Planetoida odsłonięta | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Planetoida odsłonięta

Kultura
Data publikacji: 20 lutego 2009
Autor: admin_vobacom

Uroczyste odsłonięcie aranżacji plastycznej przedstawiającej Planetoidę 12999 Toruń przed budynkiem Harmonijki zainaugurowało w czwartek, 19 lutego 2009 r. polskie obchody Międzynarodowego Roku Astronomii.

Nasze miasto i dzień inauguracji zostały wybrane nieprzypadkowo. Uroczystości miały miejsce dniu urodzin toruńskiego astronoma Mikołaja Kopernika. Niewiele jest też na świecie miast, których imię noszą ciała niebieskie. Tłumnie zgromadzeni mieszkańcy miasta mieli okazję po raz pierwszy zobaczyć rzeźbę, która oświetlona kolorowymi reflektorami rzeczywiście wyglądała, jakby właśnie spadła z kosmosu.

Odsłonięcie uświetnił widowiskowy pokaz pirotechniczny „Cosmopolis” z muzyką w tle. W postaci fajerwerków uważni mogli rozpoznać kolejne sfery układu heliocentrycznego, od tysięcy gwiazd stałych, poprzez pierścienie Saturna, Jowisza z czterema księżycami, krwistego Marsa, błękitną Ziemię ze srebrnym Księżycem, Wenus i Merkurego, aż do panującego nad wszystkim Słońca. Nie zabrakło komet i rojów meteorów, a wśród milionów świateł można było szukać planetoidy Toruń.

Przypomnijmy, że autorką aranżacji jest doktorantka Wydziału Sztuk Pięknych UMK, Paulina Kaczor-Paczkowska. Autorem pokazu był Paweł Zyguła a wykonawcą firma Nakaja Art z Krakowa. Ich pokazy mają aspiracje dzieł sztuki i wielokrotnie zdobywały najwyższe laury na międzynarodowych festiwalach ogni sztucznych.

Prawdziwą planetoidę 12999 Toruń, odkrytą przez Edwarda Bowella, sfotografował kilka miesięcy temu toruński astronom Krzysztof Hełminiak i możemy ją podziwiać w postaci poruszającej się wśród gwiazd kropki w internecie (www.pta.edu.pl/12999/index.html). Jak jednak może ona w rzeczywistości wyglądać, opowiedział i pokazał zaraz po fajerwerkach w Planetarium absolwent UMK, profesor Tadeusz Michałowski, wybitny znawca w tej dziedzinie. To on właśnie namówił odkrywcę do nadania asteroidzie 12999 nazwy miasta Kopernika. Podczas uroczystości plenerowej prof. Michałowski odczytał list od Edwarda Bowella, w którym odkrywca zapowiedział swój rychły przyjazd do Torunia (będzie on goście Toruńskiego Festiwalu Nauki i Sztuki w kwietniu).

Kolejnym elementem toruńskich obchodów Roku Astronomii jest Koncert Uniwersytecki z udziałem Toruńskiej Orkiestry Symfonicznej, w ramach którego zaplanowano prawykonanie utworu muzycznego "Planetoida 12999 Toruń" skomponowanego specjalnie na tę okazję przez laureatkę Medalu Thorunium Magdalenę Cynk. W Dworze Artusa można się spotkać z astronomią z przymrużeniem oka. Czynna jest tam wystawa rysunkowych żartów i karykatur, od kilkunastu lat zdobiących czasopismo Urania-Postępy Astronomii i happeningowe przedstawienie w krzywym zwierciadle ukazujące naukową nowomowę. Na zakończenie, w ramach wykładów im. Aleksandra Jabłońskiego usłyszymy niestrudzonego popularyzatora i wybitnego kosmologa, księdza profesora Michała Hellera. W roku 2008, jako pierwszy Polak, został on uhonorowany najwyższą (w sensie materialnym) indywidualną nagrodą na świecie, Nagrodą Templetona, związaną z pokonywaniem barier pomiędzy nauką a religią. Arcyciekawą imprezą będzie spotkanie w Ratuszu Staromiejskim gdzie zobaczymy polską prapremierę filmu dokumentalnego "Tajemnica kodu Kopernika", a jednym z głównych bohaterów dyskusji na ten temat będzie odkrywca grobu astronoma, profesor Jerzy Gąssowski.

MRA ustanowiony został przez UNESCO i ONZ. Rok 2009 ma dla astronomii szczególne znaczenie. W tym roku przypada 400. rocznica użycia przez Galileusza lunety do oglądania nieba. Jego obserwacje stanowiły przełom w postrzeganiu i rozumieniu Kosmosu. Od tego czasu każda nowa klasa przyrządów astronomicznych pozwalała na dokonanie przełomowych, fundamentalnych odkryć. Pieczę nad obchodami Roku Astronomii w Polsce sprawuje Polskie Towarzystwo Astronomiczne, którego prezesa gościliśmy podczas uroczystości w Toruniu. Komitetowi Honorowemu Obchodów przewodniczy Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Lech Kaczyński. Specjalnie na rzecz Roku Astronomii powstał portal internetowy www.astronomia2009.pl.

