Pomysły na czyste powietrze w Toruniu | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Pomysły na czyste powietrze w Toruniu

Eko, Miasto
Data publikacji: 05 grudnia 2019
Autor: Adrian Aleksandrowicz

12 grudnia 2019 roku w sali konferencyjnej CKK Jordanki odbędą się konsultacje społeczne dotyczące gospodarki niskoemisyjnej.

Termin gospodarka niskoemisyjna oznacza nie tylko wyeliminowanie niskiej emisji, ale również poprawę jakości życia społeczeństwa przy jednoczesnym wzroście gospodarczym kraju. Gospodarka ta związana jest przede wszystkim z wydajnością energetyczną, znacznym udziałem odnawialnych źródeł energii oraz ogranicze­niem emisji szkodliwych pyłów i gazów. Kluczową rolę odgrywa w niej połączenie wszystkich tych aspektów.

W ramach gospodarki niskoemisyjnej minimalizuje się uzależnienie od paliw kopalnych i tym samym ogranicza emisję gazów cieplarnianych. W sposób efektywny zużywa się lub wytwarza energię oraz materiały, a także usuwa, bądź odzyskuje odpady.

Dla wprowadzenia gospodarki niskoemisyjnej polski rząd opracował Narodowy Program Rozwoju Gospodarki Niskoemisyjnej (NPRGN). Jego podstawę stawowi ratyfikowany przez Polskę Protokół z Kioto ustalony na forum Ramowej Konwencji Narodów Zjednoczonych ds. Zmian Klimatu oraz Pakietu klimatyczno-energetycznego do roku 2020.

Głównym celem NPRGN jest dokonanie zmian, które poprowadzą polską gospodarkę w kierunku niskiej emisji, przy zachowaniu zasady zrównoważonego rozwoju.

Celami szczegółowymi NPRGN są:

  • niskoemisyjne wytwarzanie energii;
  • poprawa efektywności gospodarowania surowcami i materiałami, w tym odpadami;
  • rozwój zrównoważonej produkcji - obejmujący przemysł, budownictwo i rolnictwo;
  • transformacja niskoemisyjna w dystrybucji i mobilności;
  • promocja wzorców zrównoważonej konsumpcji.

Zgodnie z deklaracjami Ministerstwa Gospodarki, „dobrze przygotowana strategia transformacji w kierunku niskoemisyjnym może stanowić bardzo silny impuls rozwojowy zarówno dla Polski, jak i dla całej Unii Europejskiej. Aby jednak tak się stało, strategia powinna być dopasowana do realiów społeczno-gospodarczych danego państwa oraz uwzględniać zmieniający się kontekst globalny”.


Gospodarka niskoemisyjna w Toruniu

Toruń posiada Plan Gospodarki Niskoemisyjnej. Jest to dokument strategiczny sporządzany na lata 2014-2020 dla obszaru gminy.

Plan Gospodarki Niskoemisyjnej zawiera zestaw konkretnych działań zmierzających do redukcji zanieczyszczeń do powietrza.  Muszą być one spójne z obowiązującymi dokumentami,  jak Strategia Rozwoju Miasta, Wieloletnia Prognoza Finansowa oraz tworzone w oparciu o obowiązujące programy ochrony powietrza i plany działań krótkoterminowych.

W naszym mieście działania te podzielono na 4 główne sektory oraz działania międzysektorowe:

  • budownictwo i energetyka,
  • transport,
  • wykorzystanie odnawialnych źródeł energii,
  • działania międzysektorowe  - obejmują zadania o charakterze nieinwestycjnym, czyli edukację społeczeństwa w zakresie oszczędzania energii oraz akcje promocyjno-informacyjne.

Działania te przyczynią się pośrednio do realizacji założonych w Planie celów.

Tutaj znajdziesz szczegółowe informacje nt.  Planu Gospodarki Niskoemisyjnej


W ramach konsultacji chcemy zapytać mieszkańców jakie działania proponują, aby zmniejszyć emisję zanieczyszczeń do powietrza w naszym mieście. Wyniki, które otrzymamy będą wnikliwie analizowane pod kątem możliowści ich wykorzystania przy tworzeniu programów działań zmierzających do ograniczenia niskiej emisji w Toruniu.

Zapraszamy do udziału warsztacie 12 grudnia 2019r. w godz. 12.00 -16.30 w sali konferencyjnej CKK Jordanki. Będzie to specjalny warsztat prowadzony Metodą Foresightu (warsztat przyszłościowy).

 W ramach warsztatu zaplanowano m.in.:

  • prezentację dotychczasowych działań na rzecz gospodarki niskoemisyjnej,
  • analizę czynników wpływających bezpośrednio na problem,
  • budowanie scenariuszy przyszłości,
  • poszukiwanie pomysłów pozwalających na zrealizowanie najlepszego i zrównoważonego scenariusza przyszłości,
  • wybór najlepszych pomysłów i szczegółowe ich opracowanie.

