Powrót Torunia do Polski | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Powrót Torunia do Polski

Miasto
Data publikacji: 02 stycznia 2020
Autor: Natalia Przytarska

2 stycznia 2020 r. w Urzędzie Marszałkowskim odbyła się konferencja prasowa zapowiadająca obchody 100-lecia powrotu Kujaw i Pomorza do wolnej Polski. Ogłoszono program miejskich oraz wojewódzkich wydarzeń upamiętniających tę rocznicę.

W konferencji udział wzięli marszałek województwa kujawsko-pomorskiego Piotr Całbecki, zastępca prezydenta Torunia Zbigniew Fiderewicz oraz przedstawiciele miast Bydgoszczy oraz Grudziądza.

- Czternaście długich miesięcy musieli czekać Polacy na Pomorzu i Kujawach Zachodnich, by odrodzona w listopadzie 1918 roku Rzeczpospolita przyszła także do nich. Obchodzimy setną rocznicę tamtych wydarzeń. Pamięć o narodowej historii buduje wspólnotę. Ważne, byśmy w takich chwilach byli razem - powiedział marszałek województwa kujawsko-pomorskiego Piotr Całbecki.

Obchody stulecia powrotu Torunia do wolnej Polski, które odbędą się w dniach 16-19 stycznia 2020 roku, zostały objęte Patronatem Narodowym Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy. Ich inauguracja natomiast miała miejsce już w noc sylwestrową - o godzinie dwunastej usłyszeć można było bicie toruńskiego dzwonu Tuba Dei. Symbolizować miało to radość, jaką odczuwali Torunianie z powrotu miasta do macierzy.

W ramach obchodów rocznicowych odbędzie się, m.in.: rekonstrukcja powitania polskich żołnierzy przy Dworcu Miasto, piknik historyczny „Halleriada", uroczystość patriotyczna i otwarty koncert muzyki ostatniego 100-lecia w Arenie Toruń.

- Chcemy przybliżyć klimat tamtych dni. Ma być to wielka lekcja historii dla mieszkańców Torunia, ale także całego regionuzapowiedział zastępca prezydenta Torunia Zbigniew Fiderewicz.


PLAN OBCHODÓW MIEJSKICH

16.01. (czwartek)

  • godz. 15:30 Odsłonięcie tablicy pamiątkowej poświęconej płk. Stanisławowi Skrzyńskiemu. Miejsce: Ratusz Staromiejski
  • godz. 16:00 Uroczysta sesja Rady Miasta Torunia. Wręczenie medali 100-lecia. Miejsce: Ratusz Staromiejski

17.01. (piątek)

  • godz. 13:00 Konferencja naukowa „Powrót Torunia do Polski”. Miejsce: Ratusz Staromiejski
  • godz. 17:00 Wernisaż wystawy „Toruń 100 lat Niepodległy! Z miłości ku ojczyźnie”. Miejsce: Ratusz Staromiejski

18.01. (sobota)

  • godz. 12.00 Wielki Quiz wiedzy o Toruniu z udziałem znanych torunian oraz mieszkańców (mieszkańcy odpowiadają za pośrednictwem strony www). Miejsce: Dwór Artusa
  • godz. 12:00-13:30 Halleriada - piknik kawaleryjski na Rynku Staromiejskim
  • godz. 13:30 Przemieszczenie się kawalerii przed Dworzec Miasto
  • godz. 13:45 Złożenie kwiatów pod pomnikiem gen. Józefa Hallera
  • godz. 14:00 Rekonstrukcja powitania polskich żołnierzy przy Dworcu Miasto. 
  • godz. 15:00 Uroczystość patriotyczna z okazji 100. rocznicy powrotu Torunia do Wolnej Polski. Miejsce: Rynek Staromiejski
  • godz. 16:00 Msza św. za miasto z udziałem chóru Astrolabium. Miejsce: katedra śś. Janów.

19.01. (niedziela)

  • godz. 11:00 Zawody strzeleckie z okazji 100-lecia powrotu do macierzy
  • godz. 18:00 Otwarty dla mieszkańców koncert muzyki ostatniego 100-lecia. Miejsce: Arena Toruń
    Z Toruńską Orkiestrą Symfoniczną wystąpią znani wokaliści: Piotr Cugowski, Michał Szpak, Katarzyna Wilk, Martyna Pawłowska i Kamil Czeszel oraz zespół Sanacja. W programie przeboje Henryka Warsa, Jerzego Petersburskiego, Czesława Niemena, Stana Borysa, Maryli Rodowicz, Grzegorza Ciechowskiego oraz zespołów Perfect, Dżem, Bajm i Maanam. Wstęp wolny.