W przygotowania inauguracji Roku Astronomii, włączyło się szereg instytucji i organizacji: Uniwersytet Mikołaja Kopernika, Centrum Kultury Dwór Artusa, Toruńska Orkiestra Symfoniczna, Muzeum Okręgowe, Towarzystwo Miłośników Torunia, Planetarium im. Władysława Dziewulskiego oraz Polskie Towarzystwo Astronomiczne. Całość koordynował Wydział Kultury Urzędu Miasta Torunia. Jest to dopiero początek wydarzeń, które czekają nas w ciągu najbliższych miesięcy.

Tu znajdziesz program imprez

Najczęściej czytane aktualności

  • Drogi, Miasto
    W poniedziałek 29 kwietnia 2024 r. o godzinie 17.00 Bulwar Filadelfijski zostanie udostępniony dla ruchu.
  • Organizacja ruchu w majówkowy weekend na Starówce
    Drogi, Miasto
    W weekend majowy w obrębie Starówki będą obowiązywać zmiany w organizacji ruchu i komunikacja miejskiej.
  • Na zdjęciu: odznaczone pary małżeńskie
    Miasto
    W Ratuszu Staromiejskim w Toruniu 9 toruńskich par odebrało Medale za Długoletnie Pożycie Małżeńskie. Uroczystość odbyła się 26 kwietnia 2024 r.
  • Święto Flagi i Konstytucji 3 Maja w Toruniu
    Kultura, Miasto
    Przed nami Święto Flagi i oraz 223. rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Warto sprawdzić, co będzie się działo w Toruniu w dniach 2-3 maja.
  • Nowy Prezydent Torunia - Paweł Gulewski
    Miasto
    7 maja 2024 r. w Ratuszu Staromiejskim odbędzie się Uroczysta Sesja Rady Miasta Torunia, podczas której zaprzysiężony zostanie nowy Prezydent Miasta Torunia - Paweł Gulewski. Tego dnia swoje ślubowania złożą także radni Rady Miasta Torunia na lata 2024-2029.
  • Drogi, Miasto
    Przypominamy, że parkując na terenie Strefy Płatnego Parkowania w dniu 1 i 3 maja 2024 r. nie wnosimy opłat.
  • Drużyna Arriva Twarde Pierniki zakończyła sezon 2023/2024. Podsumowanie nastąpiło podczas uroczystego spotkania, jakie odbyło się w hotelu Filmar 28 kwietnia 2024 r.
  • 7 maja 2024 r. w Ratuszu Staromiejskim odbędzie się Uroczysta Sesja Rady Miasta Torunia, podczas której zaprzysiężony zostanie nowy Prezydent Miasta Torunia - Paweł Gulewski. Tego dnia swoje ślubowania złożą także radni Rady Miasta Torunia na lata 2024-2029.
  • W Ratuszu Staromiejskim w Toruniu 9 toruńskich par odebrało Medale za Długoletnie Pożycie Małżeńskie. Uroczystość odbyła się 26 kwietnia 2024 r.
  • Do 12 maja toruńscy drogowcy czekają na opinie dotyczące funkcjonowania w naszym mieście roweru miejskiego. Aby zabrać głos w tej sprawie, wystarczy wypełnić ankietę, która jest dostępna na stronach miejskich i Miejskiego Zarządu Dróg w Toruniu.
  • Największa impreza biegowa w regionie RUN TORUŃ odbędzie się już po raz trzynasty, a od pierwszej edycji jej istnienia wydarzenie to współtworzy galeria handlowa Toruń PLAZA. To zdecydowanie dowód na zaangażowanie społeczne i korporacyjne toruńskiej galerii w promocję zdrowego stylu życia oraz aktywności fizycznej. Podczas tegorocznej edycji...
  • 27 kwietnia 2024 r. odbędzie się druga edycja akcji, podczas której mieszkańcy Torunia będą mieli możliwość bezpłatnie założyć chip swoim pupilom. Akcja jest finansowana przez Gminę Miasta Toruń.
  • W weekend majowy w obrębie Starówki będą obowiązywać zmiany w organizacji ruchu i komunikacja miejskiej.
  • Zapraszamy na koncerty w ramach 31. edycji Festiwalu Muzyki Krajów Bałtyckich PROBALTICA, realizowanego dzięki wsparciu Gminy Miasta Toruń i praktycznie od 1994 roku, czyli „od zawsze” pod Patronatem Prezydenta Miasta Torunia. Tegoroczna edycja odbywa się w dwudziestą rocznicę włączenia Polski, Litwy, Łotwy i Estonii do Unii Europejskiej.