Warsztat przeprowadzi Rafał Moczkodan – szkoleniowiec, pracownik Wydziału Humanistycznego UMK i uniwersyteckiej spółki Idea Spin Sp. z o.o. Posiada wieloletnie doświadczenie w prowadzeniu warsztatów Metodą Foresightu oraz Design Thinking.

Z uwagi na ograniczoną liczbę miejsc, na warsztat obowiązują wcześniejsze zapisy.

Jeżeli chcesz wziąć udział w warsztacie:

1)  zgłoś chęć udziału pocztą elektroniczną, na adres: konsultacje@um.torun.pl

w zgłoszeniu należy podać:

  • imię i nazwisko,
  • numer telefonu kontaktowego,

lub

2) zadzwoń pod numer: 56 611 86 81 lub 56 811 87 47

Jeżeli nie możesz wziąć udziału w warsztacie,  prześlij swoją opinię na adres: konsultacje@um.torun.pl. Na uwagi czekamy do 31 grudnia 2019 r.

Najczęściej czytane aktualności

  • Kultura, Miasto
    Koncert inaugurujący 39. Świętojański Festiwal Organowy odbył się 19 lipca 2024 r. w Kościele Wniebowzięcia NMP w Toruniu.
  • Kultura, Miasto
    W piątek, 19 lipca 2024 r. rozpoczął się cykl koncertów w ramach „Alternatywnej Sceny Letniej”. Wakacyjne wieczory umilą fantastyczni artyści: Faustyna, Ampacity, VHS, Jakub Jan Bryndal + EL AXO oraz Kathia, których będzie można posłuchać na plenerowej scenie na Bulwarze Filadelfijskim.
  • Na zdjęciu: ruda panda mała
    Eko, Miasto
    Pandy małe z toruńskiego Ogrodu Zoobotanicznego, Rani i Ogonek, zostały po raz pierwszy rodzicami.
  • Miasto
    - Od godz. 12:00 w niedzielę 21 lipca do godz. 23:00 w poniedziałek 22 lipca 2024 r. prognozowane są upały. Temperatura maksymalna w niedzielę wyniesie od 30°C do 32°C, w poniedziałek od 31°C do 33 °C - informuje Toruńskie Centrum Zarządzania Kryzysowego.
  • Miasto
    10–11 września 2024 roku w CKK Jordanki odbędzie się Toruński Kongres Dialogu.
  • DroneTech 2024 - plakat
    Biznes, Miasto
    O możliwościach współpracy podczas edycji 2024 wydarzenia Dronetech World Meeting przedstawiciele Centrum Wsparcia Biznesu rozmawiali z organizatorami z Instytutu Wspierania Nowych Technologii. Najważniejsze spotkanie przedstawicieli branży lotniczej i pojazdów bezzałogowych odbędzie się w dniach 24-26 października 2024 na terenie Centrum...
  • Kolejne tablice informujące o tym, aby nie wchodzić na łachy wiślane, pojawiły się na lewym brzegu Wisły.
  • Kolejna odsłona projektu Park Kultury - w amfiteatrze parku na Bydgoskim Przedmieściu zaplanowano koncert i pokaz filmowy w ramach kina letniego.
  • W piątek, 19 lipca 2024 r. rozpoczął się cykl koncertów w ramach „Alternatywnej Sceny Letniej”. Wakacyjne wieczory umilą fantastyczni artyści: Faustyna, Ampacity, VHS, Jakub Jan Bryndal + EL AXO oraz Kathia, których będzie można posłuchać na plenerowej scenie na Bulwarze Filadelfijskim.
  • Toruńskie Stowarzyszenie Rodzin „Powrót z U” w ramach dofinansowania otrzymanego od Gminy Miasta Toruń realizuje dwa programy, których celem jest przede wszystkim zapewnienie kompleksowego wsparcia rodzicom oraz opiekunom dzieci i osób uzależnionych od alkoholu i narkotyków.
  • Trwają konsultacje Programu współpracy Gminy Miasta Toruń z organizacjami pozarządowymi w 2025 r. Za nami spotkanie z NGOsami.
  • Pandy małe z toruńskiego Ogrodu Zoobotanicznego, Rani i Ogonek, zostały po raz pierwszy rodzicami.
  • Już w sobotę 20 lipca 2024 r. na Zamku Krzyżackim w Toruniu odbędą się kolejne zajęcia z cyklu comiesięcznych, bezpłatnych wykładów o nazwie „Zamek pełen historii”.
  • Od czerwca 2023 r. w Toruniu można wypożyczać rowery typu cargo. W pierwszym roku z takiej możliwości skorzystano 57 razy. Najwięcej wypożyczeń, aż 17, było w październiku 2023 r.