Ponadto:

  • Rekonstrukcja 4 bram triumfalnych, które historycznie powstały na cześć żołnierzy WP (w Toruniu w 1920 r. były 32 bramy). Miejsce: ul. Różana, przed południową bramą Ratusza Staromiejskiego, dziedziniec Ratusza Staromiejskiego. Pomiędzy bramami ustawiona zostanie instalacja z postaciami historycznymi oraz informacjami o wydarzeniach 1920 r. W okolicach bram od 17.01 do 19.01. będzie wystawiany czołg.
  • Mapping o 100-leciu toruńskiej niepodległości. Miejsce: CKK Jordanki
  • Prace artystów z Galerii Rusz nawiązujące do 100-lecia odzyskania niepodległości przez Toruń. Dzieła eksponowane są na 2 autobusach komunikacji miejskiej do 30 stycznia 2020 r.

 PLAN OBCHODÓW WOJEWÓDZKICH

7-10 stycznia (wtorek-piątek)

  • godz. 8:00-9:00 Bieg sztafetowy do Pucka z okazji 100. Rocznicy powrotu Pomorza i Kujaw do Wolnej Polski. Start: plac przed Urzędem Marszałkowskim Województwa Kujawsko-Pomorskiego w Toruniu.
    Bieg podzielony będzie na 3 etapy: Toruń - Warlubie, Warlubie - Pruszcz Gdański, Pruszcz Gdański – Puck.

10 stycznia (piątek)

  • godz. 8:30 Złożenie kwiatów pod pomnikiem Gerarda Pająkowskiego – powstańca wielkopolskiego, który poległ podczas operacji przyłączania Torunia do Polski. Miejsce: Cmentarz Wojskowy (obecnie Komunalny)
  • godz. 9:00 Złożenie kwiatów przez harcerzy w miejscach pamięci nawiązujących do powrotu Pomorza i Kujaw do wolnej Polski - pod Pomnikiem Pamięci Ofiar Zbrodni Pomorskiej 1939 oraz pomnikiem gen. J. Hallera
  • godz. 10:00 Uroczysta msza św. dziękczynna w intencji Ojczyzny.
    Podczas uroczystej mszy świętej zainaugurowane zostanie wielkie czytanie “Pana Tadeusza”. Odczytana zostanie jedynie inwokacja, a całość utworu usłyszeć będzie można o godz. 12:00 w Pałacu Dąmbskich. Miejsce: Bazylika katedralna św. Jana Chrzciciela i św. Jana Ewangelisty.
  • godz. 11:30 Odsłonięcie tablicy pamiątkowej na historycznej siedzibie wojewodów pomorskich.
    Upamiętnienie pierwszej siedziby wojewodów pomorskich. W wydarzeniu udział wezmą również przedstawiciele władz Uniwersytetu Mikołaja Kopernika. Miejsce: Collegium Maius UMK, ul. Fosa Staromiejska 3.
  • godz. 12:00 Uroczysta Sesja Sejmików Województw Kujawsko-Pomorskiego i Pomorskiego (wydarzeniu towarzyszy wystawa okolicznościowa). Miejsce: Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego.
  • godz. 12:00-21:00 Wielkie czytanie epopei narodowej „Pan Tadeusz” w wykonaniu aktorów Teatru Polskiego w Wilnie. Wstęp wolny. Miejsce: Pałac Dąmbskich.
  • godz. 16:00 Konferencja naukowa „Powrót Pomorza do Polski 1920-2020”. Konferencji towarzyszyć będzie wystawa planszowa kartografii ze zbiorów Książnicy Kopernikańskiej. Miejsce: Książnica Kopernikańska, ul. Słowackiego 8

Wydarzenia nawiązujące do 100. rocznicy odzyskania niepodległości przez Toruń będą się odbywały przez cały 2020 rok. Planowane jest stworzenie i udostępnienie trasy wycieczkowej pn. „Toruński szlak niepodległości” oraz kolejne edycje biegów niepodległościowych, m.in. Sztafet Wolności i Biegu Tropem Wilczym. W programie znalazły się również konkursy, warsztaty i gry miejskie.

Oprócz zaplanowanych wydarzeń w Toruniu pojawią się miejsca pamięci - zrekonstruowany Pomnik Poległych Żołnierzy Wojsk Balonowych, tablica poświęcona Julianowi Fałatowi oraz mural upamiętniający kobiety toruńskiej niepodległości – Wandę Szuman, Helenę Piskorską, Helenę Steinborn, Annę Piasecką.

