieba
    Kultura, Miasto
    Weekend rozpoczynamy sztuką młodego pokolenia - w CSW otwarcie trzech wystaw młodych artystek. Dla melomanów - koncert inaugurujący 39. Świętojański Festiwal Organowy. A w niedzielę czeka nas odpoczynek i spacery - instytucje kultury zachęcają do pełnego relaksu.
  • Miasto
    10–11 września 2024 roku w CKK Jordanki odbędzie się Toruński Kongres Dialogu.
  • Parkingi Park&Ride są zlokalizowane w dwóch miejscach – przy ul. Olimpijskiej 42 oraz Dziewulskiego 38.
    Miasto, MZK
    Aż o połowę, od września 2024 r., obniżone zostaną ceny na toruńskich parkingach Park&Ride.
  • Ruszyły prace wykończeniowe w powstającym budynku usługowo-biurowym przy ul. Szubińskiej 13 w Toruniu. Inwestor planuje oddać obiekt w ręce najemców w październiku 2024 roku. Do wynajęcia zostały ostatnie lokale dla biznesu.
  • Herb województwa kujawsko-pomorskiego został odsłonięty w sali Rady Miasta Torunia. Jego miejsce jest obok herbu miasta.
  • Podczas rozdania toruńskich nagród muzycznych z jubileuszowym koncertem wystąpi Sławek Uniatowski. Wydarzenie odbędzie się 27 lipca 2024 r. o godz. 18:00 na scenie na Bulwarze Filadelfijskim.
  • Zabytek wraz z terenem przyległym zostanie przekazany umową użyczenia Toruńskiej Agendzie Kulturalnej. W pierwszym etapie na miejscu powstanie ogrodzenie, a cały teren zostanie objęty dozorem monitoringu. Wykonane zostaną również najpotrzebniejsze prace porządkowe i konserwacyjne.
  • Uroczyste odsłonięcie herbu województwa kujawsko-pomorskiego rozpocznie 5. sesję Rady Miasta Torunia, która odbędzie się 18 lipca 2024 r.
  • Miejski Zarząd Dróg w Toruniu poszukuje wykonawcy, który wykona remont ulicy Szosy Lubickiej wraz z remontem przejścia podziemnego na wysokości ulicy Piskorskiej. Zainteresowane firmy mogą składać oferty do 26 lipca br. Remont obejmie Szosę Lubicką na odcinku od ulicy Dziewulskiego do Olsztyńskiej wraz z remontem przejścia podziemnego na wysokości...
  • Dobra lokalizacja w zasięgu drogi krajowej nr 15, rozwijające się osiedle mieszkaniowe i plan zagospodarowania przestrzennego zakładający prowadzenie usług. To atuty nieruchomości przy Szubińskiej 23 w Toruniu o powierzchni 0,32 ha. Cena wywoławcza wynosi 1 200 000 zł.
  • 18 lipca 2024 r. o godz. 10.00 rozpocznie się 5. sesja Rady Miasta Torunia.