Prace na Bulwarze Filadelfijskim trwają | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Prace na Bulwarze Filadelfijskim trwają

Inwestycje, Miasto
Data publikacji: 18 maja 2023
Bulwar Filadelfiski w maju 2023, fot. Filip Tomasik

W nawiązaniu do stwierdzenia zawartego w artykule red. Pauliny Błaszkiewicz ("Gazeta Wyborcza" online z 17.05.2023 r.) o wstrzymaniu prac na Bulwarze Filadelfijskim w Toruniu, informuję, co następuje:

1. Nieprawdą jest tytułowe, ogólnikowe stwierdzenie, że [cyt.] "Prace na Bulwarze Filadelfijskim zostały wstrzymane do listopada";

2. Decyzja Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków z 15 maja br. o wstrzymaniu prac do dnia 25.11.2023 r. dotyczy jedynie niewielkiego fragmentu Bulwaru Filadelfijskiego, tj. terenu pomiędzy dawnym budynkiem Koszar Racławickich (dziś hotel Bulwar) a Bramą Klasztorną, i jest związana z koniecznością wykonania niezbędnych badań archeologicznych;

3. Podjęcie przez WKZ powyższej decyzji wynika z przepisów prawa (Ustawa o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami oraz Kodeks Postępowania Administracyjnego), ponieważ w przypadku niezakończenia badań w pierwszym terminie, tj. w okresie 6 miesięcy (do 25.05.2023 r.), WKZ automatycznie przedłuża czas na wykonanie badań o kolejne pół roku;

4. W poniedziałek 22.05 br. wykonawca prac archeologicznych złoży uzupełniony program badań i jeśli uzyska on akceptację WKZ, po wydanej przez niego decyzji, prace archeologiczne ruszą niezwłocznie, być może nawet jeszcze w końcu maja;

5. Należy podkreślić, że wstrzymanie robót na niewielkiej części Bulwaru Filadelfijskiego nie hamuje postępu prac na zdecydowanej większości terenu objętego inwestycją;

6. Termin wstrzymania prac na wskazanym fragmencie Bulwaru Filadelfijskiego, przy Bramie Klasztornej, zostanie skrócony, jeżeli badania archeologiczne zostaną zakończone wcześniej. Nieuprawnionym stwierdzeniem jest nazywanie konieczności wstrzymania prac budowlanych na niewielkiej części terenu Bulwaru Filadelfijskiego dla wykonania badań archeologicznych [cyt.] porażką władz miasta. Zarówno Gmina Miasta Toruń jako inwestor, wykonawca przebudowy firma Onde, jak i służby Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków dokładają wszelkich starań, aby warstwy archeologiczne ujawnione w trakcie robót budowlanych zostały należycie zabezpieczone i zbadane.

Prezydent Miasta Torunia
Michał Zaleski

/-/

Fot. Filip Tomasik

Najczęściej czytane aktualności

  • Kultura, Miasto
    W dniu Święta Konstytucji 3 Maja toruński Rynek Staromiejski po raz kolejny stał się miejscem szczególnych wydarzeń. - To najpiękniejsze i najradośniejsze polskie święto przeżywamy w samym sercu Torunia, na terenie Zespołu Staromiejskiego wpisanego na Listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO - podkreślił prezydent Torunia Michał Zaleski....
  • Kultura, Miasto
    Medale Thorunium, Statuetki Herbu Torunia, Statuetki Toruńskiego Flisaka oraz Medale Pamiątkowe Roku Mikołaja Kopernika zostały wręczone osobom zasłużonym dla miasta. Uroczystość odbyła się 2 maja 2024 r. w Ratuszu Staromiejskim.
  • Kultura, Miasto
    Jednym z wydarzeń tegorocznej majówki był niezwykły koncert patriotyczny pt. "3 majowa Symfonia Wolności" zorganizowany przez Fundację Kraj Wspaniały na terenie przepięknego parku w Brąchnówku.
  • Kultura, Miasto
    Koncert „Zaucha Serca Bicie” wieczorową porą zakończył toruńskie obchody Święta Konstytucji 3 Maja (3.05.2024 r.). Na scenie wystąpili wybitni artyści: Ania Karwan, Ewa Abart, Mateusz Wiśniewski, Dodo Jaszczyńska oraz Paweł Wolsztyński.
  • Miasto, Sport
    Toruński Apator pokonał (3.05.2024 r.) na Motoarenie drużynowego wicemistrza Polski Spartę Wrocław 52:38. Na Motoarenie zasiadło prawie 14 tysięcy widzów.
  • Kultura, Miasto
    Uroczystości z udziałem wojska i pełen licznych atrakcji piknik patriotyczny - w ten sposób Toruń obchodził w tym roku Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. - Biało-czerwonymi flagami zdobimy toruńskie domy, patrzymy na nie z dumą i z uznaniem dla dziedzictwa narodowego naszego miasta i kraju - mówił prezydent Torunia Michał Zaleski.
  • Medale Thorunium, Statuetki Herbu Torunia, Statuetki Toruńskiego Flisaka oraz Medale Pamiątkowe Roku Mikołaja Kopernika zostały wręczone osobom zasłużonym dla miasta. Uroczystość odbyła się 2 maja 2024 r. w Ratuszu Staromiejskim.
  • Uroczystości z udziałem wojska i pełen licznych atrakcji piknik patriotyczny - w ten sposób Toruń obchodził w tym roku Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. - Biało-czerwonymi flagami zdobimy toruńskie domy, patrzymy na nie z dumą i z uznaniem dla dziedzictwa narodowego naszego miasta i kraju - mówił prezydent Torunia Michał Zaleski.
  • Na inaugurację tegorocznego festiwalu Probaltica na Rynku Staromiejskim w Toruniu wystąpiła jazzowa orkiestra Kaunas Bigbandas z naszego miasta partnerskiego - Kowna. Następnie, w rocznicę przystąpienia do UE muzycy z krajów bałtyckich spotkali się w Toruniu i wspólnie zagrali IX Symfonię L. van Beethovena wraz z Hymnem Unii Europejskiej.
  • 2 maja 2024 r. po raz 20. obchodzimy Święto Flagi Rzeczypospolitej Polskiej.
  • Na Rynku Staromiejskim odbyło się wydarzenie z okazji 20. rocznicy wstąpienia Polski do Unii Europejskiej, podczas którego licznie zgromadzeni torunianie i przybyli do Torunia goście wspólnie z Chórem Akademickim Uniwersytetu Mikołaja Kopernika odśpiewali hymn UE pt. „Oda do radości”.
  • Tuż przed majówką miasto uruchomiło w Toruniu fontanny miejskie. Wracają także widowiskowe pokazy wieczorne na fontannie Cosmopolis przy Fosie Staromiejskiej.
  • We wtorek 30 kwietnia 2024 r. w Komendzie Miejskiej PSP w Toruniu odbył się uroczysty apel z okazji przyjęcia obowiązków Komendanta Miejskiego PSP w Toruniu przez bryg. Sławomira Grudzińskiego.
  • Nowe podłogi i balustrady - zakończył się remont tarasu widokowego przy ul. Majdany.