Dodatkowo w 2020 roku do użytku zostanie oddane Muzeum Twierdzy Toruń. W zbiorach nowej jednostki znajdą się m.in. elementy wyposażenia twierdzy, uzbrojenia i umundurowania żołnierzy, a wszystko w nowoczesnej, multimedialnej oprawie.

Czytaj także:
Galeria Rusz na 100-lecie
Studniówka niepodległości

fot. Małgorzata Litwin

Najczęściej czytane aktualności

  • Adam Szponka podczas prezentacji w CKK Jordanki
    Miasto
    Ekonomista, samorządowiec doświadczony w dziedzinie opieki społecznej, procesów inwestycyjnych oraz informatyzacji administracji, będzie trzecim, obok Dagmary Zielińskiej i Rafała Pietrucienia, zastępcą Prezydenta Miasta Torunia Pawła Gulewskiego. Przedstawienie ostatniej osoby, która uzupełniła skład kierownictwa Urzędu Miasta Torunia w kadencji...
  • Kultura, Miasto
    Muzeum Okręgowe w Toruniu zaprasza na I Toruńską Noc Muzeów, która odbędzie się w sobotę 18 maja 2024 r. w godz. od 18:00 do 00.00.
  • Drogi, Inwestycje, Miasto
    W Toruniu rozpoczyna się kolejna ważna inwestycja drogowa. 15 maja 2024 r. drogowcy przekazali teren pod przebudowę drogi krajowej nr 91 w rejonie skrzyżowania z ul. Strobanda.
  • Eko, Miasto
    Na terenie Kopernikańskiego Ośrodka Integracji przy ul. Olszewskiego 16 w Toruniu w środę 15 maja 2024 r. spotkał się zespół roboczy drugiej edycji projektu Green Lab.
  • Prezydent Paweł Gulewski i komendant Sławomir Grudziński
    Miasto
    14 maja 2024 r. Prezydent Miasta Torunia Paweł Gulewski spotkał się z przedstawicielami toruńskich służb mundurowych.
  • Bulwar Filadelfijski otwarty na całej długości
    Drogi, Miasto
    Dobre wieści z Bulwaru Filadelfijskiego. Dziś (14 maja) o godzinie 17.00 zostanie udostępniony do ruchu drugi, ostatni odcinek tej ulicy.
  • W dniach 18-19 maja 2024 r. w hali sportowej ZSPS i VIII LO przy ul. Grunwaldzkiej 33/35 odbędzie się III Międzynarodowy Turniej Szermierczy „Złoty Piernik” w szpadzie dziewcząt i chłopców.
  • Na terenie Kopernikańskiego Ośrodka Integracji przy ul. Olszewskiego 16 w Toruniu w środę 15 maja 2024 r. spotkał się zespół roboczy drugiej edycji projektu Green Lab.
  • 15-17 maja 2024 r. w Toruniu przebywa z wizytą studyjną grupa przedstawicieli MSiT, POT oraz miast i miejsc w Polsce noszących miano Polskich Marek Turystycznych. Goście zwiedzają miasto i rozmawiają o najlepszych sposobach na zarzadzanie i promowanie destynacji turystycznych.
  • W kwietniu br. na Podgórzu odbyło się spotkanie ws. komunikacji miejskiej w tej części Torunia. Jeszcze w maju br. poznamy propozycje zmian, które Wydział Gospodarki Komunalnej Urzędu Miasta Torunia przygotował w oparciu o zgłoszenia mieszkańców. Wydział Gospodarki Komunalnej Urzędu Miasta Torunia informuje, że propozycje zmian w trasach przejazdu...
  • Już po raz 21. Przedszkole Miejskie nr 1 im. Wandy Szuman w Toruniu zorganizowało Przedszkole Święto Piernika.
  • Woda będzie tematem przewodnim programu atrakcji przygotowanych na sobotę 18 maja 2024 r. przez Muzeum Etnograficzne z okazji Europejskiej Nocy Muzeów.
  • Zakończyły się finały wojewódzkie turnieju piłkarskiego „Z podwórka na stadion o Puchar Tymbarku”, w którym udział wzięły reprezentacje toruńskich szkół podstawowych.
  • Trwa otwarty nabór wniosków na zadania służące ochronie zasobów wodnych, polegające na gromadzeniu i wykorzystaniu wód opadowych i roztopowych w miejscu ich powstania.